Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜNEŞ ALERJİSİNİN TAM MEVSİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜNEŞ ALERJİSİNİN TAM MEVSİMİ"— Sunum transkripti:

1 GÜNEŞ ALERJİSİNİN TAM MEVSİMİ
Güneş alerjisinin sadece yaz aylarında olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü güneş alerjileri bahar döneminde daha çok görülüyor.

2 Çünkü deri kıştan yeni çıkmıştır, henüz güneşe karşı doğal önlemlerini almamıştır ve hazırlıksız yakalanır. 

3 Güneş kumda %15, karda ise %80 oranında yansımaktadır
Güneş kumda %15, karda ise %80 oranında yansımaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki koruyucu kremleri hem güneşli yaz günlerinde hem de yazın bulutlu havalarda kullanmak gereklidir. Çünkü bulutlu havalarda bile güneşin ulltraviole ışınlarının %80′i bulutları geçerek bizleri etkilemektedir

4 Baharın gelmesiyle birlikte güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Gardıroplarımızda kışlıklar yerini rengarenk yazlıklara bırakıyor. İşte içimizi kıpır kıpır eden bahar aylarında her şey iyi giderken kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık şeklinde güneş alerjileri keyfinizi kaçırmasın" Bahar mevsiminde daha çok görülen güneş alerjilerine maruz kalmamanın birinci kuralının güneşten korunmak gerekiyor.

5 Özellikle güneş gören yüz, kol ve ellerin üstü, boyun ve kulaklar gibi bölgelerde değişik şiddetlerde kızarıklık, kabarıklık ve içi su dolu kabarcık şeklinde oldukça kaşıntılı deri belirtileri ortaya çıkar. • Güneşten korunmak için, kapalı giysiler tercih etmek, şapka ve güneş gözlüğü kullanmak, açıkta kalan kısımlara güneş koruyucu krem sürülebilir. •. Unutmayalım; güneş bizim dostumuz ama sınırlarını bizim tayin etmemiz gereken bir dost.

6 GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN
1- Güneşin yoğun olduğu saatlerde ( ) özellikle güneşten uzak durun veya güneş koruyucular kullanın. 2- Tüm gün güneşten korunun. Güneş koruyucuları dışarı çıkmadan yirmi dakika önce sürün ve dört saatte bir tekrarlayın.

7 Bronzlaşmanız, her türlü yoğun morötesi ışını aldığınızı ve cildinizin bu ışınlardan kendini korumaya çalıştığını gösterir. Bu yüzden bronzlaşmak için uzun süre güneş altında kalmayın. Bunu kendinizi koruyarak ve zamana yayarak yapın. 4- Yazın açık renk ince bol giysiler, siperlikli şapkalar ve güneş gözlüklerini tercih edin. 5- Solaryum gibi yapay ışın kaynaklarından kesinlikle uzak durun.

8 - Bebek ve çocukları özellikle güneşten koruyun
- Bebek ve çocukları özellikle güneşten koruyun. Onların güneş koruyucuları faktörü yüksek ve bebek-çocuk ürünleri olsun. 7- Çocukları D vitamini alacaklar diye doğrudan güneşte bırakmayın. Gün içerisinde tesadüfen maruz kalacakları güneş ışınları bunun için yeterlidir. 8- Her 6 ayda bir vücudunuzdaki benlerde şekil, renk ve büyüklük bakımından değişiklik olup olmadığını kontrol edin

9 GÜNEŞLE İLGİLİ BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
• Vücudumuzdaki diğer organları yıllar yaşlandırırken; derimizi hem yıllar hem de güneş yaşlandırır. Yaşlılık çizgilerinin yüzde 80’i yaşlılıktan değil, güneşten dolayı oluşur. • Hayat boyu maruz kaldığımız güneşin yüzde 80’ine çocukluk ve gençlik döneminde maruz kalırız. Bu yüzden çocukluk döneminden itibaren güneşten korunmak gerekiyor. • Güneş hasarı birikicidir. Tıpkı damlayan suyun bir süre sonra kovayı doldurması gibi, hayat boyu maruz kaldığımız güneş cilt kanserlerinin oluşmasında etkili. Kabarcıklı güneş yanığı geçiren kişilerde bu risk arıyor.

10 Gün içinde tesadüfi güneşe maruz kalma oranı, isteyerek maruz kalmaktan 4-5 kat daha fazla. Yani sadece çarşıya, pikniğe ve plaja giderken değil her zaman güneşten korunmalıyız. • Güneşin hasar verici ışınları olan (UVA) morötesi ışınlar, her mevsim, havanın bulutlu-yağmurlu olmasına veya günün saatine (sabah-akşam) bağlı olmaksızın yeryüzüne ulaşır ve cilt üzerinde etkili olur.

11 Gölge sizi güneşten korumaz, yansıyan ışık aynı şekildedir.
Açık tenli ve renkli gözlü insanlar güneşten daha çok zarar görürler; çünkü pigmentlerin doğal koruyuculuğundan mahrumdurlar. Günlük D vitamini ihtiyacınız için gün içerisinde el sırtlarınızdan aldığınız güneş ışınları yeterlidir. Deri kanserleri AİDS'ten daha hızlı yayılmaktadır. Güneş gören kısımlarda görülen her koyu leke kanser değildir ama sizin total güneş hasarınızın miktarını gösterir

12 1) Güneş cildi nasıl yakar
1) Güneş cildi nasıl yakar? Siz şezlongda uzanırken ultraviyole ışınları cildinize nüfuz eder ve yeni hücreler üreten canlı hücrelerinizi öldürür. Ultraviyole A (UVA) cildin daha derinlerine inse de hem UVA hem de UVB cildi yakar. 2) Neden güneşten yanmış cilt kırmızı olur? Zararı tamir etmek ve ölü hücreleri yok etmek için kan damarları genişler ve yanık yerlere kan akışı artar. Fazla kan cildi kırmızı ve sıcak yapar. 3) Güneşten yanmış cilt neden yanar ve kaşınır? Tahribata uğramış hücreler beyne yaralandığını anlatan mesajlar gönderir ve acı reseptörlerini harekete geçirir. Bu da cildi temasa karşı hassas yapar. 4) Cilt neden bronzlaşır? Cildinizin iç katmanını yakan UV ışınlarına tepki olarak vücut cildi koyulaştıran melanin pigmenti üretir. Pigment radyasyonu emerek hücreleri zarardan korur. Çoğu insan güneşe maruz kaldıktan hemen sonra bronzlaşmaz çünkü melanin üretimi uzun sürebilir. 5) Neden kızıl saçlılar bronzlaşmaz? Melanin vücudun UV radyasyonunu süzmesine yardımcı olur. Fakat melanin zararlı da olabilir. Sarı ve kızıl saçı ve açık teni yapan feomelanin, güneş yanığı ve cilt kanseri gibi güneş zararları riskini arttırır.

13 6) Güneş koruyucuları nasıl işler
6) Güneş koruyucuları nasıl işler? En etkili güneş koruyucuları hem UVA hem de UVB’ye karşı korur. Bu koruyucular ya UV ışınlarını kimyasal olarak emer ya yansıtır ya da savar. 7) 30 faktör 15 faktörden iki kat fazla mı korur? Pek değil. Güneşten koruma faktörleri yanmadan önce ne kadar vaktinizin olduğunu söyler. 2 faktörlü koruyucular, hiç koruma kullanmamaya kıyasla güneşte iki kat daha uzun kalmanızı sağlar. 30 faktör size doğal korumanızdan 30 kat daha fazla zaman sunar ve güneş ışınlarının yüzde 97’sini savar. 15 faktör ise güneş ışınlarının yüzde 93’ünü savar. 8) Neden plajda daha çok yanarız? Güneş ışınları kumda ve suda daha çok yansır. Aynı zamanda UV yazın ve gün ortasında daha güçlüdür. 9) Ufak bir kırmızılık zarar vermez, değil mi? Yanlış. UV’ye maruz kalmak hücrelerinizi mutasyona uğratıp kansere neden olabilir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde çok fazla güneşe maruz kalmak yetişkinliğinizde kansere yakalanma riskinizi yükseltir, çünkü bir kanser tipi olan melanomanın gelişmek için çok zamanı vardır. Diğer kötü etkiler: Kırışıklık, kahverengi noktalar ve katarakt... e

14 GÜNEŞ YANIĞI OLDU YANIĞA NE SÜREYİM? NE KULLANAYIM?
Derhal Aspirin almak güneş yanığının gelişimini azaltabilir. Bol bol su için. Ilık suyla duş alın, aloe veralı ya da normal nemlendirici sürün, hidrokortizonlu krem sürün. Eğer yanığa başağrısı, üşüme ya da ateş eşlik ederse doktora gidin.

15 GÜNEŞ YANIĞI OLDU YANIĞA NE SÜREYİM? NE KULLANAYIM?
•    Çoğu güneş yanıklarında acıyla birlikte kaşıntı hissi de oluşabilmektedir bu durumda antihistaminikler almanız çok önemlidir. Antihistaminik ilaçlar kaşıntı hissini bastırır ve kaşınmanızı engeller. Bu neden önemlidir? Çünkü kaşınmanız, güneşin kabarttığı üst deriyi kaldırmanız anlamına gelir. Güneş yanığından dolayı kabaran üst derinin kalkmasının iki sakıncası vardır. 1.    Derideki izler kalıcı olur. 2.    Derinin mikrop kapma riski vardır. •    Doktorunuza danışarak çeşitli pomatlar ve solüsyonları önceden edinebilirsiniz bir yanık durumunda bunları kullanırsınız. NOT: LÜTFEN! GÜNEŞ YANIĞI DURUMLARINDA CİLDİNİZE DİŞ MACUNU, YOĞURT, SALÇA VB MADDELER SÜRMEYİNİZ. BU MADDELERİN BİR YARARI OLMADIĞI GİBİ DERİNİZDE İLTİHAP RİSKİNİZİ DE ARTIRMIŞ OLUYORSUNUZ.


"GÜNEŞ ALERJİSİNİN TAM MEVSİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları