Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARA Ş TIRMASI EK İ M – 2011 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 - 29 Mart 2009 ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde oyunu CHP’ye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARA Ş TIRMASI EK İ M – 2011 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 - 29 Mart 2009 ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde oyunu CHP’ye."— Sunum transkripti:

1 Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARA Ş TIRMASI EK İ M – 2011 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 - 29 Mart 2009 ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde oyunu CHP’ye ve diğer Sol partilere verdiğini belirten seçmenler üzerinde yapılmıştır.

2 •I. AMAÇ •Bu çalışmanın amacı, Türkiye’de Sol seçmen üzerinde Sol algısı ve liderlerinin imajını ölçmek adına yaptırılmıştır. •II. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ •Araştırma, CATİ araştırma tekniklerinden “Telefon ile görüşme yöntemi" kullanılarak uygulanmıştır. •Araştırma; 20 İl’de toplam 125 noktada gerçekleştirilen anketlerin, %25’i kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapılmıştır. Saha çalışması •01-03 EKİM 2010 tarihleri arasında toplam 2.443 denek ile görüşme yapılarak tamamlanmıştır. •Çalışma, farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet eğitim, mahalle / semt kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş, denekler ile görüşme yapılmıştır. •Yapılan bu araştırmada 0,95 güven aralığı içinde, hata payı +/- %2,0’dir

3 CinsiyetYüzde % Kadın46,8 Erkek53,2 Yaş- 18-2520,1 26-3527,6 36-4529,4 46-6015,2 60 +7,7

4 İstanbul 352 Ankara 264 İzmir 226 Bursa 182 Adana 173 Antalya 156 Diyarbakır 108 Konya 96 Erzurum 93 Eskişehir 81 Kayseri 80 Kocaeli 77 Mersin 73 Gaziantep 70 Samsun 68 Sakarya 67 Sivas 65 Denizli 63 Şanlıurfa 60 Trabzon 89 TOPLAM 20 İL2.370 DENEK

5 • ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk Acar’ın analizi • Kılıçdaroğlu’nun notu: Deniz Baykal’ın istifasından sonra CHP genel başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sol seçmen üzerinde bıraktığı intiba, 12 Eylül’de yapılan referandum oylamasından sonra düşüşe geçme eğilimine girmiştir. MHP, Demokrat Parti ve bir çok STK’nın desteklediği ‘hayır’ kampanyasına rağmen sandıktan yüzde 58’e 42 oranında ‘evet’ oyu çıkması ve ardından CHP’nin kendi içinde yaşadığı çalkantılı süreci göz önünde bulunduran sol seçmen, daha sonra 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel seçimlerinde bir kez daha şans tanıyan Chp seçmeni Genel Başkan Sayın; Kemal Kılıçdaroğlu’nun beklenen başarı ve değişimi gösteremediği görüşünde. Solda yeni umut olarak görülen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı başbakanlık koltuğundan etmesi beklenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve geldikten sonraki performansını değerlendiren sol seçmen, araştırmamıza göre Kılıçdaroğlu’nu yüzde 54,7 oranında “başarısız” bulmuştur. Yüzde 26,3’lük kesim Kılıçdaroğlu’nu “Başarılı” bulurken, yüzde 10,5’si ise “kısmen başarılı” bulduğunu belirtmiştir. CHP’nin politikası: CHP’nin 33.Olağan Kongresi’yle Genel Başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni yönetimin, Deniz Baykal ve ekibinden farklı olarak, parti politikalarının ve hedeflerinin değişime neden olacağını ifade etmiştir. Sol seçmen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hedefini tam anlamıyla gerçekleştiremediği görüşünde. Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP’nin politikalarının genel anlamda değiştiğine inanlar yüzde 29,2 oranında çıkarken, yüzde 52,4’ü aksi yönde düşünmekte. CHP politikalarının kısmen de olsa değiştiğine inanlar ise yüzde 13,9 oranında. Kılıçdaroğlu çıtayı yükseltebildi mi?: Deniz Baykal’dan devraldığı CHP’yi tek başına iktidara taşıma parolası ile yola çıkan ve ‘’ Herkes için CHP ‘’ sloganı ile en az yüzde 40 oy alma hedefini koyan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sandıktan elde edilen yüzde 26’lık sonucu başarı olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 30,6 olarak çıkarken, aksi yönde görüş belirterek başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 45,2 oranında. Yüzde 16,3’lük kesime göre Kılıçdaroğlu, kısmen de olsa başarılıdır görüşünde.

6 • ANDY-AR Yön. Kur. Bşk. Faruk ACAR Analiz-Yorum 2 • Kılıçdaroğlu başarısızsa kim olmalı? Kemal Kılıçdaroğlu’nun performansını “başarısız” ve “kısmen başarılı” bulanlara göre CHP’yi başarıya götürecek bir numaralı isim başlattığı siyasi hareketi (Türkiye Değişim Hareketi) lideri ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül. Sol seçmen nazarında potansiyel lider olarak görülen Sarıgül’ün CHP’yi arzu edilen başarıya götüreceğine inanlar, Deniz Baykal taraftarlarının neredeyse iki katı oranında. Bu sonuç, Mustafa Sarıgül’ün “Kılıçdaroğlu rüzgarının önünü kesmeme gerekçesiyle” partileşme çalışmasını beklemeye almasının sol seçmen tarafından kabul gördüğü ancak süreç içerisinde bir beklenti içinde olduklarını ortaya koymaktadır. Sol seçmenin Sarıgül ve Baykal’ın dışındaki lider adayları ise;Sol seçmen üzerinde az bir desteğe sahip olsalar bile sırasıyla, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eski Bakanlardan Fikri Sağlar, Eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve diğer isimler olarak göürlmektedir. • Sosyal Demokratları toparlayacak lider: Hemen her seçim öncesinde gündeme gelen ve yapılan girişimlerin ya kısmen sağlandığı ya da istendiği gibi sonuçlanmadığı arzu edilen “solda birlik” buluşması için yeni bir partiye ihtiyaç var mıdır sorusuna aldığımız cevaplara göre Sosyal Demokratları bir çatı altında toparlanma isteği ve bunun ancak yeni bir parti ile söz konusu olacağı görüşünde olanlar yüzde 61,8 iken peki bu lider kim olmalı diye sorduğumuzda, karşımıza lider adayları arasında yine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ismi ön plana çıkıyor. Sol seçmenin yüzde 28,4’ü Sarıgül’ün Türkiye’deki sosyal demokratları aynı çatı altında toparlayacağını düşünürken, bu birlikteliği Kemal Kılıçdaroğlu sağlar diyenler yüzde 12,6 olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaset olayından sonra istifa eden Deniz Baykal’dan yana görüş bildirenler ise yüzde 9,3 oranında. Araştırmamızda Sosyal Demokratları aynı çatı altında toparlayacağı isim konusunda sol seçmenin ön gördüğü diğer lider adayları arasında, Yılmaz Büyükerşen, Zeki Sezer, Fikri Sağlar ve Altan Öymen isimleri dikkat çekiyor.

7 Yaklaşık 1 buçuk yıldır CHP Genel Başkanlığını yürüten Kemal Kılıçdaroğlu’nu başarılı buluyor musunuz?

8 •Kemal Kılıçdaroğlu döneminde CHP’nin politikalarının genel anlamda değiştiğine inanıyor musunuz?

9 •Size göre KILIÇDAROĞLU liderliğindeki CHP, 2011 genel seçimlerinde aldığı oy oranı ile başarılı bir sonuç elde etmiş sayılabilir mi?

10 •Size göre CHP Genel Başkanlığı için, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine kim daha başarılı olur? •(Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısız ve kısmen başarılı bulan deneklere sorulmuştur.)

11 Sizce CHP, Türkiye’de Sosyal Demokrat seçmenleri temsil edebiliyor mu?

12 Peki yeni bir Sosyal Demokrat Partiye ihtiyaç var mı?

13 • Sizce Türkiye’deki Sosyal Demokratları hangi lider bir çatı altında toparlayabilir? •Not: Bu soru daha önce liderlik yapmış veya ismi Genel Başkanlık için gündeme gelmiş isimler üzerinde değerlendirilerek derlenmiştir.

14 •Sizce böyle bir ortak toparlanma ile Türkiye’de ki sol Oy’lar iktidar olabilecek bir yüzdelik sonuca ulaşabilir mi?

15 •Size göre CHP’nin iktidar olabilecek bir desteğe sahip olamamasındaki sorun nedir? •Not: Açık uçlu soruya verilen cevaplardan derlenmiştir.

16

17


"Türkiye’de Sol Seçmen üzerinde SOL ARA Ş TIRMASI EK İ M – 2011 Bu Araştırma 22 Temmuz 2007 - 29 Mart 2009 ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde oyunu CHP’ye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları