Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mezitli İlçe Milli Eğitim E-posta Adreslerinin Kullanımı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mezitli İlçe Milli Eğitim E-posta Adreslerinin Kullanımı."— Sunum transkripti:

1 Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü @meb.k12.tr E-posta Adreslerinin Kullanımı

2 2 KONULAR @meb.k12.tr e-postaların özellikleri E-postalara ulaşma yöntemleri Web tabanlı e-posta yönetimi Outlook Express ile e-posta yönetimi Microsoft Outlook ile e-posta yönetimi Sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm yöntemleri Sorunlar ile ilgili iletişim bilgileri

3 3 @meb.k12.tr E-postaların Özellikleri Kurumlar arası rezmi yazışmalar ve iletişim işlemleri için okullarımıza @meb.k12.tr adresli e-postalar tahsis edilmiştir. @meb.k12.tr adresli e-posta sisteminde POP3 ve SMTP hizmeti sayesinde MS Outlook, Outlook Express ve Windows Live Mail programıyla kullanabilirsiniz. Web tabanlı e-posta arayüzü kullanarak her yöne e-posta gönderebilirsiniz. @meb.k12.tr e-posta sisteminde yer alan grup üyelerinin hepsine birden posta atabilir, diğer grup üyelerinin yazdığı e- postaları okuyabilirsiniz.

4 4 @meb.k12.tr e-postaların özellikleri Bir e-posta ile gönderebileceğiniz e-posta büyüklüğü 5MB'tır. Outlook'un özelliğinden dolayı bu kotadan dolayı sorun yaşamamak için 4 MB‘tan daha büyük dosya göndermeyin. Aynı anda e-posta gönderebileceğiniz en fazla kişi sayısı 150 'dir. Daha fazla alıcı seçmeyiniz. Mail sistemi ile ilgili yenilikleri takip etmek için http://mail.meb.k12.tr adresini düzenli olarak takip ediniz.

5 5 @meb.k12.tr E-postaların Kullanımı İle İlgili Açıklamalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile bağlı kurumlar e-posta iletişimlerinde okullarına tahsis edilen kurumkodu@meb.k12.tr adresli e-postalarını kullanacaklardır. Daha önce hiç @meb.k12.tr e-posta adresi almamış olan okullar e-posta adreslerini ve şifrelerini resmi yazıyla talep ederek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinden teslim alacaklardır. Şifre teslim işlemlerinden sonra kurumların e-posta adreslerini aktif olarak kullanmaları gerekmektedir. @meb.k12.tr üzerinden gönderilen ve alınan tüm postalar resmi niteliktedir. E-posta adres ve şifrelerini teslim almayan kurumların e-posta adreslerinde e– postalar birikmiş durumdadır. Kotası dolan kurumlarımızın mevcut mesajlarını silerek posta kutularını kullanılır hale getirmeleri gerekmektedir. Şifreleri ile giriş sorunları yaşayan kurumlar yeni şifre talebi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinden ile irtibat kuracaklardır.

6 6 E-POSTALARA ULAŞMA YÖNTEMLERİ Kurumunuza gönderilen e-postaları aşağıdaki araçların herhangi biriyle takip edebilirsiniz. Web tarayıcı ile web tabanlı e-posta (mail.meb.k12.tr) Outlook Express ile Microsoft Outlook ile Diğer e-posta programları ile »Windows Live Mail »Mozilla Thunderbird »Mozilla Mail »Eudora »Incredimail »Lotus Notes »Netscape Messenger

7 7 Web Tabanlı E-posta Okulunuz adına açılmış olan e- posta hesabınızdaki e-postaları Web tarayıcı programları ile (Internet Explorer, Firefox, v.b.) görüntüleyebilirsiniz. E- posta hesabınızın şifresini web tabanlı e-posta hizmeti aracılığı ile değiştirebilirsiniz. e-posta sisteminde üye olduğunuz grup postalarını okuyup gruplara e-posta atabilirsiniz. Bu hizmetler için kullanacağınız web adresi : http://mail.meb.k12.tr

8 8 mail.meb.k12.tr Web Tabanlı E-posta

9 9 Web Tabanlı E-posta Sistemine Giriş

10 10 Web Tabanlı E-posta Sistemine Giriş

11 11 E-posta Gelen Kutusu

12 12 Web Tabanlı E-posta Ayarları

13 13 mail.meb.k12.tr E-posta Şifre Değiştirme 1.Mevcut şifrenizi yazın 2.Yeni şifrenizi yazın 3.Yeni şifrenizi tekrar yazın 4. butonuna basın

14 14 Okul Bilgilerini Düzenleme Seçenekler Bölümünden Kişisel Bilgiler Başlığını tıklayın

15 15 Okul Bilgilerini Düzenleme

16 16 Grup klasörleri Ayarları

17 17 Grup E-postalarını Okuma

18 18 E-postalarınızı işi bittiğinde mutlaka silin! Kotanız dolduğu takdirde yeni e-postalar size ulaşmaz

19 19 @meb.k12.tr E-posta Adreslerinin Outlook Express’e Kurulumu

20 20 Outlook Express Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden okulunuz adına açılmış olan bu elektronik posta hesabınıza Outlook Express programı ile ulaşabilirsiniz. E-posta alma ve gönderme işlemlerinizi bu program ile daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz. Outlook Express programı Windows işletim sistemleri ile ücretsiz olarak gelmektedir. Bu nedenle e-postalarınızı yönetmek için başka bir program satın almanıza gerek yoktur. Outlook Express kullandığınızda kota dolması ile ilgili sorunları nadir olarak yaşarsınız.

21 21 Outlook Express E-posta Ayarları Ba ş lat  Tüm Programlar  Outlook Express ‘i çalı ş tırın.

22 22 Outlook Express E-posta Ayarları

23 23 Outlook Express E-posta Ayarları Araçlar  Hesaplar Seçene ğ i tıklatılır.

24 24 Outlook Express E-posta Ayarları Kar ş ımıza gelen diyalog kutusundan Ekle  Posta Seçene ğ i tıklatılır.

25 25 Outlook Express E-posta Ayarları Internet Ba ğ lantı Sihirbazında Görünen ad kutusuna Kurum Adı Yazılarak İ leri> butonuna basılır.

26 26 Outlook Express E-posta Ayarları Internet E-posta Adresi kutusuna Kurum yeni e-posta adresi yazılarak İ leri> butonuna basılır.

27 27 Outlook Express E-posta Ayarları Gelen posta sunucusuna mailpop.meb.k12.tr Giden posta sunucusuna mailsmtp.meb.k12.tr yazılarak İ leri> butonuna basılır.

28 28 Outlook Express E-posta Ayarları Hesap adı kutusuna Kullanıcı Adını, Parola kutusuna Ş ifrenizi yazarak İ leri> butonuna basınız.

29 29 Outlook Express E-posta Ayarları Son butonuna basılarak ayar i ş lemi tamamlanır. Kapat Butonuna basarak E-posta hesap penceresini kapatınız.

30 30 Outlook Express E-posta Ayarları Son butonuna basılarak genel ayar i ş lemleri tamamlanır.

31 31 Outlook Express E-posta Ayarları Spam mailleri önlemek için Telekom tarafından 25 nolu SMTP portu kapatılarak yerine 587 nolu porttan hizmet verilmeye başlanmıştır. Bu nedenle 25 nolu portu 587 olarak değiştirmesi gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki pencereden «mailpop.meb.k12.tr» seçilerek sağda yer alan «Özellikler» butonuna tıklanır.

32 32 Outlook Express E-posta Ayarları Ekrana gelen, yanda görülen pencerenin üst bölümündeki «Gelişmiş» sekmesine tıklanır. Giden Posta (SMTP) bölümünde yer alan 25 değeri yerine 587 yazılır ve tamam butonuna basılır. Altta görülen pencerede «Kapat» butonuna tıklanarak e-posta ayarları tamamlanır.

33 33 Outlook Express E-posta Ayarları Gönder/Al butonuna basılarak sunucuda bulunan e-postalar bilgisayara aktarılır.

34 34 @meb.k12.tr E-posta Adreslerinin Microsoft Outlook’a Kurulumu

35 35 Microsoft Outlook E-posta Ayarları Programı çalıştırmak için Başlat  Tüm Programlar  Microsoft Office  Microsoft Office Outlook 2003 yolunu kullanınız.

36 36 Microsoft Outlook E-posta Ayarları Araçlar  Eposta seçenekleri  Yeni E-posta hesabı ekle yollarını izleyiniz ve İleri> butonuna tıklayınız. POP3’ü işaretleyerek İleri> butonuna tıklayınız.

37 37 Microsoft Outlook E-posta Ayarları E-posta Ayarları penceresinde size teslim edilecek aşağıdaki e-posta bilgilerini giriniz. Diğer Ayarlar… butonuna tıklayarak ayar işlemlerine devam ediniz

38 38 Microsoft Outlook E-posta Ayarları Ekrana gelen, yanda görülen pencerenin üst bölümündeki «Gelişmiş» sekmesine tıklanır. Giden sunucusu (SMTP) bölümünde yer alan 25 değeri yerine 587 yazılır ve tamam butonuna basılır. Bu pencere ekrandan kaybolacaktır.

39 39 Microsoft Outlook E-posta Ayarları Tekrar bu ekrana döndüğünüzde «İleri» butonuna tıklayınız.

40 40 Microsoft Outlook E-posta Ayarları «Son» butonuna tıklayarak Outlook e-posta ayarlarını tamamlayınız.

41 41 Microsoft Outlook E-posta Gönderme/Alma E-posta Ayarlarınız tamamlandıktan sonra Gönder/Al butonuna tıklayarak sunucuda bulunan e-postalarınızı bilgisayarınıza aktarınız

42 42 OKUNDU BİLGİSİ AYARLARI 1.Araçlar menüsünden, Seçenekler'i tıklatın. 2.E-posta Seçenekleri'ni tıklatın. 3.İzleme Seçenekleri'ni tıklatın. 4.Okundu bilgisi veya Teslim bilgisi onay kutusunu seçin.

43 43 Sık karşılaşılan sorunlar ve çözüm yöntemleri

44 44 Sık Karşılaşılan E-posta Sorunları E-posta ayarlarınızı tamamlayıp Gönder/Al Butonunuza bastığınızda yukarıdaki pencereler ile karşılaşıyorsanız : Kullanıcı adınız, şifreniz ya da e-posta adresiniz yanlıştır. E-posta ayarlarını tekrar gözden geçiriniz.

45 45 Sık Karşılaşılan E-posta Sorunları E-posta ayarlarınızı tam olduğu halde yukarıdaki pencereler ile karşılaşıyorsanız : Kullanıcı adınız, şifreniz Bakanlık sistem yöneticileri tarafından sıfırlanmıştır. İlçe Milli Eğitim İlsis yöneticisi aracılığıyla yeni şifre talep ediniz.

46 46 Sık Karşılaşılan E-posta Sorunları Database disk quota exceeded hata iletisi alıyorsanız : E-posta gönderdiğiniz kurum, e-postalarına bakmadığı için kotası dolmuş, yeni e-postaları alamıyor. Kurum uyarılarak posta kutusunu boşaltması istenir.

47 47 Sık Karşılaşılan E-posta Sorunları Gönder/Al butonuna basılınca Alıcılardan bir tanesi sunucu tarafından reddedildiği için ileti gönderilemiyor. Reddedilen e-posta adresi: 'rsonkaya@gmail.com'. … hata mesajı ile karşılaşlıyor : @meb.gov.tr yada @meb.k2.tr ile bitenler dışında bir e-posta adresine (örneğin @hotmail.com, @gmail.com, @yahoo.com v.b.) e-posta göndermeye çalışıyorsunuz. Giden Kutusundan bu e-postayı siliniz. Bu tür e-postaları web tabanlı e-posta ile (mail.meb.k12.tr) gönderiniz.

48 Outlook Expres, Outlook gibi programlar kullanacaksanız, kurumunuzda e-posta takip işlemini sadece bir bilgisayardan gerçekleştiriniz. Birden fazla bilgisayara e-posta ayarı yaptığınız takdirde, e-posta geldiğinde bilgisayarlardan önce bağlanan e-postaları görebilecek, diğer bilgisayar gelen e-postanın farkında olmayacaktır. 48 Sık Karşılaşılan E-posta Sorunları

49 49 Sorunlar İle İlgili İletişim Bilgileri Telefon :358 54 64 (Santral) İrtibat Kişisi: Ramazan SONKAYA Görevi: Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmeni


"Mezitli İlçe Milli Eğitim E-posta Adreslerinin Kullanımı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları