Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EGZERSİZ Yard. Doç. Dr. Özlem Solak AKÜ FTR AD. Egzersizin faydaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EGZERSİZ Yard. Doç. Dr. Özlem Solak AKÜ FTR AD. Egzersizin faydaları."— Sunum transkripti:

1 EGZERSİZ Yard. Doç. Dr. Özlem Solak AKÜ FTR AD

2 Egzersizin faydaları

3

4 A. Zihninizi geliştirir ve beyninizi uyarır.

5 B. Kalp hastalığı riskini azaltır.

6 C. Kas gücünü ve tonusunu arttırır.

7 D. Kan dolaşımını düzenler.

8 E. Kemikleri güçlendirir ve eklem esnekliliğini arttırır.

9 F. Sindirimi düzenler.

10 G.Solunum kapasitesini arttırır.

11  Amerikan Kalp Derneğine göre haftada 3-4 gün yapılan ve 30-60 dk süren fiziksel egzersiz kalp hastalığı, inme ve şeker hastalığı riskinizi azaltır.

12  Egzersizi güvenli şekilde yapmak sağlığı korumak ve yaralanmalardan korunmak için önemlidir.

13  Egzersiz sağlıklı hayat için gereklidir. Fakat bazı durumlarda egzersize başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek gerekir.  Doktorunuz size en uygun egzersiz programını belirleyebilir.

14 Kimler doktor kontrolünden geçmeli?  Erkek>40 yaş, Bayan>50 yaş  Daha önce kalp krizi geçirdiyseniz  Ailenizde 55 yaşından önce kalp hastalığı öyküsü varsa  Kalp, akciğer, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  Fiziksel aktivite sırasında göğsünüzde, eklemlerinizde veya kaslarınızda ağrı hissediyorsanız  Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker, artrit, astım, osteoporoz gibi hastalıklarınız varsa

15  Eklem protez ameliyatı geçirdiyseniz  Sigara içiyorsanız  Aşırı kilolu iseniz  Müzmin bir hastalık nedeniyle ilaç kullanıyorsanız  Tedavi edilmemiş kas veya eklem yaralanmanız varsa  Hamileyseniz  Sağlık durumunuz hakkında tam bir bilginiz yoksa

16 Basamaklar  Hoşlandığınız ve yapabileceğiniz bir egzersizi seçin ve ona devam edin.  Ör. Yürüme, koşma, bisiklet, tenis, yüzme

17  Sağlıklı bir şekilde beslenin.  Bol bol su için.  Yürüyüş için uygun, rahat ayakkabılar edinin.

18 Yürüyüş  Yürüyüş hemen hemen herkesin yapabileceği mükemmel bir egzersizdir.

19  Mantıklı hedefler belirleyin. (Önce yavaş ve kısa mesafe)  Yürümek için uygun bir yer bulun.  Önce basit bir yürüyüş yapın.  Yürüyeceğiniz süreyi belirleyin. Ör: Hergün 5 dakika yürümek başlangıç için iyi. Haftalar geçtikçe bu zaman artacaktır.

20  Yürüdüğünüz süreyi yavaş yavaş arttırın. Ör: 10 dakikaya ulaşıncaya kadar her yürüyüşte 1 dk. 10 dk.ya ulaştıktan sonra da yine her hafta 5 dk. arttırabilirsiniz.  Her gün 45 dk. yürüyebilir hale geldikten sonra hızı ve zorluk derecesini arttırabilirsiniz.

21  Hedef ve maksimum kalp hızınızı hesaplayın. Hedef kalp hızınızın altındaysanız egzersizin faydalı olabilmesi için hızınızı arttırmanız gerekiyor demektir.  Basit bir formülle maksimal kalp hızı erkeklerde 220-yaş, kadınlarda ise 200-yaş olarak hesaplanır.  Hedef kalp hızı, maksimal kalp hızının yüzde 75’i olarak hesaplanır.

22  Aralıklı yürüyüş yapın. Hızlı şekilde 1-2 dk yürüyün. Sonra 2 dk. kendi normal hızınızda yürüyün. Her gün hızlı yürüyüş sayınızı arttırabilirsiniz.

23 Koşma

24 Yüzme  Vücudu güçlendirir.  Solunumu düzenler.  Dolaşımı düzenler.  Kolları, gövdeyi, bacakları aynı anda çalıştırır.

25  Suyun kaldırma gücü eklemlere binen yükü azaltır.  Böylelikle eklem ve kas yaralanmaları daha az görülür.

26  Kollardaki ve bacaklara karşı oluşan su basıncı dolaşım sistemi için faydalıdır. Damarlardaki kanın kalbe ve akciğerlere dönüşünü arttırır.  Düzenli egzersizlerde olduğu gibi yüzme de kolesterol düzeyinizi düşürür.

27 Bisiklet sürme  Bisiklet sürme de etkili ve eğlenceli bir egzersizdir.  Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık ve şeker hastalığı riskini azaltır.  Günde 20 dk. Haftada 3 gün

28 Tenis  Eğlenceli bir oyundur.  Düzenli bir şekilde tenis oynamak dengenizi, kas gücünüzü ve kemiklerinizi geliştirir.  Aynı zamanda stres atmanızı da sağlar.

29


"EGZERSİZ Yard. Doç. Dr. Özlem Solak AKÜ FTR AD. Egzersizin faydaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları