Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müge ZORLUBİLEK Anıl KÖPRÜCÜ Aslı AKYOL. GÖZÜN YAPISI  Ön kısım: -Kornea -İris -Pupilla(Göz bebeği) -Lens  Arka kısım: -Retina -Damar tabaka -Sert tabaka.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müge ZORLUBİLEK Anıl KÖPRÜCÜ Aslı AKYOL. GÖZÜN YAPISI  Ön kısım: -Kornea -İris -Pupilla(Göz bebeği) -Lens  Arka kısım: -Retina -Damar tabaka -Sert tabaka."— Sunum transkripti:

1 Müge ZORLUBİLEK Anıl KÖPRÜCÜ Aslı AKYOL

2 GÖZÜN YAPISI  Ön kısım: -Kornea -İris -Pupilla(Göz bebeği) -Lens  Arka kısım: -Retina -Damar tabaka -Sert tabaka  Diğer yapılar: -Göz kapağı -Kirpikler -Gözyaşı bezleri -Gözyaşı boşaltım sistemi

3 Nasıl Görürüz

4 GÖZ KUSURLARI  Hipermetropluk :

5  Miyopluk

6  Astigmatizm

7 Gözün Hareket Sistemi

8  Üst rektus kası (rectus superioris): Gözü yukarı baktırır.  İç rektus kası (rectus medialis): Gözü içe (buruna doğru) baktırır.

9  Alt rektus kası (rectus inferioris): Gözü aşağı baktırır.  Dış rektus kası (rectus lateralis): Gözü dışa (kulağa doğru) baktırır.

10  Üst oblik kas (oblique superioris): Gözü içe doğru döndürür ve aşağı baktırır.  Alt oblik kas (oblique inferioris): Gözü dışa doğru döndürür ve yukarı baktırır.

11 Robotik bir göz

12  1. Okulomotor sinir (III. kranyal sinir)  2. Abdusens siniri (IV. kranyal sinir)  3. Troklear sinir (VI. kranyal sinir) (Şaşılık Simulasyonu: http://www.sasiliktedavisi.com/paralitiksimulasyon.htm ) http://www.sasiliktedavisi.com/paralitiksimulasyon.htm

13 Korneanın Saydamlığı  Stanford Üniversitesi'nde makine mühendisi profesörü olan Peter Pinsky, PhD Yapısal olarak, “Kornea mükemmel bir basınç kabıdır." diyor.

14 Korneanın nano yapısını modellemek için korneanın bir bölümünün sayısal modeli oluşturulmuştur. Temsili hacmindeki iplikler ve proteoglikanlar sistemin elektrostatik ve elastik enerjilerinin model paremetreleri bulunmaya çalışılmıştır. Sonuç : İzole edildiğinde ve bir tuz banyosu içinde yerleştirildiğinde, çokça şişerler.

15 Bir zayıflatılmış kornea: Pandolfinin sonlu elemanlar modeline göre ameliyat sonrasında ince korneada daha büyük gerilmeler oluşmuştur ve görme duyarlılığını normal korneadan daha hızlı kaybetmiştir. Ameliyat öncesi Ameliyat sonrası

16  Pandolfi modeli oluşturmak için, fotoğraf ve ölçüleri kullanılarak korneanın tam şeklini oluştuyor.  Malzeme davranışlarını açıklamak zordur çünkü canlı dokularının Mekanik özellikleri ölçülemez diyor.  Sadece ölü domuz veya insan korneaları değiştirmesine karşılık olarak nasıl davrandığı hakkında veri vardır.

17  Bu yaklaşımı kullanarak, Pandolfi refraktif cerrahi sonrası, gözün kırma gücü (görme keskinliği) göz içi basıncı (GİB) değişikliklerine daha duyarlı olduğunu göstermiştir.  Bu göz içi basıncındaki değişiklik daha hassas olduğundan kornea daha incedir.

18 SEE-KID (Software Engineering Environment for Knowledge based Interactive Eye motility Diagnostics)

19  SEE - KID bir yazılım sistemi insan gözü ve kasların bir biyomekanik, etkileşimli 3D simülasyon sağlar. Ayrıca, sistem insan gözü modeli parametrelendirilmesi sayesinde, eğitim amaçlı kullanılan, insan gözünün hareketi ( örneğin şaşılık ) ortak patolojik durumlarda örnek alınabilir ve daha sonra tedavi edilebilir.

20 GÖZÜN HAREKET FİZYOLOJİSİ Göz pozisyonları dönme tarafından sınıflandırılabilir; (a). Göz ileri bakar pozisyonda iken baş dik ve sabittir. Bu konumda, tüm kasların minimum kuvvet harcağı kabul edilmektedir.

21

22 Katarakt

23 Teşekkürler Sorularınızı cevaplarken göz hakkında hazırlanan bilgileri inceleyebilirsiniz.. http://www.onedio.com/haber/gozleriniz-hakkinda-ilginizi-cekebilecek-24-bilgi-279616


"Müge ZORLUBİLEK Anıl KÖPRÜCÜ Aslı AKYOL. GÖZÜN YAPISI  Ön kısım: -Kornea -İris -Pupilla(Göz bebeği) -Lens  Arka kısım: -Retina -Damar tabaka -Sert tabaka." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları