Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE İZCİLİK TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI BÖLGE DİREKTÖRLERİ BÖLGE DİREKTÖRLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE İZCİLİK TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI BÖLGE DİREKTÖRLERİ BÖLGE DİREKTÖRLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE İZCİLİK TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI BÖLGE DİREKTÖRLERİ BÖLGE DİREKTÖRLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ KULÜPLER KULÜPLER GRUPLAR GRUPLAR ÜNİTELER ÜNİTELER

2 İZCİLİK BASAMAKLARI Basamağı Yaşı 1- Yavrukurt 7-11 2- İzci 11-15 3- Ergin İzci 15-18

3 YAVRUKURT YAVRUKURT.. 7-11 Yaşlarında eğitsel amaçlı oyunlarla yaşanır Çocuklar doğayı tanır Topluma hizmetle tanışır Onlar yıldız İzcilerdir.Her gün bir iyilik yaparlar

4 İZCİLİK BASAMAKLARI YAVRUKURTLUK 07-11 yaş grubundaki çocukları kapsar,bu yaş grubundaki çocukların oluşturduğu üniteye“Küme” denir.. Yavrukurt : 7-11 yaş arasında kız ve erkek çocuklardan tescilli bir kümede, giriş şartlarını yerine getirmiş çocuğa denir. Öbek : Yavrukurt kümesinin 6 - 8 yavrukurt’tan oluşan en küçük birliğidir. Öbekbaşı : En küçük izci birliği olan öbeğin çocuklarca seçilen, arkadaşlarından biri olan başkanıdır. Yardımcısını kendi seçer. Öbekbaşı Yardımcısı : Öbek başının öbekteki arkadaşlarından kendisine yardım etmek üzere seçtiği kişidir. Küme : En az iki öbeğin birleşmesinden oluşan yavrukurt ünitesidir. Kümebaşı : Kümede yavrukurtları çalıştıran yetki belgeli ve tescilli kişidir. Kümebaşı Yardımcısı: 18 yaşından küçük olmayan, en az LTS. kursunu bitirmiş, küme başı tarafından seçilen kişidir

5 İZCİ İZCİ.. 11-15 Yaşlarında eğitsel amaçlı oyunlar, Kamplar, Doğa Gezileri heyecanla dolu etkinliklerle yaşanır Her fırsatta doğanın kucağındadırlar Onlar İzcilerdir.Daima Hazırdırlar

6 İZCİLİK İzcilik : 11-15 yaş grubundaki kız ve erkek çocukların o1uşturduğu üniteye “Oymak” denir İzci:Tescilli bir oymakta giriş şartlarını yerine getirmiş teşkilat üyesine izci denir. Oba : 6-8 izcinin bir araya gelmesi ve bir hayvan ismi altında o1uşturdukları gruba “oba” denir. Obabaşı : Obadaki çocukların kendi aralarından demokratik yöntemle seçtikleri “çocuk lidere” denir. Her obada olacak nitelikte en az bir kişi bulunmalıdır. Obabaşı, obanın kaptanı ve temsilcisidir, yardımcısını kendisi seçer. Obabaşı Yardımcısı : Obabaşının seçtiği ve obabaşının olmadığı zamanlarda, obabaşının görevini üstlenen kişidir. çok 4 o Oymak : 16-32 izciden oluşur, bir oymakta en az 2, en çok 4 obadan oluşur. Oymak başı : Kulüpte oymak çalıştıran yetki belgeli lider. Oymakbaşı Yardımcısı: LTK. kursu görmüş yardımcılardır..

7 ERGİN İZCİ ERGİN İZCİ.. 15-18Yaşlarında Artık toplumun içindedirler. Toplumları ile bütünleşirler. Kendilerini gelecekteki toplumlarının Sorumlu öz verili, pozitif katkıda bulunabilen bireyleri olarak hazırlarlar Onlar Ergin İzcilerdir. Topluma Hizmet Ederler.

8 İZCİ SELAMI 1. İşaret Parmağı: Tanrıya ve vatanıma karşı görevlerimi yerine getirmek. 2. Orta Parmak: İzcilik türesine uymak. 3. Yüzük Parmağı: Başkalarına her zaman yardımda bulunmak. 4. Serçe Parmak: Küçüğün büyüğe saygısı. 5. Baş Parmak: Büyüğün küçüğü sevip koruması. 6. Ovallik:Dünya izcilerinin kardeşliği.

9 SELAM a) İzci selamı bir önceki şekilde de görüldüğü gibi sağ elin baş parmağının küçük parmak büyük parmak üzerine konması, diğer üç parmağın bitişik ve dik tutulması ile omuz hizasında verilir. a) İzci selamı bir önceki şekilde de görüldüğü gibi sağ elin baş parmağının küçük parmak büyük parmak üzerine konması, diğer üç parmağın bitişik ve dik tutulması ile omuz hizasında verilir. b) Kep ile selamlama işaret parmağı alnın sağ üst hizasında kepin kenarına değdirilir. (Avuç içi yere bakar.) b) Kep ile selamlama işaret parmağı alnın sağ üst hizasında kepin kenarına değdirilir. (Avuç içi yere bakar.) c) İzci üniforması giymiş bulunanlar, birbirlerini rütbe ve sıraya bakmadan selamlar. c) İzci üniforması giymiş bulunanlar, birbirlerini rütbe ve sıraya bakmadan selamlar. d) Üniformalı izcilerden, Ant içerken, bayrak geçerken veya serene çekilirken, devlet başkanları ve büyükleri geçerken, milli marşlar çalınır veya söylenirken, sadece başlarında bulunan lider selam verir. d) Üniformalı izcilerden, Ant içerken, bayrak geçerken veya serene çekilirken, devlet başkanları ve büyükleri geçerken, milli marşlar çalınır veya söylenirken, sadece başlarında bulunan lider selam verir. e) İzci kamp ve kurslarında yapılan törenlerde sadece yönetim selam verir. Diğerleri esas duruşta bulunur. e) İzci kamp ve kurslarında yapılan törenlerde sadece yönetim selam verir. Diğerleri esas duruşta bulunur.

10

11 TOKALAŞMA *- İzci Tokalaşması: Sağ elle selam verilir, sol elle tokalaşılır. *- Şapka ile selam verilirken sağ el selamlaşma durumunda şapka kenarına doğru tutulur. *- Törende selam bayrak cepheye alınarak verilir.

12 PAROLA 1- Yavrukurt Yavrukurt Çok Çalışır 2- İzci İzci Daima Hazırdır 3- Ergin İzci Ergin İzci Topluma Hizmet Eder

13 FULAR RENKLERİ Küme Başı: Sarı Oymak Başı: Yeşil Ocak Başı: Bordo Grup Başı: Lacivert İl Temsilcisi: Mavi Federasyon: Kırmızı-Beyaz 3-4 Tahtalı: Kırmızı-Beyaz İzcilerin Fular Rengi: 2 Renk (Kulüp – Ünite Renkleri Dış Sarı İç Kırmızı vb.)

14 İZCİ ARMALARI M.Ö. 2000 yılından itibaren saflığın temizliğin sembolü olmasının yanında 19. yüzyılda kullanılmaya başlayan pusulaların üzerinde şaşmaz yön gösterici anlamına gelen zambak çiçeği Baden POWELL tarafından izciliğin sembolü olarak seçilmiştir. M.Ö. 2000 yılından itibaren saflığın temizliğin sembolü olmasının yanında 19. yüzyılda kullanılmaya başlayan pusulaların üzerinde şaşmaz yön gösterici anlamına gelen zambak çiçeği Baden POWELL tarafından izciliğin sembolü olarak seçilmiştir. İyi, doğru yönü ifade eden zambağın üç ucu: izciye verdiği sözü (ANDI) hatırlatır: İyi, doğru yönü ifade eden zambağın üç ucu: izciye verdiği sözü (ANDI) hatırlatır: Tanrıya-Vatana karşı görevler. Tanrıya-Vatana karşı görevler. Başkalarına yardımcı olmak. Başkalarına yardımcı olmak. İzcilik Türesine uymak. İzcilik Türesine uymak. Her ülke, zambak üzerine kendi ulusal amblemini işlemiştir. Ancak zambağın özelliği kaybolmamıştır. Her ülke, zambak üzerine kendi ulusal amblemini işlemiştir. Ancak zambağın özelliği kaybolmamıştır. Kız izcilerin sembolü yoncadır. Yoncanın olması bir rastlantı değildir. Yonca yaprağı, Orta çağda derebeylerin sancaklarında bulunmakta olup; dere beylerin çevresindeki insanları koruduğu sembolize eder. Kız izcilerin sembolü yoncadır. Yoncanın olması bir rastlantı değildir. Yonca yaprağı, Orta çağda derebeylerin sancaklarında bulunmakta olup; dere beylerin çevresindeki insanları koruduğu sembolize eder.

15 DÜNYA ERKEK İZCİ ARMASI

16 DÜNYA KIZ İZCİ ARMASI

17 TİF ERKEK İZCİ ARMASI c. M.E.B.

18 TİF KIZ İZCİ ARMASI TİF KIZ İZCİ ARMASI

19 TİF TEŞKİLAT ARMASI

20


"TÜRKİYE İZCİLİK TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI FEDERASYON MERKEZ TEŞKİLATI BÖLGE DİREKTÖRLERİ BÖLGE DİREKTÖRLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları