Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇELİK HALATLARDA AŞINMA VE YORULMA Günhan YANBAY.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇELİK HALATLARDA AŞINMA VE YORULMA Günhan YANBAY."— Sunum transkripti:

1 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA VE YORULMA Günhan YANBAY

2 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Damarları ve halatlaması aynı yönde yapılmış bir halatın düzenli aşınması. Yorulmadan kaynaklanan kırılma yoktur.Tambur ve Makaraların taşıyıcı yüzeyleri bu aşınma nedeniyle genişlemiştir. Damarları ve halatlaması aynı yönde yapılmış bir halatın düzenli aşınması. Yorulmadan kaynaklanan kırılma yoktur.Tambur ve Makaraların taşıyıcı yüzeyleri bu aşınma nedeniyle genişlemiştir.

3 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Damarları ve telleri farklı yönde örülmüş bir halatın düzenli aşınması. Yorulmadan kaynaklanan kırılma Damarları ve telleri farklı yönde örülmüş bir halatın düzenli aşınması. Yorulmadan kaynaklanan kırılma

4 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Eğilme yorulması nedeniyle dış damarlarda tipik olarak rastgele dağılmış tel kırıkları Eğilme yorulması nedeniyle dış damarlarda tipik olarak rastgele dağılmış tel kırıkları

5 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Pek çok yorulma kırığı ile birlikte çok aşınmış bir halat.Kırık tel uçlarının birbirini karşılamaması halatın burulduğunu gösteriyor. Pek çok yorulma kırığı ile birlikte çok aşınmış bir halat.Kırık tel uçlarının birbirini karşılamaması halatın burulduğunu gösteriyor.

6 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA 6 damarlı bu halatta hemen hemen hiç aşınma olmamasına karşın çok sayıda yorulmakırığı var. 6 damarlı bu halatta hemen hemen hiç aşınma olmamasına karşın çok sayıda yorulmakırığı var.

7 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA 3 bitişik damarda yorulma kırılmaları.Damarlarda yük paylaşımı düzensiz yada çekilme var. 3 bitişik damarda yorulma kırılmaları.Damarlarda yük paylaşımı düzensiz yada çekilme var.

8 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Makarayla temas noktasında başlayan konsentrik olan yayılan yorulma kırığı.Bu kırık yanlızca çekme testinde görünür hale gelir. Makarayla temas noktasında başlayan konsentrik olan yayılan yorulma kırığı.Bu kırık yanlızca çekme testinde görünür hale gelir.

9 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Yorulma Kırığı Yorulma Kırığı

10 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Yorulma kırığı başladığı noktadan eş merkezli halkalar halinde yayılır. Yorulma kırığı başladığı noktadan eş merkezli halkalar halinde yayılır.

11 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Korozyon nedeniyle oluşan karıncalanma Korozyon nedeniyle oluşan karıncalanma

12 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Klasik Konik şekilde kopma, Aşırı yük kopması.Uçtaki çap azalması açıkça görülüyor. Klasik Konik şekilde kopma, Aşırı yük kopması.Uçtaki çap azalması açıkça görülüyor.

13 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Tipik 45 Tipik 45 o kesme kırılması.Kırık yakınlarında hafif bir çap daralması vardır.Bu durum aşırı yüklenmede oluşan koniden farklıdır.

14 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Sabit makara üzerinden çekilme nedeniyle hasar görmüş halat Sabit makara üzerinden çekilme nedeniyle hasar görmüş halat

15 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Makara kenarında sürüklenmiş bir dönme direçli halat Makara kenarında sürüklenmiş bir dönme direçli halat

16 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Sevkiyat sırasında Ambar kapağı boyunca bir kaç kez sürüklenmiş halatın dış telinde oluşmuş martenzit kırıkları.Her defasında yeni martenzite katmanları oluşmuştur.Martenzit katmanları yaklaşıl 0.05 mm dir. Sevkiyat sırasında Ambar kapağı boyunca bir kaç kez sürüklenmiş halatın dış telinde oluşmuş martenzit kırıkları.Her defasında yeni martenzite katmanları oluşmuştur.Martenzit katmanları yaklaşıl 0.05 mm dir.

17 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA 300 o C civarındaki ısı nedeniyle yeniden kristalize olmuş yapı 300 o C civarındaki ısı nedeniyle yeniden kristalize olmuş yapı

18 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA Bir kepçe vinçte aşırı sıcaklığa maruz kalmış halat. Dış teller tavlanmış, yumaşamış ve sonra uzamıştır. Bir kepçe vinçte aşırı sıcaklığa maruz kalmış halat. Dış teller tavlanmış, yumaşamış ve sonra uzamıştır.

19 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA İç tel kırıkları. İç tel kırıkları.

20 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA İç tel kırıkları. İç tel kırıkları.

21 ÇELİK HALATLARDA AŞINMA İç tel kırıkları. İç tel kırıkları.

22 HALATLARIN DENETLENMESİ DAMARDAN DIŞARI ÇIKMIŞ BİR TEL

23 HALATLARIN DENETLENMESİ ÖZÜN DIŞARI ÇIKMASI DÖNME VE ANİ YÜK KALKIŞLARI NEDENİYLE OLUR

24 HALATLARIN DENETLENMESİ DÖNME KAYNAKLI ÇAP DEĞİŞİMLERİ

25 HALATLARIN DENETLENMESİ DIŞARI ÇIKMIŞ ŞEKLİ BOZULMUŞ DAMAR

26 HALATLARIN DENETLENMESİ DÜZLEŞMİŞ BÖLÜMLER

27 HALATLARIN DENETLENMESİ BURULMA +

28 HALATLARIN DENETLENMESİ BURULMA -

29 HALATLARIN DENETLENMESİ ÇAP DALGALILIĞI

30 HALATLARIN DENETLENMESİ SEPET DEFORMASYONU ANİ YÜK KALKIŞI

31 HALATLARIN DENETLENMESİ DIŞ AŞINMA

32 HALATLARIN DENETLENMESİ DIŞ AŞINMA

33 HALATLARIN DENETLENMESİ DIŞARIDAN PASLANMA ( KOROZYON )

34 HALATLARIN DENETLENMESİ

35 TEPE TEL KIRIKLARI EĞİLME, AŞIRI KÜÇÜK KASNAK

36 HALATLARIN DENETLENMESİ VADİ TEL KIRIKLARI

37 HALATLARIN DENETLENMESİ ÖZÜN BOZULMASI NEDENİYLE BÖLGESEL ÇAP FARKLILIKLARI

38 HALATLARIN DENETLENMESİ SÜRTÜNME NEDENİYLE DÜZLEŞMİŞ BÖLGELER

39 HALATLARIN DENETLENMESİ KOROZYONA BAĞLI İÇ AŞINMA


"ÇELİK HALATLARDA AŞINMA VE YORULMA Günhan YANBAY." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları