Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GRUP - SUZ REFERANDUM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GRUP - SUZ REFERANDUM."— Sunum transkripti:

1 GRUP - SUZ REFERANDUM

2 REFERANDUM Referandumun kökleri M.Ö. 4’üncü yüzyıla, Roma İmparatorluğu dönemine kadar gider. Referandum kelimesiyle yakın anlamlı olarak kullanılan “plebisit” kelimesi de buna işaret eder. Plebisit Roma İmparatorluğu’nda ayrıcalıklı azınlık olan ‘patrici’lerin dışında kalan ‘pleb’lerin (toplumun genelini oluşturan sıradan insanlar) özellikle yasama organlarının aldıkları kararlarla ilgili onay oylamalarına verilen isimdir.

3 REFERANDUM Lugatta“Genel Oylama” ve “Halk Oylaması” gibi ifadelerle yer bulan referandum, mantık olarak belli konuların dahil olduğu önerinin çoğunluk oyuna sunulması şeklindeki bir ifadeyle açıklanmaktadır. Halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi’nin güzel bir örneğidir. Referandumlar meclisin (ve sistemimizdeki gibi cumhurbaşkanının) iradesi sonucu gerçekleşebileceği gibi zorunlu da olabilirler. Genellikle bağlayıcıdırlar ancak bağlayıcı olmayan referandumlar da vardır.

4 REFEANDUM Doğrudan demokrasinin fiilen uygulamasındaki güçlük nedeniyle temsili demokrasi sistemine gidilmiştir. Bu sistemin de mahzurlarını gidermek ve doğrudan demokrasi sistemine yaklaşmak için, yarı doğrudan demokrasi sistemine gidilmiştir. Referandum bunlardan birisidir. Yarı doğrudan demokrasi denilen , halkın yönetime katılmasının bu şeklinde ise; seçmenlerin görevi , sadece temsilcileri seçmek değildir. Seçmenler, gerek anayasa yapma ve gerekse yasama yetkisine oylarıyla katılır.

5 REFEANDUM Ülkemizde olduğu gibi, anayasa değişiklikleri veya diğer kanun değişikliklerinin oylanması meclis tarafından hazırlanan tasarının, halk tarafından kabule sunulmasıdır. Referandumlar genellikle kabul ve ret manasına gelen iki seçenek ile oylamaya sunulur. Ancak bu bir geçerlilik şartı değildir. Bununla birlikte farklı şekil şartları da öngörülebilir. Sorunun konusunun oylama yapılan yere yazılması veya oy pusulasında bulunması gerekir

6 TÜRKİYEDE REFARANDUM Türkiye’de halkoylamalarının nasıl yapılacağı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67’nci maddesiyle, halkoylamasıyla yapılan anayasa değişikliklerinin prosedürü ise 175’inci maddeyle belirlenir. Dünyanın kimi ülkelerinde tartışmalı yasa değişiklikleri için de referanduma gidilmektedir, ancak Türkiye’de referandum bugüne kadar sadece anayasa değişiklikleri için gündeme gelmiştir.

7 TÜRKİYEDE REFARANDUM Türkiye referandum tarihine, şimdiye kadar 6 referandum yapılmıştır. Bu referanduma bakacak olursak ; 9 Temmuz 1961 Halk Oylaması: 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından hazırlanan 61 Anayasası,9 Temmuz 1961’de yapılan halk oylaması ile, yüzde 38.3 “hayır” oyuna karşılık yüzde 61.7 “evet” oyu ile kabul edildi 7 Kasım 1982 Halk Oylaması: 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 82 Anayasası, 7 Kasım 1982’de yapılan halk oylamasında, yüzde “evet” oyu olarak kabul edilmiştir.

8 TÜRKİYEDE REFARANDUM 6 Eylül 1987 Halk Oylaması: 82 Anayasası’nda geçici 4. Madde ile getirilen 5 ve 10 yıllık siyasi yasakların kaldırılmasına ilişkin düzenlenmiştir. Çok küçük bir oy farkı ile (%50.1’ e % 49,9) kabul edilmiştir. 25 Eylül 1988 Halk Oylaması: Anayasa’nın 127. Maddesinde bulunan yerel seçimlerin 1 yıl erken tarihe alınması konusu oylandı. Yüzde 35 olumlu oya karşılık yüzde 65 olumsuz oyla kabul edilmedi. 21 Ekim 2007 Halk Oylaması: Anayasamız’ın 4 maddesinde değişiklik öngören halk oylaması yüzde 69 kabul oyuna karşılık yüzde 31 olumsuz oy ile kabul edildi. % 68 ile en düşük katılımlı halk oylamasıdır. 2010 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, Türkiye'de anayasada yapılan birtakım değişikliklerin 12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına sunulmasıdır. 26 maddelik bir değişikliği içeren paket, TBMM tarafından kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından referanduma sunuldu.Referandum sonucunda %57.88 evet ve %42.12 hayır oyu çıkarak anayasa değişiklikleri kabul edildi.

9 İSVİÇRE 1848 federal anayasanın uygulanmaya başlandığından beri İsviçre Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir hükümet sistemine ev sahipliği yapmaktadır: Doğrudan demokrasi. Parlamenter demokrasi’nin vazgeçilmez öğeleri olan meclis ve konseyler de bulunduğundan kimi zaman bu sistem yarı-doğrudan sistem olarak da adlandırılır. İsviçre doğrudan demokrasisinin federal düzeydeki araçları halkın hakları denilen anayasal girişim ve referandumdur.

10 Modern anlamda referandumla ilgili ilkler hep İsviçre’de yaşandı
Modern anlamda referandumla ilgili ilkler hep İsviçre’de yaşandı. Dünyada ilk referandum 1848’de İsviçre kantonlarında yapılırken, referandumu 1874’te anayasasına ekleyen ilk ülke de yine İsviçre oldu. Meclis tarafından onaylanmış bir yasanın geçerliliğini sorgulamak isteyen bir grup yurttaş eğer yasanın çıkmasından sonraki 100 gün içinde yasaya karşı imza toplayabilirlerse federal bir referandum isteğinde bulunabilirler. . Bu durumda yasanın kabulu ya da reddi için ulusal düzeyde ve basit çoğunluk ile karar verilen bir oylama yapılır. Federal bir yasaya karşı en az 30 bin vatandaşın ya da sekiz kanton birleşerek de referandum isteğinde bulunabilir.

11 Benzer şekilde yurttaşlar bir anayasal değişikliği 18 aylık bir süre içinde destekleyen imzaya ulaşabilirlerse federal anayasal girişim ile ulusal oylamaya gidebilirler. Meclis anayasal değişiklik isteğini tamamlayıcı olarak karşı öneri getirebilir ve seçmenler her iki önerinin kabulü durumunda seçeneklerini oy pusulalarında işaretler. İsviçre referandumlarının akıllarda yer eden en son örneği Kasım 2009’da yapılan İsviçre’ye minare inşaatı yasağı getiren tartışmalı referandum. O dönemde ülkede toplam dört tane minare olmasına rağmen İsviçreliler sandık başına giderek minarelerin inşaatının yasaklanmasıyla ilgili oy kullandı, 22 kantonda çoğunluk yasağa “evet” dedi.

12 AVUSTRALYA Tarihi İsviçre’deki kadar eski olmasa da Avustralya referandum sayısında dünya rekorunu elinde tutan ülkelerden biri. Avustralya’da 1901 yılından bugüne kadar toplam 44 kez referanduma gidildi. Ancak bu referandumların sadece sekiz tanesinde sandıktan ‘evet’ çıktı. İRLANDA Referandum konusunda bir başka dünya rekortmeni de İrlanda. Bugüne kadar halkoylaması için 31 kez sandık başına giden ülkede oy kullanmak için yaş sınırının 18’e düşürülmesi, Katolik Kilisesi’nin özel statüsünün kaldırılması, kürtaj yasağının anayasadan kaldırılması gibi konularda referandum yapıldı.

13 HALK NE KADAR BİLİNÇLİ Vapurda kulak misafirliği:
- Evet birader, evet diyeceğiz ! - Niye abi ? - Başbakanın çok delikanlı bir havası var çünkü... - Hımmm doğru dedin Komşu sohbetine kulak misafirliği: - Ne acılar çektik 12 eylülde evet diyelim - Ne alakası var ... hanım ! - Ne bileyim anayasa değişiyor ya işte tamamen Bakkal ile muhabbet: - Ne diyosun abi referanduma ? - Ne diycem hayır diyeceğim, söz verdiler bizim kardeşi belediyeye almadılar - Hımm!

14 -Sizce Halk ne kadar bilinçli referandum konusunda ?
- Türkiye’ de referandum siyasi bir eylem olarak mı görülüyor ?

15 Bizi Dinlediğiniz İçin Teşekkür Ederiz
Abdullah Karacan N.Alptekin Özcan Osman F. Keskinsoy


"GRUP - SUZ REFERANDUM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları