Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KOMBİNE HORMONAL KONTRASEPTİFLER KOK-KEK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KOMBİNE HORMONAL KONTRASEPTİFLER KOK-KEK."— Sunum transkripti:

1 KOMBİNE HORMONAL KONTRASEPTİFLER KOK-KEK

2 Oral KHK Yöntemler Sentetik östrojen ve progesteron içerir.
Etinil östrodiol içeriği; düşük doz KOK’larda 30 µg ve daha az, diğer KOK’larda; 50 µg.dır. Türkiye’de halen 21 günlük haplar var. Monofazik veya multifazik olabilir.

3 Kombine Enjekte Edilen Kontraseptifler:
MESİGYNA Estradiol valerate (5 mg) + Noretisteron enantate (50 mg) CYCLOFEM Estradiol cypionate (5 mg) + Medroxyprogesteron asetat (25 mg) Türkiye’de sadece 1997 yılından beri Mesigyna® var.

4 Türkiye’de KOK Kullanımı 2003 TNSA
%98 Hapı biliyor Sadece %4.7 kullanıyor %34,6 Geçmişte kullanmış %54 Son yıl içinde bırakmış

5 Hap Bırakma Nedenleri 1 %7.2’si gebe kalmak için,
%5.5’i yöntem başarısızlığı nedeniyle,

6 Hap Bırakma Nedenleri 2 % 29.8’i başka yönteme geçmek için
%11.7’si diğer nedenlerden dolayı, hap kullanmayı bırakmıştır.

7 Türkiye’de KEK Kullanımı 2003 TNSA
%82,5’i biliyor Sadece %0,4 kullanıyor %5,2 Geçmişte kullanmış %78,6 Son yıl içinde bırakmış

8 Kek Bırakma Nedenleri %5’i gebe kalmak %3.2’si yöntem başarısızlığı
% 52.9’u başka yönteme geçmek %17.6’sı diğer nedenlerle

9 KHK Uygunluk Kriterleri - 1
Nullipar veya multipar Menarştan menopoza İstediği sürece Başlamadan danışmanlık Sağlıklı her kadın KHK kullanabilir Danışmanlık almalı Yönteme uygunluk değerlendirilmeli DSÖ uygunluk kriterleri Öğrenim rehberleri Sağlık sorunu olan kadınların çoğu KHK kullanabilir

10 KHK Uygunluk kriterleri -2
35 yaş üzerinde + Günde 15den fazla sigara KHK Kullanmamalıdır Kondomla beraber kullanılmalıdır CYBE riski

11 KOK Kullanım Kuralları
Her gün 1 hap Tercihan aynı saatlerde, akşam yutulmalıdır 21 gün yutulur, 7 gün ara verilir, 8. gün yeni kutuya başlanır.

12 İlk kez KOK Kullanmaya Başlama
Adetin ilk 5 günü içinde hemen başlanır, ek yöntem gerekmez 5. günden sonra ve gebelik olmadığından emin olunduğunda: KOK başlanır + 7 gün ek yöntem

13 İlk kez KOK Kullanmaya Başlama Doğum Sonrası 1
Emzirmiyorsa, 21. günden sonra Emziriyorsa, 6 aydan sonra, Adetinin ilk 5 günü içindeyse:hemen başlanır, ek yöntem gerekmez

14 İlk kez KOK Kullanmaya Başlama Doğum Sonrası 2
Adetinin 5. gününden sonra, gebe olmadığından emin ise başlanır + 7 gün ek yöntem kullanır. adet görmüyorsa gebe olmadığından kesinlikle emin ise KOK başlanır + 7 gün ek yöntem kullanır.

15 İlk kez KOK Kullanmaya Başlama Düşük Sonrası
İlk 7 gün içinde: hemen başlanır, ek yöntem gerekmez.

16 Hap unutulduğunda (30-35 mcg)
“1 veya 2 hap” unutulduysa; Hatırlandığı anda hemen 1 hap O günün hapı zamanında Her gün 1 hap yutmaya devam EK YÖNTEME GEREK YOK

17 “3 veya daha fazla hap” unutulduysa;
Hatırlandığı anda hemen 1 hap O günün hapı zamanında Her gün 1 hap yutmaya devam 7 GÜN EK YÖNTEM VEYA CİNSEL PERHİZ

18 “3 veya daha fazla hap” unutulduysa;
Hapın ilk haftasında unutulmuşsa Korunmasız cinsel ilişkiye girilmişse ACİL KONTRASEPSİYON Hapın üçüncü haftası içinde unutulmuşsa, kullanılmakta olan paket bitirilmeli, hiç ara verilmeden yeni pakete başlanmalıdır.

19 Hap unutulduğunda (20 mcg) a. “1 hap” unutulduysa;
Hatırlandığı anda hemen 1 hap O günün hapı zamanında Her gün 1 hap yutmaya devam EK YÖNTEME GEREK YOK

20 b. “2 veya daha fazla hap (20 mcg)” unutulduysa;
Hatırlandığı anda hemen 1 hap O günün hapı zamanında Her gün 1 hap yutmaya devam 7 GÜN EK YÖNTEM VEYA CİNSEL PERHİZ

21 c. “2 veya daha fazla hap (20 mcg)” unutulduysa;
Hapın ilk haftasında unutulmuşsa Korunmasız cinsel ilişkiye girilmişse ACİL KONTRASEPSİYON Hapın üçüncü haftası içinde unutulmuşsa, kullanılmakta olan paket bitirilmeli, hiç ara verilmeden yeni pakete başlanmalıdır.

22 Kombine Enjektabl Yöntemlerin Kullanım Kuralları 1
“Her ayın aynı günü” enjeksiyona gelinmeli, Gerektiğinde geç yapmak yerine erken yapmak tercih edilmelidir. Düzenli olarak, 4 haftada bir kez uygulanır.

23 Kombine Enjektabl Yöntemlerin Kullanım Kuralları 2
Enjeksiyon tarihini 7 günden fazla geçmiş ise ve gebe olmadığından emin ise enjeksiyon yapılabilir +7 gün süre ile ek yöntem kullanılmalıdır. Bu süre içinde cinsel ilişki olursa, acil kontrasepsiyon uygulanabilir.

24 Kombine Enjektabl Kullanmaya İlk Kez Başlama
Kadın adetinin ilk 7 günü içindeyse: başlanır, ek yöntem gerekmez. 8. günden sonra ve gebelik olmadığından emin olunduğunda başlanır + 7 gün ek yöntem

25 Kombine Enjektabl Kullanmaya Başlama Doğum Sonrası 1
Emzirmiyorsa, 21 günden sonra Emziriyorsa, 6 aydan sonra Adet görmüyor ise: gebe olmadığından emin ise başlanır gün ek yöntem kullanılır.

26 Kombine Enjektabl Kullanmaya Başlama Doğum Sonrası 2
Adet görüyor ve ilk 7 günü içindeyse başlanır Ek yöntem gerekmez 8. günden sonra gebe olmadığından emin ise başlanır gün ek yöntem kullanılır.

27 Kombine Enjektabl Kullanmaya Başlama Düşük Sonrası
Düşük sonrası ilk 7 gün içinde hemen başlanır, ek yöntem gerekmez

28 Başka bir hormonal yöntemden geçme 1
Önceki yöntem düzenli kullanılmışsa, gebe olunmadığından kesinlikle emin ise, sonraki adetin beklenmesi gerekmez, hemen başlanabilir, ek yöntem gerekmez. Önceki yöntem 3 aylık enjeksiyon ise, enjeksiyon gününde aylık enjeksiyon uygulanabilir.

29 Başka bir hormonal yöntemden geçme 2
Önceki yöntem RİA ise: gebe olmadığından emin olduğunda, herhangi bir zamanda aylık enjeksiyon yapılabilir. Adetin ilk 7 günü içinde ise, ek yöntem gerekmez, RİA hemen çıkarılabilir, Adetin 8. gününde ve sonrasında ise, + 7 gün ek yöntem kullanılır veya RİA sonraki adette çıkarılır.

30 Oral kombine hormonal kontraseptifleri kullanırken, _____ düzenli olarak 1 tane hap yutulmalıdır.
Oral kombine hormonal kontraseptifleri kullanırken haplar tercihen her gün aynı saatlerde, _____ _____ sonra veya ______ önce yutulmalıdır. Oral kombine hormonal kontraseptifleri kullanırken __ gün hap yutulur, __ gün ara verilir.

31 4. Doğum sonunda emziren kadınlarda oral kombine hormonal kontraseptiflere __ aydan sonra başlanabilir. 5. Doğum sonunda emzirmeyen kadınlarda oral kombine hormonal kontraseptiflere __ günden sonra başlanabilir.

32 6. Düşük yapan bir kadına, düşükten _____ sonra veya ___ gün içinde oral kombine hormonal kontraseptifler başlanabilir, ek yöntem gerekmez. 7. İlk başlarken, adetin ____ günü içindeki kadınlara, oral kombine hormonal kontraseptifler hemen başlanabilir, ek yöntem gerekmez.

33 8. İlk başlarken, adetin ____ günü içindeki kadınlara, oral kombine hormonal kontraseptifler, kadının gebe olmadığı kesin ise, hemen başlanabilir, ama ____ ek yöntem gerekir.

34 9. Oral kombine hormonal kontraseptif kullanan bir kadın, bir siklusta 1-2 hap unutursa,
___________ 1 hap yutulmalı, aynı gün _________ da yutulmalı, düzenli olarak her gün 1 hap yutulmaya devam edilmelidir. Ek yönteme gerek ______.

35 Kombine enjekte edilen hormonal kontraseptifler _ haftada veya _ ayda veya __ günde bir defa uygulanır. Kombine enjekte edilen hormonal kontraseptifler _____ kas içine, __ tekniği ile enjekte edilir.


"KOMBİNE HORMONAL KONTRASEPTİFLER KOK-KEK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları