Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERİN ÖZET SUNUMU (26/12/2010)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERİN ÖZET SUNUMU (26/12/2010)"— Sunum transkripti:

1 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERİN ÖZET SUNUMU (26/12/2010)
DERBENT MÜFTÜLÜĞÜ 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERİN ÖZET SUNUMU (26/12/2010)

2 Diyanet İşleri Başkanlığı
* Anayasa Madde: 136 “Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.”

3 Diyanet İşleri Başkanlığının Görevleri
* İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur. (633 Sayılı Kanun)

4 D.İ.B. Teşkilat Yapısı Merkez Teşkilatı Taşra Teşkilatı
Yurtdışı Teşkilatı * Müftülükler Diyanet İşleri Başkanlığının Taşra Teşkilatı içersinde yer alırlar.

5 MÜFTÜLÜKLERİN GÖREVLERİ
* Diyanet İşleri Başkanlığının görevlerini belirleyen 633 sayılı yasa çerçevesinde “İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” tir.

6 DERBENT MÜFTÜLÜK PERSONELİ
DAİRE PERSONELİ Müftü Vaiz VHKİ Şoför Hizmetli _______________ TOPLAM : 4 CAMİ VE KUR’AN KURSLARINDA GÖREV YAPANLAR İmam-Hatip Müezzin-Kayyım Kur’an Kursu Öğr _______________________ TOPLAM: = 25

7 FAALİYET KONULARI 1- PERSONELLE İLGİLİ İŞLER
2- CAMİLERLE İLGİLİ FAALİYETLER 3- KUR’AN KURSLARIYLA İLGİLİ FAALİYETLER 4- SOSYAL FAALİYETLER 5- VAAZ VE İRŞAT HİZMETLERİ 6- KURUMLA İLGİLİ DİĞER İŞLER

8 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
A- PERSONEL İLE İLGİLİ FAALİYETLER 1- Görevlerin aksamaması için kadrolara gerekli görevli atamalarının gerçekleştiril mesine gayret edilmiş ve yıl içersinde kadrolarımızın eksiği ile tamamının dolu olması sağlanmıştır.

9 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
2- Görev ve sorumluluk bilincini geliştirme, eksiklikleri tespit etme, mesleki konularda bilgilendirme, güncel konular hakkında duyarlılığı geliştirme, Başkanlık ve diğer kuruluşlardan gelen yazıların duyurulması v.b. konularda her ay maaş günü, maaş günü Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerine rastlamış ise takip eden PAZARTESİ günü tüm personelle toplantı yapılarak sorumluluk bilincinin gelişmesinin sağlanmasına çalışılmıştır.

10 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
3- Yaz Kur’an Kursları açılmadan önce ve Kur’an Kursları eğitim-öğretime başlamadan önce bu kurslarda görev alan personele görsel ve işitsel olarak 5’er günlük seminer verilmiştir. 4- Görevliler arasında yakından tanışma ve kaynaşma sağlamak üzere, Mayıs, Haziran Temmuz ve Eylül aylarında toplantı günlerinde piknik düzenlenmiştir. Ağustos ayı Ramazan günlerine rastladığı için piknik yapılamamıştır.

11 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
B- CAMİ LERLE İLGİLİ FAALİYETLER: 1- Fiziki açıdan bakım ve onarıma ihtiyaç duyulan cami ve Kur’an Kurslarının ihtiyaçları, halkın yardımları yönlendirilmek suretiyle karşılanmaya çalışılmıştır. 16 Camimizden 12 sinin Halılarının içinde antik değerde halılar Konya İl Kültür Müdürlüğü Personeli tarafından tespit ettirildi. Antik değeri bulunan 42 adet Halı-Kilim Konya Müze Müdürlüğüne zimmetle teslim edilmiştir. Diğer Halılar Başkanlığımızdan alınan izinle satışı sağlanmıştır. Satış işlekleri halen devam etmektedir.

12 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
2- Camilerimizin fizîki durumlarının tespiti ve yürütülen görevlerin aksayıp aksamadığı konularında zaman zaman denetimlerde bulunulmuştur.

13 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
C- KUR’AN KURSLARIYLA İLGİLİ FAALİYETLER: 1- Geçen sene 2 adet olan Kur’an Kursu sayısı 3 e çıkarılmıştır. A-Önceden açılan Kur’an kursları: 1-Derbent Merkez Kur’an Kursu 2-Çiftliközü Kur’an Kursu B-2010 Yılında açılan Kur’an Kursları 1- Merkez Rahmet Kur’an Kursu 2- Mülayim Köyü Kur’an Kursu Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında açılış oluru alınabildiği takdirde, Tekke, Değiş, Saraypınar, ve Yassıören köylerimizde de Kur’an Kursu açarak bu sayının 8’e çıkarılması hedeflenmektedir. Sözkonusu köylerde Kur’an Kursu açıldıktan sonra Kur’an Kursu açılacak köy kalmamamış olacaktır.

14 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
2- Okulların tatil olduğu yaz döneminde tüm cami ve Kur’an Kurslarımızda 2 aylık süreli Yaz Kur’an Kursları açılmış ve bu kurslara 285 öğrenci katılmıştır. 3- Kur’an Kurslarının fiziki durumlarıyla ilgili olarak da imkanlar ölçüsünde ihtiyaçları giderilmeye çalışılmıştır.

15 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
D- SOSYAL ETKİNLİKLER Nisan Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali KAPAR konuşmacı olarak katıldığı bir konferans düzenlenmiş, 200 adet hadis kartelası ve değişik konulu kitaplar dağıtılmıştır.

16 2010 YILI 2- CAMİ DIŞI İRŞAD FAALİYETİ KONFERANSLAR
Mehmet BAKIRCI S.Ü.İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Görevlisi Konferans konusu : GEÇMİŞ ÜMMETLERDEN İBRETLER Sami YILDIZ İlahiyatçı-İmam-Hatip Konferans konusu : PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)İN GÜZEL AHLAKI Süleyman KAYA Karatay İlçesi Emekli Merkez Vaizi Konferans konusu : İSLAMDA DENGELİ YAŞAMAK Prof. Dr Orhan ÇEKER S.Ü.İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Konferans konusu : KUR’AN’DA İNSAN TİPLERİ Faruk SEYHAN Konya-Meram İlçesi Merkez Vaizi Konferans konusu : İSLAMDA GÖRGÜ KURALLARI Prof. Dr M. Ali KAPAR S.Ü.İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Görevlisi Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Konferansın konusu:KUR!AN!’A GÖRE HZ PEYGAMBER (S.a.v.)İNAİLE HAYATI VE AİLE İÇİ İLİŞKİLER

17 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
E- VAAZ VE İRŞAT HİZMETLERİ 1- İl müftülüğü ile konu birliği içersinde, 3’ er aylık vaaz-irşad programları hazırlanmıştır. Tüm camilerde mukabele programları gerçekleştirilmiştir. 2- Merkezi sistemle her cuma namazı öncesinde ve kandil gecelerinde vaaz edilmiş, ramazan ayında ise özel bir programla köy ve kasabalarımıza gidilerek doğrudan irşat ve sohbet faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

18 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
3- Gecelerin uzun olduğu kış mevsiminde yatsı namazlarından sonra zaman zaman kasaba ve köylere gidilerek Camilerde ve kahvehanelerde sohbet ve kaynaşma toplantıları yapılmıştır. Bu sene de, imkanlar nispetinde devam edilecektir.

19 İnşaat ve tamirat işleri
1- İlçemiz Merkez Rahmet Camii’nin alt katı yaklaşık 22 bin TL masrafla 2 sınıf bir öğretmen odası, bir çay ocağı şeklinde tanzim edilerek Rahmet Kur’an Kursu adıyla kur’an Kursu açılmıştır. 2- Müftülük hizmet binasının alt katındaki Merkez Kur’an Kursu’nun tuvaletleri dışarıda olması uygun olmadığından alt katta kiracı konumunda olan esnafın çıkması sağlanmış ve alt kat ikiye bölünerek yarısı müftülüğümüzün ihtiyaçları ve kömürlük için ayrılmıştır. Diğer yarısı ise Merkez Kuran Kursu için Tuvalet-Lavoba ve çay ocağı olarak tanzim edilmiştir. 3-Müftülüğümüzde hemen hiç kitaplık yoktu Başkanlığımızdan ödenek getirtilerek kitaplık ve dosya dolabı yaptırılmıştır. Müftülüğümüzün duvarları çok kötü sıvanmış durumda olduğundan, yeniden alçı sıva ve kartonpiyer yaptırılarak boya yaptırılmıştır. Müftülük katı tamamen elden geçirilmiş, tabanı da laminat parke çaktırılmış, Makam odasının da makam masasının arka duvarı tamamen lambri yaptırılmıştır. Memur odasına duvar boyu dosya dolabı yaptırılmıştır. Dinlenme odası ve Çayocağı tanzim edilmiştir. Dolap ve masalara ilave olarak üç adet klima taktırılmıştır.

20 2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER
F- KURUMLA İLGİLİ DİĞER İŞLER a)Yazışmalar b) Personel maaşları c) Görev yollukları d) Disiplin işleri e ) Denetim ve sicil gibi rutin konularda da yapılması gerekenler herhangi bir tekit ve teyide gerek kalmaksızın gerçekleştirilme- ye çalışılmıştır.

21 DERBENT MÜFTÜLÜĞÜ 2010 FAALİYET RAPORU
ARZ EDERİM. MEHMET AK İLÇE MÜFTÜSÜ


"2010 YILINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLERİN ÖZET SUNUMU (26/12/2010)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları