Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SPORCULARDA EN SIK GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI PROF.DR.ÇETİN İŞLEGEN EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ SPOR HEKİMLİĞİ ANA BİLİM DALI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SPORCULARDA EN SIK GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI PROF.DR.ÇETİN İŞLEGEN EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ SPOR HEKİMLİĞİ ANA BİLİM DALI."— Sunum transkripti:

1 SPORCULARDA EN SIK GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI PROF.DR.ÇETİN İŞLEGEN EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ SPOR HEKİMLİĞİ ANA BİLİM DALI

2 SPORCU SAĞLIĞI SPOR SAKATLIKLARI SPOR SAKATLIKLARI İlk yardım İlk yardım Sakatlıkların önlenmesi Sakatlıkların önlenmesi DİĞER SAĞLIK SORUNLARI DİĞER SAĞLIK SORUNLARI Anemi:Kansızlık Göğüs hast. Anemi:Kansızlık Göğüs hast. K.B.B. Bölgesi sorunları Kalp hast. K.B.B. Bölgesi sorunları Kalp hast. Diğer(Doping) Diğer(Doping)

3 SPOR SAKATLIKLARINDA İLK YARDIM PROTECTION :KORUMA PROTECTION :KORUMA REST :İSTİRAHAT REST :İSTİRAHAT ICE :BUZ VEYA SOĞUTMA ICE :BUZ VEYA SOĞUTMA COMPRESSİO :BASKILAMA COMPRESSİO :BASKILAMA ELEVATION :YÜKSELTME ELEVATION :YÜKSELTME SUPPORT :DESTEKLEME SUPPORT :DESTEKLEME P R I C E S P R I C E S

4 PROTECTİON : KORUMA Sakatlanan bölgeyi mutlak istirahate sevk etmek için kullanılan yöntemleri kapsamaktadır: Sakatlanan bölgeyi mutlak istirahate sevk etmek için kullanılan yöntemleri kapsamaktadır: Alçı Alçı Atel Atel Protez Protez

5

6 REST : İSTİRAHAT Sakatlanan dokunun yaralanma şiddetine göre en az 24-48 saat yük altına sokulmadan dinlendirilmesi gerekmektedir. Sakatlanan dokunun yaralanma şiddetine göre en az 24-48 saat yük altına sokulmadan dinlendirilmesi gerekmektedir. Dinlendirme sırasında atel,koltuk değneği,kol askısı gibi koruyucu araçlar kullanılabilir. Dinlendirme sırasında atel,koltuk değneği,kol askısı gibi koruyucu araçlar kullanılabilir.

7 ICE : BUZ VEYA SOĞUTMA Sakatlanmadan hemen sonra kanamanın neden olacağı şişme,ağrı ve ödemi önlemek için uygulanır: Sakatlanmadan hemen sonra kanamanın neden olacağı şişme,ağrı ve ödemi önlemek için uygulanır: Dokudaki ödemi ve kanamayı yavaşlatır. Dokudaki ödemi ve kanamayı yavaşlatır. Sakatlanan bölgenin metabolik ihtiyacını Sakatlanan bölgenin metabolik ihtiyacını azaltır. azaltır. Ağrı reseptörlerini baskılar Ağrı reseptörlerini baskılar Kas spazmını azaltır. Kas spazmını azaltır.

8 SOĞUTMA METODLARI Direkt buz uygulanması Direkt buz uygulanması Kullanılıp atılabilen buz paketleri Kullanılıp atılabilen buz paketleri Tekrar kullanılabilir buz paketleri Tekrar kullanılabilir buz paketleri Soğutucu spreyler : Deri içerisine 3-4 mm Soğutucu spreyler : Deri içerisine 3-4 mm etkili olduğu için derin doku incinmesinde etkili değildir. etkili olduğu için derin doku incinmesinde etkili değildir.

9

10 SOĞUTMA UYGULAMASI Süre:Eklemlere ve büyük kas gruplarına 30-45 dakika,küçük kas guruplarına 15-20 dk. Süre:Eklemlere ve büyük kas gruplarına 30-45 dakika,küçük kas guruplarına 15-20 dk. İlk 2-3 saatte soğutma uzun süreli olmalı. İlk 2-3 saatte soğutma uzun süreli olmalı. 3.-6. Saatler arası saat başı uygulama olmalı. 3.-6. Saatler arası saat başı uygulama olmalı. Daha sonra 48-72 saate kadar 15-20 dakikalık uygulama 2-4 saat aralarla uygulanmalıdır. Daha sonra 48-72 saate kadar 15-20 dakikalık uygulama 2-4 saat aralarla uygulanmalıdır.

11 COMPRESSİON:BASKILAMA Soğutma ile birlikte kompresyon bandajı yapılmalıdır.Amaç,kanamayı baskılamak ve gelişebilecek ödemi önlemektir. Soğutma ile birlikte kompresyon bandajı yapılmalıdır.Amaç,kanamayı baskılamak ve gelişebilecek ödemi önlemektir. Genellikle elastik bandaj ile uygulanır. Bandaj alttan üste doğru ve kan dolaşımını engellemeyecek şekilde,yapılmalıdır. Genellikle elastik bandaj ile uygulanır. Bandaj alttan üste doğru ve kan dolaşımını engellemeyecek şekilde,yapılmalıdır.

12

13 ELEVATİON:YÜKSELTME Yaralanan bölge yükseltildiğinde kan akımı azalır,kanın o bölgeden geri dönüşü daha kolay olur ve böylece oluşan şişlik azalır. Yaralanan bölge yükseltildiğinde kan akımı azalır,kanın o bölgeden geri dönüşü daha kolay olur ve böylece oluşan şişlik azalır. Sakatlanan bölge 45 derecelik bir açıyla yükseltilmelidir. Sakatlanan bölge 45 derecelik bir açıyla yükseltilmelidir. Yaygın kanama ve şişlik olan olaylarda Yaygın kanama ve şişlik olan olaylarda 24-48 saat bu yükseltme uygulanmalıdır. 24-48 saat bu yükseltme uygulanmalıdır.

14 SUPPORT:DESTEKLEME Hafif sakatlanmış bir bölgenin spor yaparken tekrar eden bir travmadan korunmasında taping veya bandajlama yapılarak desteklenmesidir. Hafif sakatlanmış bir bölgenin spor yaparken tekrar eden bir travmadan korunmasında taping veya bandajlama yapılarak desteklenmesidir. Şiddetli bir sakatlanmadan sonraki rehabilitasyonun son kısmında kendi branşıyla ilgili çalışmalarda ve müsabakalarda yine ayni şekilde deteklenmesidir Şiddetli bir sakatlanmadan sonraki rehabilitasyonun son kısmında kendi branşıyla ilgili çalışmalarda ve müsabakalarda yine ayni şekilde deteklenmesidir

15

16

17 SPOR SAKATLIKLARININ ÖNLENMESİ 1.KADEME:Sakatlıkların oluşmasının önlenmesi 1.KADEME:Sakatlıkların oluşmasının önlenmesi 2.KADEME:Sakatlanmanın ağırlığını azaltmayı amaçlayan önlemler. 2.KADEME:Sakatlanmanın ağırlığını azaltmayı amaçlayan önlemler. 3.KADEME:Sakatlanma sonrası geriye dönüşü olmayan fonsiyonel bozuklukların oluşmasının önlenmesi. 3.KADEME:Sakatlanma sonrası geriye dönüşü olmayan fonsiyonel bozuklukların oluşmasının önlenmesi.

18 ÖNLEMLER A)Sezon başı yapılan sağlık muayeneleri: Eklemlerin hareket genişliği Eklemlerin hareket genişliği Proprioseptif refleksler Proprioseptif refleksler Ligamanların durumu Ligamanların durumu Kas kuvveti Kas kuvveti Gizli enfeksiyonlar Gizli enfeksiyonlar Eski yaralanmaların durumu vs. Eski yaralanmaların durumu vs.

19 ÖNLEMLER B)Isınma,soğuma ve esneklik egzersizlerinin yeterli süre ve uygun B)Isınma,soğuma ve esneklik egzersizlerinin yeterli süre ve uygun şekilde yapılması. şekilde yapılması. Kas kuvveti dengesizliği ve azlığının branşa özgü bir şekilde giderilmesi Kas kuvveti dengesizliği ve azlığının branşa özgü bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. gerekmektedir.

20 ÖNLEMLER C)Sakatlanma sonrası uygun bir rehabilitasyon yapılmalıdır: a)Sporcuda ağrı tamamen kesilmezse, a)Sporcuda ağrı tamamen kesilmezse, b)Kas kuvveti ve hareket genişliği yaralanmadan önceki düzeyine gelmezse ayni sakatlığın nüks etme b)Kas kuvveti ve hareket genişliği yaralanmadan önceki düzeyine gelmezse ayni sakatlığın nüks etme olasılığı çok yüksek olacaktır. olasılığı çok yüksek olacaktır.

21 ÖNLEMLER D)Spor yapılan yüzeyin uygun olması. Düzgün olamayan,sert ve kaygan yüzeyler Düzgün olamayan,sert ve kaygan yüzeyler Ayakkabı-yüzey ilişkisi:Sürtüşme direncinin optimal sınırlarda olması. Ayakkabı-yüzey ilişkisi:Sürtüşme direncinin optimal sınırlarda olması. Oyun alanı yüzeyi stabiliteyi temin edecek,çarpma şiddetini hafifletecek özellikte olmalıdır. Oyun alanı yüzeyi stabiliteyi temin edecek,çarpma şiddetini hafifletecek özellikte olmalıdır.

22 ÖNLEMLER E)Spor ekipmanları: a)Koruyucu olanlar:Başlık,emniyet gözlüğü,ağız koruyucuları vs. a)Koruyucu olanlar:Başlık,emniyet gözlüğü,ağız koruyucuları vs. b)Enstrümental olanlar:Şok emen tekmelikler,kayak bağlamaları, tenis raketleri b)Enstrümental olanlar:Şok emen tekmelikler,kayak bağlamaları, tenis raketleri

23

24 ÖNLEMLER F)Spora ve sporcuya uygun ayakkabının F)Spora ve sporcuya uygun ayakkabının seçilmesi: seçilmesi: Gerekiyorsa ayakkabılara biyomekanik problemleri karşılamak amacıyla ortotik eklerin veya cihazların eklenmesi. Gerekiyorsa ayakkabılara biyomekanik problemleri karşılamak amacıyla ortotik eklerin veya cihazların eklenmesi.

25

26 ÖNLEMLER G)Ayak bileği bandajı(Taping): Futbolda ve basketbolda uygulanan bu tip bandajların ayak bileği burkulmalarının sıklığı ve tekrarlarını azalttığı çalışmalarla gösterildi. Futbolda ve basketbolda uygulanan bu tip bandajların ayak bileği burkulmalarının sıklığı ve tekrarlarını azalttığı çalışmalarla gösterildi. Uzun süreli kullanımının bilek bağlarında zayıflamaya neden olduğu ileri sürüldü. Uzun süreli kullanımının bilek bağlarında zayıflamaya neden olduğu ileri sürüldü.

27

28 ÖNLEMLER H)Sporlardaki yarışma kuralları sakatlıkları önlemeye yönelik olarak değiştirilmektedir. I)Sağlık bilgisi ve eğitimi: Oyun kurallarına uyarak oynama Oyun kurallarına uyarak oynama Koruyucu ekipmanların kullanılması Koruyucu ekipmanların kullanılması Bireysel koruyucu önlemler Bireysel koruyucu önlemler

29

30 AŞIRI KULLANIM(overuse) YARALANMA NEDENLERİ AŞIRI KULLANIM(overuse) YARALANMA NEDENLERİ İÇ FAKTÖRLER İÇ FAKTÖRLER YAŞ YAŞ CİNSİYET CİNSİYET ANATOMİK FAKTÖRLER ANATOMİK FAKTÖRLER YORGUNLUK YORGUNLUK ESNEKLİĞİN AZLIĞI ESNEKLİĞİN AZLIĞI KAS ZAYIFLIĞI KAS ZAYIFLIĞI

31 AŞIRI KULLANIM...... DIŞ FAKTÖRLER DIŞ FAKTÖRLER TEKNİK HATALAR TEKNİK HATALAR ANTRENMAN HATALARI ANTRENMAN HATALARI YETERSİZ VE YANLIŞ EKİPMAN YETERSİZ VE YANLIŞ EKİPMAN ÇEVRE ŞARTLARI ÇEVRE ŞARTLARI SÜRANTRENMAN SÜRANTRENMAN

32 DİĞER SAĞLIK SORUNLARI ANEMİ: ANEMİ: Erkeklerde hemoglobinin 14 g/dl, Erkeklerde hemoglobinin 14 g/dl, bayanlarda 13 g/dl altına düşmesi performansı olumsuz etkileyecektir. bayanlarda 13 g/dl altına düşmesi performansı olumsuz etkileyecektir. KULAK-BURUN-BOĞAZ SORUNLARI: KULAK-BURUN-BOĞAZ SORUNLARI: Septum deviasyonu Septum deviasyonu Kronik tonsilit vs. Kronik tonsilit vs.

33 DİĞER SAĞLIK SORUNLARI DİŞ SORUNLARI: DİŞ SORUNLARI: Diş çürükleri ve diş eti enfeksiyonları zaman zaman kan yoluyla tüm vücuda mikropların yayılmasına neden olarak kasların kolay yaralanabilir duruma girmelerine neden olabilmektedirler. Diş çürükleri ve diş eti enfeksiyonları zaman zaman kan yoluyla tüm vücuda mikropların yayılmasına neden olarak kasların kolay yaralanabilir duruma girmelerine neden olabilmektedirler.

34 DİĞER SAĞLIK SORUNLARI GÖĞÜS HASTALIKLARI: GÖĞÜS HASTALIKLARI: Seyrekte olsa bazen tüberkuloz saptanmakta. Seyrekte olsa bazen tüberkuloz saptanmakta. KALP HASTALIKLARI: KALP HASTALIKLARI: Ailesel kökenli Ailesel kökenli Doğuştan Doğuştan Ani ölümler Ani ölümler

35 DİĞER SORUNLAR DOPİNG: DOPİNG: Doping kontrolleri Doping kontrolleri Eğitim Eğitim SPORDA HİJYEN SPORDA HİJYEN Spor alanları ve soyunma odalarının temizliği Spor alanları ve soyunma odalarının temizliği Mantar,viral(AIDS) ve bakteriel enf. Mantar,viral(AIDS) ve bakteriel enf. Aşılar(Tetanos aşısı zorunludur) Aşılar(Tetanos aşısı zorunludur)


"SPORCULARDA EN SIK GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI PROF.DR.ÇETİN İŞLEGEN EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ SPOR HEKİMLİĞİ ANA BİLİM DALI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları