Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Etkili İ letişime Giriş Açık Uçlu Sorular Kapalı Uçlu Sorular En önemli şey, soru sormayı bırakmamaktır A. Einstein.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Etkili İ letişime Giriş Açık Uçlu Sorular Kapalı Uçlu Sorular En önemli şey, soru sormayı bırakmamaktır A. Einstein."— Sunum transkripti:

1 Etkili İ letişime Giriş Açık Uçlu Sorular Kapalı Uçlu Sorular En önemli şey, soru sormayı bırakmamaktır A. Einstein

2 Kapalı Uçlu Sorular(KUS) Ö ğ rencilerin çok kısa yanıt vermeleri beklenen sorulardır. Ö ğ rencilerin yanıtları sınırlıdır. Belirli bir noktaya odaklıdır. Evet-hayır gibi tek kelimelik yanıtlar ya da kısıtlı bir bilgi ile yanıt verilebilir.

3 Kapalı uçlu sorular, ◦ Kim ◦ Ne zaman ◦ Nerede sözcükleri içerebilir.

4 Bunu konuşmak ister misin? Aynı düşüncede misin? Sana haksızlık yapıldı ğ ını mı söylüyorsun? Bu projeyi kim sunuyor? Tahta silgisi nerede?

5 Açık Uçlu Sorular (AUS) Ö ğ rencilerin kendi düşüncelerini rahatça ortaya koyabilecekleri sorulardır. Ö ğ renciler; ◦ Serbestçe konuşabileceklerini bilirler. ◦ Önemli oldu ğ unu düşündükleri herşeyi paylaşabilirler. ◦ Cümleden paragrafa kadar herhangi bir uzunlukta yanıt verebilirler.

6 Açık uçlu sorular, ◦ Nasıl ◦ Neden ◦ Niçin ◦ Niye ◦ Ne düşünüyorsun? Neden, niçin, niye ile başlayan sorular ses tonu ve beden dili uygun kullanılmadı ğ ında kişilerde sorgulanıyor hissi yaratabilir.

7 Örne ğ in ◦ Nasıl gidiyor? ◦ Nasıl oldu? ◦ Neden bu tür bir karşılık verdi? ◦ Onun sana ne dedi ğ ini düşünüyorsun? ◦ Onun senden ne bekledi ğ ini düşündün?

8 Kişilerden daha fazla bilgi almak için bazen AUS sormak yerine aşa ğ ıdaki gibi cümleler yolu ile kendilerini ifade etmelerini sa ğ layabiliriz. ◦ Bana anlat lütfen… ◦ Biraz daha bilgi versen… ◦ Lütfen başka bir çözüm yolu öner….

9 Aşa ğ ıdaki soruları okuyun. Açık uçlu soru olarak de ğ erlendirdiklerinizin yanına AUS, kapalı uçlu soru olarak de ğ erlendirdiklerinizin yanına KUS yazın. _____Bana söyler misin, bu yaptı ğ ın do ğ ru mu? _____ Şu konuyu biraz anlat bakalım _____ Sen ne düşünüyorsun? _____ Peki, bundan sonra sence ne olur? _____ Sınıfa mı gidiyorsun? _____ Arkadaşına ne zaman yadım etmiştin? _____ Şimdi benden ne istiyorsun? _____ Bunun başka bir yolunu nasıl anlatabilirsin? _____ Neden a ğ lıyorsun? _____ Oraya nasıl gideceksin?


"Etkili İ letişime Giriş Açık Uçlu Sorular Kapalı Uçlu Sorular En önemli şey, soru sormayı bırakmamaktır A. Einstein." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları