Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

???.  «Akran Baskısı bireyin içinde bulunduğu yaş gruplarının etkinliklerinde bir şeyi yapmak için arkadaşları tarafından zorlanması veya cesaretlendirilmesidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "???.  «Akran Baskısı bireyin içinde bulunduğu yaş gruplarının etkinliklerinde bir şeyi yapmak için arkadaşları tarafından zorlanması veya cesaretlendirilmesidir."— Sunum transkripti:

1 ???

2  «Akran Baskısı bireyin içinde bulunduğu yaş gruplarının etkinliklerinde bir şeyi yapmak için arkadaşları tarafından zorlanması veya cesaretlendirilmesidir. Genellikle bireyler istekli ya da isteksiz olarak ikna edildiklerinde, benzer değer ve hedefleri kabul ettiklerinde, benzer yaşantıları paylaştıklarında ortaya çıkar».

3  Paylaşmak ister misiniz?

4  1-Reddetme Becerileri  2-Ricada Bulunma ve Hakkını Arama Becerileri

5  «Hayır» demek.  1. Basamak: Konumunuzun belirlenmesidir. Yapılan bir ricaya karşı cevabınızı belirlemeniz önemlidir.  2. Basamak: Niçin hayır dediğinizin nedenini belirtmeniz önemlidir.

6  Hayır…………………………..’’Hayır’’, ‘’hayır’’ olmaz  Mazeret bildirme………..’’Hayır benim başka bir yerde işim var’’.  Atlatma………………………..’’Hayır belki daha sonra’’  Konuyu Değiştirmek…….’’Hayır teşekkürler. Mehmet’i bugün bir yerlerde gördün mü?’’  Hayır Tekrarı………………. ‘’Hayır pek ilgilenmiyorum’’. ‘’Hayır teşekkürler’’.  Yürüyüp gitmek…………….’’Hayır de ve yürü git’’.  Ortamdan Sakınmak…….’’Hayır de ve ortamı terk et’’.

7  1. Basamak: Değişmesi gereken durumu veya sorunu belirleyerek konu ile ilgili düşüncenizi belirtin.  2. Basamak: Sorunu düzeltmek veya değiştirmek için ricada bulunun

8  Ses Tonu: Kişinin sesi ne alçak ne de yüksek bir ses tonuyla olmalıdır. Orta şiddet bir ses tonu ile kibar ve otoriter bir şekilde konuşun.  Konuşmanın hızı ve akışı: Düzgün, açık ve diğer kişilerin rahat olarak anlayacağı bir şekilde konuşun.  Göz Kontağı: Konuştuğunuz kişinin doğrudan gözlerinin içine bakarak konuşun.

9  Yüz ifadesi: Konuştuğunuz konuya önem veren ciddi bir yüz ifadesi yanında diğer kişilere güven veren kibarlığınızı ve sakinliğinizi koruyun.  Vücut pozisyonu: Konuştuğunuz kişiye doğru yüz yüze bakacak şekilde dönün ve vücudunuzun dik olmasına özen gösterin.  Uzaklık: Kişilerle konuşurken uygun bir uzaklıkta durunuz. 1 metrelik bir uzaklık uygun bir uzaklık sayılabilir.

10  Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı 9. Sınıf Etkinlik Örnekleri. Ankara 2011.


"???.  «Akran Baskısı bireyin içinde bulunduğu yaş gruplarının etkinliklerinde bir şeyi yapmak için arkadaşları tarafından zorlanması veya cesaretlendirilmesidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları