Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof. Dr. Baki Hazer Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü GENEL KİMYA II.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof. Dr. Baki Hazer Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü GENEL KİMYA II."— Sunum transkripti:

1 Prof. Dr. Baki Hazer Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü GENEL KİMYA II

2 Dersin Künyesi Dersin Kodu, Adı ve Kredisi KİM116 Genel Kimya II 4 2 5 KIM116 General Chemistry II (ECTS 6) Seçmeli/ZorunluZorunlu ÖnşartYok Dersin süresi Ders saati: 50 dakikadır Dersin İçeriğiKimyasal termodinamik. Elektrokimya. Asitler ve bazlar. Metaller,yarı metaller, ametaller. Çekirdek kimyası. Yaşamsal kimya. Dersin Amacı Reaksiyonların ısı ve elektron akışını incelemek. Periyodik tabloda yer alan elementlerin üretimi, özellikleri, kimyasal reaksiyonları ve kimyasal analiz hakkında öğrencileri bilgilendirmek. Öğrenim ÇıktılarıGenel Kimya II dersini başaran öğrenci kimyasal reaksiyonların hız, denge, ısı ve elektrik akışını, periyodik tablodaki başlıca elementlerin elde edilişi, özellikleri ve reaksiyonları ile nicel ve nitel analizlerini bilir. Üst sınıflarda alacağı derslere gerekli olan bir kimya bilgisine sahiptir. Kaynak Kitap Baki Hazer, Genel Kimya, 5. Baskı. Üniversite Kitabevi, (2009) Zonguldak. Yardımcı Kitaplar A. Bahattin Soydan, A. Sezai Saraç (2004); Genel Üniversite Kimyası, 7. Baskı. Alfa Yayınları, İstanbul; Petrucci.Harwood.Herring (2002);Çev.Ed: Tahsin Uyar, Serpil Aksoy; Genel Kimya, Palme Yayıncılık, Ankara.

3 HaftaKonu Başlığı Birinci HaftaTermodinamik. Termodinamiğin 0. ve 1. yasaları. Hess yasası. İkinci HaftaTermodinamiğin 2. ve 3. yasaları. Entropi. Serbest enerji. Üçüncü HaftaAsitler ve bazlar. Asit baz tanımları. İyonik denge, pH ve pOH. Dördüncü HaftaAsit ve bazların iyonlaşma sabitleri. Hidroliz. Ortak iyon etkisi. Tampon çözeltiler. Beşinci HaftaGravimetrik ve volümetrik analiz. Eşdeğer kütle ve normalite. Denklem denkleştirme. Altıncı HaftaElektrokimya. Faraday yasası. Pil gösterimleri ve elektrot çeşitleri. Elektromotor kuvvet ve endüstriyel piller. Yedinci HaftaAmetaller. Hidrojen, oksijen,karbon, azot, fosfor, kükürt. Sekizinci HaftaHalojenler: Flor, Klor, Brom, İyot, Astatin Dokuzuncu HaftaMetaller; s-bloku metalleri, p-bloku metalleri. Çinko ailesi metalleri. Onuncu HaftaGeçiş metalleri. Krom, mangan, demir, kobalt, nikel. Kompleks bileşikleri. Geçiş metallerinin reaksiyonları. Onbirinci HaftaBakır, gümüş, altın. Elde edilişleri ve kimyasal reaksiyonları. Onikinci HaftaYarı metaller; bor, silisyum, germanyum. Arsenik, antimon, selen ve tellür. Elde edilişleri ve kimyasal reaksiyonları. Onüçüncü HaftaÇekirdek kimyası. Radyoaktiflik. Çekirdek reaksiyonları. Ondördüncü HaftaOrganik kimya, polimerler ve biyokimya.


"Prof. Dr. Baki Hazer Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü GENEL KİMYA II." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları