Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Final Öncesi. Konular 3B Geometrik Dönüşümler Grafik İçin Veri Yapıları 3B Görüntüleme – Modelleme Eğriler ve Eğri Yüzeyler Doku Kaplama Aydınlanma Ayrıca,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Final Öncesi. Konular 3B Geometrik Dönüşümler Grafik İçin Veri Yapıları 3B Görüntüleme – Modelleme Eğriler ve Eğri Yüzeyler Doku Kaplama Aydınlanma Ayrıca,"— Sunum transkripti:

1 Final Öncesi

2 Konular 3B Geometrik Dönüşümler Grafik İçin Veri Yapıları 3B Görüntüleme – Modelleme Eğriler ve Eğri Yüzeyler Doku Kaplama Aydınlanma Ayrıca, bütün konuları kapsayan doğru/yanlış ve kısa cevaplı sorular gelebilir.

3 Örnek Soru 1 İzdüşüm merkezi x = 0, y = 0, z= d konumunda bulunan ve izdüşüm düzleminin z = 0’ da yer aldığı perspektif izdüşümün matrisini bulunuz.

4 Çözüm

5 Çözüm

6 Örnek Soru 2 Bir 3B sahneye bir ayna koymak istenmektedir. Ayna; bir ekseni y eksenine, diğer ekseni de xz düzlemine paralel ve köşe noktaları şekildeki gibi olan 3B bir dikdörtgen olarak tanımlanmıştır. Sahnedeki bütün nesnelerin aynanın önünde olduğunu varsayarak, nesnelerin aynada yansımasını oluşturacak dönüşüm matrisini (matrisler çarpımı olarak) yazınız. xz düzlemine paralel z y x

7 Çözüm Soruda istenen aslında bir düzleme göre yansımadan ibarettir. Ancak düzlemin konumu gereği, bir birleşik dönüşüm şeklinde yapılabilir. Sırayla o Ayna düzlemi yz düzlemi ile hizalanır. o yz düzlemine göre yansıma hesaplanır. o Ayna düzlemi ilk duruma geri getirilir.

8 Çözüm Hizalama için P 1 y eksenine taşınır. P 2 z ekseni üzerine gelecek şekilde döndürülür. z y x z y x

9 Çözüm yz eksenine göre yansıma için sadece x değerlerinin işaretini değiştirmek yeterlidir. İlk duruma getirmek için işlemler tersten yapılır. Ayna, saatin tersi yönünde 45 derece döndürülür; P 1 noktası (3,10,-1) konumuna taşınır. Böylece birleşik dönüşüm matrisi T(3,0,-1)R y (45)Ref yz ( )R y (-45)T(-3,0,1) olarak bulunur. z y x

10 Örnek Soru 3 Üst vektörü dünya koordinat sisteminin y ekseni, bakış yönü dünya koordinat sisteminin x ekseni ve konumu (5, 0, 5) olan kameranın koordinat sistemi dönüşüm matrisini (WCS - VCS) bulunuz.

11 Çözüm

12 Örnek Soru 4 Aşağıdaki sahnenin BSP ağacını A yüzeyinden başlayarak oluşturunuz. Ayrıca şekildeki V bakış yönüne göre BSP ağacının gezinme sırasını veriniz.

13 Çözüm İstenen BSP ağacının son hali E yüzeyi ortadan ikiye bölündüğünden E L ve E R olarak iki düğüm şeklinde belirtilmiştir. Rendering için gezinme sırası da aşağıdaki gibidir.

14 Örnek Soru 5 Tarama çizgisi p45 2 1 3 yi Gouraud shading ile bulunuz.

15 İlk olarak I 1, I 2, ve I 3 noktalarındaki aydınlanma miktarı bulunur. p45 2 1 3Çözüm

16 p45 2 1 3Çözüm Daha sonra I 4, I 5, ve I p noktalarındaki aydınlanma miktarı, I 1, I 2, ve I 3 bulunur.

17 Daha Verimli Hesaplama Arttırmalı hesaplama: xxsxs 2 1 3 x+1 xexe y+1 y


"Final Öncesi. Konular 3B Geometrik Dönüşümler Grafik İçin Veri Yapıları 3B Görüntüleme – Modelleme Eğriler ve Eğri Yüzeyler Doku Kaplama Aydınlanma Ayrıca," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları