Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI VE SICAKLIK Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Çevremizdeki her maddenin bir sıcaklığı vardır. Maddelerin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI VE SICAKLIK Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Çevremizdeki her maddenin bir sıcaklığı vardır. Maddelerin."— Sunum transkripti:

1 ISI VE SICAKLIK Bahri YılmazFen ve Teknoloji

2 Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Çevremizdeki her maddenin bir sıcaklığı vardır. Maddelerin sıcaklığı termometre adı verilen aletle ölçülür. Sıcaklık arttığında termometredeki renklerin seviyesi yükselir, sıcaklık azaldığında ise düşer. Sıcaklık birimi ” ” sembolü ile gösterilir ve “derece selsiyus” olarak okunur. (Termometre 1592 yılında İtalyan bilim insanı Galileo Galilei tarafından icat edilmiştir.

3 Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Hal Değişimi Uygun koşullar sağlandığında maddeler bulundukları halden başka bir hale dönüşebilir. Örneğin, katı halde bulunan dondurmamızı yerken bir süre sonra onu sıvı halde görebiliriz. Çünkü katı haldeki maddeler yeterince ısı aldıklarında sıvı hale geçer. Bu olaya erime denir. Isıtıldığında katı yağın, güneş açtığında karın ve buzun sıvı hale geçmesine erime, diğer bir ifade ile hal değiştirmeye örnektir.

4 Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Sıvı halde bulunan maddeler ise yeterince soğutulduklarında katı hale dönüşür. Bu olaya donma denir. Maddelerin soğuması etraflarına ısı verdikleri anlamına gelir. Erimiş dondurmayı soğuttuğumuzda sıcaklığı gittikçe düşer ve katı hale geçer. Benzer şekilde suyu yeterince soğuttuğumuzda hal değiştirerek buza dönüşür.

5 Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Isının maddelerde erimeye yol açtığını öğrenmiştik. Isının maddeler üzerindeki bir diğer etkisi de bozunmadır. Maddelerin ısı etkisiyle yapılarının değişmesine bozunma denir. Tahıllar, odun, kumaş, şeker gibi bazı maddeler ısıtıldıklarında erimez, bozunur. Bu tür maddeler ısıtıldığında renkleri değişir.


"ISI VE SICAKLIK Bahri YılmazFen ve Teknoloji. Isı ve Sıcaklık Bahri YILMAZ Fen ve Teknoloji Çevremizdeki her maddenin bir sıcaklığı vardır. Maddelerin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları