Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sosyal Bilgiler 2. Ünite YERYÜZÜNDE YAŞAM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sosyal Bilgiler 2. Ünite YERYÜZÜNDE YAŞAM"— Sunum transkripti:

1 Sosyal Bilgiler 2. Ünite YERYÜZÜNDE YAŞAM
SERHAT ŞEN ZEYNEP PELİN KÖMBE ERVA SULTAN TÜFEKÇİ NOT: Diyer vatandaş grubu önemsemediği için yazmadım…

2 KONULAR YAŞADIĞIMIZ DÜNYA FARKLI İKLİMLER FARKLI YAŞAM TARZLARI
BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM YAŞAYAN GEÇMİŞ ANADOLU MEZOPOTOMYA UYGARLIKLARI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

3 ÜNİTE HAZIRLIK SORULARI VE CEVAPLARI
Soru 1:Haritaların nasıl çizildiğini araştırınız.Farklı ölçeklerde çizilmiş haritalar arasında ne gibi farklılıklar olduğunu öğreniniz. Soru 1 CEVAP:Harita deyince genellikle okul duvarlarına asılan Türkiye, Dünya Haritaları, ya da karayolları haritaları akla gelir. Harita mühendislerinin çalışma alanlarının yoğunluğunu proje hizmetlerine yönelik büyük ölçekli haritalar oluşturur.

4 Soru 2 Soru 2:Dünya haritası üzerinde yurdumuzun hangi kıtalar üzerinde inceleyerek deftere yazınız. NOT: NOT A NOTEBOOK :D Soru 2 cevap:İSTANBUL ASYA KITASI’MI YOKSA AVRUPA KITASı’MI BİLMİOMKİ :D

5 SORU ATLADIM !!!!!!!!!!!!!!!!! Soru 5: Türkiye’de görülen iklim çeşitlerini yazınız. Cevap: Marmara bölgesi :MARMARA İKLİMİ Karadeniz bölgesi:KARADENİZ İKLİMİ Akdeniz bölgesi: KURAK İKLİM İç Anadolu Bölgesi: KURAK İKLİM Güney Anadolu Bölgesi: KURAK İKLİM NOT : DİYERLERİNİ UNUTTUM VE GÜNEY ANADLU BÖLGESİ YANLIŞ OLABİLİR…

6 BÖLGELRİMİZ Ülkemiz 7 bölge den oluşmaktadır bunlar ; MARMARA BÖLGESİ
EGE BÖLGESİ KARADENİZ BÖLGESİ AKDENİZ BÖLGESİ İÇ ANADOLU BÖLGESİ GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

7 ŞİMDİ TANITALIM MARMARA BÖLGESİ
Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık  km²'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'ine karşı gelir.[1] Marmara Denizi de yaklaşık 11,000 km2'lik yüzölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasını kaplar. Marmara Bölgesi'nin toplam nüfusu TÜİK 2009 yılı nüfus sayımına göre 23 milyondan fazladır. Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır.

8 EGE BÖLGESİ Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi'nden alır. Ege (Asıl Ege, Kıyı Ege) ve İç Batı Anadolu (İç Ege)[1]olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve son olarak batıda Ege Deniziyle çevrilidir. Türkiyenin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir.

9 KARADENİZ BÖLGESİ Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ve gelişmiş şehirleri sırasıyla  [1] kişilik toplam nüfusuyla Samsun ardından Trabzon ve Ordu'dur.

10 AKDENİZ BÖLGESİ Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Genişliği km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur. GüneydoğudanSuriye ile komşudur. Türkiye’nin başka bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nde de bölge sınırları ile yönetim birimleri olan illerin sınırları tümüyle çakışmaz.

11 İÇ ANADOLU BÖLGESİ İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında yer alır. Bu konumu sebe­biyle bu bölgeye "Orta Anadolu" da denir. İç Anadolu Bölgesi'nin yüz ölçümü km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21'ini kaplar.[1] Doğu Anadolu'dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye'de "tahıl ambarı" olarak da anımsanır.

12 GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Güneydoğu Torosların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplar. Bölge doğu ve kuzeyden Doğu Anadolu Bölgesi, batıdan Akdeniz Bölgesi, güneyden Suriye ve Irak ile çevrilidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin en düzlük bölgelerinden biri olup, bu düzlükler Arap Yarımadası'nın güneyindeki Hint Okyanusu'na kadar gider. Bölge etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

13 DOĞU ANADOLU BÖLGESİ Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir. Ülkenin, nüfus yoğunluğu ve nüfusu en az olan bölgesidir. Bunda bölgenin yüz ölçümünün büyük olması başlıca etkendir.Doğu Anadolu Bölgesinin yüz ölçümü km2dir. Yüz ölçümü bakımından Türkiye topraklarının %21′ini kaplar.[kaynak belirtilmeli] 2000 yılındaki nüfus sayımına göre bölgenin nüfusu 6 milyon 147 bin kişi civarındadır. Başlıca geçim kaynakları hayvancılık ve tarımcılıktır.

14 FARKLI YAŞAM TARZLARI "Farklı yaşam tarzları", genel olarak bakıldığında alışılagelmişin ya da genel olanın dışında kalan yaşam tarzları olarak tanımlanabilir. Daha küçük ölçekte bakarsak, kişinin kendi yaşam tarzına yabancı olan yaşam tarzları olarak da tanımlanabilir. İŞTE BU ZENCİLER GİBİ :D

15 Mesela köy ler küçük 5 10 ev bulunan alan şehir ise 100 den fazla ev bulunan manzaralı ortam mesela sokakla cadde arasındaki farkları düşünün yolları dar ama değişik çaplarda

16 DOĞAL YAŞAM ARASINDAKİ FARKALAR
Doğal yaşamda hiçbirşey kolay değil şimdi avlanmıyoruz ağaç kesip ondan evler yapmıyoruz herşey elimizin altında bunların kıymetini bilin… İnsanlar bugüne kadar çok uğraşıp değişik icatlar yapmıştır mesla bunlardan biri bu ödevi yapmama yarayan bilgisayar…

17 GÖÇEBE YAŞAM Göçebelik, bir topluluğun, bir toplumsal kümenin yaşamlarını ve soylarını sürdürebilmek için belirsiz süreli aralıklarla yer değiştirme geleneği ya da alışkanlığı. Konar göçer yaşam biçimi sürenoba, boy, aşiret gibi, genellikle kan bağına dayalı olarak oluşmuş toplumsal grupların bu yaşayışı göçebelik olarak adlandırılmaktadır.

18 Necef Bedevileri Necef Bedevileri (Arapça: بدو النقب‎, Badū an-Nakap) geleneksel olarak çobalık yapan yarı göçebe bir Arap kabilesidir. İsrail'de Necef Çölü'nün yerlilerinden olup Sina Yarımadasındaki bedevilerle güçlü bağları vardır. Yaşam şartları onları zamanla yerleşik hayata zorlamıştır. İsrail nüfusunun %12'si Necef Çölü'nde yaşar ve bu %12'lik dilimin ¼'ünü 160,000 kişilik nüfusuyla bedeviler oluşturur.[1][2][3] Necef Bedevileri tarafından kullanılan topraklar ise Necef Çölü'nün %2'sinden azdır.[2]

19 BEŞERİ ORTAM İnsanla ilgili(insani) faktörlerin göz önünde bulundurulduğu ortam yada kriterdir.

20 ANADOLU UYGARLIKLARI Tarih boyunca bir çok önemli uygarlığın barındığı Anadolu, başta Hititler, Frigler, Urartular olmak üzere, günümüzde tam olarak ortaya çıkarılmamış onlarca medeniyeti ve kavimleri ile, dünya tarihine bir çok “ilk”e şahitlik etmiştir. Masallara konu olan bir gizem barındıran, felsefi düşüncenin çıkış noktası olan Doğu ve Batı’nın verimli toprakları üzerinde kurulan Anadolu Uygarlıkları, dünyaya miras bıraktıkları, kazandırdıkları gelişme ve yeniliklerle de tarihteki yerini almıştır.

21 KAYNAKÇA 1-http://ariharita.com.tr/modules/edito/edito.php?idedito=5
2- 3- 4- 5-


"Sosyal Bilgiler 2. Ünite YERYÜZÜNDE YAŞAM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları