Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ."— Sunum transkripti:

1 İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ

2  Bağımsız bir dünyanın varlığı  Ben-merkezcilik azalarak devam eder  Paylaşma, kurallar ve sabır gösterme  “Nerede?” “Neden?” “Kim?” soruları  Başkalarının duygusal tepkilerini anlar

3  4-5 sözcüklü diziler kurarak konuşur  Ana renkleri ve sembolleri isimlendirebilir  Çatal-kaşık kullanabilir  Giysilerini yukarı çekip aşağı indirebilir  Yardımsız kalem tutabilir  Makas kullanabilir

4  Bildiği şarkıları ve şiirleri ezbere söyler  Diğer çocuklarla birlikte olmaktan daha fazla keyif alır  Paylaşma ve sırada bekleme anlayışı gelişmiştir  Verilen kurallara uyabilir  İsteklerinin anında yerine getirilmemesini anlayışla karşılamaya başlar.

5  Duygularını ifade edip paylaşabilir  Bağımsız ve inatçıdır  Uyumlu biçimde oynar fakat hala bencildir.  Ellerini yıkar, kurular, dişlerini fırçalar.  Giysilerinin önünü ve arkasını ayırt edebilir  Tuvalete ihtiyacını kendisi karşılar fakat yanında birinin beklemesini isteyebilir.

6  Kas hakimiyeti tam olarak gelişmiştir.  Kişisel bilgilerini aktarabilir  Uzun cümleler kurabilir  Somut nesneleri ayrıntılı tanıtabilir  Yetişkin rollerini taklit eder  Daha kontrollü ve duyarlı davranır  2-3 arkadaşıyla oynadığı oyunları tercih eder, çoğunlukla işbirliği içinde oynar

7  Oyunlarda kurallara uyulması gerektiğini anlar  Hayvanlara ve kendisinden küçük çocuklara karşı koruyucu ve sevecen bir tavır takınır  Duygusal olarak daha dengeli görünse de karanlık, kaybolma, hırsız gibi korkuları olabilir.

8  Anne-baba, büyükanne ve büyükbabanın desteği  Okul hayatıyla ilgili olumlu yönlerin vurgulanması  Duygusal bağımlılığın azaltılması  Kademeli yaklaşım (Sistematik duyarsızlaştırma)

9  Endişeler: “Ya ağlarsa?”, “Ya beni bırakmak istemezse?”, “ya okulu sevmezse?”  Endişelerin çocuğa yansıması = Okul korkulacak bir yer, annemi bırakırsam kötü şeyler olur, burası güvenli değil!

10  Okula gitmek istemeyen çocuğu evde bırakmak ya da okuldan eve geri götürmek = çözüm değil erteleme!  Çocuğu okula bırakırken ona bilgi vermeden/görünmeden uzaklaşmak = terk edildim!  Çalışan veliler için, tutamayacağı sözler vermek (öğlen seni görmeye geleceğim, sen git ben burdayım vb.) = kandırıldım!

11  Evden çıkarken okula gidildiğini haber vermemek (parka vs.ye gidiyormuş gibi yapmak) = kandırıldım!  Karşılaştırıcı tutumlar; “bak o kız ne kadar uslu duruyor, annesinin sözünü tutuyor” = yetersizim, annemi üzüyorum!  Ders yapılırken sınıfın önünde beklemek = Annem beni hiç bırakmaz!

12  Okulun ilk günlerinde eve döndüğünde soru bombardımanı; “ne yedin?” “yemeğini bitirdin mi?” “oyun oynadınız mı?” vs. : Annem sadece...... ile ilgileniyor (yemek yememle vs.)

13  Yoğun ağlama krizleri  Güvensizlik hissi  Psikosomatik belirtiler  Olumsuz yansıtma

14  Servise ya da okula “bağımlı olmadığı” ebeveyni tarafından bırakılabilir.  Aşırı bağımlı çocuklar için önce sınıfta, sonra bahçede sonra okulun dışında beklemek gibi kademeli bir yöntem uygulanabilir.  Çocuğun evde yanından ayırmadığı bir oyuncağı varsa, okuldan izin alıp gönderilebilir (bağlanma nesnesi)

15  Arkadaşlarıyla paylaşacağı özelliklerini, bildiklerini, hoşuna giden şeyleri keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Paylaşım kurması kolay arkadaşlık ilişkileri geliştirmesine yardımcı olacaktır.  Okulla iletişiminizi aksatmamaya çalışın. Yapılan araştırmalar, okulla düzenli ilişkisi olan velilerin çocuklarının okulla ilgili tutumlarının, benlik algısının ve davranışlarının daha iyiye gittiğini ortaya koymaktadır.

16 BAŞARILI VE MUTLU BİR EĞİTİM&ÖĞRETİM YILI GEÇİRMEK DİLEĞİYLE... Deniz Demet AVCIBAŞI İSTEK Özel Acıbadem Anaokulu Psikolog demet.avcibasi@istek.org.tr  Kaynaklar: Yavuzer, H.: “Çocuğunuzun ilk 6 yılı”, 1997.  Martin, M. & Greenwood C.W. : Çocuğunuzun Okulla ilgili sorunlarını çözebilirsiniz,2000.


"İSTEK ÖZEL ACIBADEM ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları