Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKULLARIMIZIN BAŞVURABİLECEĞİ HİBE PROGRAMLARI VE KAZANDIRACAKLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKULLARIMIZIN BAŞVURABİLECEĞİ HİBE PROGRAMLARI VE KAZANDIRACAKLARI."— Sunum transkripti:

1 OKULLARIMIZIN BAŞVURABİLECEĞİ HİBE PROGRAMLARI VE KAZANDIRACAKLARI

2 Müdürlüğümüz bünyesindeki kurumların başvurabilecekleri hibe projeleri hangileridir? Hayat Boyu Öğrenme: -Comenius: Tüm okullar başvurabilmektedir. -Leonardo: Meslek liseleri, mesleki eğitim merkezleri başvurabilir. -Grundtvig: Yetişkin eğitimi ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar başvurabilir.

3 Müdürlüğümüz bünyesindeki kurumların başvurabileceği hibe programları nelerdir? * İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı ( IPA): Meslek liseleri, mesleki eğitim merkezleri, halk eğitim merkezleri başvurabilir.

4 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMI

5 COMENIUS PROGRAMININ GENEL AMAÇLARI  Eğitimde dışlanma ve okulda başarısızlıkla mücadele etmek  Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin entegrasyonunu sağlamak  Değişik kültürlere yönelik farkındalığın arttırılması  Öğrencilere ve personele Avrupa’daki farklı dilleri, kültürleri tanıtmak

6 LEONARDO PROGRAMININ GENEL AMACI Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politika ve uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek.

7 GRUNDTVIG PROGRAMININ GENEL AMAÇLARI  Yetişkin eğitimi alanında faaliyet gösteren eğitimcilerin bilgi ve tecrübelerini artırmak,  Güncel bilgiye erişerek istihdam fırsatlarını artırmak.

8 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMININ GENEL ÖZELLİKLERİ  Tüm projeler için en az biri AB ülkesi olmak üzere ortak zorunluluğu vardır.  Tüm projelerde hareketlilik temel faaliyettir.  Projeler 2 yıl için hazırlanır. ( Leonardo Yenilik başlığı hariç)  Başvuru belgelerine www.ua.gov.tr adresinden ulaşılabilir. www.ua.gov.tr

9 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMINA PROJE HAZIRLAMAK KURUMLARIMIZA NE KAZANDIRIR?  Belki BOLU dışına bile çıkma imkanı olmamış öğrencilerimiz yabancı ülkeleri görüp tanır.  Öğretmenlerimiz yurt dışındaki eğitim kurumlarını inceleme ve okulları ile karşılaştırma şansına sahip olur.

10 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMINA PROJE HAZIRLAMAK KURUMLARIMIZA NE KAZANDIRIR?  İdarecilerimiz yurt dışındaki iyi örnekleri görme ve imkanlar dahilinde kendi okullarında uygulama şansı edinirler.  Kurumlarımızın olumlu özelliklerini keşfetme ve yurt dışındaki ortaklarla paylaşma şansı ediniriz.

11 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMINA PROJE HAZIRLAMAK KURUMLARIMIZA NE KAZANDIRIR?  Farklı insanları ve farklı kültürleri tanıma şansımız olur.  İleride hazırlayacağımız projeler için muhtemel ortakları bulmamız çok daha kolay hale gelir

12 HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMINA PROJE HAZIRLAMAK KURUMLARIMIZA NE KAZANDIRIR?  İlimizde çok fazla proje hazırlayan okul olmadığı için proje hazırlayan okullar ön plana çıkmaktadır.  Edineceğimiz deneyimle farklı fonlara proje hazırlamamız kolaylaşır.

13 KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ( IPA)

14 İPA BİLEŞENİNE HAZIRLANAN PROJELERİN GENEL AMAÇLARI  İstihdam edilebilirliği arttırmak,  Girişimciliği desteklemek  Niteliksiz insanların işgücü piyasasına katılımının önündeki engelleri kaldırmak  Başta kadınlar ve engelli olmak üzere dezavantajlı gruplara mesleki eğitim vererek istihdam edilebilirliklerini arttırmak.

15 İPA BİLEŞENİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ  10-12 aylık projelerdir.  Açılan teklif çağrısının niteliğine göre değişmekle beraber minimum hibe tutarı 50000, maksimum hibe tutarı 400000 Euro’dur.  Yerel ortak bulunmalıdır.  Başvuru belgelerine www.mfib.gov.tr adresinden ulaşılabilir.www.mfib.gov.tr

16 KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ÇERÇEVESİNDE HAZIRLANAN PROJELERİN KURUMLAR KATKILARI NELERDİR?  Personele yönelik eğitimler planlayarak öğretmenlerimizin mesleki yeterliliklerini arttırabiliriz.  Eğitim ortamlarımıza son teknoloji makine ve ekipmanlar kazandırabiliriz.

17 KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ÇERÇEVESİNDE HAZIRLANAN PROJELERİN KURUMLARA KATKILARI NELERDİR?  Proje kapsamında kullanılacak alanların tadilatını proje bütçesinden karşılayabiliriz.  Açılış ve kapanış toplantıları, bilgilendirme seminerleri gibi faaliyetler yoluyla okulumuzun tanınırlığını arttırabiliriz.

18 KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ÇERÇEVESİNDE HAZIRLANAN PROJELERİN KURUMLARA KATKILARI NELERDİR?  Edineceğimiz proje yazma ve yürütme deneyimi sayesinde benzer pek çok fona farklı konularda proje yazabiliriz.  Kuracağımız ortaklıklar yoluyla kurumlar arası ilişkilerimizi güçlendirebiliriz.

19 KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ÇERÇEVESİNDE HAZIRLANAN PROJELERİN KURUMLARA KATKILARI NELERDİR? Başta kadınlar ve engelliler olmak üzere hiçbir vasfı olmayan ve toplumda dışlanan insanlara yönelik eğitimler düzenleyebiliriz. Böylece bu insanların topluma ve iş hayatına katılmasına öncülük edebiliriz.

20 UNUTMAYINIZ! PROJELERDE GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR. HİÇBİR PROJE PARA KAZANDIRMAZ. ANCAK PROJELERİN KAZANDIRACAĞI İTİBAR DA BAŞKA HİÇBİR ŞEYLE KIYASLANAMAZ.

21 UNUTMAYINIZ!  İDARECİLERİN DESTEĞİ OLMADAN PROJE ÇALIŞMALARININ YÜRÜTÜLMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ.  ANCAK GELİŞİMİ VE İLERLEMEYİ DESTEKLEMEYEN VE YENİLİĞİ TEŞVİK ETMEYEN BİR İDARECİ MODELİNİN VARLIĞI DA 21. YY’DA SÖZ KONUSU OLAMAZ.

22 TEŞEKKÜRLER TELEFON:(0 374) 215 11 06


"OKULLARIMIZIN BAŞVURABİLECEĞİ HİBE PROGRAMLARI VE KAZANDIRACAKLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları