Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ TASARRUFU. ENERJİYİ NEDEN VERİMLİ KULLANMALIYIZ? DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR!

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ TASARRUFU. ENERJİYİ NEDEN VERİMLİ KULLANMALIYIZ? DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR!"— Sunum transkripti:

1 ENERJİ TASARRUFU

2 ENERJİYİ NEDEN VERİMLİ KULLANMALIYIZ? DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR! ENERJİ İÇİN GEREĞİNDEN FAZLA PARA BOŞA GİDİYOR.. ENERJİ İÇİN GEREĞİNDEN FAZLA PARA BOŞA GİDİYOR..

3 ENERJİYİ ÜRETMEK ZOR VE PAHALI OLMASINA KARŞIN,TASARRUF EDİLMESİ ÇOK KOLAYDIR. ENERJİYİ ÜRETMEK ZOR VE PAHALI OLMASINA KARŞIN,TASARRUF EDİLMESİ ÇOK KOLAYDIR. SADECE BİRAZ DİKKAT!... SADECE BİRAZ DİKKAT!...

4 Isıtma, aydınlatma ve elektrikli cihazları doğru kullanmak önemli oranda tasarruf sağlıyor. İşte püf noktaları ; Isıtma, aydınlatma ve elektrikli cihazları doğru kullanmak önemli oranda tasarruf sağlıyor. İşte püf noktaları ;

5 AYDINLATMADA TASARRUF YOLLARI:

6 Gereksiz aydınlatmanın önemli miktarda enerji tüketimine neden olduğu açıktır. Akkor ampullerine göre çubuk florasanlar yüzde 40-50, kompaktlar da yüzde 75-80 verimli olduğundan bunlar kullanılmalı.

7 Günde 4 saat 100 watlik akkor telli lambalar (normal lamba) yerine, 20 watlik kompakt (enerji tasarruflu) fluoresanlarin kullanilmasiyla, yilda 1 milyon 896 bin mwh tasarruf sağlanabiliyor. Günde 4 saat 100 watlik akkor telli lambalar (normal lamba) yerine, 20 watlik kompakt (enerji tasarruflu) fluoresanlarin kullanilmasiyla, yilda 1 milyon 896 bin mwh tasarruf sağlanabiliyor.

8 Odalardan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Lambaların kapatılmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.

9

10 Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir. Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.

11 Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Aydınlatma sistemlerinin bakımları yapıldığında daha verimli olarak çalışırlar. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Aydınlatma sistemlerinin bakımları yapıldığında daha verimli olarak çalışırlar. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.

12 Duvarları ve tavanları açık renkli boya ile boyamak, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçmek ışık ihtiyacını azaltacaktır. Duvarları ve tavanları açık renkli boya ile boyamak, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçmek ışık ihtiyacını azaltacaktır.

13 Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.

14 Dekoratif lambalar ışığı istenmeyen yönlere gönderebilir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler. Dekoratif lambalar ışığı istenmeyen yönlere gönderebilir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

15 …VE DİĞER ENERJİ TASARRUF YOLLARI ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİ TAM KAPASİTEDE ÇALIŞTIRINIZ…

16 Binaların yalıtılmasıyla yüzde 25-50, pencerelerin sızdırmazlığı ve ısıl geçirgenliği iyi sağlandığında yüzde 15-20 enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

17 Yüksek verimli sobalarla bir sezonda 150-200 kilogram kömür tasarruf edilebilir.

18 Sızıntı yapan bir musluk, yılda 15 metre küp su kaybına neden olduğundan, damlayan muslukları, sifonlar onarılmalı veya değiştirilmeli.

19 Sıcak su üretiminde en ekonomik olan güneş enerjisi sistemi tercih edilmeli.

20 Elektrikli cihazlar, kullanma kılavuzlarında yazılı talimatlar doğrultusunda ve uygun ortamlarda kullanılmalı. Çünkü uygun kullanım, cihazın enerji tüketimini azaltacağı gibi ömrünü de arttırır.

21

22 Buzdolabının kapısının sık sık açılması, fazla enerji tüketimine neden olacağından içinden ne alınacağına önceden karar verilmeli.

23 Çamaşır makinesi her zaman tam kapasitede çalıştırılmalı, kurutma makineleri enerji tüketimi yüksek cihazlar olduğundan çamaşırlar asılarak kurutulmalı. Daha az su, enerji ve deterjan harcayan makineler tercih edilmeli.

24 Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamalı, durulama ise soğuk su ile yapmalıdır. Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık veya soğuk suyla yıkamalı, durulama ise soğuk su ile yapmalıdır.

25 Önden yüklemeli makineler, üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler. Önden yüklemeli makineler, üstten yüklemeli makinelere göre daha az enerji tüketirler.

26 Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalıdır. Bulaşıkları ön durulamaya tabi tutmak gereksizdir, gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanılmalıdır.

27

28 Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalıdır. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlayacaktır. Elektrikli süpürgenin torbası sık sık boşaltılmalıdır. Bu işlem, süpürgenin emme gücünü yükselteceğinden daha verimli ve daha çabuk temizlemeyi sağlayacaktır.

29 Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makine kullanmadan yapılmalıdır. Kurutma makinesinin 10 dakika çalışması 60 Watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir. Saç kurutma işlemi mümkün olduğu kadar havlu ile makine kullanmadan yapılmalıdır. Kurutma makinesinin 10 dakika çalışması 60 Watt'lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğer bir elektrik tüketir.

30 Ütü alırken kurulu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketilmesini sağlayacaktır.

31 Yiyecek pişirirken düdüklü tencere kullanılması durumunda hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de yiyeceklerin besin değeri korunmuş olacak.

32 Mikrodalga fırınlarda pişirme ve ısıtma süreleri çok kısa olduğundan klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50- 60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde tasarruf sağlar. Mikrodalga fırınlarda pişirme ve ısıtma süreleri çok kısa olduğundan klasik fırına göre yaklaşık yüzde 50- 60 daha az enerji tüketerek önemli ölçüde tasarruf sağlar.

33 UNUTMAYINIZ….. EN UCUZ ENERJİ TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR!..


"ENERJİ TASARRUFU. ENERJİYİ NEDEN VERİMLİ KULLANMALIYIZ? DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR! ÇEVRE KİRLENİYOR!" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları