Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SPOR YARALANMALARI VE İLK YARDIM İzmir Sporcu Sağlık Merkezi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SPOR YARALANMALARI VE İLK YARDIM İzmir Sporcu Sağlık Merkezi"— Sunum transkripti:

1 SPOR YARALANMALARI VE İLK YARDIM İzmir Sporcu Sağlık Merkezi 13. 11

2 SPOR HEKİMLİĞİ EGZERSİZ (HAREKET), ANTRENMAN VE SPORUN, BU ARADA EGZERSİZ YOKSUNLUĞUNUN (HAREKETSİZLİGİN) SAĞLIKLI VE DE HASTA İNSAN ÜZERİNE ETKİLERİNİ İNCELEYEN VE BU ALANDA BİR ÇOK ÇALIŞMALARI OLAN BİLİM DALIDIR. .

3 SPOR HEKİMLİĞİNİN TEMEL UĞRAŞ ALANLARI
ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARI KORUYUCU HEKİMLİK, TOPLUM SAĞLIĞI PERFORMANS TAKİBİ VERİM ARTIRMA SPORDA KARŞILAŞILAN SAĞLIK SORUNLARININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ SPOR ZARARLARI VE YARALANMALARINDAN KORUNMA BİLİMSEL VE EĞİTİMSEL FAALİYETLER(KURSLAR,SEMİNERLER) SPORCULARIN SAĞLIK KONROLLERİ BESLENME ANTRENMAN BİLİMİ GİBİ KONULARDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR.

4 SPOR HEKİMLİĞİNDE İLK YARDIM:
İLK YARDIM’DA ÖNCELİKLİ DÖRT AMAÇ; A)SPORCUYA YAŞAM DESTEĞİ SAĞLAMAK B)SAKATLIĞIN YADA YARALANMANIN DAHA CİDDİ BİR HAL ALMASINI ENGELLEMEK C)YARALI VEYA SAKATLANMIŞ SPORCUNUN MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA ESKİ HALİNE DÖNÜŞÜNÜ TEMİN ETMEK(REHABİLİTASYON) D)ELDEKİ OLANAKLAR TEDAVİ İÇİN YETERLİ DEGİLSE EN YAKIN SAĞLIK MERKEZİNE UYGUN ŞARTLAR ALTINDA SPORCUYU TAŞIMAK

5 BİR SPOR KULÜBÜNÜN SAĞLIK–İLK YARDIM ÇANTASINDA BULUNDURULMASI GEREKEN SAĞLIK MALZEMELERİ

6 GAZLI BEZ(GAZ TAMPON) PAMUK SARGI BEZİ MAKAS FLASTER ELASTİK BANDAJ NAYLON BUZ TORBACIKLARI ÇENGELLİ İĞNELER TIRNAK MAKASI LASTİK TURNİKE ATELLER(MUHTELİF BOY METAL,ŞİŞME) ENJEKTÖR

7 AMBU (SUNİ SOLUNUM CİHAZI) TANSİYON ALETİ STETESKOP (DİNLEME CİHAZI)
TERMOFOR AİRWAY (HAVA YOLU) AMBU (SUNİ SOLUNUM CİHAZI) TANSİYON ALETİ STETESKOP (DİNLEME CİHAZI) DİL BASACAĞI EL FENERİ STERİL ELDİVEN ANTİSEPTİK SOLUSYONLAR ALKOL OKSİJENLİ SU TENTÜRDÜYOT MERSOL-BATTİCON

8 22. AMONYAK 23. STERİL DİKİŞ SETİ 24. LOKLAL ANESTEZİKLER CİTANEST %5 ADRENALİNSİZ CHLOR DE ETHYL (SOGUTUCU) 25.ADRENALİN,HİDROKORTİZON,AMİNOFİLİN , ANALJEZİKLER 26. BASİT OTOSKOP,OFTALMOSKOP 27. RİNGER LAKTAT SOLÜSYON 500 cc. GLİKOZ SOLÜSYONU % 50’LİK İZOTONİK SOLÜSYONU 500 cc 28. GÖZ VE KULAK DAMLASI 29. AĞRI KESİCİLER (AMPUL VE DİĞERLERİ) 30. POMATLAR(YARA VE ANTİ ENFLAMATUAR) 31. SERUM FİZYOLOJİK, SOL DE RİVANOL 32. YARA BANTLARI.

9 SPOR YARALANMALARI VE SAKATLIKLAR
SPORTİF ETKİNLİKLER SIRASINDA MEYDANA GELEN SAKATLIKLARA SPOR SAKATLIĞI DENİLMEKTEDİR. SPOR BRANŞLARINDA BASİT SIYRIKLARDAN TUTUNDA, ÇOK CİDDİ SAKATLIKLARA KADAR HER TÜRLÜ SPOR SAKATLIĞI –YARALANMASI MEYDANA GELEBİLİR. BUNLARIN BAZILARINI ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ.

10 AYAKTA SU TOPLANMASI, AYAKTA NASIRLAR, MANTAR ENFEKSİYONLARI, CİLT YARALANMALARI a)SIYRIKLAR (ABRAZYONLAR) b)YIRTIKLAR(LASERASYONLAR) TIRNAK YARALANMALARI a)TIRNAK ALTI HEMATOMU, AYAK YARALANMALARI; a)AYAĞIN YUMUŞAK DOKU YARALANMALARI b)AYAK BİLEĞİ BURKULMALARI -DIŞ VE İÇ BURKULMALAR HEMATOM VE ÇÜRÜKLER (HORSE-KISS=AT ÖPÜÇÜĞÜ), BALDIR KONTÜZYONU, AŞİL TENDONU YARALANMALARI,

11 DİZ EKLEMİ YARALANMALARI;
a)MENİSKÜS YARALANMALARI, b)DİZDE BAĞ YARALANMALARI, -İÇ VE DIŞ YAN BAĞ YARALANMALARI, -ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMALARI, -ARKA ÇAPRAZ BAĞ YARALANMALARI, -DİZDE DİĞER YARALANMALAR, FUTBOLCU KASIĞI(PAS=PUBİS ADDUKTOR SENDROMU), KAS YARALANMALARI -QUADRİCEPS(UYLUK ÖN GRUP)KAS YARALANMALARI, -HAMSTRİNG(UYLUK ARKA GRUP) GASTROCİNEMİUS(BALDIR KASI) -KAS KRAMPLARI, -KAS ZORLANMALARI, -LİF KOPMALARI,

12 BURSİTLER, STRES KIRIKLARI KEMİK KIRIKLARI -TİBİA KIRIKLARI -MALLEOL KIRIKLARI -CLAVİCULA VE KOT KIRIKLARI -METACARP VE PARMAK KIRIKLARI 16. KAFA TRAVMALARI -BEYİN SARSINTISI -BEYİN KANAMASI 17. İÇ ORGAN YARALANMALARI; -BARSAK, DALAK VE BÖBREK RÜPTÜRLERİ (V.B.GİBİ)

13 SPOR SAKATLIKLARINI OLUŞTURAN FAKTÖRLER:
SPOR SAKATLIKLARINI OLUŞTURAN BİR ÇOK FAKTÖRLER VARDIR BU FAKTÖRLERİ ÖNCELİKLE İKİ ANA GRUPTA TOPLAMAMIZ MÜMKÜNDÜR. 1-İÇ FAKTÖRLER 2-DIŞ FAKTÖRLER.

14 İÇ FAKTÖRLER: SPORCUNUN VUCUT YAPISI VE TİPİ. SPORCUNUN KİŞİLİK YAPISI FİZİKSEL ANORMALİKLER SPORCUNUN YAŞI. KONSANTRASYON DURUMU.(İSTEKSİZ MAÇA VE ANTREMANA ÇIKMAK SAKATLIKLARA NEDEN OLABİLİR.

15 DIŞ FAKTÖRLER: SPORUN TİPİ OYUNUN,SPORUN YOĞUNLUĞU-ŞİDDETİ.
TAKIM ARKADAŞI VEYA RAKİP SPORCU. ANTRENÖR FAKTÖRÜ(YANLIŞ ANRENE ETME YADA ANORMAL YÜKLENMELER) GİBİ SORUNLAR. KORUYUCU MALZEMELER KULLANILMAMASI SPORCUNUN KURALLARA UYUMU. SPOR MÜSABAKASININ YAPILACAĞI ORTAMA UYUM SAĞLANMASI.(SICAK ORTAM,YÜKSEKLİK, SOĞUK ORTAM V.B.GİBİ). HAKEMİN MAÇI YÖNETİMİ (KURAL HATALARI VE DE AŞIRI TOLERANS GİBİ...) SAHA VE HAVA ŞARTLARI(BOZUK ZEMİN ,YAĞMUR, ÇAMUR GİBİ.)

16 SPOR SAKATLIKLARININ YÜZDELERİ

17

18

19

20 AKUT YUMUŞAK DOKU YARALANMALARININ OLAY YERİNDEKİ TEDAVİSİ:
BU GRUP YARALANMALAR: KAS VE TENDON HASARI(HEMATOM,RÜPTÜR) EKLEM ,LİGAMENT HASARI (DİSLOKASYON,RÜPTÜR) KIRIKLI YUMUŞAK DOKU HASARI

21 AKUT YUMUŞAK DOKU YARALANMALARI:
KAS,TENDON VE LİGAMENLER YARALANDIGINDA İÇLERİNDEKİ KILCAL DAMARLARDAN YIRTILIR VE KANAMA HIZLA CİVAR DOKULARA YAYILIR.DOKULAR ARASINA YAYILAN KANAMA ŞİŞLİGE YOLAÇAR VE ÇEVRELEYEN DOKULARDA; BAŞINÇ ARTIŞI GERGİNLİK DUYARLILIĞA NEDEN OLUR. ARTAN BASINÇ DUYARLI DOKULARDA AĞRI OLUŞTURUR. KANAMA ,ŞİŞME VE BAŞINÇ ARTIŞI İYİLEŞMEYİ OLUMSUZ ETKİLER.

22 YARALANMA KANAMA ŞİŞLİK DOKULARA ARTAN BASINÇ AĞRI VE DUYARLILIK
İYİLEŞMENİN BOZULMASI ŞİŞLİK DOKULARA ARTAN BASINÇ

23 3T & PRICE TEŞHİS TEDAVİ TAŞIMA PREVENTASYON (KORUMA) REST (İSTİRAHAT)
ICE (SOGUK UYGULAMA) COMPRESSION(BASKILI BANDAJ) ELEVATION(YÜKSEĞE ALMAK) TEŞHİS TEDAVİ TAŞIMA

24 TEDAVİ UYGULAMALARI: SOĞUK TEDAVİ: İLK YAPILACAK OLANDIR.
LOKAL AĞRI DİNDİRİCİ ETKİSİ VARDIR. DAMARLARDA KONTRAKSİYON YAPAR. YARALANMANIN İLK GÜNÜ SAAT BAŞI DAKİKA BUZ 45 DAKİKA ARA ŞEKLİNDE HER SAAT, 2.VE 3. GÜNLERDE 4-6 SAATTE BİR DAKİKA SOĞUK UYGULAMASI ŞEKLİNDE OLMALIDIR. KOMPRESSİF BANDAJ: SOĞUK İLE AYNI ANDA UYGULANMAYA BAŞLANIR. KANAMANIN DURDURULMASINDA VÜCUDUN KENDİ MEKANİZMALARINA YARDIMCI OLUR.

25 DİNLENME:24-48 SAAT İLGİLİ BÖLGE DİNLENDİRİLİR. YÜKE MARUZ BIRAKILMAZ
DİNLENME:24-48 SAAT İLGİLİ BÖLGE DİNLENDİRİLİR.YÜKE MARUZ BIRAKILMAZ. SONRA DURUM YENİDEN DEGERLENDİRİLİR. ELEVASYON:YARALANAN BÖLGENİN KALP SEVİYESİNDEN YUKARI OLACAK ŞEKİLDE İSTİRAHATE ALINMASI O BÖLGEYE OLAN KAN AKIMINI VE KAN BASINÇINI AZALTIR. HALİYLE ŞİŞLİK AZALIR. ÖRNEĞİN OLAY BACAKTA İSE 45 DERECE YÜKSELTİLMELİDİR. KANAMA FAZLA İSE SAAT SÜRDÜRÜLÜR.

26 BU TEDAVİLERDE ÇOK DİKKAT EDİLECEK HUSUSLARDAN BİRİ;
SICAK UYGULAMA VE MASAJIN BU AŞAMALARDA İLK 5 GÜN BOYUNCA TEDAVİDE YERİ OLMADIĞIDIR AĞRIYI DİNDİRME:İLK DÖNEMDE SOĞUK, KOMPRESYON VE DİNLENME YETERLİ GÖRÜLMELİDİR. İLAÇ TEDAVİSİ AĞRI ÇOK FAZLA DEĞİLSE BU DÖNEMDE YAPILMAYABİLİR.

27 SAĞLIK KONUSUNDA KULÜP BÜNYESİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
1-SAĞLIK İLK YARDIM ÇANTASINI HAZIRLATINIZ. 2-ECZA DOLABINI HAZIRLATINIZ. 3-MASAJ ODASINI GEREKLİ ŞEKİLDE DÜZENLETİNİZ. 4-SEZON BAŞINDA SPORCULARINIZI SAĞLIK KONROLÜNDEN GEÇİRİNİZ. 5-SEZON İÇİNDE ORTALAMA 3-4, AYDA BİR KERE PERİYODİK MUAYENELERİNİ YAPTIRINIZ.

28 6-SAĞLIK KONTROLÜNDEKİ BULGULARI SPORCU SAĞLIK KİMLİK KARTINA İŞLEYİNİZ.
7-TEKNİK ADAM ,MASÖR,YÖNETİCİ,DOKTOR İŞBİRLİĞİ SAĞLAYINIZ. 8-SPORCUNUZUN(BİLHASSA ALT YAPIDA) GENEL VE ÖZEL SORUNLARINA EĞİLİNİZ. 9-SEZON BAŞINDA BİR DOKTORUN FİKRİNİ VE GÖRÜŞÜNÜ ALINIZ. 10-SPORCULARINIZIN DENGELİ BESLENMESİNİ SAĞLAYINIZ.

29 11-EN İYİ SPOR MALZEMESİNİ VERİNİZ.
12-EN İYİ OYUN ALANINDA ÇALIŞTIRINIZ. 13-EN İYİ DİNLENMEYİ TEMİN EDİNİZ. 14-SPORCUNUZA PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK TESTLERİ UYGULAYINIZ. 15-KULÜP BÜNYENİZDE .SPORCU SAĞLIĞI, .BESLENME, .SPOR YARALANMALARI, .OYUN KURALLARI, .SPOR HİJYENİ, .KULUBÜNÜZÜN VE SPORCUNUN TARİHÇESİ VE BENZERİ KONULLARDA MİNİ SEMİNERLER DÜZENLEYİNİZ 16-SEZON BAŞINDA ORTAMA UYUM ÇALIŞMASINA DİKKAT EDİNİZ


"SPOR YARALANMALARI VE İLK YARDIM İzmir Sporcu Sağlık Merkezi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları