Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BILGISAYAR KULLANıMıNDAN KAYNAKLANAN HASTALıK VE RAHATSıZLıKLAR ÖNLEYICI TEDBIRLER VE YAPıLABILECEKLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BILGISAYAR KULLANıMıNDAN KAYNAKLANAN HASTALıK VE RAHATSıZLıKLAR ÖNLEYICI TEDBIRLER VE YAPıLABILECEKLER."— Sunum transkripti:

1 BILGISAYAR KULLANıMıNDAN KAYNAKLANAN HASTALıK VE RAHATSıZLıKLAR ÖNLEYICI TEDBIRLER VE YAPıLABILECEKLER

2 REPETıTıVE STRAıN ıNJURY (TEKRARLANAN HAREKET YARALANMALARı)

3 KARPAL TÜNEL SENDROMU  Bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, klavye ve fare kullanımı nedeniyle el ve bileği olumsuz etkilenir. Hastalık kendini başparmak ile 2. ve 3. parmaklarda ağrı ve uyuşma şeklinde gösterebildiği gibi ileri durumlarda kuvvet kaybı ve kas erimesine de yol açabiliyor.

4 TENDINIT  Bile, dirsek ve omuz bölgelerinde olan ağrılardır. Sürekli olan bir ağrıdır. Başlarda kendini fazla hissettirmez ama zaman içerisinde dayanılmaz acılara yol açabilir. Genellikle bileğin ve dirseğin, yani kullanıcının ergonomik olarak bilgisayar başında oturmamasından kaynaklanır. Bilekler havada kalabilir veya dirsekler boşta kalabilir. Uzun süreli olan bu eklem baskıları zamanla ağrılara sebep olur. Ayrıca dirseğin alt kısmından serçe parmağa doğru sancılar oluşturabiliyor.

5 GÖZ YORGUNLUĞU VE GÖZ KURULUĞU  Dikkat gerektiren durumlarda insan yapısı olarak gözlerimizi kırpmadan dikkatlice ekrana bakarız.  Göz kapaklarının kırpılmaması da göz kuruluğuna neden olur

6 BOYUN FıTıĞı  Yine bilgisayar başında hareketsiz kalmak ve uygun olmayan monitör açısı-uzaklığı gibi faktörler boynumuzun yanlış pozisyonda sürekli olarak hareketsiz olarak kalmasına neden olur. Boyun fıtığı, boyundan omuza, oradan da dirseklere uzanan bir ağrı, güç kaybı, uyuşma ile başlar. Boynumuzda en ufak bir ağrı hissettiğimizde hemen porsiyonumuzu düzeltmeli ve boyun egzersizi yapmalıyız.

7 KIREÇLENME  Hareketsiz kalan eklemler zaman içerisinde kireçlenmeye yol açar. Özellikle soğuk bir ortamda çalışılması, kireçlenme etkisini daha da hızlandırır. Kireçlenmeye başlayan ve hareket ettirince çatırdayan eklemler zaman içerisinde kist oluşumuna neden olabilir. Düzenli olarak yapılan egzersizler ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.

8 MIYOFASIYEL AĞRı SENDROMU  Yine hareketsiz olan vücudun belli kaslarında ağrılar meydana gelir. Laktik asit fermantasyonu olarak da bilinir. Genellikle sırt, omuz, kol ve bacaklarda görülür.

9 DERIN VEN TROMBOZU  Bacaklarda yer alan toplardamarlarda pıhtı oluşması hastalığıdır. Bu pıhtı, toplardamarı tıklayabilir. Böylece bacaklarda şişlik, ağrı ve varis oluşur. Kişi uzun süre ayakta kalamaz, ağrı hisseder. Eğer ki bu pıhtı akciğere geçerse akciğer embolisi hastalığına yakalanmış olur. Öksürük ve göğüs ağrısı belirtileri vardır.

10 İNTERNET BAĞıMLıLıĞı  Sanırım çağımızda en çok yakalanılan hastalık bu. Ne olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Kişi hiçbir şey yapmayacak olsa bile internete bağlı kalmadığı sürece huzurlu olamaz. Yenilmesi zor olan psikoloji bir hastalıktır.

11 YANLıŞ YAPıLANLAR DOĞRUSU NEDIR?

12 İDEAL BILGISAYARLA ÇALıŞMA POZISYONU

13 KLAVYE VE FARE KULLANıM POZISYONU

14 KULLANıLAN KAYNAKLAR http://www.ugurgelisken.com/2013/03/uzun-sureli-bilgisayar-kullaniminda-meydana-gelen-hastaliklar/ http://www.memorial.com.tr/rehberler/saglik_rehberi/bilgisayar-basinda-calisanlarin-hastaligi-karpal-tunel-sendromu/ http://up.ejaaba.com/uploaded/20121228/9H9T_1356712814.jpg (görseller) http://up.ejaaba.com/uploaded/20121228/9H9T_1356712814.jpg http://doctormurray.com/wp-content/uploads/2010/12/carpel-tunnel-relief-nashville.jpg https://newsporapp.s3-eu-west-1.amazonaws.com/media/sozluk/static/92/52de3b5ce91cb.png http://image.cdn.haber7.com/haber/haber7/photos/goz_kurulugu_deyip_gecmeyin13976348420_h1148063.jpg http://www.sifali.org/wp-content/uploads/2012/06/boyun-fitigi-nasil-anlasilir.jpg


"BILGISAYAR KULLANıMıNDAN KAYNAKLANAN HASTALıK VE RAHATSıZLıKLAR ÖNLEYICI TEDBIRLER VE YAPıLABILECEKLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları