Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 LOJİSTİK. KBRN OLAY YERİ SAĞLIK EKİPLERİ YERLEŞİM ŞEMASI Mobil Laboratuar Mobil Acil Sağlık Ünitesi Sağlık Ekipleri-UMKE Numune Nakil Ekibi Yaralı Nakil.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " LOJİSTİK. KBRN OLAY YERİ SAĞLIK EKİPLERİ YERLEŞİM ŞEMASI Mobil Laboratuar Mobil Acil Sağlık Ünitesi Sağlık Ekipleri-UMKE Numune Nakil Ekibi Yaralı Nakil."— Sunum transkripti:

1  LOJİSTİK

2 KBRN OLAY YERİ SAĞLIK EKİPLERİ YERLEŞİM ŞEMASI Mobil Laboratuar Mobil Acil Sağlık Ünitesi Sağlık Ekipleri-UMKE Numune Nakil Ekibi Yaralı Nakil Ekibi GN GN: a)Bölgeler arası tek geçiş bu noktalardandır. b)Geçiş Noktalarında Triaj, Deteksiyon ve gerekliyse Tekrar Arındırma işlemleri yapılır.

3  Kimyasal harp maddeleri buharlarına ve sıvı damlacıklarına,  Biyolojik harp maddeleri ve toksinlerine,  Alfa ve beta partiküllerine karşı, koruma sağlamak amacıyla özel olarak yapılmış elbiselerdir.

4 A DÜZEYİ KORUYUCU ELBİSELER  En yüksek düzeyde cilt ve solunum korunması gerektiğinde, yani sıvı sıçraması ve zehirli buhar tehlikesi ihtimali yüksek olduğunda,  Tanımlanamayan yüksek ajan bulunduğunda, A düzeyindeki korunmadan faydalanılır.  Sıcak alanda sivil savunma ekiplerince kullanılır.

5  Tüm vücudu tamamıyla kaplayan tulumu ve vizörlü başlığı ile komple tek parça halinde, gaz geçirmez özellikte olmalıdır.  Korunma elbisesi kullanıcıyı katı, sıvı, gaz halindeki kimyasallardan tamamı ile koruyabilecek özellikte olmalıdır.  Koruma Elbisesi bot ve eldiven ile bütün olmalıdır.  Bot ve eldivenin elbiseye bağlantısı gaz sızdırmazlık sağlayıcı halkalarla olmalıdır.  Korunma elbisesi içine temiz hava tüplü solunum cihazı giyilerek kullanıma uygun olmalıdır.

6

7  Daha az derecede cilt korunması gerektiğinde kullanılır.  A Tipinden daha az güvenlik sağlar.  Dekontaminasyon sahasındaki personel tarafından kullanılır.  Dışarıdan içeri sıvı ve gazların girişini engeller.  Hafif ve su geçirmez.  Genellikle naylon ve plastik türü bir maddeden yapılmıştır.  Havayı dışarıdan sağlar, solunum sistemi ile kullanılır.

8

9  Koruma düzeyi, A ve B tipine oranla daha az olan elbiselerdir.  Uzun süreli operasyonlarda kolay hareket edilmesi tercih edilen yerlerde kullanılmaktadır.

10  Kirli Alanda Kullanılan Kamuflajlı.  Kimyasal Maddelere Mukavim, Kapüşonlu.  Tam ve ya Yarım Maskeli Hava Temizleyen Respiratörü Olan Elbiselerdir.

11

12

13  Raf ömürleri on yıl  Filtre ömrü ortalama bir saat  Farklı gazlara göre farklı filtre  Ortam konsantrasyonu süreyi kısaltır  Filtre kapağı açıldığında bir daha kullanılmaz

14  Koruma Düzeyi En Az Olan Elbisedir.  Tek Kullanımlıktır.  Elbise; Maske, Filtre, Koruyucu Eldiven ve Bot İle Birlikte Kullanılır.  Hareket Kolaylığı Sağlar.

15  Hiçbir solunum korunması yoktur, sadece minimum cilt korunmasını temin eder.  Cilde bulaşma olasılığı bulunmadığı zamanlarda D düzeyi koruyucu elbiseler kullanılmalıdır.

16

17 Gözleri ve yüzü örterek kullanıcıyı kimyasal ve biyolojik harp maddeleri ile radyolojik alfa ve beta parçacıklarına karşı koruyan en önemli teçhizatıdır

18

19 Buhar halindeki sinir ajanı ve yakıcı ajanları tespit eden bir cihazdır. Hastane için yıkama öncesi ve sonrası bulaş kontrolü için kullanılır.

20 Dozimetre (Radyakmetre) Cihazı

21

22

23 Bir kişinin tanınmasına, tanımlanmasına ve diğer insanlardan ayırt edilebilmesine olanak sağlayan özelliklere kimlik, bu işleme kimliklendirme denir. Bu işlemde şahsın kıyafetleri, cinsiyeti, yaklaşık yaşı, vücuttaki kalıcı izleri, saç ve göz rengi, bedendeki yaraların yeri, özellikli takıları gibi bilgiler şuur kapalıysa mutlaka belirtilmeli.

24 Çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği olaylarda kişilerin kimliklerinin tespiti insani, yasal, dini, etik ve sosyal boyutu ile önemlidir. Kimlik Tespiti yaşamını yitiren kişinin dini inancına göre defnedilmesi, kişinin ölümünün resmiyet kazanması, miras paylaşımı, vasiyetin yerine getirilmesi, tazminat hukuku açısından doğuracağı sonuçlar itibariyle önemlidir.

25  Asetat kalemi ile yazılmalı

26

27

28

29

30

31

32


" LOJİSTİK. KBRN OLAY YERİ SAĞLIK EKİPLERİ YERLEŞİM ŞEMASI Mobil Laboratuar Mobil Acil Sağlık Ünitesi Sağlık Ekipleri-UMKE Numune Nakil Ekibi Yaralı Nakil." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları