Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NİMET KARAKOÇ MEHMET AKİF ERSOY (1873 - 1936) NİMET KARAKOÇ Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NİMET KARAKOÇ MEHMET AKİF ERSOY (1873 - 1936) NİMET KARAKOÇ Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır."— Sunum transkripti:

1

2 NİMET KARAKOÇ MEHMET AKİF ERSOY (1873 - 1936)

3 NİMET KARAKOÇ Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk’ın.. Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

4 NİMET KARAKOÇ 223 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi kuruldu. BBu sırada yeşeren kurtuluş ümitlerini bayraklaştırmak için Milli Eğitim Bakanlığı milletin heyecanını dile getirecek bir İSTİKLÂL MARŞI yazılmasını istedi.

5  Yabancı devletlerle olan münasebetlerimizde ülkemizin temsili sırasında milli marş ihtiyacı kendini daha da gösteriyordu.  Kahraman Türk Milleti’nin bir milli marşı olmalıydı…

6 NİMET KARAKOÇ Yarışmanın şartı; “Anadolu mücadelesinin ruhunu ifade edebilmesi” idi.

7 NİMET KARAKOÇ Ancak, bunu kim yazabilecek, böylesine çetin bir işi hangi şair veya edip Başarabilecekti?

8 NİMET KARAKOÇ  Yarışmaya 724 şiir katılmış, her biri iftiharla, göğüsler kabararak okunmuş, takdir edilmiş olmakla beraber, aranan, istenen şiir bulunamamıştı.  İstiklâl mücadelesinin büyüklüğü ölçüsünde kuvvetli bir şiir, “gönülleri heyecana verecek heyecanlı bir ses” olmalıydı.

9 NİMET KARAKOÇ  O, asil, duygulu ve öyle inançlıydı ki, Bir milletin milli marşı para ile yazılamaz diyordu.  Bu yüzden yarışmaya katılmak istememişti.

10 NİMET KARAKOÇ  Bu onurlu insanı Hasan Basri Çantay’ın teşviki, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası yarışma dışı şiir yazmaya ikna edebildi. Yarışmaya katılmadığı için para ödülü de almayacaktı.  Bunu duyan Akif derhal yazmaya koyuldu.

11 NİMET KARAKOÇ  Mehmet Akif, Ankara’da,taş medresenin üçüncü odasında İstiklâl Marşı’nı yazmaya başladı.

12 NİMET KARAKOÇ Bir gece, birden uyanmış, kağıt aramış… yok… halbuki ilham, heyecanlı bağrından pınar gibi akıyor…ne kağıt bekler, ne zaman dinler… elinde kurşun kalem, yer yatağının sağındaki duvara dönmüştü… Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak…

13 NİMET KARAKOÇ  İstiklâl Marşı’nı nasıl yazdığını soranlara:  Ne topumuz vardı, ne tüfeğimiz… fakat imanımız büyüktü, inancımız büyüktü. Bu, ümitle, imanla yazılır. O zamanı düşünün…” diyordu.

14 NİMET KARAKOÇ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

15 NİMET KARAKOÇ Kim söylüyordu? Bu ufukları titreten ses kimin sesi idi?

16 NİMET KARAKOÇ  Bu ses,Türk milletinin insanlık tarihinde meydana getirdiği yeniden doğuşun sesiydi …

17 NİMET KARAKOÇ  Milletvekillerinin alkışlarından Meclisin tavanları sarsılıyordu. Ruhları o kadar heyecan kaplamıştı ki bütün Meclis tek yürek halinde dalgalanıyordu.  Mehmet Akif ise, mahcubiyetinden başını kollarının arasına sokmuş, sıranın üstüne yumulmuştu.

18 NİMET KARAKOÇ  Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet,  Hakkıdır, Hakka tapan milletimin İSTİKLÂL.  Sürekli alkışlar ve gözyaşları arasında marş tekrar tekrar okundu.  Defalarca alkışlandı. Meclis İstiklâl Marşı okunurken ayaktaydı ve Atatürk de ayağa kalkmış alkışlıyordu; herkes heyecan içinde idi.

19 NİMET KARAKOÇ  Meclis İstiklâl Marşı’nı alkışlar ve gözyaşları arasında 12 Mart 1921’de kabul etti.

20 NİMET KARAKOÇ  Bu muazzam şiirin yazarı olan Mehmet Akif’in sırtında bir pardösü dahi yoktu. O günlerde büyük ihtiyaç içinde olmasına rağmen şiiri yazmasına karşın verilecek olan 500 lirayı almayıp Fakir Kadın ve Çocukları Koruma Vakfı’na bağışladı.

21 NİMET KARAKOÇ  İstiklâl Marşı’nı şiir kitabı olan Safahat’a almadı. Nedenini soranlara cevabı çok asil ve inceydi:  “O’nu millete hediye ettim, dedi; artık o, milletindir.”

22 NİMET KARAKOÇ Adını İstiklâl Marşı’na bir bayrak gibi sararak giden Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor ve anlamına yakışır bir şekilde İSTİKLÂL MARŞI’mızı söylemeye sizleri davet ediyorum.

23

24 KAZIM TUNÇ İLKÖĞRETİM OKULU İNTEL ÖĞRETMEN GRUP 1 SLAYT GÖSTERİSİ


"NİMET KARAKOÇ MEHMET AKİF ERSOY (1873 - 1936) NİMET KARAKOÇ Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları