Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Serkancatarih Tarihi Onunla yeniden yaşayın TARİH BİLİMİNE GİRİŞ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Serkancatarih Tarihi Onunla yeniden yaşayın TARİH BİLİMİNE GİRİŞ."— Sunum transkripti:

1

2 Serkancatarih Tarihi Onunla yeniden yaşayın

3 TARİH BİLİMİNE GİRİŞ

4 TARİH: Tarih,insan topluluklarının geçmişteki yaşayışlarını,birbirleriyle olan ilişkilerini, kültürlerini,uygarlık alanındaki etkinliklerini yer ve zaman göstererek, neden –sonuç ilişkisi içersinde,belgelere dayandırarak tarafsız biçimde inceleyen ve anlatan sosyal bilim dalıdır.

5 1-yer ve zaman 2-neden -sonuç 3-belgeler 4-tarafsızlık-objektiflik :Tarihi olayların doğru değerlendirilmesinde olayın geçtiği zamanın bir bütün olarak dikkate alınması gerekir.

6 Yazılı kaynaklar: kitabeler, kitaplar, yıllıklar Yazısız kaynaklar: heykeller, mezar taşları Sözlü kaynaklar: destanlar, atasözleri

7 Tarih sosyal bilim dalıdır.Tarihi olayların tekrarlanması mümkün değildir.Deney ve gözlem metodu kullanılamaz.

8 Yazılışlarına göre ; 1-Hikayeci Tarih: Efsane ve masallarla dolu tarih.Herodot Tarihi 2-Öğretici Tarih: Toplumun ahlak ve karakterinin geliştirilmesini amaçlamaktadır.Tukudides Tarihi 3-Bilimsel Tarih: Neden – Nasılcı Tarih,olayların nedenini,sonucunu arar.

9 Özel tarih, Genel tarih

10 Siyasi tarih,Sanat tarihi,Kültür tarihi

11 Türkiye Tarihi, İzmir Tarihi ……

12 Arkeoloji: Kazı bilimi. Coğrafya: Yer bilimi. Paleografya: Yazı bilimi. Etnoğrafya: Öz kültürleri inceler. Epigrafya: Kitabe bilimi. Filoloji: Dil bilimi. Diplomatik: Belge bilimi. Nümizmatik: Para bilimi. Kronoloji: Zaman bilimi. Antropoloji: Irk bilimi. Sosyoloji: Toplum bilimi. Kimya: Carbon 14 metodu ile tarihsel buluntunun yaşının ve özelliklerinin belirlenmesinde yardımcı olur. Heraldik: Arma bilimi.

13 Tarih,tarih öncesi ve tarihi devirler olmak üzere ikiye ayrılır. Taş Devri Maden Devri 1-Kabataş Devri 1-Bakır Devri 2-Yontma Taş Devri 2-Tunç Devri 3-Cilalı Taş Devri 3-Demir Devri

14 Tarih,yazıyla başlar.M.Ö.3500-4000 Tarihi devirlerin ayrılmasında,toplumların yaşayışında önemli değişiklere neden olan gelişmeler esas alınmıştır. İlkçağ:M.Ö.3500-4000……M.S375-476 Orta çağ : 476……1453 Yeni Çağ : 1453……1789 Yakın Çağ :1789………………………………….

15 Takvim,olayların zaman içersinde incelenip tarihin bilinmesinde kolaylık sağlar. Ay yılı:354 gün Güneş yılı:365 gün 6sa. Tarihte Takvim 1-Sümer Takvimi 2-12Hayvanlı Takvim 3-Hicri Takvim 4-Celali Takvim 5-Rumi Takvim 6-Miladi Takvim


"Serkancatarih Tarihi Onunla yeniden yaşayın TARİH BİLİMİNE GİRİŞ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları