Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NOKIA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NOKIA."— Sunum transkripti:

1 NOKIA

2 NOKIA'NIN TARİHÇESİ Şirketin kökenleri, Güney Batı Finlandiya’nin, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia’nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir. Nokia'nın Başkanı ve CEO'su şu an Stephen Elop'tur.

3 FREDRİK IDESTAM (28 Ekim 1838,Tyrväntö, Finlandiya, Rusya - 8 Nisan Helsinki, Finlandiya, Rusya) Fin maden mühendisi ve iş adamı. En çok Nokia'nın kurucusu olarak bilinir.Mayıs 1865'te Finlandiya'nın Tampere kentinde rüzgar gülü yapabilmek için izin aldı. Rüzgar gülü 1866'da çalışmaya başladı. 1871'de Leo Mechelin ile birlikte Nokia şirketini kurdu ve şirketin merkezini Finlandiya'nın Nokia şehrine taşıdı.Idestam 1896'da emekli oldu.

4 FREDRİK IDESTAM

5 NOKIA'NIN ADINI ALDIĞI YER
1992 yılında yıldızı parlayan Nokia'nın ismi, bir kasabadan geliyor. Zira marka, adını, 1865 yılında faaliyet gösterdiği Finlandiya'daki Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasından alıyor.

6 NOKIA KASABASI,NOKIANVİRTA NEHRİ

7 NOKIA'NIN FİNLANDİYA MERKEZİ

8 1980'lerin başında, Nokia, İsveç'ten Mobira, Salora, Televa Luxor'u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz’in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic’i satın aldı yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer'i satın aldı.

9 1980'lerin sonlarında, Nokia, Ericsson'un veri sistemleri bölümünü satın alarak İskandinavya'daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF'yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası'na açtı.

10 1990'ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır. Nokia ve Siemens yüzde 50'şer ortaklı olarak telefon parçaları birimi bazında birleşme kararı aldılar ve yeni şirketin adı olarak Nokia Siemens Network olacağı belirtildi.

11 11 Şubat 2011'de Microsoft ile birlikte akıllı telefonlarında Windows Phone işletim sistemini kullanacağını açıkladı. 2012'de akıllı telefon pazarında rakiplerine nazaran geride kalmasını mali sıkıntıyla ve kemer sıkma ile karşılayan firma 2012'nin son çeyreğinde çıkacak Microsoft işletim sistemli akıllı telefonlarını çıkış ürünü olarak görmekte stratejilerini bu ürün gamına göre belirlemektedir.

12 Nokia 1 Temmuz 2012'de Finlandiyadaki son fabrikasını kapatmıştır.
3 Eylül 2013 tarihinde, Microsoft tarafından Cihazlar ve Servisler birimleri ve bazı Nokia patentleri 7.2 Milyar Dolar karşılığında satın alınmıştır. Bu satın almayla birlikte Nokia'nın 18 bin'i üretimde olmak üzere, 32 bin çalışanının da Microsoft tarafına geçeceği açıklandı.

13 NOKIA RESMEN MİCROSOFT'A SATILDI
Nokia hissedarlarının söz sahibi olduğu satışta %99.7 oyla Nokia Microsoft'a satıldı.

14 Oy hakkına sahip hissedarların yüzde 99
Oy hakkına sahip hissedarların yüzde 99.7'si oyunu Microsoft'tan yana kullandı. Bununla birlikte satış işlemleri 2014'ün ilk çeyreğinde tamamlanmış olacak. Anlaşma kapsamında Microsoft, Nokia'ya 2.2 milyar doları lisans ve patent haklarına, yaklaşık 5 milyar doları ise cihazlar ve servisler birimine ait olmak üzere toplamda 7.2 milyar dolar ödeyecek.

15 Bu birleşmeyle birlikte 2010 yılında Microsoft'tan Nokia'ya geçen şirket CEO'su Stephen Elop beraberinde üst düzey yöneticiler Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen ve Chris Weber ile yaklaşık 32 bin Nokia çalışanının Microsoft'a transfer olacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

16 2 yıldır süregelen satın alma sürecinde Nokia Microsoft ile anlaşmaya varmış ve Windows Phone işletim sistemini telefonlarında kullanmaya başlamıştı. Bu Nokia için önemli bir dönüm noktasıydı; zira artık kendi işletim sistemi Symbian ikinci plandaydı.

17 FİNLANDİYA’DA NOKİA’DAN SONRA GİRİŞİMCİLİK RÜZGARI ESİYOR

18 Önce Nokia, şimdi de Angry Birds… Finlandiya’nın teknoloji kullanıcılarına sunduğu en bilinen ve en sevilen iki kullanım alanı bu markalar. Finlandiya ve teknoloji denildiği zaman insanların aklına gelen ilk şirket uzun zamandır Nokia’ydı.

19 Mobil telefon sektörünün dünyadaki öncü markası Nokia, Apple ve Samsung’un ürettiği akıllı telefonlar ile rekabetinde geriye düşünce büyük bir ekonomik krize girdi. Bu durum ister istemez Finlandiya ekonomisini de vurdu. Ülkenin en büyük teknoloji markası diğer şirketlerle giriştiği yarıştan yara alarak çıkınca, Finlandiya hem teknoloji sektöründe bu kadar büyük değerde yeni bir isim yaratmanın hem de ekonomisinin aldığı darbeyi hafifletmenin yeni yollarına bakmaya başladı.

20 NOKIA'NIN ÖNEMİ

21 Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen’e göre Nokia’nın bir zamanlar ülke ekonomisindeki büyük katkısı yadsınamaz yılında ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 4’ünü Nokia oluştururken bu oran 2011 yılında ise yüzde 0.5’e kadar düştü. Nokia geçen yıl son dalga kapsamında dünya çapında 10 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu. İşten çıkarılanların 3700’i Finlandiya’dan, bu rakam da Nokia’nın ülkedeki iş gücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

22 EN ÖNEMLİ SEKTÖR:TEKNOLOJİ
Finlandiya Teknoloji Endüstrisi Federasyonu İnovasyon Alanı Direktörü Juha Yla-Jaaski, Türkiye’den gelen basın heyetine yaptığı açıklamalarda teknolojinin Finlandiya’nın en önemli sektörü olduğunu söylüyor.

23 Finlandiya ihracatının yüzde 60’ını teknoloji oluştururken sektördeki istihdam ise 300 bin kişi. Yla-Jaaski, ülkedeki Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) alanının şimdiye kadarki en büyük yatırımcısı Nokia’daki düşüşün sektörde çok büyük bir etkisinin olduğunu söylüyor. Yla-Jaaski, “Eskiden teknoloji sektöründe üç tip çalışan vardı. Geçmişinde Nokia’da çalışanlar, şu an Nokia’da çalışanlar, gelecekte Nokia’da çalışacaklar… Üçüncüsünün artık ne kadar geçerli olduğunu bilmiyoruz” diyor. O yüzden de Finlandiya ekonomisine bakıldığında “Nokia etkisinin” göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

24 GİRİŞİMCİLER ÇAĞI

25 Nokia’nın yetiştirdiği ve şirketin şimdiye kadar başarılı olduğu birçok projeyi yürütmüş vasıflı işgücünün, mühendisler, tasarımcılar, uygulama geliştiriciler, iş geliştirme uzmanları, satış ve pazarlama elemanlarının şimdi ne yaptığı sorusunun cevabına gelirsek…

26 Birçoğu girişimciliğe soyunup kendi şirketlerini kuruyor ve teknoloji sektörünün önde gelen oyuncuları olmaya hazırlanıyorlar. Bunun en büyük örneklerinden biri de, eski Nokia çalışanlarının kurduğu, Angry Birds’ün yaratıcısı Rovio oyun şirketi. 1 milyardan fazla kez yüklenen, dünyayı kasıp kavuran Angry Birds oyununun bu başarısı ülkedeki diğer girişimcilere de umut veriyor.

27 Nokia, oluşturulan bir merkez sayesinde eski elemanlarına yeni şirketler kurmaları için teknik ve finansal yardımda bulunuyor. Finlandiya’da şimdiye kadar eski Nokia çalışanları tarafından kurulan 220 girişim var. Bu yüzden bazıları Nokia’daki düşüşün ülke için daha iyi olduğu iddiasında bile bulunuyor.

28 KULUÇKA MERKEZLERİ Girişimcilik rüzgarı sadece sektörün içinde zaten yer almakta olanları değil, teknoloji alanında çalışmak isteyen öğrencileri de etkiliyor. Yeni girişimlere teknik ve donanım açısından destek veren, gelişmelerini ve büyümelerini sağlayan, yeri geldiğinde finansal yatırım alabilmelerine de yardımcı olan oluşumlara “kuluçka” merkezi deniyor.

29 Başkent Helsinki’deki Aalto Üniversitesi bünyesinde yer alan Startup Sauna da bu kuluçka merkezlerinden biri. Gelecekte girişimci olmak isteyen öğrenciler ya da taze girişimciler bu merkezde aradıkları desteği bulabiliyorlar. Startup Sauna’nın iletişiminden sorumlu Natalie Gaudet, “Bundan 20 yıl önce böyle bir şey mümkün değildi. Eskiden işletme ve teknoloji öğrencilerine ileride ne yapmak istediklerini sorsanız ‘Nokia’da çalışmak istiyorum’ derlerdi. Şimdi ise girişimci olmak arzusundalar” diyor.

30 HAZIRLAYAN VE SUNAN TUĞÇE TAŞÇIOĞLU TAYGUN KOVANCI


"NOKIA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları