Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PERFORMANSA BAĞLI ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PERFORMANSA BAĞLI ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ"— Sunum transkripti:

1 PERFORMANSA BAĞLI ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ
MURAT GÖKMEN

2 PERFORMANSA BAĞLI ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ

3 SABİT ÜCRET SABİT ÜCRETİN HESAPLANMASINDA ANA FAKTÖR PİYASADIR.
BÜYÜK FİRMALARDA SABİT ÜCRET PİYASANIN ALTINDADIR.FAKAT DEĞİŞKEN ÜCRET İLE BİRLİKTE TAM MAAŞ PİYASANIN ÜSTÜNDE GERÇEKLEŞİR.BUNUN SEBEBİ DE ÇALIŞANDAN OPTİMUM DÜZEYDE DEĞİL MAKSİMUM DÜZEYDE VERİM BEKLENMESİDİR. SABİT MAAŞ FİRMAYI İNSAN KAYNAĞI BULMA , VAR OLAN KAYNAĞI ELDE TUTAMAMA GİBİ SIKINTILARA YOL AÇMAYACAK MİKTARDA OLMALIDIR.

4 DEĞİŞKEN ÜCRET DEĞİŞKEN ÜCRET TAMAMİYLE ÇALIŞANIN PERFORMANSIYLA ORANTILI OLARAK HESAPLANIR. GÖREV VE SORUMLULUKLARINI TAM ANLAMIYLA YERİNE GETİREN BİRİSİ DEĞİŞKEN ÜCRETİNİ TAM ALIR.

5 DEĞİŞKEN ÜCRET DEĞİŞKEN ÜCRET HESAPLANMASINDA GÖREV VE SORUMLULUKLARIN DOĞRU BİR ŞEKİLDE TANIMLANMASI ÇOK ÖNEMLİDİR. BU TANIMLAMALARDAN SONRA HER GÖREV SORUMLULUĞUN YÜZDESİ BELİRLENMELİDİR. BUNA GÖRE AST VE ÜST KARŞILIKLI OTURUP BUNLARIN NE ORANDA YERİNE GETİRİLDİĞİNİ BELİRLEMESİ GEREKMEKTEDİR. SON OLARAK OBJEKTİF DEĞERLENDİRMENİN SAĞLANMASI İÇİN BU DEĞERLENDİRMELER GENEL MÜDÜR ONAYIYLA ŞİRKETİN İNSAN KAYNAKLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜNE GÖNDERİLMELİDİR.

6 PRİM ÇALIŞAN NORMAL GÖREV VE SORUMLULUKLARI HARİCİNDE KENDİSİNE HEDEFLER KOYMALIDIR. BU HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ORANDA PRİM BAĞLAMINDA BİR ÜCRET VERİLECEKTİR. BU PRİMİN MİKTARI DEĞİŞKEN ÜCRETE , SABİT ÜCRETE YADA TOPLAM MAAŞINA ORANLI OLABİLİR. FAKAT HEDEFE GÖRE DEĞERLENDİRME YAPMAK DAHA UYGUN OLACAKTIR. GENELDE BİR ÜST LİMİT BELİRLENİP; ÖRNEĞİN 1 MAAŞ İKRAMİYE GİBİ,HEDEFE VE SAYISINA GÖRE BİR DEĞERLENDİRME YAPMAK GEREKİR.

7 ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ
OTEL İÇİ, OTELLER ARASI, HATTA HOLDİNG BÜNYESİNDE ÜCRET POLİTİKASI OLUŞTURULMALIDIR. BUNA BAĞLI OLARAKTAN EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET HESABIYLA HER POZİSYONDAKİ ÇALIŞANIN İŞİ TÜM SÜREÇLERİ İLE ELE ALINMALIDIR. BU ÇALIŞMA SAYESİNDE ADİL BİR ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ GELECEKTİR. ÇALIŞANLARIN KAFASINDAKİ BİRÇOK SORU ORTADAN KALKACAKTIR.

8 İNSAN KAYNAKLARI İNSAN KAYNAKLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜ PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİ VE ÜCRET HESAPLAMALARINDA OBJEKTİVİTEYİ SAĞLAMADA ÖNEMLİ PAYA SAHİPTİR. PERFORMANS DEĞERLENDİRMELERİNE GÖRE ÇALIŞANLARIN KARİYER PLANLAMASINI DAHA İYİ OLUŞTURACAKTIR. AYRICA BU DEĞERLENDİRMELERLE İLGİLİ İYİ BİR VERİ TABANI SİSTEMİ KURULMALIDIR. TÜM IT OLANAKLARINDAN YARARLANILMALIDIR.ÖRNEĞİN; SAP PROGRAMLARI. DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN SİEMENS BUSİNESS SERVİCE VE SAP BUSİNESS PARTNER GİBİ ŞİRKETLERLE İLETİŞİM İÇİNDE OLUNMALIDIR.

9 PROJENİN DAYANDIĞI SİSTEMLER

10 PROJENİN GETİRECEĞİ AVANTAJLAR 1
PERSONELDEN ALINACAK VERİM ARTACAKTIR GEREKLİ YÖNLENDİRMELER YAPILDIĞI TAKDİRDE TAKIM RUHUNU BOZMAYACAK ŞEKİLDE REKABET DUYGUSU GELİŞECEKTİR. DOĞAL SELEKSİYON ŞEKLİNDE VERİMİ DÜŞÜK ÇALIŞAN VE GELİŞMEYENLER ELENECEK, İYİLER ÖNE ÇIKACAKTIR. İÇ VE DIŞ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTACAKTIR. DAHA SAĞLAM BİR PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ YERLEŞMESİYLE DAHA VERİMLİ BİR KARİYER PLANLAMASI YAPILACAKTIR.

11 PROJENİN GETİRECEĞİ AVANTAJLAR 2
ÇALIŞANLAR KARİYER PLANLAMASINDA SORUMLULUK SAHİBİ OLACAKLAR VE HEDEFLERİNİ KENDİLERİ BELİRLEYECEKLERDİR. KİŞİLERİN KURUMA OLAN GÜVENLERİ ARTACAK VE KURUMA BAĞLILIK , SADAKAT DUYGULARI GELİŞECEKTİR. BUNA BAĞLI OLARAK DIŞARDAN BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTEYEN İNSAN KAYNAĞI ARTACAK. KALİFİYE ELEMAN BULMA SIKINTISI MİNİMUM SEVİYELERE İNECEKTİR.

12 PROJENİN GETİRECEĞİ AVANTAJLAR 3
SİSTEM ÇALIŞANLARI YARATICILIĞA İTECEKTİR. BU DA KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEYE ZORUNLU KILACAKTIR. KIŞ KADROSUNDA BULUNAN ÇALIŞANLARIN MALİYETLERİ GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA , BU DÖNEMDE ARTI BİR PERFORMANS OLMADAN NORMAL MAAŞINI ALMASI DA SÖZKONUSU OLMAYACAKTIR. BU DA ZORUNLU OLARAK YAPILAN MAAŞ İNDİRİMLERİNİ DOĞRU BİR MANTIĞA BAĞLAMIŞ OLACAKTIR.

13 PROJENİN GETİREBİLECEĞİ DEZAVANTAJLAR 1
GEREKLİ YÖNLENDİRMELER YAPILMADIKÇA VE ÖNLEMLER ALINMADIKÇA TAKIM RUHU ZARAR GÖREBİLİR.BİREYSELLİĞİN ÖNPLANA ÇIKMASI ENGELLENMELİDİR. ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ İYİ OTURTULAMAZSA, DEPARTMANLAR VE OTELLER ARASINDA KIYASLAMALAR YAPILACAKTIR VE VERİM KAYBINA YOL AÇACAKTIR. OBJEKTİF DEĞERLENDİRME YAPILABİLMESİ İÇİN ÖLÇME VE KONTROL SİSTEMLERİNİN OTURTULMASI GEREKMEKTEDİR. BU DA EK MALİYETLER , ZAMAN KAYBI GETİREBİLİR.

14 PROJENİN GETİREBİLECEĞİ DEZAVANTAJLAR 2
GÖREV VE SORUMLULUKLARIN BELİRLENMESİNDE DİKKATLİ OLUNMALIDIR. BUNLAR STANDART GÖREV TANIMLARI VE SORUMLULUKLARI KOYMAK YERİNE , KİŞİLERİN YAPISINA VE GEÇMİŞ BİRİKİMLERİNE GÖRE İNSAN KAYNAKLARI TARAFINDAN BELİRLENMELİDİR. AKSİ TAKDİRDE KİŞİLERİN KABULLENMEDİĞİ VEYA YETİSİ BULUNMAYAN BİR GÖREVİN YÜKLENMESİNDEN DOLAYI YAPILACAK OLAN PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ SAĞLIKLI OLMAYACAKTIR. AYLIK ÜCRETLERİN HESAPLANABİLMESİ İÇİN PERİYODİK OLARAK PERFORMANS DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. BU EKSTRA GEREKEN ZAMANLAR BU DEĞERLENDİRMELERİN VERİMİNİ DÜŞÜREBİLİR. NORMAL OPERASYONUN İŞLEMESİNDE YAVAŞLAMA VEYA AKSAKLIKLAR YARATABİLİR.

15 ÖRNEK ÜCRETLENDİRME VE DEĞERLENDİRME
F&B MÜDÜRÜ 1,450 TL NET MAAŞ 1,250 TL SABİT MAAŞ 200 TL DEĞİŞKEN MAAŞ

16 HER AY ÇALIŞTIĞI SÜRECE 1,250TL SABİT MAAŞ ALACAKTIR.
HER AY KENDİSİ İÇİN BELİRLENEN GÖREV VE SORUMLULUKLARI EKSİKSİZ YERİNE GETİRİRSE 200 TL DEĞİŞKEN MAAŞINI HAKEDECEKTİR.

17 KALİTE SİSTEMİNDE YER ALAN GÖREV SORUMLULUKLARI TALİMATINDA 10 ADET MADDE BULUNMAKTADIR.
BU 10 MADDENİN HER BİRİSİ ÖNEM DERECESİNE GÖRE YÜZDELENECEKTİR. DAHA SONRA GENEL MÜDÜR İLE BERABER KARŞILIKLI OTURULUP PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAKTIR.PERFORMANSINA GÖRE DEĞİŞKEN MAAŞIN TUTARI BELİRLENECEKTİR.

18 DAHA SONRA KENDİSİNE HEDEFLER BELİRLEYECEK OLAN MGMY GENEL MÜDÜRÜ ONAYLADIKTAN SONRA RAPORLANIP İNSAN KAYNAKLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜNE GÖNDERİLECEKTİR HEDEFLERİN DEĞERİDE PRİM HESABINDA ANLATILDIĞI ŞEKİLDE HESAPLANACAKTIR. HEDEFLERİN NE ORANDA GERÇEKLEŞTİĞİ GENEL MÜDÜR VE MGMY TARAFINDAN TAKİP EDİLECEKTİR.

19 ÖRNEK HEDEF 1 HEDEF: YIL SONU BÜTÇEDE PLANA GÖRE 50 BİN EURO TASARRUF SAĞLANACAKTIR. BURADA BÖYLE BİR HEDEFİ DEĞİŞKEN ÜCRET= 200 TL YA ORANLAMAKLA BULMAK HATALI OLABİLİR.BURADA HEDEFİN BELİRLİ BİR ORANI PRİM OLARAK VERİLEBİLİR.ÖRNEĞİN 1000€

20 ÖRNEK HEDEF 2 YENİ BİR MALİYET TAKİP SİSTEMİ OLUŞTURUP YİYECEK İÇECEK MALİYETLERİNİN DAHA İYİ KONTROL EDİLMESİ VE MALİYETLERİN AŞAĞI ÇEKİLMESİ BU KONUDA GÖREV SORUMLULUKLARI İÇERİSİNDE ZATEN BUNUN YER ALMASINDAN DOLAYI HERHANGİ BİR PRİM VERİLMESİ GENEL MÜDÜRE BAĞLANABİLİR. ANCAK YENİ BİR SİSTEM OLUŞTURULMASINDAN DOLAYI DEĞİŞKEN ÜCRETİ 200 TL ‘NİN BELİRLİ BİR YÜZDESİ VERİLMESİ DOĞRU OLACAKTIR.

21 ÖRNEK HEDEF 3 YENİ BİR DEPARTMANIN SORUMLULUĞUNU ALMAK
GENEL MÜDÜR TARAFINDAN VERİLMİŞ EK BİR SORUMLULUK OLABİLECEĞİ GİBİ F&B MÜDÜRÜNÜN TALEBİ DE OLABİLİR. NORMAL GÖREV SORUMLULUKLARI DIŞINDA BİR DEPARTMANIN SORUMLULUĞUNU ALIP BAŞARILI OLMAK DEĞİŞKEN ÜCRETİN BELİRLİ YÜZDESİYLE HESAPLANAN PRİMLE ÖDÜLLENDİRİLEBİLİR.


"PERFORMANSA BAĞLI ÜCRETLENDİRME SİSTEMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları