Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime."— Sunum transkripti:

1

2 Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime kullanımı Çelişkili kelime kullanımı Deyim ve atasözleri yanlışlığı Mantıksal tutarsızlık Anlam belirsizlikleri Tamlama yanlışlığı Eklerin eksik, fazla, yanlış kullanımı Özne-yüklem uyumsuzluğu Öğe eksikliği Ek fiil, yardımcı fiil, fiilimsi yanlışlığı Çatı uyuşmazlığı

3

4 Doğru kurulmuş bir cümle kendi içinde tutarlı olmalıdır. Bu nedenle cümlede anlamca çelişen ifadelerin kullanılması anlatım bozukluğuna neden olmaktadır. 4- Çelişkili Kelime Kullanımı: Bu tür anlatım bozuklukları genellikle kesinlik ve olasılık bildiren ifadelerin bir arada kullanılmasıyla oluşmaktadır.

5 Eminim bu olanlar en çok onu üzmüş olsa gerek. Gönderdiğim çiçeği eminim almış olmalısın. Üç günde aşağı yukarı tam beş kilo aldım.

6 Bu hafta sonu Sevgi muhakkak buraya gelebilir. Şüphesiz Melisa’nın bu davranışı Merve’yi çok sevindirmiş olmalı. Törende yaklaşık tam seksen kişi vardı.

7 5- Deyim ve Atasözlerinin Yanlış Kullanımı: Deyim ve atasözleri kalıplaşmış söz gruplarıdır. Bu nedenle, deyim ve atasözlerinin kelimeleri yer değiştiremez, ayrıca kelimelerinin yerine eş anlamlısı dahil hiçbir kelime getirilemez. KURAL 1:

8 Haydi bakalım seç pirincin taşını. Haydi bakalım ayıkla pirincin taşını. Bu sabah müdürün yüzünden dökülen bin parçaydı. Şimdi doğru oturup eğri konuşalım. Ne olacak bizim işlerin hali? Bu sabah müdürün yüzünden düşen bin parçaydı. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Ne olacak bizim işlerin hali?

9 KURAL 2: Deyim ve atasözlerinin anlamına uygun kullanılmaması anlatım bozukluğuna neden olur.

10 Aslı’nın gelmesine çok sevinmişti, adeta etekleri tutuşmuştu. Yaramazlıklarıyla hemen öğretmenin gözüne girdi. Bu sınavı kazanabilmek için tüm zorlukları gözden çıkardım. Aslı’nın gelmesine çok sevinmişti, adeta etekleri zil çalmıştı. Yaramazlıklarıyla hemen öğretmenin gözüne battı. Bu sınavı kazanabilmek için tüm zorlukları göze aldım.

11 Cümledeki ifadeler birbiriyle tutarlı olmalıdır. 6- Mantıksal Tutarsızlık: Mantıksal tutarsızlık ve ifade yanlışları cümlede anlatım bozukluğuna neden olmaktadır.

12 Önümüzdeki hafta işleyeceğimiz konuları sizlere hatırlatayım. Ömer bir yıl değil bir ay geçse Ankara’ya taşınmayı kabul etmez. Sigara içmek akciğer kanserine hatta bronşite neden olmaktadır. İşlenmemiş konular hatırlatılamaz. Bir yıl geçtiğinde bir ay da zaten geçmiş olur. “Bir ay değil bir yıl geçse” denmelidir. Akciğer kanseri bronşitten daha önemlidir. “Bronşite hatta akciğer kanserine” denmelidir.

13 KURAL 1: Noktalama işaretlerinin yanlış yerde veya eksik kullanılması anlam belirsizliğine neden olur. 7- Anlam Belirsizlikleri:

14 Kadın polisten yardım istedi. Kadın, polisten yardım istedi. Yabancı şehre geldiğinde ilk önce bir lokanta aradı. Oku da adam ol baban gibi işsiz olma. Yabancı, şehre geldiğinde ilk önce bir lokanta aradı. Oku da adam ol baban gibi, işsiz olma.

15 KURAL 2: İsim veya kişi zamirinin cümlede bulunmaması nedeniyle bir varlığın ikinci tekil kişiye mi yoksa üçüncü tekil kişiye mi ait olduğunun anlaşılmaması anlam belirsizliğine neden olur:

16 Doğrusu buraya taşınacağını duymamıştım. Kimin taşınacağını? Senin mi onun mu? Kitaplarını dün Ebru’ya verdim. Eşyalarını en üst kata taşıdık. Senin kitaplarını mı onun kitaplarını mı? Senin eşyalarını mı, onun eşyalarını mı?

17 KURAL 3: Bir cümlede neyin neyle karşılaştırıldığının bilinmemesi anlam belirsizliğine yol açar.

18 O parayı babasından çok sever. Parayı babasını sevdiğinden mi çok sever, yoksa babasının parayı sevdiğinden mi çok sever? Osman Murat’tan çok dayak yemiştir. Osman Murat’ın yediğinden daha mı çok dayak yemiştir, yoksa Murat’ın dayağını mı çok yemiştir? Bu cümlede belli olan tek şey vardır: O da Osman’ın çok dayak yediğidir


"Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları