Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ. 1-FİZİKSEL TEMAS Ailesiyle yeni bir muhite taşınmış olan Ayşe beşinci sınıf öğrencisidir. “Bu sene onun için zor bir seneydi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ. 1-FİZİKSEL TEMAS Ailesiyle yeni bir muhite taşınmış olan Ayşe beşinci sınıf öğrencisidir. “Bu sene onun için zor bir seneydi."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ

2 1-FİZİKSEL TEMAS Ailesiyle yeni bir muhite taşınmış olan Ayşe beşinci sınıf öğrencisidir. “Bu sene onun için zor bir seneydi çünkü yeni arkadaşlar edinmek zorunda kaldım” diyordu.Ona, eski okulundan ayrılmak ve oturduğu yerden ayrıldıkları için a-b sının onu sevmediği gibi bir hisse kapılıp kapılmadığını sorduğumuzda Ayşe şöyle yanıt verdi :

3 “ Yok, hayır.Bunu kasıtlı yaptıklarını asla düşünmedim.Beni sevdiklerini biliyorum çünkü beni sık sık kucaklar ve öperler.Keşke taşınmak zorunda kalmasaydık” Ayşe’nin sevgi dili fiziksel temas. Bu dokunuşlar ona a-b sının onu sevdiğini söylüyor.

4 Kucaklamalar ve öpücükler Sevgi Dilinin En alışagelmiş yoludur ama başka yolları Yok değildir.

5 Bir baba oğlunu havaya fırlatır.

6 Bir anne kızını kucağına oturtup ona masal okur. Bir baba kızını öyle döndürür ki kızı kahkahalar atar.

7 Sevgi dili Fiziksel temas olan çocuklara sevgiyi “SENİ SEVİYORUM” cümlesinden ya da armağan vermekten,bisiklet tamirinden ya da onlarla vakit geçirmekten çok daha derinden iletecektir.Onlar sevgiyi her dilde anlarlar ama onlar için en net ve yüksek tonda olanı fiziksel temastır.

8 Kucağa alınan ve öpülen bebeklerin duygusal hayatı, uzun süreli fiziksel temastan yoksun büyüyenlere kıyasla daha sağlıklı gelişmiştir.

9 2-ONAY SÖZLERİ “Babam beni seviyor mu?Evet, çünkü top oynadığımda bana devamlı tezahürat yapıyor, oyundan sonrada bana “Bu kadar iyi oynadığın için teşekkürler” diyor.Önemli olan şeyin kazanmak değil, elimden gelenin en iyisini yapmak olduğunu söylüyor.”

10 Ali’nin Sevgi Dili ONAY SÖZLERİ.

11 Sevgimizi ifade ederken sözcükler çok önemlidir. Şefkat ve sevgi sözcükleri,övgü ve teşvik sözcükleri, olumlu yönlendirme sağlayan sözcüklerin,hepsi de “sana önem veriyorum” demektir.

12 Çocuğunuzun sevgi dili onay sözleri olduğunda “seni seviyorum” sözleri daima tek başına kullanılmalı veya ima edilmelidir. “Seni Seviyorum” sözcüğü asla koşullu ifadelerle kullanılmamalıdır.

13 4 Yaşında ki Can’ın annesinin kolunu Çekiştiriyordu. “Anne, anne hadi oynayalım!” Can’ın SEVGİ dili 3-NİTELİKLİ ZAMANDIR

14 Nitelikli zaman dikkatin odaklanması Anlamına gelir.Bir çocuğa bölünmemiş İlgi göstermek demektir. Şu iletiyi taşır: “Sen önemlisin.Seninle Birlikte olmaktan hoşlanıyorum.” Çocuğun anne ve babasının gözünde En önemli şahsiyet olduğunu hissetmesini Sağlar.

15 Çocuğunuzla sevdiği Şeyleri yaparak Nitelikli zaman Geçirebilirsiniz.

16 4-ARMAĞANLAR Yeliz’e anne-baba’sının onu Sevip sevmediğini Sorduk. “Odama gelin göstereyim” dedi. Odasına gittiğimizde Büyük bir oyuncak ayı gösterdi. Yeliz’in sevgi dili Armağan almaktı.

17 Aileler armağan alıp verirken Çocuklarına önemsediklerini de Hissettirmeleri gerekir. Armağanların büyüklüğü ve fiyatı Önemli değildir.Önemli olan ifade Ettiği sevgidir.

18 Armağanlar koşullu olmamalıdır.Çocuğun Odasını temizlemesi karşılığında bir Armağan sözü verilirse bu yapılan hizmetin Karşılığı olur.Bu da çocuğa : “ çıkarcılığı ve rüşveti” öğretir..

19 5-HİZMET DAVRANIŞLARI Emre yedi yaşında annemin beni sevdiğini biliyorum diyor. “Ev ödevim için yardıma ihtiyacım olduğunda bana yardım ediyor” diyor. Emre’nin sevgi dili hizmet davranışlarıdır.Annesi onun için birşeyler yapınca sevildiğini hissediyor.

20 Hizmet davranışları çocuğun yaşıyla uyumlu Olmalıdır. Temel amacı çocuklara hizmet davranışları Yoluyla başkalarına sevgilerini aktarabilen Olgun birer yetişkin olmalarını sağlamaktır.

21 Affan dedeye para saydım Sattı bana çocukluğumu Artık ne adım var ne yaşım Bilmiyorum kim olduğumu Hiç bir şey sorulmasın benden Haberim yok olan bitenden ç o c u k l u ğ u m

22 Bu bahar havası bu bahçe Havuzda su şırıl şırıldır Uçurtmam bulutlardan yüce Zıpzıplarım pırıl pırıldır Ne güzel dönüyor çemberim Hiç bitmese horoz şekerim

23 ÖZEL SAĞNAK İLKÖĞRETİM OKULU PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK UZMANI DUYGU ÖZTELLİ


"ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ. 1-FİZİKSEL TEMAS Ailesiyle yeni bir muhite taşınmış olan Ayşe beşinci sınıf öğrencisidir. “Bu sene onun için zor bir seneydi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları