Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NEOLİTİK İNSAN’dan GALİLEOTİK İNSAN’a

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NEOLİTİK İNSAN’dan GALİLEOTİK İNSAN’a"— Sunum transkripti:

1 NEOLİTİK İNSAN’dan GALİLEOTİK İNSAN’a

2 Pisa’da 15 Şubat 1564’te Vincenzio Galilei ile Giulia Ammanati di Pescia’dan Galileo Galilei adında bir erkek çocuğu doğar. 2 erkek ve 4 kız kardeşi vardır. Galileo’nun annesi analık özelliklerini yeterince sahip gözükmese de babası Vincenzio onun ilk eğitiminde göz ardı edilmeyecek bir rol oynar. Eğitimli biri olan baba müzisyendir ve müzik teorisi üzerine eserlerin yazarıdır. Bu eserler de oğlunun çok büyük tutkuyla bağlanacağı matematiğe büyük önem verir.

3 Galileo öncelikle Vallombrosa Manastırı’nda eğitim görür ve burada Katolik dinin temellerini ve mantığını öğrenir. Entelektüel bir kişiliğe sahiptir. Pisa üniversitesinde tıp öğrenimi görür ama bundan pek hoşlanmaz. Buna karşılık öğrenimini yarıda bırakıp büyük Tartaglia’nın öğrencisi olan Ricci’den gizli saklı matematik dersleri almaya başlar.

4 Matematik doğayı incelemenin ve makineler yapmanın bir yoludur
Matematik doğayı incelemenin ve makineler yapmanın bir yoludur. Bu Galileo için bir vahiy değerindedir ve bu alandaki istisnai yeteneklerini kanıtlar.19 yaşında eşzamanlılık üzerine önemli bir inceleme yapar. Aynı zamanda Pisa’da tıptan başka Aristotelesçi hocanın felesefe derslerine de devam eder. Pisa üniversitesinden ayrılıp elinde hiç diploma olmadan Floransa’ya geri döner.

5 1585-1589 yılında ailesinin yanında yaşamaya başlar
yılında ailesinin yanında yaşamaya başlar. Birkaç kişiye matematik dersleri verir ve kültürünü her alanda geliştirir. Galileo sahici bir Yunan ve Latin uzmanıdır. Galileo rasyonel biridir pek az duygusaldır. Zaten aile ortamı da pek sıcak değildir. Gulia Ammonati’nin de ana duyarlılığı yoktur. Çocuklarıyla arasında asla gerçek bağlar oluşmamıştır. Galileo da ailesinin mali olarak ayakta kalmasını bir görev duygusuyla yerine getirecektir. Duygusal yaşamı en sade ifadesine indirgenmiştir. Pisa üniversitesinde 25 yaşındaki bu genç adama matematik kürsüsü verilir onun için maaşı çok yeterli olmasa da göz ardı edilmeyecek kadar düzenli ve mütevazi bir iştir.

6 1592 yılında Padova üniversitesinde matematik kürsüsünü elde eder
1592 yılında Padova üniversitesinde matematik kürsüsünü elde eder. Galileo istikrarlı bir mevkiye ihtiyaç duymaktadır. Babası önce ki yıl ölmüştür ve annesi erkek ve kız kardeşleri artık onun sorumluluğundadır. Kusurları ne olursa olsun Galileo yakınlarını mali olarak desteklemeyi her zaman bir onur sorunu yapmıştır. Padova’da geçirdiği 18 yıl onun için çok önemlidir. Bu uzun süre boyunca her alanda olgunlaşır. 7 Aralık 1592’de ilk dersini veren ateşli ve gönülden provokatör 28 yaşındaki genç adam 1610 yılında 46 yaşında olgun bir erkek olmuştur ve artık Avrupa bilim dünyasında isim yapmış birisidir. Aynı zamanda gerçekten temel ilk eseri olan yıldızların habercisini yayımlamıştır.

7 Galileo’nun 10 yıl boyunca kendisinden 14 yaş küçük olan Venedikli Marina Gamba ile düzenli bir ilişkisi olur. Marina’da Padova’ya yerleşmiştir ama Galileo ile aynı evde yaşamazlar. 3 çocukları olur. Virgina,Maria,Vincenzio… fakat 1610 yılında dostça ayrılırlar. Marina bir süre Vincenzio’yu yanında tutar ve Galileo’nun en yakın arkadaşıyla birlikte yaşar.

8 Galileo sürekli parasızlık çekmektedir
Galileo sürekli parasızlık çekmektedir. Maaşı artık ona yetersiz gelmektedir. Evinde pergel,pusula.gönye gibi aletler yapıp satar. Bunun için evinde bir atölye kurmuştur. Ayrıca Galileo öğrencilerine özel ders vermektedir. Öğrencilerin çoğu da onun evinde kalmaktadır. Galileo kırılma teorisini bilmezken 9 kez büyütülen dürbün yapar. Bu icadı sayesinde üniversiteye ömür boyu atanır ve maaşı iki misline çıkar. Galileo bir kitap çıkarır ve bu kitap sayesinde çok önemli yerler kazanır. Pisa üniversitesine matematik profesörü olarak atanır.

9 Galileo 12 ve 13 yaşlarındaki gayri meşru iki kızını Son Matteo in Arcetri Manastırı’na zorla kapatarak aile içindeki son kaygılarından da kurtulur. Kızlar 16 yaşında rahibelik andı içerken büyük kız boyun eğmiştir fakat küçük kız babasına karşı öfke duymaktadır. Zavallı rahibe küçük kız sinir hastası olur.

10 17. Yüzyılda buluşları genel anlayışa ters düşmüş ve bilim kilisenin katı doktrinleri karşısında büyük bir sınava çekilmiştir. Teleskopuyla gökyüzünü inceleyen Galileo yüzyıllar boyunca bilim çevrelerini şaşkınlığa uğratacak yeni keşiflerde bulunmuştur.

11 Dönemin en büyük bilim adamı 69 yaşında ki Galileo yargılanıyor
Dönemin en büyük bilim adamı 69 yaşında ki Galileo yargılanıyor.. Yargılanmasının nedeni dünyanın güneş etrafında döndüğünü açıklaması. Ondan öncekiler bu gerçeği savundukları için canlı canlı yakılmıştır. Dönemin yeniliklerine rağmen hala Aristo’nun 4. yüzyıla ait özellikleri yer alıyor. Bu temeller üzerine oturtulmaya çalışılıyordu. Bu anlayış dünyanın merkezde olduğunu yıldızların onun çevresinde döndüğünü destekliyordu. Bu jeosentrik görüş incil tarafından da kabul görmüştü. Aristo’nun görüşlerine alternatif görüşler getiren ilk bilim adamı Polonyalı astronom Copernicus oldu.

12 1543’te dünyanın helosentrik görüşünü ortaya attı
1543’te dünyanın helosentrik görüşünü ortaya attı. Merkezde olan güneşti o bu dönemde kabul edilmeyecek uç bir görüştü yılında bu tip fikirlerin ağır ceza göreceği bir yasa çıkarıldı kilise tarafından ve korkunç işkence teknikleriyle sorgulamalar yapıldı. Padova üniversitesinde 34 yaşındaki Galileo’nun bu riskli ortamdan kaçmaya niyeti yoktu. Koyu bir katolik olmasına rağmen Galileo dini inançlarla bilimsel gerçeklerin birbirleriyle çelişmemesi gerektiğine inanıyordu. Her şeyin Dünyanın etrafında dönüyor dediği Aristo’nun tezini çürüttü.

13 Kilise bu durum karşısında daha fazla sessiz kalamazdı
Kilise bu durum karşısında daha fazla sessiz kalamazdı. O tarihte Copernicus’e ait bütün kitaplar yakılarak Copernicus görüşleri yasaklandı. Galileo ise kilise tarafından görüşlerini ne yazılı ne de sözlü ifade etmemesi için uyarıldı. Bu da Galileo için “kelle koltukta” gezmek demekti ve bundan sonra Galileo çalışmalarını sessizce yürütecekti. Galileo sohbet üslubunda bir diyalog şeklinde kitap çıkarmaya karar verdi fakat bu eser çok yavaş ilerlemekteydi. Tam 6 yıl sürmüştü. Kitap Copernicus destekçisi olarak algılandı. Galileo’nun hayatı riske girmişti ve bu kitap yüzünden müebbet ev hapsi hükmü giyecekti…

14 Bilgin 60 yaşını geçmiştir ve uzun süreden beri zaten zayıf olan sağlığı hızla bozulmuştur. Sık sık hastalanır hatta 1628 yılında ciddi bir rahatsızlık geçirir. Galileo’nun kardeşi Michelangelo karısı ve yedi çocuğuyla birlikte gelip onun evine yerleşir ve kendisi Münih’e geri dönünce ailesini Galileo’nun sorumluluğuna bırakır. Kardeşini ailesi ile doğru dürüst ilgilenmemekle suçlar. Galileo’nun oğlu Vincenzio Pisa’da hukuk diploması alır ve Sestilia Bocchineri ile evlenir.

15 Sestilia’dan 3 oğlu olacaktır ama Vincenzio ile babası arasındaki ilişkiler çok mesafelidir . Yalnızca kızlardan büyüğü olan rahibe Maria babasıyla çok sıcak ilişkileri vardır. 1631’den itibaren Galileo kızlarının Manastırının yakınına Arcetri’de satın aldığı bir villaya yerleşir. Galileo 70 yaşına gelmiştir. Artık hasta bitkin bir halde yatmaktadır. Galileo böyle bir durumda bile sevgiden yoksundur.

16 Ne oğlu Vincenzio ne küçük kızı ona sevgi gösterir
Ne oğlu Vincenzio ne küçük kızı ona sevgi gösterir. Rahibe Maria Nisan 1634’te 33 yaşında ölür sonunda her zaman dayanıksız olan bilginin sağlığı ciddi olarak tehlikeye girer; fıtık,artrit,kalp sıkıntıları. Ardından Galileo kör olur. Fakat son yılları dikkat çekici güzel zeki ve duyarlı bir genç kadının gelinin kız kardeşinin varlığıyla aydınlanır. Allessandra zaten iki kez dul kalmıştır ve üçüncü evliliğini Florentin ile yapmıştır. Nihayet Galileo’nun yaşamında duygulara yer vardır diyebiliriz.

17 Aşırı ve belki de yanlış kullanılacak bir romantizme düşmeden 75 yaşındaki kalbi kurumuş bilgiç yaşlı matematikçiyle 35 yaşındaki körpe sevgilisini birbirine bağlayan sahici ve karşılıklı sevgi ilişkisinde etkileyici ve bir anlamda kurtarıcı bir şey olduğunu kabul etmek gerekir. İlişkilerinin özellikle mektuplaşmaya dayalı olduğu doğrudur. Galileo bu durumlara çok dayanamayıp 8 Ocak 1642’de 78 yaşında ölür.

18 ‘’Yine de dönüyor’’. GALİLEO GALİLEİ


"NEOLİTİK İNSAN’dan GALİLEOTİK İNSAN’a" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları