Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mehmet Âkif ERSOY Doğumunun 140. Yılında Vatan Şairi 1873 - 1936.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mehmet Âkif ERSOY Doğumunun 140. Yılında Vatan Şairi 1873 - 1936."— Sunum transkripti:

1 Mehmet Âkif ERSOY Doğumunun 140. Yılında Vatan Şairi 1873 - 1936

2 Mehmet Âkif Ersoy Proğram Akışı  Açılış konuşması (Muhterem Kurt)  Mehmet Âkif’in hayatı filmi  Şiirlerinden seçmeler  Çanakkale Şehitlerine (Seher Gündüz)  Uğurlar Ola (Sacit Karabiber)  Tükürün (Sacit Karabiber)  Seyfi Baba (Selçuk Övüç)  İstiklal Marşı (Berkant Kurt)

3 Mehmet Âkif Ersoy Mehmet Âkifin Milli Mücadele Ruhu Milli mücadelenin tanımı ‘Milli mücadele batılı devletlerin yurdumuzu istilasından sonra milletçe topyekün düşmanları yurdumuzdan çıkarmak için verilen mücadelenin adıdır. Bu mücadelenin kurtuluş savaşı, bağımsızlık savaşı, milli cidal, milli mücadele, milli hareket gibi isimlerle de zaman zaman değerlendirildiğini görüyoruz.’ ‘Mehmet Âkif milli şairdir, İslâm şairidir, vaizdir, hatiptir, yazardır ve bunların ötesinde milli mücadeleye bizzat katılmış bir şahsiyettir. O, milli mücadelenin başlangıcında halkı düşmana karşı en etkin şekilde vaazlarıyla uyandırmaya ve daima teyakkuz halinde olmaya çağırmıştır’

4 Mehmet Âkif Ersoy Örneğin milli mücadele yıllarında Balıkesirde Zağanos Paşa Camii’nde 6 şubat 1920 tarihinde verdiği vaazda Al-i İmran Suresi, 100-104. ayetlerinin anlamını vererek konuşmasına başlar. “Hepiniz Allahın ipine sımsıkı sarılınız sakın aranıza ayrılık gayrılık girmesine meydan bırakmayınız” demektedir. Akif konuşmanın devamında “hayat herkesin hakkıdır, evet, Allahın bütün yaratıkları yaşama hakkına sahiptirler fakat haklı olmak başka var olan hakkı savunmak yine başkadır. Biz de güçlü olabilmek için birleşmeli ve öyle mücadele etmeliyiz. Ona göre; memleketi kurtarmak için ve namert taarruza karşı çıkabilmek için kadın erkek, çoluk çocuk, genç ihtiyar herkes topyekün mücadele etmelidir. Bu her fert için farz-ı ayindir.

5 Mehmet Âkif Ersoy Konuşmasının devamında, konuyla ilgili yazdığı “Alınlar Terlemeli” adlı şiirini okuyor. “Cihan alt üst olurken, seyre baktın öyle durdunda, Bugün bir serseri, bir derbedersin kendi yurdunda” Şiirin sonunu şöyle getiriyor; “Bu hürriyet bu hak bizden bugün aheng-i sa’y ister Değil üç dört alından, hep alınlardan boşansın ter”

6 Mehmet Âkif Ersoy Mehmet Akif’in İstiklâl Mücadelesindeki Tavrı Mehmet Akif milli mücadelede tespit ettiği sıkıntıları ortadan kaldırmak, halkı uyandırmak ve mücadelenin daha başarılı olmasını sağlayabilmek için başlıca altı yol izlemektedir. Vatan sevgisini öne çıkarma Karşı tarafla(düşmanla) mücadeleye yönlendirme Tembellik ve miskinlikten uyandırma Ümit aşılama Birlikte hareket etme Müslümanların derdini dert edinme

7 Mehmet Âkif in Hayatı Film gösterisi

8 Mehmet Âkif’in Şiirleri Mehmet Âkif’in Şiirlerinden Seçmeler  Çanakkale Şehitlerine (Seher Gündüz)  Uğurlar Ola (Sacit Karabiber)  Tükürün (Sacit Karabiber)  Seyfi Baba (Selçuk Övüç)  İstiklal Marşı (Berkant Kurt)

9 İstiklal Marşı


"Mehmet Âkif ERSOY Doğumunun 140. Yılında Vatan Şairi 1873 - 1936." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları