Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KABAK KEMANE  SU KABAĞININ TOHUMU EKİLİR.  OLGUNLAŞAN KABAKLAR BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE TOPLANIR.  KURUMAYA BIRAKILIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KABAK KEMANE  SU KABAĞININ TOHUMU EKİLİR.  OLGUNLAŞAN KABAKLAR BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE TOPLANIR.  KURUMAYA BIRAKILIR."— Sunum transkripti:

1

2

3 KABAK KEMANE

4

5  SU KABAĞININ TOHUMU EKİLİR.  OLGUNLAŞAN KABAKLAR BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE TOPLANIR.  KURUMAYA BIRAKILIR.

6  KURUYAN KABAĞIN BAŞ KISMINDAN 13-14 CM KADAR AĞZI KESİLİR.  KESİLEN KABAĞIN İÇİNDEKİ ÇEKİRDEKLER TEMİZLENİR.

7  İÇİ TEMİZLENEN KABAĞIN DERİ AŞAMASI BAŞLAR.  DERİ AŞAMASINDA KABAĞIMIZIN ÜST KISMI YÜREK ZARI İLE KAPLANIR.  TEKRAR KURUMAYA BIRAKILIR.

8  KURUMUŞ OLAN KABAĞIN SAP AŞAMASI BAŞLAR.  KABAK ÜZERİNDE İKİ OYUK AÇILIR VE SAP BU OYUKLARDAN GEÇİRİLEREK SABİTLENİR.

9  SAPI OLUŞTURULAN KABAK KEMANENİN TELLERİ TAKILIR.

10

11 BAĞLAMA USTASI (FATİH DOĞAN) BAĞLAMA YAPIMIBAĞLAMA ÇEŞİTLERİ BAĞLAMA

12  FATİH DOĞAN  AYDIN DOĞUMLU  BAĞLAMA USTASI

13  ARDIÇ, DUT GİBİ ÇEŞİTLİ AĞAÇLARDAN TEKNE OLUŞTURULUR.  TEKNEDEN SONRA SAP KISMI OLUŞTURULUR.  SAP KISMI KURT AĞZI OLARAK TEKNEMİZE SABİTLENEREK KURUMAYA BIRAKILIR.

14  TEKNEMİZİN GÖĞÜS TAHTASI DENİLEN KAPAĞI OLUŞTURULUR.  BAĞLAMANIN KLAVYE KISMI VE SAP UCU TAKILIYOR VE KURUMAYA BIRAKILIR.

15  BEKLETME AŞAMASINDAN SONRA SIRASIYLA KABA ZIMPARASI VE POLYESTER İŞLEMİ YAPILIR.  ZIMPARA İŞLEMİNDEN SONRA İSE PERDE VE TELLERİ TAKILIR.

16 BAĞLAMA ÇEŞİTLERİ 1-KISA SAP BAĞLAMA: Bugün en yaygın olarak kullanılan enstrüman kısa sap bağlamadır. Perde sayısı 19-20 arasındadır. Tekne boyu 40 cm’dir. Sap kısmı ise 53 cm2dir. Çalımı daha kolaydır. 2-UZUN SAP BAĞLAMA: Kısa saptan sonra en çok kullanılan enstrümanlar arasındadır. Tekne boyu 40-45 arasında değişir. Sap kısmı ise 106 cm’ dir.

17

18

19

20 SIRMALI EFE TÜRKÜSÜ

21

22

23

24


"KABAK KEMANE  SU KABAĞININ TOHUMU EKİLİR.  OLGUNLAŞAN KABAKLAR BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE TOPLANIR.  KURUMAYA BIRAKILIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları