Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARAŞTIRMASI EKİM – 2010 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 ve 29 Mart 2009 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer Sol partilere.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARAŞTIRMASI EKİM – 2010 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 ve 29 Mart 2009 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer Sol partilere."— Sunum transkripti:

1 Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARAŞTIRMASI EKİM – 2010 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 ve 29 Mart 2009 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer Sol partilere verdiğini belirten seçmenler üzerinde yapılmıştır.

2 I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, Türkiye’de Sol seçmen üzerinde Sol algısı ve liderlerinin imajını ölçmek adına yaptırılmıştır. II. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ Araştırma, CATİ araştırma tekniklerinden “Telefon ile görüşme yöntemi" kullanılarak uygulanmıştır. Araştırma; 20 İl’de toplam 125 noktada gerçekleştirilen anketlerin, %25’i kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapılmıştır. Saha çalışması 23-28 EKİM 2010 tarihleri arasında toplam 2.370 denek ile görüşme yapılarak tamamlanmıştır. Çalışma, farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet eğitim, mahalle / semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, denekler ile görüşme yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada 0,95 güven aralığı içinde, hata payı +/- %2,0’dir

3 CinsiyetYüzde % Kadın46,8 Erkek53,2 Yaş- 18-2520,1 26-3527,6 36-4529,4 46-6015,2 60 +7,7

4 İstanbul 311 Ankara 253 İzmir 226 Bursa 182 Adana 173 Antalya 156 Diyarbakır 108 Konya 96 Erzurum 93 Eskişehir 81 Kayseri 80 Kocaeli 77 Mersin 73 Gaziantep 70 Samsun 68 Sakarya 67 Sivas 65 Denizli 63 Şanlıurfa 60 Trabzon 68 TOPLAM 20 İL2.370 DENEK

5 ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk Acar’ın analizi Kılıçdaroğlu’nun notu: Deniz Baykal’ın istifasından sonra CHP genel başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sol seçmen üzerinde bıraktığı intiba, 12 Eylül’de yapılan referandum oylamasından sonra düşüşe geçme eğilimine girmiştir. MHP, Demokrat Parti ve bir çok STK’nın desteklediği ‘hayır’ kampanyasına rağmen sandıktan yüzde 58’e 42 oranında ‘evet’ oyu çıkması ve ardından CHP’nin kendi içinde yaşadığı çalkantılı süreci göz önünde bulunduran sol seçmen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklenen başarı ve değişimi gösteremediği görüşünde. Solda yeni umut olarak görülen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlık koltuğundan etmesi beklenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve geldikten sonraki performansını değerlendiren sol seçmen, araştırmamıza göre Kılıçdaroğlu’nu yüzde 48,5 oranında “başarısız” bulmuştur. Yüzde 33,4’lük kesim Kılıçdaroğlu’nu “Başarılı” bulurken, yüzde 14,2’si ise “kısmen başarılı” bulduğunu belirtmiştir. CHP’nin politikası: CHP’nin 33.Olağan Kongresi’yle Genel Başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni yönetimin, Deniz Baykal ve ekibinden farklı olarak, parti politikalarının ve hedeflerinin değişime neden olacağını ifade etmiştir. Sol seçmen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hedefini tam anlamıyla gerçekleştiremediği görüşünde. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP’nin politikalarının genel anlamda değiştiğine inanlar yüzde 41,3 oranında çıkarken, yüzde 44,6’sı aksi yönde düşünmekte. CHP politikalarının kısmen de olsa değiştiğine inanlar ise yüzde 11,3 oranında. Kılıçdaroğlu çıtayı yükseltebilecek mi?: Deniz Baykal’dan devraldığı CHP’yi tek başına iktidara taşıma parolası ile yola çıkan ve en az yüzde 40 oy alma hedefini koyan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu başarıyı elde edeceğini düşünen sol seçmen yüzde 35,7 oranında çıkarken, aksi yönde görüş belirtenler ise yüzde 41,2 oranında. Yüzde 19,6’lık kesime göre Kılıçdaroğlu, kısmen de olsa Baykal’dan “daha başarılı” olacağı görüşünde.

6 ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk ACAR Analiz-Yorum 2 Kılıçdaroğlu başarısızsa kim olmalı? Kemal Kılıçdaroğlu’nun performansını “başarısız” ve “kısmen başarılı” bulanlara göre CHP’yi başarıya götürecek bir numaralı isim başlattığı siyasi hareketi (Türkiye Değişim Hareketi) lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Sol seçmen nazarında potansiyel lider olarak görülen Sarıgül’ün CHP’yi arzu edilen başarıya götüreceğine inanlar, Deniz Baykal taraftarlarının neredeyse iki katı oranında. Bu sonuç, Mustafa Sarıgül’ün “Kılıçdaroğlu rüzgarının önünü kesmeme gerekçesiyle” partileşme çalışmasını beklemeye almasının sol seçmen tarafından kabul gördüğü ancak süreç içerisinde bir beklenti içinde olduklarını ortaya koymaktadır. Sol seçmenin Sarıgül ve Baykal’ın dışındaki lider adayları ise; merhum Başbakan Bülent Ecevit’in, DSP genel başkanlığı için işaret ettiği Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve CHP İstanbul İl Başkanlığı dönemindeki çalışmalarıyla dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin. Sosyal Demokratları toparlayacak lider: Hemen her seçim öncesinde gündeme gelen ve yapılan girişimlerin ya kısmen sağlandığı ya da istendiği gibi sonuçlanmadığı arzu edilen “solda birlik” buluşması için deneklere sunduğumuz lider adayları arasında da yine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ismi ön plana çıkıyor. Sol seçmenin yüzde 25,2’si Sarıgül’ün Türkiye’deki sosyal demokratları aynı çatı altında toparlayacağını düşünürken, bu birlikteliği Kemal Kılıçdaroğlu sağlar diyenler yüzde 19,1 olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaset olayından sonra istifa eden Deniz Baykal’dan yana görüş bildirenler ise yüzde 15,6 oranında. Araştırmamızda Sosyal Demokratları aynı çatı altında toparlayacağı isim konusunda sol seçmenin ön gördüğü diğer lider adayları arasında Hikmet Çetin, Umut Oran ve DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer isimleri dikkat çekiyor.

7 Yaklaşık 6 aydır CHP Genel Başkanlığını yürüten Kemal Kılıçdaroğlu’nu başarılı buluyor musunuz?

8 Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP’nin politikalarının genel anlamda değiştiğine inanıyor musunuz?

9 Sizce KILIÇDAROĞLU liderliğindeki CHP, 2011 genel seçimlerinde, Deniz Baykal dönemindeki CHP’den daha başarılı bir sonuç elde edebilecek mi?

10 Size göre CHP Genel Başkanlığı için, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine kim daha başarılı olur? (Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısız ve kısmen başarılı bulan deneklere sorulmuştur.)

11 Sizce Türkiye’deki Sosyal Demokratları hangi lider bir çatı altında toparlayabilir? Not: Bu soru daha önce liderlik yapmış veya ismi Genel Başkanlık için gündeme gelmiş isimler üzerinde değerlendirilerek derlenmiştir.

12 Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın etkisinde kaldığını düşünüyor musunuz?

13 TEŞEKKÜR EDERİZ… REFERANDUMUN GALİBİ ANDY-AR TAHMİNLERİN EFENDİSİ REFERANDUMDA EN DOĞRU TAHMİNİ ANDY-AR YAPTI! REFERANDUMU YÜZDE 99 BİLEN ANKET! ANDY-AR referandum sonuçlarını 0.5 oranındaki bir sapma ile bilmiş oldu. Oylama sonucunu en yakın tahmin eden Andy-Ar En yakın oranı Andy-Ar tutturdu. HANGİ ANKET ŞİRKETİ NE DEMİŞTİ?


"Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARAŞTIRMASI EKİM – 2010 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 ve 29 Mart 2009 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer Sol partilere." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları