Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Yurt Dışı Oyları SayımSandık Kurulu Üyeleri, Gözlemcileri (Müşahitler), Kat ve Bina Sorumluları Eğitimi Temmuz 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurt Dışı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Yurt Dışı Oyları SayımSandık Kurulu Üyeleri, Gözlemcileri (Müşahitler), Kat ve Bina Sorumluları Eğitimi Temmuz 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurt Dışı."— Sunum transkripti:

1 1 Yurt Dışı Oyları SayımSandık Kurulu Üyeleri, Gözlemcileri (Müşahitler), Kat ve Bina Sorumluları Eğitimi Temmuz 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurt Dışı Oyları Sayım Sandık Kurulu Üyeleri, Gözlemcileri (Müşahitler), Kat ve Bina Sorumluları Eğitimi Temmuz 2014

2 2 Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı

3 3 «Sandıklara da el uzatabilirler! AKP iktidarına bir daha geleceğimizi çalamayacaklarını göstermeliyiz!» Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

4 4 Partimizin Sayım Sandık Kurulu üyeleri, gözlemcileri, kat ve bina sorumlularına; yurt dışı temsilciliklerinden gelen oyların sayım döküm işlemleri öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki görevleri ile ilgili yetkinlik kazandırmak. AMAÇ

5 5 Öğrenim Hedefleri Oy sayım ve döküm işlemleri öncesindeki sorumlulukları sıralayabilmek. Oy sayım ve döküm işlemleri sırasındaki sorumlulukları sayabilmek. Sonuçların ilanından sonra yapılması gerekenleri söyleyebilmek.1 2 3

6 6 I. BÖLÜM OY SAYIM ve DÖKÜM İŞLEMLERİ ÖNCESİNDEKİ ÖNEMLİ KONULAR

7 7 CHP CHP Bina Sorumlusu CHP Kat Sorumlusu Gözlemci Sandık Kurulu Üyesi Sandık Kurulu Üyesi İLETİŞİM ZİNCİRİ’ndeki sorumluların iletişim bilgilerini seçim öncesinde mutlaka alalım! Hukuk ve Seçim, Bilişim ve Ulaşım Sorumluları

8 8 Saat: 15.30 Sayım Sandık Kurulu üyelerimiz, gözlemcilerimiz, kat ve bina sorumlularımız; ATO Congresium’daki (Söğütözü Cad. No: 1/A) görev yapacakları sandıkların başına varmış olmalılar! SEÇİM GÜNÜ

9 9 Sayım Sandık Kurulunun Oluşturulması: Oy sayım işlemleri başlamadan 1 saat önce yani 16.00’da Sandık Kurulu oluşturulur. Bu kurul, bir başkan ve bir memur üye ile son milletvekili seçiminde en çok oy alan 3 partinin belirleyeceği birer üye olmak üzere toplam 5 kişiden oluşur.

10 10 II. BÖLÜM OY SAYIM ve DÖKÜM İŞLEMLERİ SIRASINDAKİ ÖNEMLİ KONULAR

11 11 Torbaların Açılması Yurt dışı temsilciliklerinden gelen torbalar mühürlü olmalıdır. 17.00 Mühürlü torbalar sıra numarasına göre, yurt içinde oy kullanma saatinin bitiminden sonra yani saat 17.00’de, Sayım Sandık Kurulu tarafından açılır.

12 12 Yurt içi seçimlerinden farklı olarak, torbanın içinden «Zarf Sayım Tutanağı» çıkacaktır. Bu tutanakta, oy kullanan seçmen sayısıyla, sandıktan çıkan oy zarflarının sayısı bulunacaktır. D İ K K A T ! D İ K K A T !

13 13 Zarf Sayım Tutanağı örneği;

14 14 Usulsüzlüklere karşı;

15 15 Gözlemci! MUTLAKA yazılı/sözlü şikayet yöntemi Herhangi bir aksaklıkla karşılaşırsa MUTLAKA yazılı/sözlü şikayet yöntemi ile başvuruda bulunmalı. sandık tutanak defterine Ret kararı çıkarsa Bu şikayeti ve sonucunu sandık tutanak defterine işleterek, sandık kurulu kararının bir örneğini almalıdır. Ret kararı çıkarsa, kararın örneğini bina sorumlusuna iletmelidir.

16 16

17 17 Şikayetİtiraz Şikayet hakkımızı usulsüzlük yapıldığını hissettiğimiz her konuda kullanalım. Şikayet reddedilirse, İtiraz hakkımızı kullanalım. CHP temsilcileri olarak, en az sandık başkanı kadar duruma hakim olduğumuzu gösterelim!

18 18 Elimizdeki ŞİKAYET ve İTİRAZ dilekçelerine birlikte göz atalım…

19 19 Partimizin sandık kurulu üyesi, aynı zamanda gözlemcilerimizin(müşahit) görevlerini de yerine getirecektir. ÖNEMLİ ! muhalefet şerhini yazılı olarak Sandık Kurulu Üyesi, gerekli gördüğü hallerde, sandık kurulunun alacağı kararlara muhalefet şerhini yazılı olarak koymalıdır. Sandık kurulu üyemiz geldi, ama müşahidimiz gelmedi?

20 20 TUTANAK DEFTERİ ÖRNEĞİ…

21 21 Hangi tür zarflar geçersizdir? Hangi tür zarflar geçersizdir? Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, Üzerinde İlçe Seçim Kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, Tamamı yırtılmış olan, Üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı olmayan, Üzerinde Yüksek Seçim Kurulu amblemi olmayan, Üzerinde İlçe Seçim Kurulu ve sandık kurulu mührü dışında bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar… Torbadan Çıkan Zarfların Kontrolü;

22 22 Zarfların sayılması; Sayım Sandık Kurulu, torbadan çıkan zarfları ikiye ayırır: Geçerli ZarflarGeçersiz Zarflar İtiraza uğrayan zarflar bir kenara konulur ve Sayım Sandık Kurulu tarafından incelenerek, geçerli olduğu kabul edilenler geçerli zarflarla, geçersiz olduğu kabul edilenler de geçersiz zarflarla birleştirilir. Sayılar tutanak defterine işlenir.

23 23 Zarfların sayılması; Geçersiz zarflar paketlenir ve paketin üzeri mühürlenerek zarf sayısı yazılır. Bu zarflar saklanır ve kesinlikle açılmaz. Geçerli ve geçersiz zarfların sayıları tespit edildikten sonra toplanır, oy kullanan seçmen sayısı ile karşılaştırılır. Geçerli ve geçersiz zarfların toplam sayısı, oy kullanan seçmen sayısına eşit veya eksik ise, başkaca bir işlem yapılmaz ve pusulaların okunmasına geçilebilir.

24 24 Oy kullanan (seçmen listesinde imzası olan) seçmen sayısı: 250 Toplam zarf sayısı: 260 Geçerli zarf sayısı: 255 Geçersiz Zarf Sayısı: 5 Toplam zarf sayısı oy kullanan seçmen sayısından fazla! Bu durumda; 1.Geçersiz zarf sayısı düşülür: 260 – 5= 255 2.Hala yeterli olmadı! Başkan, geçerli zarflardan 5 zarfı gelişigüzel çeker ve yakar: 255-5= 250 3.İmha edilen zarf sayısı tutanak defterine yazılır. 3.Böylelikle oy kullanan seçmen sayısıyla zarf sayısı eşitlenir! Gec ̧ erli ve geçersiz zarfların toplam sayısı, oy kullanan seçmen sayısından fazla çıkarsa, burada bir sorun vardır! ÖRNEĞİN ;

25 25 Zarfların sayım işlemleri bittikten sonra, oy sayımına geçilir.

26 26 Sayım sırasında; Başkan, cetvellerin ve sayılacak pusulaların konulacağı torbanın boş olduğunu gösterir. Başkan oy zarfını açar, oy pusulası üzerinde hangi bölüme “EVET” veya “TERCİH” mührü basılmış ise o bölümü herkesin görebileceği ve işitebileceği şekilde okur. Okunan oy, yazıcı iki üye tarafından sayım döküm cetveline işlenir. Geçersiz olmasından tereddüt edilen oy pusulaları bir kenara ayrılır.

27 27 Tereddüt edilen oy pusulaları yeniden ele alınır. Oyların geçerli olup olmadıkları, Sayım Sandık Kurulu tarafından karara bağlanır. Geçerli ve geçersiz oy pusulası sayıları tutanak defterine geçirilir. muhalefet şerhiSayım Sandık Kurulu’nun kararına katılmayan kurul üyesi, katılmama sebeplerini, muhalefet şerhi olarak tutanak defterine yazar ve imzalar. Tereddüt Edilen Oyların Sayımı

28 28 Arkasında sandık kurulu mührü olmayan. Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan. Üzerinde “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranı bulunmayan. Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan. Hangi oy pusulaları geçersizdir?

29 29 Hangi oy pusulaları geçersizdir? Hiçbir yerine “EVET” veya “TERCİH” mührü basılmamış olan. Birden fazla adaya ait alana “EVET” veya “TERCİH” mührü basılmış olan.

30 30 Hangi oy pusulaları geçersizdir? Başka adaya ait alana taşmış “EVET” veya “TERCİH” mührü bulunan, Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş olan.

31 31 Hangi oy pusulaları geçersizdir? Üzerine“EVET”veya“TERCİH”mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan.

32 32 Hangi oy pusulaları geçersiz sayılmaz? Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılan. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmı kazaen yırtılmış olan. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapılmadığı anlaşılan. Oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle mühür izi, oy pusulasının diğer kısımlarına geçen.

33 33 Bir adaya ait alana basılan “EVET” veya “TERCİH” mührü, sadece iki adaya ait alanı ayıran çift çizgili bölgeye taşmış olan. Bir adaya ait alana birden çok “EVET” veya “TERCİH” mührü basılmış olan. Hangi oy pusulaları geçersiz sayılmaz?

34 34 Müşahidimiz sayım döküm işlemleri sırasında; Çeteleyi bina sorumlusuna teslim eder. SMS 2977 Çeteledeki sonuçları SMS ile 2977’ye gönderir. CHP çetelesini doldurur.

35 35 Gözlemci (Müşahit) / Sandık Kurulu Üyesinin Kullanacağı Çetele Örneği ;

36 36 Sandık No yazılacak. SMS Nasıl Gönderilecek? Adayların aldıkları oylar yazılacak. ÖRNEK: CHP1402 R103 S45 E224 ÖRNEK: CHP1402 R103 S45 E224 10345224

37 37 Kedilerin trafolara saldırma ihtimalini aklınızdan çıkarmayın! Sandık başında fener ya da muma ihtiyacınız olabilir!

38 38 IV. BÖLÜM SONUÇLARIN İLANI ve SONRASINDAKİ SORUMLULUKLAR

39 39 Sonuçların İlanı sandık sonuç tutanağınınSayım ve döküm işlerinin tamamlanmasından sonra, sandık sonuç tutanağının tamamlanıp, imzalanıp, mühürlenmesi aşamasına gelinir.

40 40 Sandık Sonuç Tutanağı Örneği;

41 41 Seçim torbasından çıkan zarf sayısı Oy kullanan seçmenlerin toplam sayısı Geçerli oy pusulalarının toplamı Geçersiz sayılan veya hesaba katılmayan oy pusulası toplamı ile geçersizlik sebepleri. Tutanağa Geçirilecek Bilgiler Nelerdir?

42 42 Sandık sonuç tutanaklarındaki toplam oy sayılarını gösterir kısmın doğru doldurulup doldurulmadığını ve bu kısmın, adayların aldığı oy toplamı ile tutup tutmadığını kontrol edelim! Gözlemci (Müşahit)/ Sandık Kurulu Üyesinin Sonuçların İlanı Sırasında Görevleri Gözlemci (Müşahit)/ Sandık Kurulu Üyesinin Sonuçların İlanı Sırasında Görevleri

43 43 ıslak imzalı ve mühürlü Sandık sonuç tutanaklarının ıslak imzalı ve mühürlü olduğunu kontrol edelim! Gözlemci (Müşahit) / Sandık Kurulu Üyesinin Sonuçların İlanı Sırasında Görevleri Gözlemci (Müşahit) / Sandık Kurulu Üyesinin Sonuçların İlanı Sırasında Görevleri

44 44 Sandık sonuç tutanağının bir örneği sandık çevresinde herkesin görebileceği bir yere asılır. Yapılan bütün bu işlemler, tutanak defterine geçirilir. Karara katılmayan kurul üyesi karara muhalefet şerhi yazarak imzalar. Sandık sonuç tutanağı düzenlendikten sonra, her bir müşahide ıslak imzalı örneği verilir. Sandık Sonuç Tutanağı Tamamlandıktan Sonra;

45 45 Bina sorumlularımız sırasıyla, derhal Sandık Sonuç Tutanaklarını ve çeteleleri, derhal İlçe Başkanlığı’na ulaştırır. Sandık Sonuç Tuntanakları Islak imzalı Sandık Sonuç Tuntanaklarını müşahitlerden teslim alır. SMS Çetele sonuçları gönderilmemiş sandıkları tespit eder ve SMS ile sonuçları gönderir.

46 46 Bina Sorumlusu çeteleyi teslim alırken, SMS gönderilip gönderilmediğini sorar. Gönderilmediyse, kendisi gönderir! Bina Sorumlularının kontrol listesini beraber inceleyelim ! 1402

47 47 Pusula ve Seçim Malzemelerinin Teslimi Adı kurada çıkmasa da, diğer sandık kurulu üyeleri ve müşahitler de bu teslimata refakat edebilirler. Torbayı götürme ve teslim etme görevi, sandık kurulu başkanı ve kura ile belirlenen en az iki sandık kurulu üyesine aittir. Başkan ve üyeler tarafından, bir torbaya konulur, mühürlenir ve ATO Congresium’da hazır bulunan İlçe Seçim Kurulu’na götürülür. Islak imzalı sandık sonuç tutanağı müşahitlere dağıtıldıktan sonra geçerli ve geçersiz pusulalar, zarflar ve tüm seçim araçları ayrı ayrı paketlenir.

48 48 İlçe seçim kurullarına yapılacak itirazların son tarihi; 11 Ağustos Saat 17.00 İtiraz için sadece bir günümüz var! olabildiğince hızlı biçimde Bu nedenle, sandık sonuç tutanaklarını olabildiğince hızlı biçimde Cumhuriyet Halk Partisi’ne ulaştırmalıyız!

49 49 Sandıktaki görevimiz sayım döküm işlemleri sonuçlanınca bitmez!

50 50 İlçe Seçim Kurulu’na pusula ve seçim araçlarını teslim etmeye gidilirken, hiçbir yere uğranılamaz! D İ K K A T ! Kurada adı çıksın çıkmasın; CHP’li Sandık Kurulu Üyeleri, torbaların İlçe Seçim Kurulu’na götürülmesi sırasında sandık kurulu başkanına eşlik etmelidirler. Bu yasal bir haktır !

51 51 Kaynak

52 52 «Siyaset heyecan, inanmışlık, kararlılık işidir. Heyecanınızı asla kaybetmeyin!» Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı

53 53 UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN!


"1 Yurt Dışı Oyları SayımSandık Kurulu Üyeleri, Gözlemcileri (Müşahitler), Kat ve Bina Sorumluları Eğitimi Temmuz 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yurt Dışı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları