Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Güncel tıbbi bilgilerden haberdar mısınız? Up To Date..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Güncel tıbbi bilgilerden haberdar mısınız? Up To Date.."— Sunum transkripti:

1 Güncel tıbbi bilgilerden haberdar mısınız? Up To Date..

2 “Doktorlar daha çok bilgiye değil doğru bilgiye ihtiyaç duyarlar.”
John Halamka, MD CIO CareGroup Healthcare System Boston, MA

3 Yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu şu yanıtlar elde edilmiştir
Klinik soruların %50 ila %70’i ziyaretler ve hasta muayeneleri sırasında sorulmaktadır. Soruların ancak %30’u tıbbi ziyaretler sırasında ya da ziyaret sonrasında cevaplanmaktadır. Bu anlamda yaklaşık %70 oranında cevaplanmamış soru ve uygulanmamış prosedür ortaya çıkmaktadır. Many studies have shown that while physicians might believe their informational needs are being fulfilled, the reality is quite the opposite. In a landmark study conducted in 1985, reported on the information needs in office practice, this study found that: A clinical question arises in 50 to 70 percent of office visits 80 percent of questions are about management Only 30 percent of questions are answered during or after clinic visits Approximately 70 percent of answers would have changed management This is one example that shows how many clinical questions are going unanswered

4 Doktorlar kendilerinden istenilen cevaplar ile ilgili niçin araştırma yapmazlar?
Zamanları yoktur. Sahip oldukları kaynaklar ile kısıtlı zaman dilimi içerisinde doğru cevabı bulacaklarına güvenmezler. Tıbbi bilgilerin tam ciltleri çok sayıda sayfadan oluşmaktadır (Ör:Medline’a her gün 800 adet makale eklenmekte). d) Hepsi

5 Güncel Bilgiler Nasıl Elde Edilir?
Dergiler Kitaplar Seminer & Fuar İnternet,Google Kaç tane bulunmakta, hangi dergi, ne zaman okunmalı? Ne zaman yazılmış? Güncel mi? Hangi etkinliğe, kaç kere katılmak gerekir? Elde edilen bilgi güvenilir mi? Cevapları bulmak için harcanan zaman ne kadardır?

6 Doktorların Karşılaştıkları Zorluklar
Bilgi miktarı Bilgi Aralığı Before I tell you about UpToDate, I’d like to start by discussing why we need to be using a resource like UpToDate…. Physicians face a serious predicament in trying to find the right information in the right format at the right time. First of all, they are dealing with “information overload”, as knowledge about diagnostic and therapeutic options expands at an increasingly accelerated pace. On a daily basis, a physician might hear or read about a new diagnostic test; a new way to interpret an existing test; a new medication; a new way to use an existing medication; or various warnings and recommendations for multiple other tests, procedures and treatments. To give one a sense of this information overload, consider these two facts: Over 300,000 new articles are added to the Medline database annually, which equals about 800 new articles every day; meanwhile the Physician’s Desk Reference (PDR) has grown from 77 pages in 1942 to 3,633 pages in 2002 – a rise of almost 5000%. Physicians are also dealing with increasing time constraints. These constraints are related to an increase in the number of patients seen in a single day, coupled with the fact that physicians need to spend more time documenting these visits for insurers. This significantly decreases their time to look up answers to problems they encounter and to stay current with new information that arises daily. This creates a knowledge gap İhtiyaç duyulan bilgiye erişim için gerekli zaman Yıllar

7 Tıbbi verimlilik konularında yükselen talep…
Az Zaman… Kalite artışı ve Hata oranlarını azaltmaya odaklı çalışmalar Medikal Dağıtım Sistemleri ve Medikal Tedarikçiler Üzerinde Büyük Stres Yaratmaktadır Bu konuda klinisyenlere nasıl destek verilebilir?

8 UpToDate Nedir? UpToDate kanıta dayalı geniş kapsamlı bir tıbbi bilgi kaynağıdır UpToDate; doktorların kullanımı kolay ve özet bilgilere en çok ihtiyaç duydukları anda erişmelerini sağlamak üzere tasarlanmıştır. Konu incelemeleri özel olarak doktorlar tarafından doktorlara yönelik olarak yazılmıştır. 3600’den fazla doktor UpToDate içeriğinin hazırlanmasında yazar olarak hizmet vermektedir. UpToDate içeriği, geniş kapsamlı özet ve tamamı referanslı bilgiler içermektedir. UpToDate aracılığı ile erişime sunulan bilgi ve tavsiyeler yoğun incelemelerden geçirilerek doğruluk ve güvenirlikleri kesinleştirilmektedir.

9 1, 2, 3’e kadar saymak kadar basittir
UpToDate Kullanmak 1, 2, 3’e kadar saymak kadar basittir

10 test 1 Tek bir arama terimi ya da birden fazla arama terimi kullanarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ör: Treatment of hypertansion in children (Çocuklarda hipertansiyon tedavisi) 10

11 2

12 3

13 UpToDate Kanıta Dayalıdır
Aşağıdaki web adresi aracılığı ile UpToDate yayın prosedürü hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz. UpToDate içeriği için; Cochrance, Best Evidence gibi önemli referans kaynaklarına uygulanan sistematik kontroller uygulanmaktadır. UpToDate alanlarında en önde gelen kanıta dayalı kaynakların izledikleri prosedürleri uygulayarak bu konuda devamlılık sağlamaktadır. UpToDate birçok seviyede hakemli, kanıta dayalı aynı zamanda klinik tecrübelere dayanmakta olan tavsiyeler sunmaktadır..

14 Hastalara ait Değerler & Durumlar
Kanıta Dayalı Tıp En İyi Klinik Kanıt Klinik Uzmanlık Hastalara ait Değerler & Durumlar

15 “Real World” Recommendations
Recommendations in UpToDate are based upon a synthesis of evidence including that from: clinical trials clinical experience the evidentiary basis for recommendations is stated explicitly. When there is no published systematic evidence available recommendations are based upon : the unsystematic clinical observations of our experts and reviewers pathophysiologic rationale.

16 UpToDate’in İşlevleri
UpToDate’in doktorlar için sağladıkları: Uzmanlık alanlarına göre en güncel bilgi içeriklerine erişim sunulmaktadır. Klinik standartlara uygun yöntemler sıralanmaktadır. Hastalıkların teşhis ve tedavisi hakkında mevcut seçeneklerin tanımlanması, ilaçların faydaları, birbirleri ile etkileşimleri ve kullanım dozları hakkında bilgiler sağlanmaktadır. En uygun muayene ve korunma yöntemleri aktarılmaktadır.

17 UpToDate –Tavsiye ve Ortaklıklar
UpToDate aşağıdaki kurumların ortaklığı ile sunulan resmi bir eğitim programıdır: American Academy of Pediatrics American College of Obstetricians and Gynecologists American College of Rheumatology American Gastroenterological Association American Society of Nephrology Society of General Internal Medicine The Endocrine Society UpToDate; American Academy of Family Physicians kurumu tarafından tavsiye edilmektedir:

18 UpToDate – Kapsam İçeriği
UpToDate aşağıdaki uzmanlık alanlarında geniş kapsamlı bilgi içeriği sunmaktadır. Temel Bakım ve Dahiliye Kardiyovasküler Tıp Endokronoloji ve Diyabet Aile Hekimliği Gastroenteroloji ve Hepatoloji Hematoloji Bulaşıcı Hastalıklar Nefroloji ve Hipertansiyon Nöroloji Doğum, Jinekoloji ve Kadın Sağlığı Onkoloji Ortopedi Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları Romatoloji Acil Tıp (geliştirilmekte) Alerji ve Bağışıklık (geliştirilmekte)

19 UpToDate - İlaç Veri tabanı
UpToDate aşağıdaki bilgileri içeren geniş kapsamlı bir ilaç veri tabanı içermektedir İlaç Markaları, ABD ve Uluslararası ülkelere ait ilaçlar Dozaj bilgileri Fiyat bilgileri Uyarı ve Reaksiyonlar İlgili konulara ait linkler Tamamen Doğal ve Pediyatrik ilaç veri tabanları İlaçlar arası etkileşim.

20 St. Joseph’s Hastanesi (McMaster Üniversitesi) Klinik Kaynak Çalışması
UpToDate - Performans St. Joseph’s Hastanesi (McMaster Üniversitesi) Klinik Kaynak Çalışması “ UpToDate tüm test parametrelerinde diğer kaynaklardan üstün performans göstermiştir ” -- St. Joseph’s Hospital Çalışma Sonucu St. Joseph’s Hastanesi Genel Dahiliye klinik öğretim birimi tarafından yapılan testler sonucunda UpToDate tüm test parametrelerinde diğer veri tabanlarından üstün performans göstermiştir. UpToDate veri tabanı en çok kullanılan veri tabanı olarak belirlenmiştir. Doktorlar UpToDate ile diğer veri tabanlarından daha başarılı aramalar gerçekleştirmişlerdir. Doktorlar aşağıdaki değişkenleri de içermekte olan tüm parametrelerde UpToDate’i en yüksek performansa sahip veri tabanı olarak göstermişlerdir: veri kalitesi kullanıcı dostu genel kullanıcı tatmini Çalışma Sonuçlarını Hazırlayanlar: Mirek Otremba, MD, St. Joseph's Hospital; Roman Jaeschke, MD, McMaster University; and Jean Marango, MD, St. Joseph's Hospital.

21 UpToDate – Klinik Soruları Cevaplamaktadır
JAMIA study – JAMIA çalışması doktorların klinik sorularını cevaplamaktadır Iowa eyaletinde çalışmakta olan doktorlar tarafından yapılan güncel bir çalışma; doktorların hastalarına neden cevap vermekten kaçındığını belirtmektedir. Çalışma sonucuna göre: Doktorlara yarım gün içerisinde ortalama 5.5 soru sorulmuş fakat soruların sadece %55’ine yanıt verilmiştir. %55 oranında yanıtlanan bu sorular hakkında bilgi almak için en çok kullanılan veri tabanı UpToDate (%41) olmuştur. Kullanım listesine giren diğer kaynaklar şu şekildedir E-pocrates, MICROMEDEX (15%), ve Sanford Guide to Antimicrobial Therapy (14%).

22 UpToDate – Stajyer Doktorların Seçimi
Colorado Üniversite çalışması – stajyer doktorların UpToDate kullanımı Colorado Üniversitesinin yaptığı bir araştırma hastaların sordukları soruların stajyer doktorların kararlarını nasıl etkilediğini test etmiştir. Dahiliye dalında çalışmakta olan stajyer doktorlara klinik sorular sorulmuş ve cevabı bulmaları için kanıta dayalı kaynakları kullanmaları istenmiştir. Stajyer doktorların %89’u aradıkları cevapları bulmuşlardır. Stajyer doktorların buldukları bilgilerin %78’i alınacak tedavi kararlarını değiştirmiştir. Tıbbi bilgi edinmek için en çok kullanılan veri tabanları şu şekilde sıralanmıştır: Medline (&73) ve UpToDate (%70) UpToDate (%45 ), spesifik soruların cevaplarını bulmak için en faydalı kaynak olarak gösterilmiştir.

23 UpToDate – Tıp Öğrencilerinin Tercihi
Iowa Üniversitesi’nde çalışmakta olan araştırmacılar UpToDate kullanımını öğrenmek için 2. sınıftan 3.sınıfa geçen öğrenciler arasında bir araştırma yapmışlardır. Öğrenciler UpToDate’e hızla adapte olmuşlardır. 3. senenin sonunda: Öğrencilerin %85’inden fazlası tıbbi bilgi aramaları için birinci tercih olarak elektronik kaynakları kullanmışlardır. Elektronik bilgi kaynakları günlük olarak kullanılmıştır. UpToDate büyük bir farkla en çok tercih edilen kaynak olmuştur. Öğrenciler tıbbi soruların çoğunun cevaplarını 15 dakikadan kısa bir sürede elde etmişlerdir.

24 UpToDate eğitim - öğretim alanında nasıl kullanılabilir?
UpToDate içinde bulunan eğitim materyallerinin eğitim amaçlı kullanımına izin verilmekte ve materyallerin kullanımı teşvik edilmektedir. Materyaller eğitim amacıyla kurslara ve akademisyenlere dağıtılmakta ya da hasta bilgi verileri içerisine eklenmektedir UpToDate basılabilir ya da slide olarak kullanılanılabilir durumda olan binlerce renkli grafik ve tablo içermektedir – (UpToDate lisans anlaşmasında belirtilmektedir) Konu incelemeleri de prospektüs olarak basılarak derslerde kullanılabilmektedirler. ( Lisans anlaşmasında belirtilmektedir) İlgili materyalin çıktısı direkt olarak UpToDate servisinden alınmalı (bu şekilde telif hakkı görünmekte) ve ücretsiz dağıtılmalıdır.

25 Summing up Simply usage Using UpToDate results improvments:
UpToDate is a resource available at your fingertips… just a few key-strokes away (1,2,3). Using UpToDate results improvments: may help answer questions may change the way patient is managed resulting in better patient outcomes. may save time & money (efficiacy) time savings ranged from 44 minutes to 2.6 hours per week brings savings in hospital length of stay, decreased complication rates, reduce adverse events, less referrals may improve physicians ,residents and students training results Highest level of professionalism UpToDate has no pop-ups, advertising or sponsors. Written by Doctors to Doctors. Certified by groups of specialties societies. 13 Covered Specialties and growing (3 in progress)‏ UpToDate is associated with a high degree of user satisfaction UpToDate is preferred to all other information resources currently available Ongoing and future studies will likely demonstrate that UpToDate improves objective measures of the quality of patient care while reducing costs

26 Teşekkür Ederiz


"Güncel tıbbi bilgilerden haberdar mısınız? Up To Date.." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları