Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1989 Zonguldak doğumlu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2011 Mezunu Blog yazarı (Ekim 2010 - …) www.savasyildiz.net www.savasyildiz.net 1 yıllık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1989 Zonguldak doğumlu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2011 Mezunu Blog yazarı (Ekim 2010 - …) www.savasyildiz.net www.savasyildiz.net 1 yıllık."— Sunum transkripti:

1

2 1989 Zonguldak doğumlu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2011 Mezunu Blog yazarı (Ekim 2010 - …) www.savasyildiz.net www.savasyildiz.net 1 yıllık Turkcell Teknoloji tecrübesi IEEE GOLD Üyesi (2011 - …) Yazılım Mühendisi (2013 - …)

3  Semantic Web Nedir ?  Semantic Web Neden Gerekli ?  Semantic Web ve Web Servisleri  Web Servislerinden Sonra  XML’in Etkisini Anlamak  Semantic Seviyeler  RDF  Semantic Web Örneği

4 ?

5  Aşırı Bilgi Yüklemesi ◦ Aynı bilgi birden fazla yerde ve dağınık  Soba Borusu Sistemleri: ◦ Bilgiler arasında iletişim sıkıntısı  Yetersiz İçerik Yorumlaması: ◦ Şekilsel olarak olsa da anlamsal bir iletişim yok

6  Daha akıllı data ile uyumlu ve datalara kolay erişme sorununun çözüldüğü bir noktaya ulaşılacak.

7  Mantıksal Çıkarsamalar  Sınıflandırma  Sınıf Modelleri  Kurallar  İspat

8  XML, uygulama bağımsız datayı yarattı.  Metadata için standart bir yazım geliştirdi. Yani; semantic bilgi için altyapı hazırladı.  Hem data hem de dökümanlar için standart bir yapı tanımladı.  XML, yeni bir teknoloji değildi.

9

10

11  XML, WSDL ve SOAP yeterli değil.  Belirlenmiş farklı data formatları için otomatik destek gerekiyor.  Ontolojiler insanların anladığı işaretlerle makine arasında uzlaştırıcı bir rol oynaması açısından bu noktada kritik.

12

13  İlk elemanı rdf:RDF olarak tanımlanmalı.  Namespace  Attribute (rdf:about, rdf:resource,…)

14

15 Domino’s Pizza Ontolojisinin Geliştirilme Aşamaları 1. Ontoloji Kapsamının Belirlenmesi 2. Ontolojinin Yeniden Kullanımı 3. Ontoloji İçindeki Önemli Terimlerin Sıralanması 4. Sınıfların ve Sınıf Hiyerarşisinin Tanımlanması 5. Sınıfların Özelliklerinin Tanımlanması 6. Özelliklerin Kısıtlarının Tanımlanması 7. Sınıf Örneklerinin Tanımlanması

16  Kategori X’deki pizzalardan Y malzemesi içerenler nelerdir?  Sebzeli Malzemelerin etli malzemelerden daha çok/az kullanıldığı kategoriler/pizzalar?  Sadece Etli/Sebzeli malzemelerden oluşan pizzalar nelerdir?  Ton Balığı’nın yanında neler tercih edilir?  Sadece ince hamura sahip pizzalar nelerdir?  Y pizzasının X boyu var mı?  X pizzasının Y boyutunun fiyatı ne?

17  PizzaBoyutu olarak Buyuk, Orta ve Kucuk alt sınıfları yerine bunlar herhangi bir hiyerarşi içinde olmamasından dolayı ve yeniliklerin daha esnek yapılabilmesi için sınıf örnekleri olarak tanımlandı.  Örneğin; pizza kampanyaları ve menülerin ontolojiye eklenilmesi gerektiğinde menü fiyatı pizza boyutuna göre rahatlıkla belirlenebilecek şekilde tasarlandı.

18  http://www.dominos.com.tr/menu/pizzani_sec.aspx http://www.dominos.com.tr/menu/pizzani_sec.aspx Sıralanan terimler;  Pizza çeşitleri  Pizza malzemeleri  Pizza hamuru  Pizza boyutu  Pizza kategorileri  başta olmak üzere bu terimlerin alt çeşitlerini de ifade eden terimleri ontolojimizin tümünü ifade eden çıktımızdan inceleyelebiliriz.

19

20

21

22

23 Teşekkürler…


"1989 Zonguldak doğumlu. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2011 Mezunu Blog yazarı (Ekim 2010 - …) www.savasyildiz.net www.savasyildiz.net 1 yıllık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları