Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OKUL KORKUSU NEDİR? Uzm. Psikolog Arzu YILDIRIM. OKUL KORKUSU, Çocuklarda okula gitmek istememe ve gitmeme durumu olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OKUL KORKUSU NEDİR? Uzm. Psikolog Arzu YILDIRIM. OKUL KORKUSU, Çocuklarda okula gitmek istememe ve gitmeme durumu olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda."— Sunum transkripti:

1 OKUL KORKUSU NEDİR? Uzm. Psikolog Arzu YILDIRIM

2 OKUL KORKUSU, Çocuklarda okula gitmek istememe ve gitmeme durumu olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda okula gitmek istememe ve gitmeme durumu olarak tanımlanmaktadır.

3 OKUL KORKUSU YAŞAYAN ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ:  Bu çocuklar genellikle sosyal ilişki kurmakta güçlük çeken çocuklardır.  Ailelerine özellikle annelerine bağımlıdırlar.  Evde kaldıklarında kendilerini daha mutlu hissederler  Yanlarında anne babaları olmadan sınıfa girmek istemezler.  Yanlarında anne babaları olmadan sınıfa girmek istemezler.

4 OKUL KORKUSU YAŞAYAN ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ:  Çeşitli yakınmalarla evde kalmak için ısrar ederler. Bu yakınmalar evde kalmalarına izin verildiğinde sona erer.  Evde kalmak için ağlarlar, bağırırlar bazen kendini odaya kilitler, oradan okula gitmemek için izin alana kadar çıkmazlar.  İştahsızlık ve uykusuzluk görülebilir.

5 OKUL KORKUSUNUN NEDENLERİ  Çocuğun anne babaya çoğunlukla da anneye aşırı bağımlı olması.  Çocuğun anne babası olmadığında kendisine bir şey olacağından korkuyor olması.  Kendisi anne babasının yanında olmadığında anne babasına bir şey olmasından korkuyor olması.  Anne babanın hastalanması, kaza geçirmesi, hastanede yatması gibi anne babadan ayrılma durumlarında ortaya çıkabilir

6 OKUL KORKUSUNUN NEDENLERİ  Yeni bir kardeşin doğumuyla kardeş kıskançlığının ortaya çıktığı durumlarda görülebilir  Çocuk kendine güvensiz yetişmişse, anne baba yeterli ilgi ve sevgiyi gösteremiyor ve çocuğa sorumluluk vermiyorsa çocuk okula gidip, bu sorumluluğu almaktan korkabilir.  Anne babanın çocuğun okula başlamasıyla birlikte geliştirdikleri endişe ve kaygıları çocuğa yansıtmaları sonucu çocukta okul korkusu ortaya çıkabilir.

7 OKUL KORKUSUNUN NEDENLERİ  Çocuğun anneye duyduğu bağımlılığın yanı sıra annenin de çocuğa bağımlı olması.  Anne babanın aşırı koruyucu tutumu  Anne babanın kızgınlıkla söylediği “terk etme” mesajı içeren sözler.  Çocuğun yeterli uyumaması.

8 OKUL KORKUSUNUN NEDENLERİ  Aile içi huzursuzluklar, anne babanın boşanması, yakın birinin kaybı gibi durumlarda ortay çıkabilir.  Anne babaya bağımlı, içe kapanık çocuklar okulda arkadaş edinemediklerinden dolayı okula gitmek istemezler.  Okul ortamına bağlı nedenlerden dolayı da okul korkusu ortaya çıkabilir.  Performans kaygısı yaşayan çocuklar başarısız olma endişesiyle okula gitmek istemeyebilirler.

9 ÖNERİLER  Öncelikle problemi kabul edin ve çocuğunuzla birlikte çözeceğinize inanın.  Çocuğunuzun okula dönmesi konusunda ısrar edin,  Okula gitme zamanlarında eskisinden daha kararlı olun.  Çocuğunuz okula geç kaldığında, servisi kaçırdığında, mutlaka onu okula göndermek için başka çözümler geliştirin ve en kısa zamanda okula gönderin.

10 ÖNERİLER  Okula gitme vakti dışında, çocuğunuzla okul korkusu hakkında konuşun.  Çocuğunuza, olabilecek en kötü şeyin ne olabileceğini sorun. Eğer sizin bu konu hakkında yapabilecekleriniz varsa söylemesini ve elinizden geleni yapacağınızı söyleyin.  Çocukta bağımlılığa yol açacak aşırı koruyucu tutumdan kaçının.

11 ÖNERİLER  Çocuğunuz için gereksiz endişeye kapılmayın ve bu kaygılarınızı çocuğa hissettirmeyin.  Vedalaşmaları çok uzun tutmayın.  Çocuğun sabah uykusuzluk nedeniyle okula gitmek istemeyişini önlemek için çocuğun gece erken yatması sabah uykusunu almış olarak kalkmasını sağlayın.  Çocuğa bu korkuyu aşmakta ona yardımcı olacağınızı, bu korkunun sadece onun başına gelmediğini, onun yaşında diğer çocukların da bu yada buna benzer korkular yaşayabileceklerini söyleyin.

12 ÖNERİLER  Çocuğunuz sınıfa girmek istemese bile okul bahçesinde, kantin, kütüphane gibi yerlerde kalması sağlanmalıdır.  Çocuğa neden okula gitmesi gerektiği ve gitmezse neler kaçıracağı anlatılmalıdır.  Çocuk okula devam ettiği zamanlarda ödüllendirilebilir.

13 ÖNERİLER  Çocuğun okula gitmesi konusunda tüm aile bireyleri tutarlı olmalıdır.  İstisnai durumlarda annelerinin yada çocuğun güvendiği başka birinin bir süre çocuğun yanında kalmasına izin verilebilir.Annenin önce sınıfta sonra sınıf kapısında sonraki günlerde öğretmenler odasında, bahçede durmasına izin verilerek çocuğun anneden aşama aşama uzaklaşması sağlanabilir.

14 ÖNERİLER  İstisnai durumlarda çocuğun önce 1 saat, sonra yarım gün, daha sonra da tam gün okula gelmesi sağlanabilir.  Eğer çocuk hasta olduğunu söylüyorsa okul idaresine bu konuyu bildirin ve okulda rahatsızlanırsa size haber vermelerini sağlayın.  Çocuğu duyduğu korkudan dolayı suçlamak, onunla alay etmek,, düzelmesi için tehdit etmek, baskı yapmak doğru değildir. Çocuğa ilgi, anlayış ve sevgiyle yaklaşılmalıdır.

15 ÖNERİLER Uzun vadede;  Çocuğun bağımsızlığı desteklenmeli, çocuğa yaşına uygun sorumluluklar verilmeli, yaptığında ödüllendirilmeli, çocuğun kendine güvenmesi, anne babadan bağımsız hareket edebilmesi sağlanmalıdır.  Arkadaş toplantıları düzenleyerek, sosyal beceriler kazanmasına fırsat tanınmalıdır.

16 ÖNERİLER  Anne babanın beklenti düzeyini gerçekçi kılıp çocuğa zaman tanıması çocuğun korkuyu yenmesini kolaylaştıracaktır.


"OKUL KORKUSU NEDİR? Uzm. Psikolog Arzu YILDIRIM. OKUL KORKUSU, Çocuklarda okula gitmek istememe ve gitmeme durumu olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları