Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Esma AYDIN Psikolojik Danışman

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Esma AYDIN Psikolojik Danışman"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Esma AYDIN Psikolojik Danışman
SINAV KAYGISI Hazırlayan: Esma AYDIN Psikolojik Danışman

2 Yeni bir durum karşısında ,
KAYGI KAYGI NEDİR ? Yeni bir durum karşısında , kişiliğin yapısında ve gelişmesinde önemli bir etken olan duygulanım ve coşku durumları ile birlikte ortaya çıkan Ve onlara eşlik eden fizyolojik belirtilerin kişi tarafından algılanmasına KAYGI denir.

3 BEYİN KAYGIYI NASIL ALGILAR?
kişiler stres yaratan bir durumla karşılaştığında, vücut bu tehlike ile başedebilmek için bir seri biokimyasal değişimde bulunurBeyindeki serebral korteks hipotalomusa sinyal yollar. Hipotalamus sempatik sinir sistemini vücutta bazı değişklikler yapması için uyarır. Kalp hızlanır, kan basıncı artar. Terlemeye başlarız. Kan mideden ve iç noktalardan kaçmak için uzun kaslara yöneldiğinden elimiz ayağımız soğur. Diyafram ve anüs kilitlenir. Daha iyi görmek için göz bebekleri büyür. Kulaklar keskinleşir.

4 KAYGI HİSSEDİLEN FİZYOLOJİK BELİRTİLER NELERDİR ?
-Kan basıncı, kalp atışı, solunum sayısı artar. -Mide ve barsak hareketleri hızlanır. -Tükürük salgısı azalır. -Ağız kurur. -Kan şekeri yükselir. -Gözbebekleri genişler. -Çizgili kasların gerginliği artar.(vücut kasları,kol,bacak) -Titreme olur. -Dişler ve yumruklar sıkılır. -Terleme olur. -Derinin direnci artar.

5 KAYGI HİSSEDİLEN OLUMSUZ DUYGULAR NELERDİR? Başaramazsam !
Ölsem de kurtulsam keşke bu duruma hiç düşmeseydim. Hareketsizlik, huzursuzluk veya aşırı hareketlilik. Sık sık gerçek sınavı düşünmek. Hiçbir şey hatırlamadığını, sanki her şeyi unutmuş gibi hissetme. Kendini suçlama. Yok ben bu işi başaramayacağım. Sürenin yetersiz olduğunu düşünmek. Diğerlerinden farklı olduğunu, zayıf ve beceriksiz olduğunu düşünme Sıkıntı bunaltı hisleri. Orayı terketme isteği.

6 BEYİN GERÇEKLE GERÇEK OLMAYANI AYIRT EDEMEZ!...

7 Kendini gerçekleştiren kehanet
Nick adında bir demiryolu isçisinin öyküsü bu. Nick güçlü, sağlıklı bir işçi manevra sahasında çalışıyor. Arkadaşlarıyla ilişkisi iyi ve işini iyi yapan güvenilir bir insan. Ne var ki, kötümser biri, her şeyin kötüsünü bekler ve başına kötü şeyler geleceğinden korkar. Bir yaz günü, tren isçileri, ustabaşının doğum günü nedeniyle bir saat önceden serbest bırakılırlar.

8 Tamir için gelmiş olan ve manevra alanında bulunan bir soğutucu vagonun içine giren Nick, yanlışlıkla içerden kapıyı kapatır, kendini soğutucu vagona kilitler. . Diğer işçiler Nick’in kendilerinden önce çıktığını düşünürler. Nick kapıyı tekmeler, bağırır, ama kimse duymaz, duyanlar da bu tür seslerin sürekli geldiği bir ortamda olduğu için pek kulak vermezler. Nick burada donarak öleceğinde korkmaya başlar.

9 Ertesi günü soğutucu vagonun kapısını açan işiler, Nick’in donmuş bedenini bulurlar. Üzerinde yapılan otopsi, onun donarak öldüğünü göstermektedir. Fakat bu olayı olağanüstü yapan, soğutucu vagonun soğutma motorunun bozuk ve çalışmıyor olmasıydı. Vagonun içindeki ısı 18 C idi, ve vagonda bol hava vardı.

10 Eğer buradan çıkmazsam, burada kaskatı donacağım, diye düşünmeye başlar. İçerde yarısı yırtılmış bir karton kutunun içine girer. Titremeye başar. Eline geçirdiği bir kağıda karısına ve ailesine son düşündüklerini yazar: Çok soğuk, bedenim hissizleşmeye başladı. Bir uyuyabilsem! Bunlar benim son sözlerim olabilir?

11 KAYGI Uyarım ve yeni durumlar
İstem dışı sinir sisteminde ortaya çıkan değişmeler Adrenalin ve benzeri kimyasalların düzeyini yükseltir Fizyolojik değişmelerin kişi tarafından algılanması Kaygı yaratır Ruhsal olarak duyulan kaygı Kanda adrenalin seviyesinin veya başka kimyasalların yükselmesi Söz konusu fizyolojik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

12 SINAV KAYGISI KENDİNİZİ İYİ HİSSEDİYORSANIZ KAYGILANMAYIN GEÇER. ???

13 YAPILAN ARAŞTIRMALAR KAYGININ DEVAMLI SÜREN BİR DUYGU DURUMU OLMADIĞINI ORTAYA KOYMUŞTUR.
YAKLAŞIK 15 DAKİKA SONRA İSTESENİZDE İSTEMESİNİZDE İNİŞE GEÇECEKTİR. TAMAMEN YOK OLMAYACAKTIR.GEREK YOKTUR ZATEN!...

14 SINAV ÖNCESİ RUTİN YAPTIĞINIZ ŞEYLERDE ÇOK ÖZEL DEĞİŞİKLİKLER YAPMAYIN
SINAV ÖNCESİ RUTİN YAPTIĞINIZ ŞEYLERDE ÇOK ÖZEL DEĞİŞİKLİKLER YAPMAYIN.MESELA SABAHLARI DUŞ ALMIYORSANIZ SINAVA GİDERKEN ALMAYA KALKMAYIN. KAHVALTIDA GENELDE NE YİYORSANIZ ONU YİYİN. EKSTRA YAPILAN ŞEYLER SINAVA GEREKSİZ YÜKLEME YAPMANIZA SEBEP OLUR.BUDA KAYGIYI ARTTIRIR.

15

16 KAYGIYI NASIL AZALTABİLİRİM?
KENDİNİZE YOĞUNLAŞMAK YERİNE ÇEVRENİZİ İZLEYİN. MESELA SINIFTA KAÇ KİŞİ ERKEK KAÇ KİŞİ KIZ İNSANLAR EN ÇOK HANGİ RENK GİYİNMİŞLER SAÇLARI TOPLU OLANLAR AÇIK OLANLAR GÖZLÜKLÜ OLANLAR OLMAYANLAR GİBİ….

17 BÖYLECE HEM DİKKATİNİZ ARTACAK HEM KAYGINIZ DAĞILACAKTIR!...

18

19

20 SINAV BAŞLADIKTAN SONRA
SINAV SIRASINDA ZOR BİR SORU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA HEMEN SAATE BAKIN,EN FAZLA BİR KAÇ DAKİKA İÇİNDE ÇÖZEMİYORSANIZ İŞARETLEYİN VE BAŞKA SORUYA GEÇİN! UNUTMAYIN EN ZOR SORU SİZİN KİTAPÇIĞINIZDA İLK SORU OLARAK GELEBİLİR.MORALİNİZİ BOZMAYIN İLK ETAPTA YAPABİLECEĞİNİZ SORULARA YÖNELİN.

21 SINAV SORULARININ ZORLUK DERECELERİNİN DAĞILIMI
ÇOK ZOR %10 ZOR %20 NORMAL %40 KOLAY%20 ÇOK KOLAY %10

22 EYVAH UYKUM KAÇTI!..

23 UYKU KAÇTIĞINDA NELER YAPILMALI
1-Öncelikle uyumak için savaş vermeyin 2-Yataktan kalkın ve sevdiğiniz işlerle mesgul olun 3-Vücudunuzu gevşetecek bitkisel çaylar içebilirsiniz 4-Hafif bir müzik dinleyin

24 UNUTMAYIN!.. HİÇ UYUMASANIZ BİLE BEYNİNİZ DE SİZİ ÖĞLENE KADAR AYAKTA TUTACAK ENERJİ VARDIR

25 TEŞEKKÜRLER!....


"Hazırlayan: Esma AYDIN Psikolojik Danışman" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları