Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YERYÜZÜNÜN İLK SAPIK İNSANLARI : L U T K A V M İ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YERYÜZÜNÜN İLK SAPIK İNSANLARI : L U T K A V M İ."— Sunum transkripti:

1 YERYÜZÜNÜN İLK SAPIK İNSANLARI : L U T K A V M İ

2 HZ. LUT (A.S.) KİMDİR? KUR'AN-İ KERİMDE BİLDİRİLEN PEYGAMBERLERDEN OLAN HZ. LUT, IBRAHİM ALEYHİSSELAMİN KARDESİ HÂRÂN'İN OGLUDUR. HALİLALLAHLA BİRLİKTE NEMRUD'UN MEMLEKETİNDEN HİCRET EDİP ŞAM'A GELDİKTEN SONRA , LUT GÖLÜ YAKININDAKİ SEDUM SEHRİ HALKİNA PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLDİ. İNSANLARA İBRAHİM ALEYHİSSELAMİN DİNİNİ TEBLİG ETTİ .

3 HZ. LUT AİLESİNİ TOPLAYİP IBRAHİM ALEYHİSSELAMLA ŞAM'A HİCRET ETTİKTEN SONRA ALLAH TARAFİNDAN LUT GÖLÜNÜN GÜNEY-BATİ TARAFİNDA BULUNAN SEDUM SEHRİNİN HALKİNA PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLİYOR. HZ. LUT'UN YAŞADIĞI BU ŞEHRİN, ESKİ AHİT'TE GEÇEN İSMİ SODOM'DUR. KIZILDENİZ'İN KUZEYİNDE KURULMUŞ OLAN BU KAVMİN AYNI KURAN'DA YAZILANLARA UYGUN BİR ŞEKİLDE HELAK EDİLDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR.

4 MÛCİZELERİ: 1-BULUTSUZ YAĞMUR YAĞDIRMIŞTIR. KAVMİNİ DOĞRU YOLA DÂVET ETTİĞİ VAKİT, MÛCİZE OLARAK BULUTSUZ YAĞMUR YAĞDIRMASINI İSTEDİLER. DUÂSI KABUL OLUNUP, ELLERİYLE GÖĞE İŞÂRET ETMESİ VAHYEDİLDİ. GÖĞE İŞÂRET EDİNCE YAĞMUR YAĞMAYA BAŞLADI.

5 2-DUÂSI BEREKETİYLE OTSUZ BİR DAĞDA OT BİTMİŞTİR
2-DUÂSI BEREKETİYLE OTSUZ BİR DAĞDA OT BİTMİŞTİR. KAVMİ LÛT ALEYHİSSELÂMIN KOYUNLARINI OTSUZ BİR DAĞA TOPLAYIP BAŞKA YERE SALMADILAR. HAYVANLAR AÇLIKTAN TELEF OLMAYA BAŞLAMIŞTI. HZ. LÛT KURUYAN DAĞDA OT BİTMESİ İÇİN DUÂ ETTİ VE YEMYEŞİL OTLAR BİTTİ. AZGIN KAVMİN KOYUNLARI O DAĞDAN OTLASA HEMEN ÖLÜRDÜ. BU MÛCİZESİ İLE KIRK KİŞİ İMÂN ETMİŞTİR.

6 İKİ CİHAN SERVERİ PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED MUSTAFA (S. A. V
İKİ CİHAN SERVERİ PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.) BUYURMUŞTUR Kİ: « BENDEN SONRA EN KORKUTUĞUM SEY ÜMMETİMİN LUT KAVMİNİN YAPTIĞINI YAPMALARIDIR » (TİRMİZİ, İBN-İ MÂCE).

7 “BUNUN ÜZERİNE LUT ONA İNANDI.”
KUR’AN-I KERİM’DE İBRAHİM (A) ANLATILIRKEN, HZ. İB­RAHİM’E İNANANLARDAN BİRİ OLARAK LUT’UN İSMİ GEÇER. “BUNUN ÜZERİNE LUT ONA İNANDI.” (ANKEBUT, 26) BU AYETTEN HZ. İBRAHİM İLE LUT’UN AYNI KAVİMDE YAŞADIĞI VE LUT’UN HZ. İBRAHİM’E TABİ OLDUĞU ANLAŞILIYOR.

8 AYRICA LUT KAVMİNİ HELAK İÇİN GELEN MELEKLERİN HZ
AYRICA LUT KAVMİNİ HELAK İÇİN GELEN MELEKLERİN HZ. IB­RAHİM’E DE UĞRAMASI HER İKİSİNİN DE YAKIN COĞRAFYALARDA RASULLÜKLE VAZİFELİ OLDUKLARINI GÖSTERİYOR. KUR’AN, LUT’UN YAŞADIĞI YERİN CAHİLİYYE ARAPLARI TA­RAFİNDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN TİCARET KERVANLARININ YOLU ÜZE­RİNDE OLDUĞUNU ŞU AYETTE ANLATIR:

9 “LUT’A DA HÜKÜM VE İLİM VERDİK. (ENBİYA, 74)
“SİZ SABAH AKŞAM, ONLARIN YAŞADIKLARI YERLERDEN GEÇMEKTESİNİZ. DÜŞÜNMEYECEK MİSİNİZ?” (SAFFAT, ) “ŞÜPHESİZ LUT DA RESULLERDENDİR.” (SAFFAT, 133) “LUT’A DA HÜKÜM VE İLİM VERDİK. (ENBİYA, 74) “LUT’U RAHMETİMİZİN İÇİNE ALDIK; DOĞRUSU O SALİHLERDENDİ.” (ANKEBUT, 75)

10 YAPILAN ARKEOLOJİK ÇALIŞMALARDAN ANLAŞILDIĞINA GÖRE ŞEHİR, İSRAİL-ÜRDÜN SINIRI BOYUNCA UZANAN TUZ GÖLÜ'NÜN (ÖLÜ DENİZ) YAKINLARINDA BULUNMAKTADIR. BU HELAK OLAYININ KALINTILARINI İNCELEMEDEN ÖNCE, LUT KAVMİ'NİN NEDEN BU CEZAYA ÇARPTIRILDIĞINA BAKALIM. KURAN'DA, HZ. LUT'UN KAVMİNE YAPTIĞI UYARI VE ONLARIN CEVABI ŞÖYLE ANLATILIR:

11 (ŞUARA SURESİ, ) LUT (KAVMİ) DE, GÖNDERİLEN (ELÇİ)LERİ YALANLADI. HANİ ONLARA KARDEŞLERİ LUT: "SAKINMAZ MISINIZ?" DEMİŞTİ. "GERÇEK ŞU Kİ, BEN SİZE GÖNDERİLMİŞ GÜVENİLİR BİR ELÇİYİM. ALLAH'TAN KORKUP-SAKININ VE BANA İTAAT EDİN. BUNA KARŞILIK BEN SİZDEN BİR ÜCRET İSTEMİYORUM; ÜCRETİM YALNIZCA ALEMLERİN RABBİNE AİTTİR. SİZ İNSANLARDAN (CİNSEL ARZUYLA) ERKEKLERE Mİ GİDİYORSUNUZ?

12 RABBİNİZİN SİZLER İÇİN YARATMIŞ BULUNDUĞU EŞLERİNİZİ BIRAKIYORSUNUZ
RABBİNİZİN SİZLER İÇİN YARATMIŞ BULUNDUĞU EŞLERİNİZİ BIRAKIYORSUNUZ. HAYIR, SİZ SINIRI ÇİĞNEYEN BİR KAVİMSİNİZ." DEDİLER Kİ: "EY LUT, EĞER (BU SÖYLEDİKLERİNE) BİR SON VERMEYECEK OLURSAN, GERÇEKTEN (BURDAN) SÜRÜLÜP ÇIKARILANLARDAN OLACAKSIN." DEDİ Kİ: "GERÇEKTEN BEN, SİZİN BU YAPTIĞINIZA ÖFKE İLE KARŞI OLANLARDANIM." (ŞUARA SURESİ, )

13 KENDİLERİNİ DOĞRU YOLA DAVETİNE KARŞILIK KAVMİNİN HZ
KENDİLERİNİ DOĞRU YOLA DAVETİNE KARŞILIK KAVMİNİN HZ. LUT'A KARŞI CEVABI ONU TEHDİT ETMEK OLMUŞTU. LUT KAVMİ, KENDİLERİNE DOĞRU YOLU GÖSTERMESİNDEN DOLAYI HZ. LUT'A KARŞI ÖFKE DUYUYOR, ONU VE ONUNLA BİRLİKTE İMAN EDENLERİ SÜRGÜN ETMEK İSTİYORLARDI. BAŞKA AYETLERDE OLAY ŞÖYLE ANLATILIR:

14 HANİ LUT DA KAVMİNE ŞÖYLE DEMİŞTİ:
"SİZDEN ÖNCE ALEMLERDEN HİÇ KİMSENİN YAPMADIĞI HAYASIZ-ÇİRKİNLİĞİ Mİ YAPIYORSUNUZ? GERÇEKTEN SİZ KADINLARI BIRAKIP ŞEHVETLE ERKEKLERE YAKLAŞIYORSUNUZ. DOĞRUSU SİZ, ÖLÇÜYÜ AŞAN (AZGIN) BİR KAVİMSİNİZ." KAVMİNİN CEVABI: "YURDUNUZDAN SÜRÜP ÇIKARIN BUNLARI, ÇÜNKÜ BUNLAR ÇOKÇA TEMİZLENEN İNSANLARMIŞ!" DEMEKTEN BAŞKA OLMADI. (ARAF SURESİ, 80-82)

15 HZ. LUT, KAVMİNİ APAÇIK BİR DOĞRUYA ÇAĞIRIYOR VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE UYARIYORDU. ANCAK KAVİM HİÇBİR UYARIYI DİNLEMİYOR VE HZ. LUT'U İNKAR ETMEYE VE ONUN HABER VERMEKTE OLDUĞU AZABI YALANLAMAYA DEVAM EDİYORDU:

16 LUT DA; HANİ KAVMİNE DEMİŞTİ:
"SİZ GERÇEKTEN, SİZDEN ÖNCE ALEMLERDEN HİÇ KİMSENİN YAPMADIĞI 'ÇİRKİN BİR UTANMAZLIĞI' YAPIYORSUNUZ. SİZ, (YİNE DE) ERKEKLERE YAKLAŞACAK, YOL KESECEK VE BİR ARAYA GELİŞLERİNİZDE ÇİRKİNLİKLER YAPACAK MISINIZ?" BUNUN ÜZERİNE KAVMİNİN CEVABI YALNIZCA: "EĞER DOĞRU SÖYLÜYOR İSEN, BİZE ALLAH'IN AZABINI GETİR" DEMEK OLDU. (ANKEBUT SURESİ, 28-29)

17 DEDİ Kİ: "RABBİM, FESAT ÇIKARAN (BU) KAVME KARŞI BANA YARDIM ET."
KAVMİNDEN BU CEVABI ALAN HZ. LUT, ALLAH'TAN YARDIM İSTEDİ: DEDİ Kİ: "RABBİM, FESAT ÇIKARAN (BU) KAVME KARŞI BANA YARDIM ET." (ANKEBUT SURESİ, 30) RABBİM, BENİ VE AİLEMİ BUNLARIN YAPTIKLARINDAN KURTAR. (ŞUARA SURESİ, 169)

18 SONRA ELLERİNİ AÇARAK CENÂB-I HAKK'A YALVARMAYA BAŞLADI
SONRA ELLERİNİ AÇARAK CENÂB-I HAKK'A YALVARMAYA BAŞLADI. DUASINDA: "YÂ RAB! BENİ VE BANA BAĞLANAN MÜ'MİNLERİ KAVMİMİN KÖTÜ AMELLERİNDEN KURTAR. ONLARI YOK EYLE, BİZLERE DE YARDIM EYLE..." DİYORDU. HİÇBİR PEYGAMBER, ISLAHINDAN ÜMİT KESMEDEN KENDİ KAVMİNE BEDDUA ETMEMİŞTİR. CENÂB-I HAK, LÛT PEYGAMBER'İN DUASINI KABÛL ETTİ.

19 HZ. LUT'UN İSTEĞİ ÜZERİNE ALLAH, ERKEK KILIĞINA GİRMİŞ İKİ MELEK GÖNDERDİ. BU MELEKLER, HZ. LUT'A GELMEDEN ÖNCE HZ. İBRAHİM'E GİTMİŞLERDİ. HZ. İBRAHİM'E YAŞLI KARISININ BİR ÇOCUK DOĞURACAĞI MÜJDESİNİ VEREN ELÇİLER ASIL GÖNDERİLİŞ SEBEPLERİNİ DE AÇIKLADILAR: AZGIN LUT KAVMİ, HELAK EDİLECEKTİ.

20 (İBRAHİM) DEDİ Kİ: "ŞU HALDE SİZİN ASIL İSTEĞİNİZ NEDİR, EY ELÇİLER
(İBRAHİM) DEDİ Kİ: "ŞU HALDE SİZİN ASIL İSTEĞİNİZ NEDİR, EY ELÇİLER?" "DOĞRUSU BİZ, SUÇLU-GÜNAHKAR BİR KAVME GÖNDERİLDİK" DEDİLER. "ÜZERLERİNE ÇAMURDAN (İYİCE SERTLEŞİP KASKATI KESİLMİŞ) TAŞLAR YAĞDIRMAK İÇİN. (Kİ BU TAŞLARIN HER BİRİ,) RABBİNİN KATINDA ÖLÇÜYÜ TAŞIRANLAR İÇİN (HERKESE AYRI AYRI) İŞARETLENMİŞTİR.“ (ZARİYAT SURESİ, 31-34)

21 ANCAK LUT AİLESİ HARİÇTİR; BİZ ONLARIN TÜMÜNÜ MUHAKKAK KURTARACAĞIZ
ANCAK LUT AİLESİ HARİÇTİR; BİZ ONLARIN TÜMÜNÜ MUHAKKAK KURTARACAĞIZ. AMA KARISINI (KURTARACAKLARIMIZ) DIŞINDA TUTTUK, O, GERİDE KALANLARDANDIR. (HİCR SURESİ, 59-60) ELÇİLİKLE GÖREVLENDİRİLMİŞ MELEKLER HZ. İBRAHİM'İN YANINDAN ÇIKTIKTAN SONRA HZ. LUT'A GELDİLER. ELÇİLERİ TANIMAYAN HZ. LUT ÖNCE ENDİŞEYE KAPILDI, ANCAK ONLARLA KONUŞTUKTAN SONRA YATIŞTI:

22 AZAB MELEKLERİ SODOM ŞEHRİNE BİR ÖĞLE VAKTİ GELDİLER
AZAB MELEKLERİ SODOM ŞEHRİNE BİR ÖĞLE VAKTİ GELDİLER. O SIRADA LÛT PEYGAMBER TARLADA ÇALIŞMAKTA İDİ. ÜÇ KİŞİNİN KENDİSİNE DOĞRU GELMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜNCE, ONLARA: "SİZ BENİM TANIMADIĞIM KİMSELERSİNİZ. NİYE BURAYA GELDİNİZ?" DİYE SORDU. ONLAR DA KENDİSİNDE MİSAFİR KALMAK İÇİN GELDİKLERİNİ SÖYLEDİLER.

23 MİSAFİRLERİNİN ÜÇ YAKIŞIKLI GENÇ OLDUĞUNU GÖREN HZ
MİSAFİRLERİNİN ÜÇ YAKIŞIKLI GENÇ OLDUĞUNU GÖREN HZ. LÛT, İSTER İSTEMEZ ENDİŞELENMİŞTİ. KAVMİNİN DURUMU HABER ALIR ALMAZ, MİSAFİRLERE MUSALLAT OLACAĞINI BİLİYORDU. HZ. LÛT, MİSAFİRLERİNİN O BELDENİN TAMAMEN YABANCISI OLDUKLARINI FARK ETMİŞTİ. ONLARA KAVMİNİN DURUMUNU BİR PARÇA HİSSETTİRMEK İSTEDİ. BU NİYETLE: "EY MİSAFİRLER! BURA HALKININ HÂLLERİNİ HİÇ BİLİR MİSİNİZ?" DİYE SORDU.

24 MELEKLER DE: "NEYMİŞ HÂLLERİ. " DEDİLER
MELEKLER DE: "NEYMİŞ HÂLLERİ?" DEDİLER. HAZRET-İ LÛT: "YERYÜZÜNDE BU YER HALKINDAN DAHA KÖTÜ, DAHA SAPIK BİR HALK YOKTUR. SİZİN GİBİ DELİKANLI GENÇLERLE EĞLENMEKTEN, ONLARA İŞKENCE VE EZİYET ETMEKTEN BÜYÜK ZEVK DUYARLAR..." CEVABINI VERDİ.

25 HZ. LUT'UN BU CEVABI ÜZERİNE CEBRÂİL(A
HZ. LUT'UN BU CEVABI ÜZERİNE CEBRÂİL(A.s) GİZLİCE DİĞER ARKADAŞLARINA: "ŞAHİT OLDUN," DEDİ. CENÂB-I HAK, LUT KAVMİNİN YOK EDİLMESİ İÇİN, LUT PEYGAMBER'İN, KAVMİ ALEYHİNE DÖRT DEFA KONUŞMASINI ŞART KOŞMUŞTU. BU, KONUŞMALARIN İLKİ OLUYORDU. CEBRÂİL, BUNU TESBİT İÇİN DİĞERLERİNİN DİKKATİNİ ÇEKİYORDU. DAHA SONRA HZ. LUT, ÜÇ KERE DAHA KAVMİNİN ALEYHİNDE KONUŞACAK, BÖYLECE ONLARA AZAB HAK OLACAKTI.

26 HZ. LÛT, MİSAFİRLERİNİ ALIP KİMSEYE GÖSTERMEDEN GİZLİCE EVE GETİRDİ
HZ. LÛT, MİSAFİRLERİNİ ALIP KİMSEYE GÖSTERMEDEN GİZLİCE EVE GETİRDİ. ANCAK, HANIMI VAHİLE, BU DURUMU VAKİT GEÇİRMEDEN SODOMLULARA HABER VERDİ. VAHİLE, HZ. LÛT'A İNANMIYORDU. İNANÇSIZLIĞINI İÇİNDE SAKLARDI. KAVMİYLE GİZLİ BİR İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYDİ. BUNDAN DOLAYI HZ. LÛT'A GELEN MİSAFİRLERİ ONLARA HABER VERMİŞTİ.

27 VAHİLE'NİN BİLDİRDİĞİ HABER, SODOM'DA BİR ANDA YAYILDI
VAHİLE'NİN BİLDİRDİĞİ HABER, SODOM'DA BİR ANDA YAYILDI. HALK DURUMU BİRBİRLERİNE MÜJDELEYEREK ANLATIYORLARDI. SÜR'ATLE TOPARLANIP HZ. LÛT'UN EVİNE GELDİLER. EVİN ETRAFINI KUŞATIP HZ. LÛT'U DIŞARI ÇAĞIRDILAR. ONDAN, MİSAFİRLERİ KENDİLERİNE TESLİM ETMESİNİ İSTEDİLER.

28 HZ. LÛT, KAVMİNİN BU TEKLİFİ KARŞISINDA BÜYÜK BİR SIKINTIYA DÜŞTÜ
HZ. LÛT, KAVMİNİN BU TEKLİFİ KARŞISINDA BÜYÜK BİR SIKINTIYA DÜŞTÜ. ONLARI ÖĞÜTLE İKNA ETMEYE ÇALIŞTI: "BUNLAR BENİM MİSAFİRLERİM. BENİ MİSAFİRLERİMİN YANINDA UTANIR DURUMA DÜŞÜRMEYİN. ONLARA YAPILACAK KÖTÜ MUAMELE BANA YAPILMIŞ SAYILIR. ALLAH'TAN KORKUN, SAPIK EMELLERİNİZDEN VAZGEÇİN. NEFİSLERİNİZİ GÜNAHLARDAN KORUYUN," DEDİ.

29 (HİCR SURESİ, 62-66) (LUT) DEDİ Kİ: "SİZLER GERÇEKTEN TANINMAMIŞ BİR TOPLULUKSUNUZ." "HAYIR" DEDİLER. "BİZ SANA, ONLARIN HAKKINDA KUŞKUYA KAPILDIKLARI ŞEYLE GELDİK. SANA GERÇEĞİ GETİRDİK, BİZ ŞÜPHESİZ DOĞRU SÖYLEYENLERİZ. HEMEN AİLENİ GECENİN BİR BÖLÜMÜNDE YOLA ÇIKAR, SEN DE ONLARIN ARDINDAN GİT VE SİZDEN HİÇ KİMSE ARKASINA BAKMASIN; EMROLUNDUĞUNUZ YERE GİDİN." VE ONLARA ŞU EMRİ VERDİK: "SABAHA ÇIKARLARKEN ONLARIN ARKASI MUTLAKA KESİLECEKTİR."

30 (LUT ONLARA) "BUNLAR BENİM KONUĞUMDUR, BENİ UTANDIRIP-DİLLERE DÜŞÜRMEYİN" DEDİ. "ALLAH'TAN KORKUP-SAKININ VE BENİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİN. KAVMİNİN CEVABI İSE, HZ. LUT'A ÇIKIŞMAK OLDU: "DEDİLER Kİ: 'BİZ SENİ 'HERKES(İN İŞİN)E KARIŞMAKTAN' ALIKOYMAMIŞ MIYDIK?" (HİCR SURESİ, )

31 ELİNDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANAN HZ
ELİNDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANAN HZ. LUT, MİSAFİRLERİNE VE KENDİSİNE BİR KÖTÜLÜK YAPILACAĞI ENDİŞESİYLE ŞÖYLE DEDİ: "SİZE YETECEK GÜCÜM OLSAYDI VEYA SAĞLAM BİR YERE SIĞINABİLSEYDİM.“ (HUD SURESİ, 80)

32 "MİSAFİRLERİ" İSE, HZ. LUT' A ALLAH'IN ELÇİLERİ OLDUKLARINI HATIRLATARAK ŞÖYLE DEDİLER:
(ELÇİLER) DEDİLER Kİ: "EY LUT, BİZ RABBİNİN ELÇİLERİYİZ. ONLAR SANA KESİN OLARAK ULAŞAMAZLAR. GECENİN BİR PARÇASINDA AİLENLE BİRLİKTE YÜRÜ (YOLA ÇIK). SAKIN, HİÇBİRİNİZ DÖNÜP ARKASINA BAKMASIN; FAKAT SENİN KARIN BAŞKA. ÇÜNKÜ ONLARA İSABET EDECEK OLAN, ONA DA İSABET EDECEKTİR. ONLARA VA'DOLUNAN (AZAB) SABAH VAKTİDİR. SABAH DA YAKIN DEĞİL Mİ?" (HUD SURESİ, 81)

33 ŞEHİR HALKININ AZGINLIĞININ SON NOKTAYA VARMASIYLA BERABER ALLAH, MELEKLERİN YARDIMIYLA HZ. LUT'U KURTARDI. SABAH VAKTİ DE, KAVMİN ÜZERİNE HZ. LUT'UN UYARDIĞI AZAP GÖNDERİLDİ: ANDOLSUN ONLAR, ONUN KONUKLARINDAN DA MURAD ALMAK İÇİN BASKI YAPTILAR. BİZ DE ONLARIN GÖZLERİNİ SİLİP KÖR ETTİK. "İŞTE AZABIMI VE UYARMAMI TADIN." ANDOLSUN ONLARI BİR SABAH VAKTİ ERKENDEN, ÜZERLERİNDE KARARINI KILMIŞ BİR AZAB YAKALAYIP-BASTIRIVERDİ. (KAMER SURESİ, 37-38)

34 CEBRÂİL, LÛT PEYGAMBER'DEN
DÖRT ŞEY İSTİYORDU: 1. GECELEYİN YOLA ÇIKMASINI: ÇÜNKÜ, ŞEHİRDEN HALKIN HABERİ OLMADAN AYRILMAK GEREKİYORDU. GÜNDÜZ ÇIKSA MÜ'MİNLERİN EZİYETE UĞRATILMA İHTİMALLERİ VARDI. 2. HZ. LÛT'UN MÜ'MİNLERİN ARDINDA YÜRÜMESİNİ: HZ. LÛT'UN ARKALARINDA BULUNDUĞUNU BİLEN MÜ'MİNLER, HİÇBİR TELÂŞA KAPILMADAN YÜRÜYECEKLERDİ. AZABIN KENDİLERİNE DE DOKUNMASINDAN ENDİŞE ETMEYECEKLERDİ.

35 3. KİMSENİN GERİ DÖNÜP BAKMAMASINI: SODOM ŞEHRİ, MÜ'MİNLERİN DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ ANA VATANLARI İDİ. İÇİNDE HISIM VE AKRABALARI, MALLARI, KIYMETLİ EŞYALARI BULUNUYORDU. GERİ DÖNÜP BAKTIKLARINDA HELÂK OLAN AKRABALARINA ACIMA, HARAP OLAN MAL VE MÜLKLERİNE ÜZÜLME HİSSİ DUYABİLİRLERDİ. BU İSE, ALLAH'IN HÜKMÜNE VE RAHMETİNE İTİRAZ MÂNÂSINA GELİRDİ. 4. ALLAH'IN EMRETTİĞİ YÖNE DOĞRU YÜRÜYEREK CEZA BÖLGESİNDEN ÇIKMALARINI..

36 HZ. LÛT BU EMİRLERİ ALIR ALMAZ, ŞEHİRDEN AYRILMA HAZIRLIKLARINA BAŞLADI. GECE YARISI OLUNCA MÜ'MİNLERİ ALARAK SODOM'DAN AYRILDI. SABAHA DOĞRU LÛT KAVMİNE ALLAH'IN AZABI GELİP ÇATTI. İNSANLARIN ÜZERİNE GÖKTEN TAŞ YAĞIYORDU. TAŞLAR, YAĞMUR DAMLALARI GİBİ BİRBİRİ ARKASINDAN İNİYOR; BU ESNADA GAİBDEN ŞÖYLE BİR SES İŞİTİLİYORDU:

37 - SİZ LÛT'UN HABER VERDİĞİ AZABI YALANLIYORDUNUZ. İŞTE AZAB
- SİZ LÛT'UN HABER VERDİĞİ AZABI YALANLIYORDUNUZ. İŞTE AZAB... TADIN BAKALIM. HZ. LÛT'UN DOĞRU SÖZLÜ OLDUĞUNU TASDİK EDİNİZ... LÛT KAVMİNİN YOK EDİLMELERİ SEHER VAKTİNDEN GÜN DOĞUNCAYA KADAR DEVAM ETTİ. BÖYLECE SAPIK VE AZGIN LÛT KAVMİ HELÂK OLURKEN, HZ. LÛT VE ONA İNANANLAR KURTULUŞA ERDİLER.

38 AYETLERDE, KAVMİN HELAKI ŞÖYLE TARİF EDİLİYOR:
DERKEN, TAN YERİNİN AĞARMA VAKTİNE GİRDİKLERİNDE ONLARI (O KORKUNÇ VE DAYANILMAZ) ÇIĞLIK YAKALAYIVERDİ. ANINDA (YURTLARININ) ÜSTÜNÜ ALTINA ÇEVİRDİK VE ÜZERLERİNE BALÇIKTAN PİŞİRİLMİŞ TAŞ YAĞDIRDIK. ELBETTE BUNDA 'DERİN BİR KAVRAYIŞA SAHİP OLANLAR' İÇİN GERÇEKTEN AYETLER VARDIR. O (ŞEHİR DE) GERÇEKTEN BİR YOL ÜSTÜNDE (HÂLÂ) DURMAKTADIR. (HİCR SURESİ, 73-76)

39 BÖYLECE EMRİMİZ GELDİĞİ ZAMAN, ÜSTÜNÜ ALTINA ÇEVİRDİK VE ÜZERLERİNE BALÇIKTAN PİŞİRİLMİŞ, İSTİF EDİLMİŞ TAŞLAR YAĞDIRDIK; RABBİNİN KATINDA 'BELLİ BİR BİÇİME SOKULMUŞ, DAMGALANMIŞ' OLARAK. BUNLAR ZALİMLERDEN UZAK DEĞİLDİR. (HUD SURESİ, 82-83)

40 SONRA GERİDE KALANLARI YERLE BİR ETTİK
SONRA GERİDE KALANLARI YERLE BİR ETTİK. VE ÜZERLERİNE BİR YAĞMUR YAĞDIRDIK; UYARILIP-KORKUTULANLARIN YAĞMURU NE KÖTÜ. GERÇEKTEN, BUNDA BİR AYET VARDIR, AMA ONLARIN ÇOĞU İMAN ETMİŞ DEĞİLDİRLER. VE ŞÜPHESİZ, SENİN RABBİN, GÜÇLÜ VE ÜSTÜN OLANDIR ESİRGEYENDİR. (ŞUARA SURESİ, )

41 BUNUN ÜZERİNE BİZ, KARISI DIŞINDA ONU VE AİLESİNİ KURTARDIK; O (KARISI) İSE (HELAKE UĞRAYANLAR ARASINDA) GERİDE KALANLARDANDI. VE ONLARIN ÜZERİNE BİR (AZAB) SAĞANAĞI YAĞDIRDIK. SUÇLU-GÜNAHKARLARIN UĞRADIKLARI SONA BİR BAK İŞTE. (ARAF SURESİ, 83-84)

42

43 Lut Gölü'nün uydudan çekilmiş fotoğrafları.
Lut Gölü ya da diğer bir adıyla Ölü Deniz.

44 LUT GÖLÜ'NDEKİ "APAÇIK AYETLER"
HUD SURESİ'NİN 82. AYETİ "BÖYLECE EMRİMİZ GELDİĞİ ZAMAN, ÜSTÜNÜ ALTINA ÇEVİRDİK VE ÜZERLERİNE BALÇIKTAN PİŞİRİLMİŞ, İSTİF EDİLMİŞ TAŞLAR YAĞDIRDIK" İFADESİYLE, LUT KAVMİ'NİN BAŞINA GELEN FELAKETİN ŞEKLİNİ AÇIKÇA BİLDİRİR.

45 AYETİN BAŞINDA GEÇEN "ÜSTÜNÜ ALTINA ÇEVİRMEK" FİİLİNİN ŞİDDETLİ BİR DEPREM İLE BÖLGENİN YERLE BİR OLDUĞUNU ANLATIYOR OLMASI MÜMKÜNDÜR. NİTEKİM, HELAK OLAYININ YAŞANMIŞ OLDUĞU BÖLGE OLAN LUT GÖLÜ, BÖYLE BİR DEPREMİN OLUŞTUĞUNA DAİR "APAÇIK DELİLLER" TAŞIMAKTADIR.

46 ALMAN ARKEOLOG WERNER KELLER KONU HAKKINDA ŞÖYLE DİYOR:
BU BÖLGEDE BİR GÜN KENDİNİ GÖSTERMİŞ OLAN ÇOK BÜYÜK BİR ÇÖKMEDE PATLAMALAR, YILDIRIMLAR, YANGINLAR VE DOĞAL GAZLARLA BİRLİKTE KORKUNÇ BİR DEPREM OLMUŞ VE SİDDİM VADİSİ İLE BİRLİKTE LUT KAVMİ'NİN ŞEHİRLERİ YERİN DERİNLİKLERİNE GÖMÜLMÜŞLERDİ.

47 ZATEN LUT GÖLÜ, YA DA DİĞER ADIYLA ÖLÜ DENİZ, AKTİF BİR SİSMİK BÖLGENİN, YANİ BİR DEPREM KUŞAĞININ TAM ÜSTÜNDE YER ALMAKTADIR: ÖLÜ DENİZ'İN TABANI RİFT VADİSİ DENİLEN TEKTONİK KÖKENLİ BİR ÇÖKÜNTÜ İÇİNDE YER ALIR. BU VADİ KUZEYDE TABERİYE GÖLÜ'NDEN, GÜNEYDE ARABAH VADİSİ'NİN ORTASINA KADAR 300 KM.'LİK BİR UZANTIDA YER ALIR.

48 AYETİN DEVAMINDA "ÜZERLERİNE BALÇIKTAN PİŞİRİLMİŞ, İSTİF EDİLMİŞ TAŞLAR YAĞDIRDIK" CÜMLESİYLE İFADE EDİLEN OLAYIN İSE, LUT GÖLÜ KIYISINDA MEYDANA GELEN VOLKANİK BİR PATLAMA VE BUNUN SONUCUNDA PÜSKÜREN "PİŞİRİLMİŞ KIVAMDAKİ" KAYA VE TAŞLAR OLMASI MÜMKÜNDÜR. (ŞUARA SURESİ'NİN 173. AYETİNDE AYNI OLAY "...VE ÜZERLERİNE BİR YAĞMUR YAĞDIRDIK; UYARILIP-KORKUTULANLARIN YAĞMURU NE KADAR DA KÖTÜ" ŞEKLİNDE BİLDİRİLMİŞTİR.)

49 WERNER KELLER BU KONUDA DA ŞÖYLE DİYOR:
BU DEPREM SIRASINDA, YERKABUĞUNUN ÇATLAYIP ÇÖKÜŞÜ, KABUĞUN ALTINDA UYUYAN VOLKANLARA SERBEST YOL VERMİŞTİR. ŞERİA'NIN YUKARI VADİSİNDE BUGÜN DE SÖNMÜŞ KRATERLERE RASTLANMAKTA OLUP BURALARDA KİREÇ KATMANLARI ÜZERİNDE GENİŞ LAV KÜTLELERİ VE BAZALT KATMANLARI YER ALMIŞTIR.

50 İŞTE BU LAV VE BAZALT KATMANLARI, ZAMANINDA BURADA VOLKANİK BİR PATLAMANIN VE DEPREMİN OLDUĞUNU GÖSTEREN EN BÜYÜK KANITLARDIR. KURAN'DA, "ÜZERLERİNE BALÇIKTAN PİŞİRİLMİŞ, İSTİF EDİLMİŞ TAŞLAR YAĞDIRDIK" İFADESİYLE TARİF EDİLEN OLAY DA BÜYÜK OLASILIKLA BU VOLKANİK PATLAMADIR.

51 AYNI AYETTE "...EMRİMİZ GELDİĞİ ZAMAN ÜSTÜNÜ ALTINA ÇEVİRDİK" ŞEKLİNDE İFADE EDİLEN OLAY DA RİFT VADİSİ'NDE TEKTONİK KÖKENLİ OLAN VE VOLKANLARIN YERYÜZÜNE BÜYÜK BİR ŞİDDETLE ÇIKMASINA SEBEP VEREN DEPREM GETİRDİĞİ YARILMA VE ÇÖKÜNTÜLER OLMALIDIR.

52 GÖL, AKDENİZ'İN YÜZEYİNDEN YAKLAŞIK 400 METRE DAHA ALÇAKTADIR
GÖL, AKDENİZ'İN YÜZEYİNDEN YAKLAŞIK 400 METRE DAHA ALÇAKTADIR. GÖLÜN EN DERİN YERİ DE 400 METRE OLDUĞUNDAN, GÖL TABANI AKDENİZ'İN YÜZEYİNDEN 800 METRE ALÇAKTADIR. BU, DÜNYANIN EN ALÇAK NOKTASIDIR: DÜNYANIN DENİZ YÜZEYİNDEN AŞAĞI OLAN BAŞKA BÖLGELERİNDE ALÇAKLIK EN FAZLA 100 METRE KADARDIR.

53 LUT GÖLÜ'NÜN BAŞKA BİR ÖZELLİĞİ DE SUYUNDAKİ TUZ YOĞUNLUĞUNUN ÇOK YÜKSEK OLMASI, TUZ MİKTARININ %30'U BULMASIDIR. BUNDAN DOLAYI GÖLDE BALIK YA DA YOSUN GİBİ HERHANGİ BİR CANLI YAŞAYAMAZ. BATI DİLLERİNDE LUT GÖLÜ'NE "DEAD SEA" (ÖLÜ DENİZ) DENİLMESİNİN SEBEBİ DE BUDUR.

54 KURAN'DA ANLATILAN LUT KAVMİ İLE İLGİLİ OLAY, TAHMİNLERE GÖRE YAKLAŞIK MÖ 1800 YILLARINDA OLMUŞTUR. ALMAN ARAŞTIRMACI, WERNER KELLER, ARKEOLOJİK VE JEOLOJİK İNCELEMELERE DAYANARAK YAPTIĞI AÇIKLAMALARDA LUT KAVMİ'NİN YAŞADIĞI SODOM VE GOMORRA ŞEHİRLERİNİN YERLERİNİN SİDDİM VADİSİ DENİLEN VE LUT GÖLÜ'NÜN EN ALT UCUNDA BULUNAN BÖLGEDE OLDUĞUNU VE ZAMANINDA BURALARDA BÜYÜK VE GENİŞ YERLEŞİM ALANLARININ BULUNDUĞUNU BELİRTİYOR.

55

56 POMPEİ DE AYNI SONA UĞRAMIŞTI KURAN'DA, ALLAH'IN KANUNLARINDA HİÇBİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞI ŞÖYLE HABER VERİLİR:...ONLARA UYARICI-KORKUTUCU GELDİĞİNDE, NEFRETLERİNDEN BAŞKASINI ARTTIRMADI. (HEM DE) YERYÜZÜNDE BÜYÜKLÜK TASLAYARAK VE KÖTÜLÜĞÜ TASARLAYIP DÜZENLEYEREK. OYSA HİLELİ DÜZEN, KENDİ SAHİBİNDEN BAŞKASINI SARIP-KUŞATMAZ. ARTIK ONLAR ÖNCEKİLERİN SÜNNETİNDEN BAŞKASINI MI GÖZLEMEKTEDİRLER? SEN, ALLAH'IN SÜNNETİNDE KESİNLİKLE BİR DEĞİŞİKLİK BULAMAZSIN VE SEN, ALLAH'IN SÜNNETİNDE KESİNLİKLE BİR DÖNÜŞÜM DE BULAMAZSIN. (FATIR SURESİ, 42-43)

57 POMPEİ'NİN HELAKI, VEZÜV YANARDAĞI'NIN PATLAMASIYLA GERÇEKLEŞMİŞTİ.
EVET, "ALLAH'IN SÜNNETİNDE (KURALLARINDA) HİÇBİR DEĞİŞİKLİK" YOKTUR. ALLAH'IN KURALLARINA AYKIRI GİDEN, O'NA BAŞKALDIRAN HERKES, AYNI İLAHİ KANUNLA KARŞILIK GÖRÜR. ROMA İMPARATORLUĞU'NUN DEJENERASYONUNUN SEMBOLÜ OLAN POMPEİ DE, AYNI LUT KAVMİ GİBİ, CİNSEL SAPKINLIKLARA BATMIŞTI. SONU DA LUT KAVMİ'YLE BENZER OLDU. POMPEİ'NİN HELAKI, VEZÜV YANARDAĞI'NIN PATLAMASIYLA GERÇEKLEŞMİŞTİ.

58 VEZÜV YANARDAĞI, İTALYA'NIN, ÖZELLİKLE DE NAPOLİ KENTİNİN SEMBOLÜDÜR
VEZÜV YANARDAĞI, İTALYA'NIN, ÖZELLİKLE DE NAPOLİ KENTİNİN SEMBOLÜDÜR. YAKLAŞIK, 2000 YILDAN BERİ SUSKUN OLAN VEZÜV "İBRET DAĞI" ŞEKLİNDE ADLANDIRILIR. VEZÜV'ÜN BU ŞEKİLDE TANIMLANMASI BOŞUNA DEĞİLDİR. ÜNLÜ SODOM VE GOMORRA KENTLERİNİN BAŞINA GELEN FELAKETLE, POMPEİ FACİASI BİRBİRİNE ÇOK BENZEMEKTEDİR.

59 POMPEİ'NİN BÖYLE BİR FELAKETLE YERYÜZÜNDEN SİLİNMESİNDE ELBETTE DERS ÇIKARILABİLECEK BİR YÖN VARDI. TARİHİ KAYITLAR, ŞEHRİN YOK OLMADAN ÖNCE TAM BİR SEFAHAT VE SAPKINLIK MERKEZİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR. ŞEHRİN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİ, FUHUŞUN ÇOK YAYGIN OLMASIYDI.

60 FELAKET ÖNCESİNDE POMPEİ KENTİNDEKİ REFAH VE ZENGİNLİĞİ GÖSTEREN BİR FRESK.

61 ANCAK VEZÜV'ÜN LAVLARI BİR ANDA TÜM KENTİ HARİTADAN SİLDİ
ANCAK VEZÜV'ÜN LAVLARI BİR ANDA TÜM KENTİ HARİTADAN SİLDİ. OLAYIN EN İLGİNÇ YANI İSE, KENTİN GÜNLÜK YAŞANTISI İÇİNDE, VEZÜV'ÜN KORKUNÇ PATLAMASINA RAĞMEN, KİMSENİN KAÇMAMIŞ VE ADETA BÜYÜLENEREK FELAKETİN FARKINA BİLE VARAMAMIŞ OLMALARIYDI. YEMEK YİYEN BİR AİLE, O ANDAKİ GİBİ AYNEN TAŞLAŞMIŞTI. CİNSEL BİRLEŞME HALİNDE, SAYISIZ TAŞLAŞMIŞ ÇİFT BULUNMUŞTU.

62 DAHA DA ÖNEMLİSİ, BU ÇİFTLER ARASINDA, AYNI CİNSTEN OLANLAR, KÜÇÜK ERKEK VE KIZ ÇOCUKLAR DA VARDI. POMPEİ KALINTILARINDAN ÇIKARILAN TAŞLAŞMIŞ İNSAN CESETLERİNİN, BAZILARININ YÜZLERİ HİÇ BOZULMADAN KALMIŞTI. GENEL YÜZ İFADESİ ŞAŞKINLIKTI.

63

64 POMPEİ KALINTILARINDAN ÇIKARILAN TAŞLAŞMIŞ İNSAN CESETLERİNDEN BİRKAÇ ÖRNEK. İŞTE FACİANIN EN AKIL ALMAZ YÖNÜ BURADADIR. NASIL OLMUŞ DA BİNLERCE İNSAN HİÇBİR ŞEY GÖRMEDEN VE DUYMADAN, ADETA ÖLÜMÜN GELİP KENDİLERİNİ YAKALAMASINI BEKLEMİŞLERDİR?

65 LÛT KAVMİ, AHLÂKSIZLIĞI, ZULÜM VE SAPIKLIĞI YÜZÜNDEN HELÂK EDİLMİŞTİR
LÛT KAVMİ, AHLÂKSIZLIĞI, ZULÜM VE SAPIKLIĞI YÜZÜNDEN HELÂK EDİLMİŞTİR. HZ. LÛT VE ONA TÂBİ OLANLARIN, BELDELERİNDEN AYRILDIKTAN SONRA MISIR VEYA ŞAM'A, YAHUT DA ÜRDÜN'E GİTTİKLERİ SÖYLENMEKTEDİR.DAHA SONRA HİCAZ HAVALİSİNE GİTMEKLE EMROLUNDU VE VEFATINA KADAR ORADA KALDI. 

66 SONUÇ 1) ALLAH’IN BİZE LUT KISSASINI ANLATMASININ İLK AMACI MUHARREF TEVRAT VASITASI İLE MEKKE İNSANLARININ EDİN­DİKLERİ YALAN YANLIŞ BİLGİLERİ DÜZELTMEKTİR. 2) KISSANIN ANLATILMASI İLE YERYÜZÜNDEKİ BÜTÜN CA­HİLİYE TOPLUMLARINDA OLDUĞU GİBİ MEKKE CAHİLİYYE TOP­LUMUNDA DA GÖRÜLEN SAPIK BİR MÜNASEBET ŞEKLİ, ERKEK ER­KEĞE YAPILAN CİNSİ İLİŞKİ MAHKUM EDİLİR.

67 3) DAHASI FERDİ OLMAKTAN ZİYADE, YANİ YAPANLARIN VAROLDUĞU HALDE BİLİNMEDİĞİ BİR YAPIDAN ÇOK, ALENİ ÜSTELİK TOPLUMSAL OLARAK YAPILAN BİR FİL HALİNE GELEN CİNSEL SUÇLARIN AZABA MÜSTAHAK OLDUĞU ANLATILIR.

68 4) GÜNÜMÜZDE YAPILAN BU ÇİRKİN FİİLLERİN BOYUTU LUT KAVMİNİN YAPTIĞI TOPLUMSAL PİSLİĞİN ÇOK İLERİSİNDE­DİR. ERKEK ERKEĞE, KADIN KADINA EVLENMENİN NORMAL GÖ­RÜLDÜĞÜ, HOMOSEKSÜEL OLİMPİYATLARI GİBİ TERTİPLERLE GLO­BAL ÇİRKİNLİKLERİN BİR ARAYA GETİRİLDİĞİ, OLİMPİYATLARLA ERKEKLE­RİN KADIN, KADINLARIN ERKEK OLARAK YAŞAMAK İSTEDİKLERİ BİR DÜNYANIN SAPIKLIKTA LUT KAVMİNDEN ÇOK İLERİ OLDUĞU­NU SÖYLEMEK YANLIŞ BİR TESPİT OLMASA GEREKTİR.

69 5) BİR PEYGAMBERİN YÜZÜ SUYU (
5) BİR PEYGAMBERİN YÜZÜ SUYU (!) HÜRMETİNE DAHİ ONUN AİLESİNDEN BİRİ OLAN KARISININ DAHİ AFFEDİLMEDİĞİ NUH (A)’UN OĞLUNUN CEZALANDIRILMASINDAN SONRA İKİNCİ BİR ÖRNEK OLARAK MUHATAPLARA SUNULUR. 6) 0 HALDE ALLAH’IN KINADIĞI BU FİİLİN KÖTÜLÜĞÜ VE BUNUN GETİRECEĞİ BELALAR TÜM İNSANLARA HATIRLATILMALIDIR.

70 İSLAM DİNİ ERKEK ERKEĞE (HOMOSEKSÜELLİK) VE KADIN KADINA (SEVİCİLİK)=(LEZBİYENLİK) CİNSEL İLİŞKİLERİ HARAM KILDIĞI GİBİ KADINA ARKA ORGANINDAN (ANÜS) CİNSEL TEMASTA BULUNMAYI DA YASAKLAMIŞ, HARAM KILMIŞTIR.

71 SEBEBLERİ NELERDİR? 1)ERKEKLERİN BİRBİRLERİNİN AVRET BÖLGELERİNE BAKMALARI 2) ON YAŞINDAN SONRA ERKEK ÇOCUKLARININ BİR ARADA YATIRILMASI 3)YETİŞKİN ERKEKLERİN VÜCUTLARI TEMAS EDECEK ŞEKİLDE BİR YORGAN ALTINDA YATMASI 5) ERKEKLERİN BİRBİRLERİNİ YANAKTAN ÖPMELERİ 6) KADINLARA ARKA ORGANDAN CİNSEL TEMAS DA BULUNULMASI (KÜÇÜK LUTİLİK) 7)BEKARLIK VE SÜREKLİ BEKAR DURMA 8) GİYİMDE, SÖZ VE DAVRANIŞLARDA ERKEKLEŞMEK.

72 DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TARAFINDAN YAPILAN 2007 ARALIK TAHMİNLERİNE GÖRE, ŞU ANDA DÜNYA GENELİNDE TOPLAM 33.2 MİLYON KİŞİNİN AIDS OLDUĞUNU BELİRTİRKEN , “BU RAKAMIN 30.8 MİLYONUNU ERİŞKİNLER, 15.4 MİLYONUNU KADINLAR VE 2.5 MİLYONUNU İSE 15 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR OLUŞTURUYOR” .

73 TEK EŞLİLİĞİ VE SADAKATİ ÖNEMSEMELİYİZ.İSLAMA GÖRE YAŞAMALIYIZ.
SON SÖZ: TEK EŞLİLİĞİ VE SADAKATİ ÖNEMSEMELİYİZ.İSLAMA GÖRE YAŞAMALIYIZ. YH


"YERYÜZÜNÜN İLK SAPIK İNSANLARI : L U T K A V M İ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları