Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime."— Sunum transkripti:

1

2 Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime kullanımı Çelişkili kelime kullanımı Deyim ve atasözleri yanlışlığı Mantık yanlışlığı Anlam belirsizlikleri Tamlama yanlışlığı Eklerin eksik, fazla, yanlış kullanımı Özne-yüklem uyumsuzluğu Öğe eksikliği Ek fiil, yardımcı fiil, fiilimsi yanlışlığı Çatı uyuşmazlığı

3

4 1- Gereksiz Kelime Kullanımı: Bilgili insanlardan yararlanmayı, istifade etmeyi bilmeliyiz. Artık bundan sonra bizi anlayacak bir lider istiyoruz. Hava sıcaklığı sıfırın altında eksi dört derece. yararlanmayıistifade etmeyi Artıkbundan sonra sıfırın altındaeksi

5 KURAL 1: Cümle içinde eş anlamlı kelimelerin kullanımı anlatım bozukluğuna neden olur.

6 Atatürk’ün yenilikçi devrimleri, yaşamımızı kökten değiştirmiştir. Bu şarkıyı duyunca geçmişteki anılarım canlandı. Yasemin’le bu okulda ilk kez tanıştık. Devrimler zaten yenilik için yapılır. Anılar, zaten geçmişte yaşanmıştır. Tanışma eylemi zaten bir kez yapılır.

7 KURAL 2: Bir sözcüğün anlamının cümle içinde başka bir sözcükte bulunması anlatım bozukluğuna neden olur.

8 Türkçe ve Çince dilleri çok zengin dillerdir. Ahmet de belki pikniğe gelebilir. Sınavı kazanmasının nedeni çok çalışmasındandır. -çe ekleri “dil” anlamını vermektedir. -ebilmek eki “belki” anlamı vermektedir. -dan eki “neden” anlamı vermektedir.

9 KURAL 3: Bir sözcüğün anlamının cümlede başka bir ek içinde de olması anlatım bozukluğuna neden olur.

10 Mert’ten kuşku etmek büyük hataydı. Hafta sonu Yağmur da gelir diye umut etmiştim. Ailesi Selçuk’un evden çıkmasını yasak etmiş. kuşku etmek= kuşkulanmak umut etmek=ummak yasak etmek=yasaklamak

11 KURAL 4: Cümlede “etmek, olmak, eylemek, kılmak” gibi yardımcı eylemlerin anlamı, isim soylu sözcüğe gelecek bir ekle verilebiliyorsa; yardımcı eylemin kullanımı gereksizdir.

12 İpucu: Cümleden bir kelimeyi çıkardığımızda cümlenin anlamı bozulmuyorsa, çıkardığımız kelime gereksizdir.

13 2- Kelimenin Yanlış Yerde Kullanımı: Bir kelimenin cümlede bulunması gereken yerde bulunmamasıdır. Sıfatların zarflar yerine, zarfların da sıfatlar yerine kullanılması bu tür anlatım bozukluklarının bir nedenidir.

14 Elektrik faturasını en son ayın yirmisine kadar yatırmalıyız. İzinsiz inşaata girmek yasaktır! Buradan, en son ayın yani Aralık ayının yirmisi anlamı çıkmaktadır. Oysa anlatılmak istenen, bulunulan ayın en geç yirmisidir. İzinsiz olan inşaat mıdır? Yoksa inşaata girmek midir?

15 Bugün her zamankinden çok karnım acıktı. Meclis 395’e karşılık 180 oyla bu yasayı kabul etti. Hepimizin karnı bir tane olduğuna göre, doğrusu “karnım çok acıktı” olmalıdır. Yasa kabul edildiğine göre yüksek oy ikinci sırada olmalıdır.

16 3- Yanlış Anlamlı Kelimenin Kullanımı: Kimliğim için resim çektirmem gerekiyor. Fiyatlar çok pahalı olduğu için satışlar durgun. Bugün söylediklerin, bunalıma girmemi sağladı. Yanlış! Resim çizilir, fotoğraf çektirilir. Yanlış! Ürünler pahalı olur, fiyatlar yüksek olur. Yanlış! “Bunalıma girmek” gibi olumsuz durumlara “neden olunur”.

17 KURAL 1: Anlamları yakın ancak birbirlerini karşılamayan sözcüklerin birbirlerinin yerine kullanılması anlatım bozukluğuna neden olur.

18 Bu iki olay arasındaki ayrıntıyı kimse hesaba katmıyor. Üniversite öğretimini Trabzon’da tamamladı. Bu sene “Huzur Sokağı” romanı bir diziye uygulandı. AYRINTI ÖĞRETİM UYGULANDI AYRIM ÖĞRENİM UYARLANDI

19 KURAL 2: Aynı kökten türediği için yazılış ve okunuş açısından birbirine benzeyen ancak anlamları farklı kelimelerin birbirlerinin yerine kullanılması anlatım bozukluğuna neden olur.


"Anlam Bakımından Anlatım Bozuklukları Yapı Bakımından Anlatım Bozuklukları Gereksiz kelime kullanımı Kelimenin yanlış yerde kullanımı Yanlış anlamlı kelime." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları