Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime."— Sunum transkripti:

1

2 Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime kullanımı Çelişkili kelime kullanımı Deyim ve atasözleri yanlışlığı Mantıksal tutarsızlık Anlam belirsizlikleri Tamlama yanlışlığı Eklerin eksik, fazla, yanlış kullanımı Özne-yüklem uyumsuzluğu Öğe eksikliği Ek fiil, yardımcı fiil, fiilimsi yanlışlığı Çatı uyuşmazlığı

3

4 1- Tamlama Yanlışlıkları: Sıfat ve isim tamlamalarının aynı tamlanana bağlanması anlatım bozukluğuna yol açar. Çünkü isim tamlamalarında tamlanan iyelik eki aldığı halde, sıfat tamlamalarında tamlanan ek almaz. Bu yüzden tamlananlar ortak kullanılamaz. KURAL 1:

5 Depremzedelere her türlü tıbbi ve gıda yardımı yapıldı. tamlayan tamlanan Tıbbi Gıda yardımı Depremzedelere her türlü tıbbi yardım ve gıda yardımı yapıldı.

6 Kar yağışı nedeniyle özel ve devlet okulları tatil edildi. tamlayan tamlanan Özel Devlet okulları Kar yağışı nedeniyle özel okullar ve devlet okulları tatil edildi.

7 Farklı şahıs zamirlerinden oluşan tamlayanların aynı tamlanana bağlanması anlatım bozukluğuna yol açar. KURAL 2:

8 Bu durumda ne bizim ne de onların yapacağı bir şey var. tamlayan tamlanan Bizim Onların yapacağı Bu durumda ne bizim yapacağımız ne de onların yapacağı bir şey var.

9 Bugün annem Edanur’un ve benim sevdiğim yemekleri yapacak. tamlayan tamlanan Edanur’un Benim sevdiğim Bugün annem Edanur’un sevdiği ve benim sevdiğim yemekleri yapacak.

10 Çokluk bildiren belgisiz sıfatların çoğul isimle birlikte kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar. KURAL 3:

11 Öyle her sözlere inanılmaz. tamlayan tamlanan Her sözlere söze Öyle her söze inanılmaz.

12 Toplantıya birçok firmalar katıldı. tamlayan tamlanan Birçok firmalar firma Toplantıya birçok firma katıldı.

13 Öncesinde veya sonrasında “ve” bağlacı kullanılan yalın bir sözcüğün, yanlış bir tamlayana veya tamlanana bağlanması anlatım bozukluğuna yol açar. KURAL 4:

14 Bugün sınıfta pasta ve meyve suyu ikram edilecek. Yalın sözcük tamlayan tamlanan Pasta Meyve suyu Bugün sınıfta meyve suyu ve pasta ikram edilecek.

15 Karşılıklı anlayış ve birlik içinde bu sorunun üstesinden geliriz. Yalın sözcük tamlayan tamlanan Karşılıklı anlayış birlik Birlik ve karşılıklı anlayış içinde bu sorunun üstesinden geliriz.

16 Müdür ve bina sorumlusu odaları kontrol ettiler. Yalın sözcük tamlayan tamlanan Müdür Bina sorumlusu Bina sorumlusu ve müdür odaları kontrol ettiler.

17 Sıralı, bağlı veya birleşik kurulan cümlelerden birinde tamlayanın olmaması anlatım bozukluğuna yol açar. KURAL 5: Tavsiye ettiğin kitabı okudum ancak konusunu pek beğenmedim. Tavsiye ettiğin kitabı okudum ancak kitabın konusunu pek beğenmedim.

18 2- Eklerin eksik, fazla yada yanlış kullanımı: Tamlayan, tamlanan veya isim hal eklerinin kullanılmaması anlatım bozukluğuna neden olur. KURAL 1:

19 Tamlayan eki  -in İsim hal ekleri  -i, -e, -de, -den Tamlanan eki  -i

20 Hayat, bize sunduğu olanakları iyi değerlendirmeliyiz. Salonun kapısının kollar iyice bozulmuş. Bu kitap, öğrencilerin stresle başa çıkma yolları anlatılmaktadır. Hayatın, bize sunduğu olanakları iyi değerlendirmeliyiz. Bu kitapta, öğrencilerin stresle başa çıkma yolları anlatılmaktadır. Salonun kapısının kolları iyice bozulmuş.

21 KURAL 2: Yanlış eklerin kullanımı anlatım bozukluğuna neden olur.

22 Bizi en çok sevindiren onun bu sınavı kazandığıdır. Sana geldiğimin ödevlerine epey faydası oldu. Çocuk, ikinci sınıfa geçti ama hala okumasını bilmiyor. Bizi en çok sevindiren onun bu sınavı kazanmasıdır. Sana gelmemin ödevlerine epey faydası oldu. Çocuk, ikinci sınıfa geçti ama hala okumayı bilmiyor.

23 3- Özne-yüklem uyumsuzluğu: Cümlede insanları kasteden özne, tekil ise yüklem tekil; çoğul ise yüklem de çoğul olur. KURAL 1:

24 Soner bu ders öğretmenin gözüne girmek istiyor. Rıza Emir ve babası bu hafta sonu da okula gelmişler. Ayşen’ in bu davranışı herkesi çok şaşırtmış. tekil çoğul tekil

25 Özne, insanları belirten kelimelerin çoğul hali ise yüklem tekil olur. DİKKAT!

26 İşçiler greve gitmekten başka çözüm bulamadı. Hastalar bugün uzun bir kuyruk oluşturmuştu. Öğrencilerimiz istedikleri zaman bizden yardım isteyebilir. çoğultekil çoğul tekil

27 Özne, sayı sıfatı veya belgisiz sıfatla tanımlanmış ise tekil yüklem alır. DİKKAT! Bütün eşyayı iki hamal taşıdı. Bankaya şüpheli üç kişi girdi. Birçok insan bu mutlu haberi kutluyor.

28 Söze saygı, küçümseme yada alay anlamı katılmak istenirse tekil özne ile çoğul yüklem kullanılabilir. DİKKAT! Selçuk Bey bugün de mi gelmediler? Hanımefendi hala kalkmadılar.

29 İnsan dışındaki varlıklar için özne tekil de olsa çoğul da olsa yüklem tekil olur. KURAL 2:

30 HAYVANLARBİTKİLER CANSIZ VARLIKLAR SOYUT KELİMELER ZAMAN İFADELERİ VÜCUT ORGANLARI TOPLULUK İSİMLERİ HAYVANLARBİTKİLER CANSIZ VARLIKLAR SOYUT KELİMELER ZAMAN İFADELERİ VÜCUT ORGANLARI TOPLULUK İSİMLERİ Yüklem her zaman tekil olur.

31 Bahar gelince kelebekler uçuşmaya başladı. İki gündür gözlerim çok ağrıyor. Fikirler baskılarla engellenemez. çoğul tekil çoğul tekil

32 Kişileştirme yapılırsa insan dışı varlıklar çoğul yüklem ile kullanılabilir. DİKKAT! Çiçekler boynunu bükmüşler. Martılar çılgın naralarla havayı çınlatıyorlar.

33 Özne, 1. tekil kişinin yanında herhangi bir kişi ise yüklem 1. çoğul kişiye göre çekimlenir. KURAL 3: Ben ve sen her zaman iyi anlaştık. Ben ve Nihal bugün pikniğe gideceğiz.

34 Özne, 2. tekil kişinin yanında herhangi bir kişi ise yüklem 2. çoğul kişiye göre çekimlenir. KURAL 4: Sen ve o çocuk bu aralar fazla görüşüyorsunuz. Ancak sen ve Ahmet bu kitaplığı taşıyabilirsiniz.

35 UNUTMAYALIM! ÖZNE YÜKLEM 1. TEKİL + 2. TEKİL 1. TEKİL + 3. TEKİL 1.TEKİL + 2. TEKİL + 3. TEKİL 2. TEKİL + 3. TEKİL 1. ÇOĞUL 2. ÇOĞUL

36 Özne, “kimse”, “hiçbiri”, “hiç kimse” gibi olumsuz anlam taşıyan kelimelerden biri ise olumsuz yüklem almalı; “hepsi”, “herkes” gibi olumlu anlam taşıyan kelimelerden biri ise olumlu yüklem almalıdır. KURAL 5:

37 Herkes Melih Bey’i seviyor, üzmüyordu. Herkes Melih Bey’i seviyor, kimse üzmüyordu. Herkes okula geldi, dersten kaçmadı. Herkes okula geldi, kimse dersten kaçmadı. Hiç kimse onu dinlemiyor, gürültü yapıyordu. Hiç kimse onu dinlemiyor, herkes gürültü yapıyordu.

38 Ne … Ne … bağlacının kullanıldığı cümlelerde yüklem olumlu olmalıdır. DİKKAT! Son zamanlarda ne sinemaya, ne tiyatroya gitmedim. Son zamanlarda ne sinemaya, ne tiyatroya gittim. Sevgi maalesef ne ıspanağı, ne pırasayı sevmez. Sevgi maalesef ne ıspanağı, ne pırasayı sever.


"Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları