Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
BRİFİNGİ

2 KURUMUMUZ KURUMLARIMIZ OKULLARIMIZ Okul Öncesi : 1 Anaokulu
İlçe Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürü Şube Müdürü KURUMLARIMIZ Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Öğretmenevi OKULLARIMIZ Okul Öncesi : 1 Anaokulu İlköğretim Okullarımız Ortaöğretim Okullarımız Adet Sınıflı İ.Ö.O Anadolu Lisesi Adet Sınıflı İ.Ö.O Anadolu Öğretmen Lisesi Adet Sınıflı İ.Ö.O Sağlık Meslek Lisesi İmam Hatip Lisesi Özel kurumlarımız ATL. TL. MEM. Ve METEM 2 Özel Dershane Şarkikaraağaç Lisesi 2 Özel Sürücü Kursu 1 Rehabilitasyon Merkezi

3 OKUL ÖNCESİ Öğrenmenin 3 Yaşından itibaren ivme kazanması ve çocuğun bilgi gelişiminin 3 yaşında başlaması nedeniyle son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımız Okul Öncesine son derece önem vermektedir. Bu bağlamda İlçemizde Okul Öncesi Eğitimde de gözle görülür bir şekilde çalışmalarımız sürdürülmektedir. 3 Yıl öncesine kadar %30’larda olan okul öncesi okullaşma oranı 2009 – 2010 eğitim öğretim yıllında %80’lere ulaşmıştır.

4 OKUL ÖNCESİNDE YILLARA GÖRE OKULLAŞMA ORANI
10Anasınıfı 2006 – 2007 14 Anasınıfı 19 Anasınıfı 1 Ana Okulu 25 Anasınıfı

5 2009– 2010 öğretim yılı için Çarıksaraylar ve Çiçekpınar Kasabalarımızda
1 er Ana Okulu potansiyel öğrencimiz mevcut olup açılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Beyköy Köyümüzde ise Kapalı olan Okulumuzun onarılması sonucunda 1 Anasınıfı açılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda taşımalı eğitim kapsamına alınarak kapatılan köy okullarımızda anasınıfı açılacak potansiyel öğrenci Beyköy köyümüz haricinde görülmemektedir. Eğitim Öğretime açık olan 24 okulumuzun 22 tanesinde 28 tane Anasınıfı hizmete açılmış faaliyetine devam etmektedir. Diğer 2 okulumuzdan Gedikli Kumluca ve Şehit Selçuk Doğan İlköğretim okullarında potansiyel öğrenci olmadığından Anasınıfı açılamamıştır. Okul Öncesinde 8 kadrolu 17 sözleşmeli ve 3 ek ders ücreti karşılığı çalışan personelle aşağıdaki tabloda görülen öğrencilerimize eğitim öğretim hizmeti verilmektedir. Ayrıca Okul Öncesi Eğitimini Geliştirmeye Yönelik Olarak Okul Öncesi Hibe Programına Başvuru Yapıldı.

6 OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİ SAYILARI TABLOSU
S.NO OKUL ADI ŞUBE SAYISI ÖĞRENCİ SAYISI 1 Ş.Karaağaç Ana Okulu 3 54 2 Atatürk İ.Ö.O 39 ATL:TL:MEM.ve METEM 10 4 İnönü İ.Ö.O 31 5 Şeker İ.Ö.O 6 Yunus Emre İ.Ö.O 26 7 Ş.Hüseyin Şeker İ.Ö.O 33 8 Çarıksaraylar İ.Ö.O 19 9 Gedikli İ.Ö.O 11 Ş.Durmuş Ali Durmaz İ.Ö.O 17 Ş.Faruk Kaplan İ.Ö.O 16 12 Belceğiz İ.Ö.O 15 13 Köprü İ.Ö.O 14 Yassıbel İ.Ö.O Arak İ.Ö.O Yeniköy İ.Ö.O Karayaka İ.Ö.O 18 Çeltek İ.Ö.O Çaltı İ.Ö.O 20 Çarıksaraylar Suvar İ.Ö.O 21 Beyköy İ.Ö.O 22 Sarıkaya İ.Ö.O TOPLAM 28 422

7 İlçemizde kaynaştırma eğitimine tabi 32 öğrencimiz bulunmaktadır
İlçemizde kaynaştırma eğitimine tabi 32 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca 100’e yakın zihinsel ve bedensel engelli öğrencimiz bulunup, ilçemizde özel eğitim merkezi mevcut olup, eğitim faaliyetinde bulunmadığından diğer ilçelere gitmektedir.

8 2- İLKÖĞRETİM : 2009 – 2010 öğretim yılı itibariyle İlçe Merkezinde 4, Kasabalarımızda 3, Köylerimizde 5 olmak üzere toplam 12 adet(1-8) İlköğretim okulu, 2 Adet (1-5) İlköğretim okulu ve 10 Adet (1-3) Sınıflı İlköğretim okulumuzla toplam 24 İlköğretim okulumuz mevcuttur. İlköğretimde toplam Öğrencimiz mevcut olup 68 kadrolu sınıf öğretmeni, 57 Kadrolu branş öğretmeni, 14 sözleşmeli sınıf öğretmeni, 18 Sözleşmeli branş öğretmeni ile ek ders ücreti karşılığında çalıştırılan 17 Sınıf öğretmeni ve 2 branş öğretmeni ile toplam 195 Öğretmenle hizmet verilerek İlçemizdeki eğitim öğretim kalitesinin yukarılara taşınmasına gayret sarf edilmektedir. Mevcut öğretmen kadromuz yanında ihtiyaç halinde görevlendirilen ücretli öğretmenlerimizle birlikte zor şartlara rağmen eğitim öğretim de gözle görülebilecek bir başarı sağlandığına inanıyoruz.

9 DERSLİK VE ÖĞRENCİ TABLOSU
YILLAR DERSLİK SAYISI ÖĞRENCİ SAYISI DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 145 2902 20

10 3- ORTA ÖĞRETİM : Yukarıda eğitim kurumlarımız şemasında görüldüğü gibi 6 Orta Öğretim Kurumumuz mevcut olup bu kurumlarımızdan Sağlık Meslek Lisesinin fiziki şartları eğitim öğretime elverişli değildir. M. Kudret SELÇUK isimli vatandaş tarafından Süleyman Demirel Üniversitesinden tahsis yapılan çevre yolu üzerindeki binanın yapımı devam etmektedir. Bu nedenle sağlık meslek lisesinin bazı sınıfları 1 nolu aile sağlık merkezi binasında eğitim vermektedir. Anadolu Öğretmen Lisemiz ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait Huzur evi olarak yapılan binada geçici olarak hizmet vermektedir. İleriki yıllarda mevcut bina ihtiyaca cevap verecek durumda değildir. Anadolu Öğretmen Lisesinin arsası mevcut olup 2008 yatırım programına teklifi yapılmış planlamaya alınması beklenmektedir. 2009 – 2010 eğitim öğretim yılında 83 derslikte 1624 öğrencimize 79 kadrolu öğretmen 6 sözleşmeli öğretmen ve 22 ek ders ücreti karşılığı görevlendirilen öğretmenle hizmet verilmektedir. Mevcut öğretmen kadromuz yanında ihtiyaç halinde görevlendirilen ücretli öğretmenlerimizle birlikte zor şartlara rağmen eğitim öğretim de gözle görülebilecek bir başarı sağlandığına inanıyoruz

11 DERSLİK VE ÖĞRENCİ TABLOSU
YILLAR DERSLİK SAYISI ÖĞRENCİ SAYISI DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 83 1624 19

12 4. YAYGIN EĞİTİM : 2009 – 2010 eğitim öğretim yılında okul çağı dışına çıkmış bütün vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve mesleki alanlarda ihtiyaç duydukları her türlü alana yönelik kurs faaliyetleri artırılarak sürdürülmektedir. Halkın taleplerine göre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce açılan kurs faaliyetleri aşağıdaki şekildedir.

13 A- MESLEKİ KURSLARIMIZ : GRUPLAR KURSİYER SAYISI
1-Bilgisayar Operatörlüğü İşletmenliği Kursu 4 Grup 75

14 C- SOSYAL VE KÜLTÜREL KURSLAR: GRUPLAR KURSİYER SAYISI
1-Türk Halk Oyunları Kursu 3 Grup 39 2-Hızlı Okuma Kursu 1 Grup 20 3-Yabancı Dil ( İngilizce) Kursları 1 Grup 61 4-Karate Kursu Grup 22

15 E- OKS VE ÖSS’ YE YÖNELİK KURSLAR : GRUPLAR KURSİYER SAYISI
1-Üniversiteye Hazırlık Kursları 5 Grup 82 2-Seviye Belirleme Sınavlarına Hazırlık Kursu 12 Grup 210

16 Yaygın eğitim kurumlarımızın sabah 8 Akşam 24 arası her türlü kurs taleplerini karşılamak için planlı çalışmalarını sürdürmekte ve hiçbir talep geri çevrilmemektedir. Ayrıca belirli gün ve haftalara paralel olmak üzere halkı bilgilendirmeye yönelik seminer ve paneller düzenlenmektedir. Bu bağlamda 2 panel 3 bilgilendirme semineri düzenlenmiştir. Taleplerimize karşılık eğitime verilen bu desteklerle elde edilen kazançlarımız; 1-İlçede başarı grafiğinin yukarı yönlü sürdürülmesi. 2-SBS de herhangi bir eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerimizin Orta Öğretime güçlü bir alt yapıyla devam etmelerinin sağlanması. 3-ÖSS de herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerimizin ise gelecekte bilgili kendine güvenen bir toplumun parçası haline getirilmesi. 4-Bu desteklerle iyi bir vatandaş olma bir birini seven sayan büyüklerine karşı saygılı olmayı yaşam tarzı haline getiren nesillerin oluşması gibi kazanımlar elde edilmektedir.

17 PROJELER İlçemiz İlköğretim Okulları ile Lise ve Dengi Okullar Bünyesinde Aşağıda Belirtilen Projeler Yapılmıştır. 1-Mavi Gök Yeşil Yaprak Projesi 2-Bu Benim Eserim Projesi 3-Beyaz Bayrak Projesi

18 SPORTİF ETKİNLİKLER İlimizde Yapılan Sportif Etkinliklere Katılan Okullarımız. Voleybol : 1-Şarkikaraağaç Lisesi 2-METEM Futbol : 1-Atatürk İ.Ö.O 2-İnönü İ.Ö.O İlçemiz ilköğretim ilkokulları ile lise ve dengi okullar arasında satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

19 SEVGİ ELİ PROJESİ Sevgi eli projesi kapsamında ilçemiz ilköğretim okulları ile lise ve dengi okullarda öğrenim gören parçalanmış aile çocuklarına Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Memiş Doğan ERYILMAZ ve İnönü İlköğretim Okulu Rehber Öğretmeni Gözde ADIGÜZEL tarafından rehberlik amaçlı haftanın iki günü seminer verilmektedir.

20 Brifingimiz burada sona ermiştir.
Değerli vakitlerinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz.


"ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları