Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Faktör Donatımı Teorisi (Hecksher – Ohlin) Prof. Dr. N. Lerzan Özkale.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Faktör Donatımı Teorisi (Hecksher – Ohlin) Prof. Dr. N. Lerzan Özkale."— Sunum transkripti:

1 Faktör Donatımı Teorisi (Hecksher – Ohlin) Prof. Dr. N. Lerzan Özkale

2 Faktör Donatımı Teorisi Faktör donatımı CA CTCA CT > L A L T C: SermayeT: Türkiye L: EmekA: Almanya

3 Faktör Donatımı Teorisi Bir ülke hangi üretim faktörüne zengin olarak sahipse, üretimi o faktörü yoğun biçimde gerektiren mallarda karşılaştırmalı üstünlük elde eder, yani onları ucuza üretir ve o mallarda uzmanlaşır.

4 Temel varsayımlar 1.Ülkeler faktör donatımları bakımından birbirinden farklıdır. (iki ülkeli modelde biri emek yoğun diğeri sermaye yoğun) 2.Mallar faktör yoğunlukları bakımından farklıdır. 3.Bir malın üretim fonksiyonu bütün ülkelerde aynıdır. 4.Üretimde ölçeğe göre sabit verim koşulları geçerlidir. 5.Ülkelerin talep koşulları birbirinin benzeridir. (talep koşullarındaki farklılık, maliyet koşullarındaki farklılığı gideremez)

5 Faktör Donatımı Teorisi Faktör donatımı faktör fiyatları ile tanımlandığında hem arz hem de talep içerilmiş olunur. PC A PC T < PL A PL T PC: Sermayeyi kullanmanın bedeli (faiz, rant) PL: Emeğin bedeli ücret

6 Faktör bolluğunun tanımı Fiziki tanımlama durumunda teoride öngörülenin tersi çıkabilir: Sermaye bol (görece), ancak sermaye fiyatı görece yüksekse, sermaye-yoğun mallar pahalılaşır, yani ülke sermaye-yoğun mal ithal edip, emek-yoğun mal ihraç eder. Faktör fiyatlarının faktör donatımına ters olması, talebin o faktörün yoğun kullanımını gerektiren mallara aşırı yönelik olması ya da hükümet müdahalesi sonucu ortaya çıkar.

7 M D D1D1 M1M1 F F F1F1 F1F1 F1F1 F1F1 Sermaye Emek

8 Motor Tekstil Emek Sermaye T1T1 M1M1 T2T2 M2M2


"Faktör Donatımı Teorisi (Hecksher – Ohlin) Prof. Dr. N. Lerzan Özkale." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları