Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Düzlemsel Uydu Antenleri. Uydu antenleri Uydu antenleri uydudan gönderilen sinyalleri güçlendirerek alma işlevini gerçekleştirmektedir. Haberleşme uydularımız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Düzlemsel Uydu Antenleri. Uydu antenleri Uydu antenleri uydudan gönderilen sinyalleri güçlendirerek alma işlevini gerçekleştirmektedir. Haberleşme uydularımız."— Sunum transkripti:

1 Düzlemsel Uydu Antenleri

2 Uydu antenleri Uydu antenleri uydudan gönderilen sinyalleri güçlendirerek alma işlevini gerçekleştirmektedir. Haberleşme uydularımız dünya yüzeyinden yaklaşık 36000 km uzakta olduklarından Ku bant frekanslarında gelen sinyalleri alabilmek için yüksek kazançlı direktif antenler kullanmak gerekmektedir. En bilinen uydu antenleri parabolik reflektör antenlerdir. (çanak anten)

3 Düzlemsel uydu antenleri Günümüz uydu haberleşme teknolojileri küçük boyutlu düşük maliyetli kazancı yüksek antenlere ihtiyaç duymaktadır. Özellikle hareketli platformlar küçük boyutlu antenler gerektirmektedir. Ayrıca çanak antenler genelde fiziki boyutlarının büyük olması ve estetik olarak güzel görünmemeleri nedeniyle bazı TV kullanıcıları tarafından tercih edilmemektedir. Anten üreticileri ve uydu operatörleri bu gibi durumlarda kullanılmak üzere yeni çözümlere yönelerek düzlemsel uydu antenleri geliştirmişlerdir. Düzlemsel uydu antenleri ise parabolik reflektör anteni ile aynı işlevi görmekte ancak bunu düzlemsel bir anten formasyonunda gerçekleştirmektedir.

4 Düzlemsel uydu antenleri Sabit kullanıcılar için geliştirilen alıcı antenlerden bazıları SelfsatAttisat Makegroup Fraunhofer İnstitute

5 Düzlemsel uydu antenleri Hareketli araçlar için düzlemsel antenler tercih edilmektedir: Yüksek aerodinamik özellik Kolay montaj Hafiflik Sağlamlık Hareketli araçlarda kullanılan düzlemsel antenler iki gruba ayrılabilir: Sadece alıcı Uydu TV yayınları Hem alıcı hem verici Data transferi, iki yönlü video haberleşmesi

6 Düzlemsel uydu antenleri Geliştirilen alıcı verici antenlerden bazıları

7 Düzlemsel uydu antenleri Havacılık ve askeri amaçlı olarak da düzlemsel antenler kullanılmaktadır.

8 Anten dizileri Düzlemsel antenler daha direktif radyasyon sağlaması amacıyla anten dizileri halinde üretilmektedir.

9 Anten dizileri Sağlıklı bir haberleşme için antenlerin uyduları takip etmeleri gerekmektedir. Bunun için ana hüzmenin (main beam) devamlı uyduya bakıyor olması şarttır. Bunu sağlamak üç şekilde olabilmektedir: Elektronik olarak Mekanik olarak Hem elektronik hem mekanik olarak

10 Anten dizileri Elektronik ana hüzme döndürmesi Ana hüzmenin yönü sabit anten dizisindeki elemanlar arasındaki fazlarla oynayarak değiştirilebilmektedir. Bu amaçla faz kaydırıcılar kullanılmaktadır.

11 Anten dizileri Hem elektronik hem mekanik ana hüzme döndürmesi Faz kaydırıcıların kullanımı yanı sıra, antenin bazı kısıtlı mekanik dönme hareketlerini yaptığı tasarımlardır.

12 Anten elemanları Uydu alıcı dizi antenler genellikle mikroşerit yama antenler ya da yarık antenlerden oluşmaktadır. Ayrıca dalga kılavuzu yapısındaki dizi antenler de mevcuttur.

13 Anten elemanları Mikroşerit yama antenler çeşitli şekillerde beslenebilmektedir. KoaksiyelMikroşerit kapak yama coaxial kablo barline yama yarık hatslot coupling EM Coupling

14 Anten elemanları Yarık antenler Yarık Besleme yapısı Dalga kılavuzu üstünde yarıklar

15 Türksat uydu alıcı anten isterleri Türksatın tasarım faliyetlerini sürdürdüğü uydu alıcı anteninin isterleri: ParametreDeğerUnit Frekans aralığı10,70 - 12,75GHz Yansıma katsayısı-10dB Anten kazancı33dBi Çapraz pol. ayrımı30dB Ayrıca antenin fiziki boyutlarının 50 cm x 50 cm ebatlarını geçmemesi planlanmaktadır. Böylece geliştirilecek düzlemsel anten, çanak antenlerin performansını sağlamış olacaktır.

16 Tasarlanan anten elemanları Mikroşerit antenler çeşitli şekillerde tasarlanabilmektedir. Türksat Ar-Ge faliyetleri çerçevesinde bir çok anten tasarlanmıştır.

17 Üretilen anten besleme devresinin testi Firmamız bünyesinde çizdirilip yurtdışında ürettirilen dizi anten besleme devresi test edilmiştir. Türksat 3A uydusundaki yayınların spektrum analizördeki görüntüsü

18 Devam eden çalışmalar Dairesel yarık dizi anten çalışmalarımız devam etmektedir.

19 Hedefler Firmamız öncelikle özgün bir uydu alıcı anteni geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu alıcı anten daha sonra geliştirilerek hem alıcı hem de verici bir anten tasarlanacaktır. Sonraki aşamada bu alıcı ve alıcı-verici antenler mobil araçlarda kullanılabilecek şekilde modifiye edilecektir.

20 Teşekkür Ederiz.


"Düzlemsel Uydu Antenleri. Uydu antenleri Uydu antenleri uydudan gönderilen sinyalleri güçlendirerek alma işlevini gerçekleştirmektedir. Haberleşme uydularımız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları