Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÜTÜN PEYGAMBERLERİN SÜNNETİ Koku sürünme, bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir. (Tirmizi )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÜTÜN PEYGAMBERLERİN SÜNNETİ Koku sürünme, bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir. (Tirmizi )"— Sunum transkripti:

1 BÜTÜN PEYGAMBERLERİN SÜNNETİ Koku sürünme, bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir. (Tirmizi )

2 KOKU NEDİR? Havada gaz halinde bulunan koku moleküllerinin burun yoluyla algılanıp beyindeki merkezde duyum haline gelmesi olayıdır. İnsan burundaki 5 cm² bir alanda bulunan 10 kadar koklama hücresi koku moleküllerini beyne taşır. Hayvanlardaki koklama hücre sayıları daha fazladır. (köpeklerdeki hücre sayısı 22 dir).

3

4

5

6 1-)Kimyasal Maddeler Bu maddeler çoğu kez çeşitli kimyasal reaksiyonlarla sentez yoluyla, nadiren natural maddelerden elde edilir.

7 2-) Natürel Maddeler Genellikle doğadaki tek bir kokulu bitkiden veya hayvansal salgılardan fiziksel metotlar ile elde edilen az-çok uçucu olan ürünlerdir.

8 Bu maddelerin uluslar arası adı Essential Oil, ülkemizde kullanılan isimleri Uçan Yağ veya Eterik Yağ’dır. Bitkisel menşeli yağlar bitkilerin çiçek, yaprak, meyve, tohum, gövde ve kökleri gibi çeşitli kısımlarından elde edilir.

9 BİTKİSEL YAĞLAR • Yaprak : Biberiye , defne, fesleğen , kekik , nane , okaliptüs , karanfil , styrax, … • Meyve kabuğu : Bergamot, greyfurt, limon, misket limonu , portakal, mandalina… • Tohum : Anason , havuç , acıbadem , kereviz , kimyon , küçük Hindistan cevizi veya muskat … • Ağaç kabuğu : Tarçın , çam … • Kök : Zambak , kedi otu , zencefil … • Reçine : Myrrh, Buhur veya tütsü … • Ağaç : Camphor, cedar, rosewood, sandalwood, ardıç … • Olgunlaşmamış bitki meyvesi : yenibahar

10 MİSK Misk, bir tür erkek ceylan tarafından üretilen güzel kokulu madde. Kokusuna neden olan madde muskondur. Ceylan dışında, bazı farklı hayvanlardan da üretilebilir (örneğin misk kedisi). Bugün sentetik olarak da üretilen misk özellikle İslam kültüründe fazlasıyla bilinen ve değer verilen bir kokudur. Kuran'da cennette de bulunduğu anlatılır.

11 ذَلِك فَلْيَتَنَافَسِ َالْمُتَنَافِسُونَ مِسْكٌ وَفِي خِتَامُه
Mutaffifin suresi 22 Onun (içiminin) sonu bir misktir (ağızda misk gibi koku bırakır) İşte yarışanlar, bunun için yarışsınlar. ذَلِك فَلْيَتَنَافَسِ َالْمُتَنَافِسُونَ مِسْكٌ وَفِي خِتَامُه

12

13

14 AMBER Balinalardan çıkan bir salgının güneşle etkileşimi sonucunda oluşan maddedir. ispermeset balinası Baş bölgesindeki salgı bezlerinden denize attığı salgı muhteviyatındaki amberin denizden toplanması..

15

16 Yılda 300 kilograma kadar amber sentez edebilir.
Ölü balinanın karnı açıldığında, ortalama 45 kilogram amber elde edilir

17 Peygamber efendimizin (sav) kullandığı koku türleri nelerdir?
Muhammed İbnu Ali (ra) anlatıyor: "Hz. Aişe'ye (ra) sordum: "Rasulullah (asm) hoş koku kullanır mıydı? " 0:"Evet, misk ve amber kullanırdı" diye cevap verdi. (Mevahib-i Ledünniye)

18 GÜZEL KOKU GERİ ÇEVRİLMEZ
Sizden birine reyhan sunulduğu takdirde onu reddetmesin, zira o cennetten çıkmadır. (Tirmizi) Hz.Aişe (ra) anlatıyor: Rasulullah (asm) misk ve amber gibi renksiz koku maddeleri sürünürdü ve derdi ki: "Sürünme maddelerinin en iyisi misktir." (Tirmizi)

19 EV DE GÜZEL KOKU OLMALIDIR
Evlerinizi günlük, yavşan, kekik, gelin çiçeği gibi kokulu otlarla kokulandırın. (Ramuz el-Ehadis)

20 Güzel kokunun faydaları
Bir çiçeği kokladığımızda,koku molekülleri burun içerisindeki mukus içerisinde çözünerek ve akciğerlerde bronşiollerden kana karışarak vücutta bazı genel etkiler sağlamaktadır. Çiçek kokularının bilhassa kavrama ve algılama yeteneğini etkilediğini ortaya koyan çeşitli yayınlar var.

21 PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.) nasıl kokardı?
Peygamber Efendimiz sürekli mis gibi, tertemiz, hoş ve güzel kokardı. Sahabe Enes b. Malik şöyle ifade etmektedir: PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.) nasıl kokardı?

22 "Resulallah Efendimiz Medine sokaklarının birinden geçtiğinde O´nun mis gibi kokusu hemen sezildiğinden, halk o yoldan Hazreti Peygamberin (Sav) geçtiğini söylerdi. Bizler, Peygamber Efendimizin gelişini, kokusunun güzelliğinden anlardık".

23 Sahabe Ibn-i Ebi Adi, Humeyd, Enes´den:
Resulallah (Sav) ´in elinden daha yumuşak ne bir yün kumaşa ne de bir ipeğe hayatımda dokunmadım. Resulallah’ın kokusundan daha güzel kokan bir kokuyu da koklamadım.

24 Sahabe Muaz b. Hisam, babasindan, Katade Enes´den şöyle rivayet etmiştir: "Resulallah (Sav) güzel kokusu ile tanınırdı. Resulallah güzel idi. Kokusu da hoş idi. Bununla beraber kokuyu severdi.

25 "Cismi nazif, kokusu latif idi
"Cismi nazif, kokusu latif idi. Koku sürünsün sürünmesin, teni en güzel kokulardan ala kokardı. Bir kimse onunla el sıkışsa bütün gün onun temiz kokusunu duyardı, ve mübarek eliyle bir çocuğun başını mesh etse , rahiya-i tayyibesiyle o çocuk, sair çocuklar arasında malum olurdu."

26 KÖTÜ KOKU “Sarımsak veya soğan yiyen kimse bizden ve mescitlerimizden uzak dursun, evinde otursun ” (Buharî, Edeb, 76 )

27

28

29

30


"BÜTÜN PEYGAMBERLERİN SÜNNETİ Koku sürünme, bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir. (Tirmizi )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları