Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEHMET AKİF ERSOY HAYATI,ŞAHSİYETİ,ESERLERİ HAYATI 1873-1936 n İstanbulda Fatih Sarıgüzel Mahallesinde doğdu. n Babası Fatih müderrislerinden Mehmet.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEHMET AKİF ERSOY HAYATI,ŞAHSİYETİ,ESERLERİ HAYATI 1873-1936 n İstanbulda Fatih Sarıgüzel Mahallesinde doğdu. n Babası Fatih müderrislerinden Mehmet."— Sunum transkripti:

1

2 MEHMET AKİF ERSOY HAYATI,ŞAHSİYETİ,ESERLERİ

3 HAYATI 1873-1936 n İstanbulda Fatih Sarıgüzel Mahallesinde doğdu. n Babası Fatih müderrislerinden Mehmet Tahir, n Annesi Emine Şerife Hanımdır. n İlköğrenimine Emir Buhari Mektebinde başladı.

4 n 1879 da Maarif Nezaretine bağlı İbtidai Okuluna girdi. n 1882 Merkez Rüştiyesine başladı. n 1885 de Mülkiye Mektebine girdi. n Daha sonra iş imkanı fazla olan Baytar Mektebine girdi.

5 n Baytar Mektebinin son sınıfında edebiyata olan ilgisi arttı. n Bu yıllarda güreş,yüzme koşu gibi spor dallarıyla uğraşmıştır. n 1893 yılında Baytar Mektebini birincilikle bitirdi.

6 Akif için okul dönemi bitmiş,yeni bir dönem başlamıştı. Akif için okul dönemi bitmiş,yeni bir dönem başlamıştı. Bu zamana kadarki dönem,yetişme ve şahsiyetinikurma devresiydi. Bu zamana kadarki dönem,yetişme ve şahsiyetinikurma devresiydi. İkinci dönem ise şahsiyetinin etkili olma dönemidir. İkinci dönem ise şahsiyetinin etkili olma dönemidir.

7 Şair bu ikinci dönemde çağdaş islam düşüncesini okur ve inceler. Şair bu ikinci dönemde çağdaş islam düşüncesini okur ve inceler. O,devrin sanat dergileri olan Resmi Gazete ve Servet-i Fünunda şiirler yayınlar. O,devrin sanat dergileri olan Resmi Gazete ve Servet-i Fünunda şiirler yayınlar. Akifin edebiyat hayatında Muallim Naci,Ziya Paşa,Abdülhamid etkilidir. Akifin edebiyat hayatında Muallim Naci,Ziya Paşa,Abdülhamid etkilidir.

8 AKİFİN HAYATINDAN ÇİZGİLER İki yüzlülere garazdı.Fakat yaşı ilerledikçe;iki yüzlüleri artık sever oldum.Çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım diyordu.Ve yaşlandıkça herkesten kaçıyordu.Daha yaşasaydı yalnız kalacaktı,cemiyetle karşı karşıya tek adam İki yüzlülere garazdı.Fakat yaşı ilerledikçe;iki yüzlüleri artık sever oldum.Çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım diyordu.Ve yaşlandıkça herkesten kaçıyordu.Daha yaşasaydı yalnız kalacaktı,cemiyetle karşı karşıya tek adam

9 Kendi olmayanlara kızardı.Benzemek sinirlendiği şeydi,hayatının bir kısmıda bu sinirden ibarettir. İki adamı sevmezdi;fazla terbiyeli ve fazla terbiyesiz olanı.Gözünde fazla nazik olan gizli adamdı. Kendi olmayanlara kızardı.Benzemek sinirlendiği şeydi,hayatının bir kısmıda bu sinirden ibarettir. İki adamı sevmezdi;fazla terbiyeli ve fazla terbiyesiz olanı.Gözünde fazla nazik olan gizli adamdı.

10 AKİF İLE AHMET ŞUAYP Sultan Hamit zamanında Şevki Hocanın evini ziyaret ettiği bir gündü.Ahmet Şuaypda orada idi.Sohbet esnasında söz Kuran hakkında fikir söylemeye gelince Şuayp Fransızca telaffuzu ile KORAN deyiverdi. Sultan Hamit zamanında Şevki Hocanın evini ziyaret ettiği bir gündü.Ahmet Şuaypda orada idi.Sohbet esnasında söz Kuran hakkında fikir söylemeye gelince Şuayp Fransızca telaffuzu ile KORAN deyiverdi.

11 O vakte kadar kah pencereye kah sıra sıra kitapların dizildiği dolaplara bakan Akif tahammül edemedi.Kısa bir Allaha ısmarladıktan sonra kendini sokağa attı.Koşarcasına yürürken arkadaşına: O vakte kadar kah pencereye kah sıra sıra kitapların dizildiği dolaplara bakan Akif tahammül edemedi.Kısa bir Allaha ısmarladıktan sonra kendini sokağa attı.Koşarcasına yürürken arkadaşına: Kuzum,Kuranı inkar etmeyi anlıyorum.Fakat Koran ne oluyor. Kuzum,Kuranı inkar etmeyi anlıyorum.Fakat Koran ne oluyor.

12 ESERLERİ n Safahat,bu şiirlerinin konusu genellikle tarihten ve sosyal hayattan alınmadır. n Süleymaniye Kürsüsünde Balkan Harbinin toplum üzerindeki etkisini silmek ve İslam birliği düşüncesini uyandırmayı amaçlıyordu.

13 n Hakkın Sesleri,bu eserde şair,ayet ve hadis yorumlarıyla İslam aleminin problemlerine çözüm getirmek istiyordu. n Fatih Kürsüsünde;batıcı aydınlara tuttukları yolun yanlış olduğunu,milletin kurtuluşunun İslamla olacağını anlatır.

14 n Hatıralarda sosyal problemlere ve cemiyet meselelerine Kuran ışığında çözüm arar. n Asım,Birinci Dünya S.da yenilgiye uğrama- mız,şairin birlik ümidini kırar gibi olmuştur. Şairin,ümit ve azmini dile getirir. n Gölgeler,kitap olarak çıkmıştır.

15 İSTİKLAL MARŞI Korkma,sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Korkma,sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden,yurdumun üstünde tüten en son ocak; Sönmeden,yurdumun üstünde tüten en son ocak; O,benim milletimin yıldızıdır,parlayacak; O,benim milletimin yıldızıdır,parlayacak; O benimdir,o benim milletimindir ancak! O benimdir,o benim milletimindir ancak!

16 Çatma,kurban olayım,çehreni,ey nazlı hilal! Çatma,kurban olayım,çehreni,ey nazlı hilal! Kahraman ırkıma bir gül,ne bu şiddet,bu celal? Kahraman ırkıma bir gül,ne bu şiddet,bu celal? Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal. Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal. Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal... Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal...

17 AKİFTEN BUGÜNE ŞİİRLER Kızımın iffeti batmakta rezilin gözüne... Kızımın iffeti batmakta rezilin gözüne... Acırım tükrüğe billahi,tükürsem yüzüne. Acırım tükrüğe billahi,tükürsem yüzüne. Demiş olsaydı eğer: Kızlara mektep lazım... Demiş olsaydı eğer: Kızlara mektep lazım... Şu kadar vermelisin kahrolayım kaçmazdım Şu kadar vermelisin kahrolayım kaçmazdım Elverir sardığımız bunları halkın başına... Elverir sardığımız bunları halkın başına... Ben mezarımda huzur istiyorum,anladın a! Ben mezarımda huzur istiyorum,anladın a!

18 Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem; Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Biri ecdadıma saldırdı mı hatta,boğarım... Biri ecdadıma saldırdı mı hatta,boğarım... -Boğamazsın ki ! -Boğamazsın ki ! Hiç olmazsa huzurumdan koğarım! Hiç olmazsa huzurumdan koğarım! Üç büyük soysuzun ardında zağarlık yapamam. Üç büyük soysuzun ardında zağarlık yapamam.

19 Hele Hak namına ölsem tapamam. Hele Hak namına ölsem tapamam. Doğduğumdan beridir aşıkım istiklale Doğduğumdan beridir aşıkım istiklale Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale. Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale. Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum? Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki,fakat çekmeye gelmez boynum Kesilir belki,fakat çekmeye gelmez boynum

20 Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim Onu dindirmek için kamçı yerim çifte yerim Onu dindirmek için kamçı yerim çifte yerim Adam aldırma da geç git diyemem aldırırım Adam aldırma da geç git diyemem aldırırım Çiğnerim çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım Çiğnerim çiğnenirim hakkı tutar kaldırırım Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu... Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu...

21 Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu Zalimin hasmıyım ama severim mazlumu İrticaın şu sizin lehçede manası bu mu İrticaın şu sizin lehçede manası bu mu İşte ben mürteciyim,gelsin işitsin dünya İşte ben mürteciyim,gelsin işitsin dünya Hem de baş mürteciyim,patlasanız çatlasanız Hem de baş mürteciyim,patlasanız çatlasanız Hadi kanunuz assın beni yahut yasanız Hadi kanunuz assın beni yahut yasanız

22 AKİFTEN MESAJ Ya bakar geçeriz nazlı celilin yaprağına Ya bakar geçeriz nazlı celilin yaprağına Ya üfler geçeriz bir ölünün toprağına Ya üfler geçeriz bir ölünün toprağına İnmemiştir hele Kuran bunu hakkıyla biliniz İnmemiştir hele Kuran bunu hakkıyla biliniz Ne mezarda okumak ne fala bakmak için Ne mezarda okumak ne fala bakmak için Ölüler dini değil,sen de bilirsin ki bu din Ölüler dini değil,sen de bilirsin ki bu din Diri doğmuş duracak dipdiri,zemin Diri doğmuş duracak dipdiri,zemin

23 AKİF’TEN MEMLEKETE Bakın da haline ibret alın şu memleketin Bakın da haline ibret alın şu memleketin Naslıdın ey koca millet?Ne oldu akıbetin Naslıdın ey koca millet?Ne oldu akıbetin Vakarı çoktan unuttun,hayayı kaldırdın, Vakarı çoktan unuttun,hayayı kaldırdın, Mukaddesatı ısırdın,Hüdaya saldırdın! Mukaddesatı ısırdın,Hüdaya saldırdın! Ne hatıratına hürmet,ne an’anatını yad; Ne hatıratına hürmet,ne an’anatını yad; Deden de böyle mi yapmıştı ey sefil evlad? Deden de böyle mi yapmıştı ey sefil evlad?

24 AKİF’TEN MİLLETE Nedir bu tefrika yahu!Utanmıyor musunuz? Nedir bu tefrika yahu!Utanmıyor musunuz? Geçen faciaya hala inanmıyor musunuz?* Geçen faciaya hala inanmıyor musunuz?* Gömülmek istemeyenler boyunca hüsrana Gömülmek istemeyenler boyunca hüsrana Nifakı gömmeli artık mezar-ı nisyana. Nifakı gömmeli artık mezar-ı nisyana. Ki dinlemezseniz elbette mahvolur millet Ki dinlemezseniz elbette mahvolur millet Sizin felaketiniz:tarumar olan vahdet Sizin felaketiniz:tarumar olan vahdet

25 AKİF’TEN ÇAĞDAŞLARA Bu züppeler acaba hangi cinsin efradı? Bu züppeler acaba hangi cinsin efradı? Kadın desen,geliyor arkasından erkek adı: Kadın desen,geliyor arkasından erkek adı: Hayır,kadın değil erkek desen,nedir o kılık Hayır,kadın değil erkek desen,nedir o kılık Demet demetken o saçlar ne o bıyık Demet demetken o saçlar ne o bıyık Sadası baykuşa benzer,hıramı saksağana Sadası baykuşa benzer,hıramı saksağana Hülasa,züppe demiştim ya,artık anlasan a!.. Hülasa,züppe demiştim ya,artık anlasan a!..

26 Bilirsiniz,hani insanda bir damar varmış Bilirsiniz,hani insanda bir damar varmış Ki yüzsüz olmak için mutlaka o çatlarmış. Ki yüzsüz olmak için mutlaka o çatlarmış. Nasılsa Rabbim utandırmasın duası olan, Nasılsa Rabbim utandırmasın duası olan, Bu arsızın o damar zaten eksik alnından! Bu arsızın o damar zaten eksik alnından! (FATİH KÜRSÜSÜNDEN) (FATİH KÜRSÜSÜNDEN)

27 AKİF’TEN MEDYAYA Dalkavuk devri değil eski kasaid yerine Dalkavuk devri değil eski kasaid yerine Üdebanız ana avrat sövüyor birbirine! Üdebanız ana avrat sövüyor birbirine! Türlü adlarla çıkan na-mütenahi gazete, Türlü adlarla çıkan na-mütenahi gazete, Ayrılık tohumunu bol bol atıyor memlekete Ayrılık tohumunu bol bol atıyor memlekete Yürüyor dine beş on maskara,alkışlanıyor Yürüyor dine beş on maskara,alkışlanıyor Nesl-i hazır bunu hürriyet-i vicdan sanıyor Nesl-i hazır bunu hürriyet-i vicdan sanıyor

28 Burnumuzdan tuttu düşman,biz boğaz kaydındayız Burnumuzdan tuttu düşman,biz boğaz kaydındayız Bir bakın:hala mı hala ihtiras ardındayız Bir bakın:hala mı hala ihtiras ardındayız Saygısızlık elverir...bir parça olsun arlanın Saygısızlık elverir...bir parça olsun arlanın Vakti çoktan geldi,hen geçmektedir arlanın Vakti çoktan geldi,hen geçmektedir arlanın Zevke dalmak,şöyle dursun vaktiniz yok mateme. Zevke dalmak,şöyle dursun vaktiniz yok mateme.

29 Girmeden tefrika bir millete düşman girmez Girmeden tefrika bir millete düşman girmez Toplu vurdukça yürekler,onu top sindirmez Toplu vurdukça yürekler,onu top sindirmez Müslüman,fırka belasıyla zebun bir kavme Müslüman,fırka belasıyla zebun bir kavme Medeni Avrupa üç lokma edip yutmaz mı Medeni Avrupa üç lokma edip yutmaz mı Ey cemaat yeter Allah için olsun uyanın Ey cemaat yeter Allah için olsun uyanın Sesi pek müthiş öter sonra kulakta çanın Sesi pek müthiş öter sonra kulakta çanın

30 Giriş n Tartışmanın amacını belirleyin n Kendinizi tanıtın

31 Tartışma Konuları n Konuşacağınız ana fikirleri belirleyin

32 Birinci Konu n Bu konu hakkındaki ayrıntılar n Destekleyici bilgi ve örnekler n Dinleyicileri neden ilgilendiriyor

33 İkinci Konu n Bu konu hakkındaki ayrıntılar n Destekleyici bilgi ve örnekler n Dinleyicileri neden ilgilendiriyor

34 Üçüncü Konu n Bu konu hakkındaki ayrıntılar n Destekleyici bilgi ve örnekler n Dinleyicileri neden ilgilendiriyor

35 Gerçek Yaşam n Bir örnek verin veya bir anı anlatın n Dinleyicinin içinde bulunduğu durumla bağlantı kurun

36 Bunun Anlamı Nedir n Bu konu ile ilgili düşündüklerinizi veya hissettiklerinizi özetleyen güçlü bir açıklama ekleyin n Dinleyicilerinizin hatırlamasını istediğiniz önemli noktaları özetleyin

37 Sonraki Adımlar n Dinleyicilerinizden beklediklerinizi özetleyin n İzlemek istediğiniz yöntemleri özetleyin


"MEHMET AKİF ERSOY HAYATI,ŞAHSİYETİ,ESERLERİ HAYATI 1873-1936 n İstanbulda Fatih Sarıgüzel Mahallesinde doğdu. n Babası Fatih müderrislerinden Mehmet." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları