Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ STANBUL TIP FAKÜLTES İ BEL OKULU. BEL OKULU TANIM: Kişilerin, bellerini tanıdıkları, doğru kullanarak bel ağrısından korunmayı ve kendi bellerinin sorumluluklarını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ STANBUL TIP FAKÜLTES İ BEL OKULU. BEL OKULU TANIM: Kişilerin, bellerini tanıdıkları, doğru kullanarak bel ağrısından korunmayı ve kendi bellerinin sorumluluklarını."— Sunum transkripti:

1 İ STANBUL TIP FAKÜLTES İ BEL OKULU

2 BEL OKULU TANIM: Kişilerin, bellerini tanıdıkları, doğru kullanarak bel ağrısından korunmayı ve kendi bellerinin sorumluluklarını almayı öğrendikleri bir eğitim programıdır. BEL OKULU

3 HASTALI Ğ IN EN GÜZEL İ LACI, O HASTALIKTAN KORUNMANIN ÇARELER İ N İ Ö Ğ RENMEKT İ R. H İ POKRAT

4 * “Beli ve bel ağrısını tanımak” * Çalışma ve dinlenme sırasında omurgaya binen yükü azaltmayı, beli ve vücudu doğru kullanmayı öğretmek * Egzersizleri öğretmek * Bel ağrısının tekrarını önlemekk * Bel problemi ile başa çıkma yeteneğini geliştirmek. BEL OKULU AMAÇLAR (1)

5 * Kendine güveni arttırarak “belinin sorumluluğunu” almasını sağlamak, yaşamda bağımlılığı azaltmak, yaşam kalitesini yükseltmek. * Genel vücut formunu düzeltmek. BEL OKULU AMAÇLAR (2)

6 * Bel Ağrısının önemi * Belin Anatomisi (yapısı) * Bel ağrısı nedenleri, risk faktörleri * Bel ağrısının belirtileri ve bulguları * Tedavi yöntemleri * Korunma Yöntemleri -Belin ve vücudun doğru kullanımı -Egzersizler BEL OKULU KAPSAM

7 * Hemen hemen her insan hayatının bir bölümünde bel ağrısından yakınır. * 45 yaş altı çalışanlarda fiziksel fonksiyonları kısıtlayan, sakat bırakan EN SIK neden bel ağrısıdır. BEL AĞRISININ ÖNEMİ -1

8 * Bel bölgesi yaralanmaya en yatkın bölgedir. * Ağrılı atakların tedavisi kolay, yerleşmiş ağrının tedavisi oldukça zordur. * Kişilerin ¾ ’ü eğitim programı ile korunabilir. BEL AĞRISININ ÖNEMİ -2

9 * Belin ana yapısını omurga kemikleri oluşturur. BEL ANATOMİSİ (Yapısı)

10

11 * Omurların arasında 23 tane disk yer almaktadır.

12 * Bel kasları belin yapısında önemli bir yer tutar.

13 OMURGANIN GÖREVLERİ * DESTEK: Baş, gövde, göğüs ve karın boşluğundaki iç organlarımızın ağırlığını taşımak ve bunlara sağlam bir destek oluşturmak * HAREKET: Vücudun herhangi bir yönde hareketini sağlamak * KORUMA: Omurganın arka kısmındaki kanal, hayati bir fonksiyonu olan omuriliği korur.

14 İŞ İLE İLGİLİ * Ağır fiziksel aktivite ile çalışmak * Uzun süreli aynı pozisyonda çalışmak * Öne eğilerek çalışmak * Kalçalar sabitken beli, gövdeyi döndürmek * Ağır kaldırmak ve taşımak * Ayaklar sabit dönmek * Tekrarlamalı iş * Titreşime maruz kalmak RİSK FAKTÖRLERİ (1)

15 RİSK FAKTÖRLERİ (2) KİŞİSEL * Kondisyon eksikliği (hareket azlığı) * Sırt-bel kaslarının güçsüzlüğü * Şişmanlık * Sigara içmek

16 PSİKOLOJİK * İş memnuniyetsizliği * Yetersiz psikolojik destek * Monoton iş * Aile ve iş hayatındaki sorunlar RİSK FAKTÖRLERİ (3)

17 BEL AĞRISININ NEDENİ BELİN VE VÜCUDUN YANLIŞ KULLANIMINA VE KÖTÜ DURUŞA BAĞLI YUMUŞAK DOKU ZORLANMASIDIR. BEL AĞRISININ EN SIK NEDENİ BELİN VE VÜCUDUN YANLIŞ KULLANIMINA VE KÖTÜ DURUŞA BAĞLI YUMUŞAK DOKU ZORLANMASIDIR.

18 BELİ EN ZORLAYAN HAREKET * DİZLERİ BÜKMEDEN ÖNE EĞİLMEK, * AĞIR KALDIRMAK VE * KALÇALAR SABİTKEN BELİ, KALÇAYI GÖVDEYİ DÖNDÜRMEKTİR.

19 İYİ HUYLU İYİ HUYLU * Duruş bozuklukları ve yumuşak dokuda zorlanma * Bel fıtıkları * Kireçlenmeler * Bel kaymaları * Diğer BEL AĞRISININ TEMEL NEDENLERİ KÖTÜ HUYLU KÖTÜ HUYLU * Tümörler * İltihabi ve mikrobik hastalıklar * Kemik hastalıkları * Kırıklar

20 BEL AĞRISINDA TEDAVİ *KORUMA VE EĞİTİM ( BEL OKULU ) * İstirahat * İlaçlar * Fizik tedavi * Korse * Egzersizler * Diğer

21 EVDE NE TÜR TEDAVİ YAPABİLİRİZ ? Ağır kaldırma ve zorlanmaya bağlı basit bir bel ağrısında; * 1-2 gün istirahat * Basit ağrı kesici ilaçların kullanımı * Yüzeyel sıcak/soğuk uygulamaları Önerilir.

22 * Bu tedaviye rağmen birkaç günde iyileşme yoksa hekime başvurun.

23 NE ZAMAN HEMEN DOKTORA BAŞVURALIM? * Bacağa yayılan ağrı ve uyuşmada ani artış varsa, * İdrar ya da dışkı kaçırma olayı varsa, * Ayak ya da bacakta güçsüzlük başlamışsa.

24 CERRAHİ TEDAVİ Bel ağrılı hastaların sadece % 2-5 ‘inde ameliyat uygulanır.

25 NE ZAMAN AMELİYAT ? * Bacakta ilerleyici güçsüzlük varsa * İdrar kaçırma varsa * Uygun tedaviye yanıt alınamamışsa

26 NEDEN TEDAVİ YAPIYORUZ ? * Ağrıyı azaltmak * Kas spazmını çözmek * Kas gücü, dayanıklılık ve kondisyonu arttırmak * Bel ağrısının tekrarını önlemek

27 Günlük yaşam ve iş ortamında belinizi doğru kullanın; * Ayakta ve otururken duruşunuza dikkat edin. * Ağır eşyaları doğru bir şekilde kaldırın ve taşıyın. * Doğru uzanın, doğru dönün, doğru öne eğilin * Yatağınızı iyi seçin, doğru uyuma pozisyonunda uyuyun.Yatağa doğru şekilde girip çıkın. BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ? (1)

28 * Düzenli egzersiz yapın. * Kondisyonunuzu iyi tutun. * Risk faktörlerinden mümkün olduğunca uzak durun. BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ? (2)

29 * Omurgayı güçlendirerek, zorlanmayı ve yaralanma riskini azaltır, * Duruşu düzeltir, * Bel ağrısını azaltır, iyileşmeyi çabuklaştırır, * Bel ağrısının tekrarını engeller, * Kondisyonu iyileştirir. NİÇİN EGZERSİZ ?

30 OTURUŞ POZİSYONU

31 OTURMA

32

33 UZUN SÜRE AYAKTA DURMA

34 YATAĞA YATMA VE KALKMA

35 SIRT ÜSTÜ UYUMA VEYA DİNLENME

36 YAN YATIŞ YÜZÜKOYUN YATIŞ

37 EL YÜZ YIKAMA

38 BANYO YAPMA

39 GİYİNME

40 ÇAMAŞIR YIKAMA

41 MUTFAKTA

42

43 EV SÜPÜRME

44 ÇOCUK BAKIMI

45 ALIŞVERİŞ YAPMA

46

47 ARABAYA BİNME

48 ARABA KULLANMA

49 ARABA BAKIMI

50 BAHÇE İLE İLGİLİ HAREKETLER

51

52 CİSİMLERİ KALDIRMA

53

54

55 SPOR

56 KARIN KASLARINI KUVVETLENDİRİCİ EGZERSİZ

57

58 KÖPRÜ EGZERSİZİ

59 OMURGA KASLARINI GERME EGZERSİZİ

60 AYAKTA GERME EGZERSİZİ

61

62 MOBİLİZASYON EGZERSİZLERİ

63 * Belinizi tanıyın. * Belinizi ve vücudunuzu doğru kullanarak belinize sahip çıkın. SONUÇ

64 TEŞEKKÜRLER


"İ STANBUL TIP FAKÜLTES İ BEL OKULU. BEL OKULU TANIM: Kişilerin, bellerini tanıdıkları, doğru kullanarak bel ağrısından korunmayı ve kendi bellerinin sorumluluklarını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları