Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Lactarius helvus Sınıf :Basidiomycetes Takım: Russulales Familya : Russulaceae Makroskobik Özellikleri Şapka  4-15 cm çapında, genç iken yaygınlaşmış.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Lactarius helvus Sınıf :Basidiomycetes Takım: Russulales Familya : Russulaceae Makroskobik Özellikleri Şapka  4-15 cm çapında, genç iken yaygınlaşmış."— Sunum transkripti:

1 Lactarius helvus Sınıf :Basidiomycetes Takım: Russulales Familya : Russulaceae Makroskobik Özellikleri Şapka  4-15 cm çapında, genç iken yaygınlaşmış konveks, bazen genişçe, sonradan daha düz hale gelir ve hatta biraz basıklaşıp huni biçimini de alabilir.  Yüzeyi mat, kuru, bazı yerleri biraz mikamsı görünüştedir.  Rengi kahverengi et rengi, kırmızımsı tarçın veya pembe tonlarda, nemli iken parlak kahverengi-turuncu ve aynı zamanda şarabi-pas renginde de olabilir.

2  Kuru şartlarda pembemsi gri, yaşlandıkça solar ve her taraf aynı renk alır,  ancak genelde kenarlara doğru daha açık veya daha sarımsı tonlardadır.  Şapkanın kenarları gençlerde aşağıya doğru kıvrık iken yaşlı örneklerde düzleşir ve yukarıya doğru kalkıp şapkanın huni görünüşünü kazanmasına yardımcı olur. Sap  4-12 x 0,5-2,5 cm, silindirik, hafifçe eğri, sapın içi dolgun iken sonradan orta kısımları süngersi bir hal alıp oldukça kolay kırılır hale gelir. Lactarius helvus

3  Sapın yüzeyi kuru, mat veya hafifçe parlak, pudramsı  uç kısmı tanecikli, çıplak  Sap rengi şapka rengine benzer ancak hafifçe açık tonlarda veya bazen biraz daha kırmızı tonlarda, yaşlandıkça kirli kızılımsı kahverengileşir,  uç kısım daha açık renkli ve dip kısmı ise beyazımsı veya açık sarımsı görünüşte, ezilen yerler kahverengiye döner. Eti  beyazımsı, açık ten rengi, başlangıçta kokusuz, daha sonra veya kuruyunca kuvvetli bir baharat kokusunda veya hindiba ya da kereviz kokusunda, tadı hoştur. Lactarius helvus

4  Sütü az, hatta yaşlı örneklerde hiç yoktur,  sulu taze mantarlarda su görünüşünde,  kuru genç örneklerde sulu beyaz renkte,  tadı hoş veya az olarak boğazı irrite eder. Lameller  gençlerde soluk toprak sarısından turuncu-toprak sarısı renklere kadar farklı renklerde,  seyrek, enli, sap üzerindeki lamel kısımları tekrarlayan çatallanmalar veya damarlanmalar yapabilir.  Lamellerin kanarı kıvrık, dalgalı, pamuğumsu görünüşte ve diğer lamel kısımlarına göre soluk renktedir. Lactarius helvus

5

6 Habitat Kayın, çam gibi ağaçların altında veya karayosunları arasında gruplar halin­de yetişir. Sonbahar aylarında ortaya çıkar.

7

8 Entoloma sinuatum Sınıf:Basidiomycetes Takım: Agaricales Familya: Entolomataceae Makroskobik Özellikleri Şapka  6-15 çapında,  genç iken yarıküresel-konik, olgun mantarlarda konveks ve yaşlı mantarlarda ise düzleşmiş bir durumdadır.  bazen merkezi biraz basık  Yüzeyi kuru, parlak,  Renk açık sarımsı toprak kahverenginden grimsi toprak kahverengine kadar değişen renklerde, bazen güderi rengi gri, ya da açık kırmızımsı kahverengi olabilir.

9  Şapkanın kenarı genç örneklerde uzun süre aşağıya kıvrık kalır, sonradan hafifçe düzleşir. Sap  5-14x1,2-2 cm, silindirik, dip kısmına doğru hafifçe şişkinleşmiş, sapın içi gözenek şeklinde oyuklu veya tünel biçiminde oyuklu durumdadır.  Başlangıçta katı ve lifli yapılıdır.  Sapın yüzeyi çoğu zaman tüysüz veya çıplak ya da boyuna çizgilidir.  Renk beyazdan kirli beyaz, krem tonlarda ve yaşlı mantarlarda gri kahverengimsi bir renk alır. Makroskobik Özellikleri

10 Eti  beyaz, merkezde kalın, kenarlara doğru ince, tadı ve kokusu unumsu, bazen kavunsudur. Doğada yayılma alanı  Tek tek veya gruplar halinde özellikle kayın ve meşe ormanlarında, bazen de kumlu, tebeşirli ve silikatlı topraklarda yetişir.  Sonbahar aylarında ortaya çıkarlar. Yayılışı Muğla, İstanbul ve Muş civarında belirlenmiştir.

11

12

13

14 Muskarin Sendromuna Neden Olan Türler Inocybe fastigiata Sınıf :Basidiomycetes Takım :Agaricales Familya :Cortinariaceae Makroskobik Özellikleri Şapka  3-7 cm çapında, genç iken oval, konik veya çan şekilli ve şapkanın kenarları bariz bir tarzda sapa bitişik,  mantar olgunlaştığında şapka bir şemsiye gibi açılıp düzleşir ve yaygınlaşır,  Yüzeyi kuru, radyal olarak düzenlenmiş saman sarısı renkli uzun ipeksi fibriller veya çizgilere sahiptir.  şapkanın tipik rengi saman sarısı veya açık toprak sarısıdır.

15  Bazen zeytuni sarı veya daha açık ya da kahverenginin tonları şeklinde daha koyu, kahverengi-sarı, gri-kahverengi gibi renklerdedir.  Şapkanın kenarı çok yaşlı örneklerde yarılır veya yukarıya doğru hafifçe kıvrılır  bu görüntü hemen hemen tipik bir özelliktir. Sap  3-9x0,4-0,8 cm, silindirik, aşağıya doğru nadiren hafifçe kalınlaşabilir.  Sapın uç kısmı kepeğimsi veya pamuğumsu ve beyaz renkli iken diğer sap kısımlarının yüzeyi boylu boyunca fibrilöz, bazen fibrilöz-pullu ve kösele rengindedir.  Çok genç mantarlarda zayıf, geçici bir kortina vardır.

16 Eti  beyaz, ince ve hoşa gitmeyen bir tadı vardır. Lameller  başlangıçta soluk renklerde veya beyazımsı, sonra nadiren zeytuni sarı veya zeytuni yeşil renk alır iken kenarları beyaz kalır.  Lameller daha da sonra açık kahverengiye dönebilir.  hemen hemen serbest tarzda sapa bağlanan lameller arasında lamelcikler bulunur,  enleri 4 mm kadardır.  Kenarı pamuğumsu ve beyazdır.

17

18 Habitat  Genellikle kayın, meşe ve çam ormanlarında ilkbahar sonlarından sonbahar sonlarına kadar, patika yolların kenarlarında kireç taşlı ve silikatlı topraklarda tek tek ya da çok sayıda yetişir.  Yaygın bir türdür. Yayılışı Sinop, Samsun, Elazığ, Van, Isparta, Kars, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Uşak, Bolu, Manisa ve Malatya'da yaygındır.

19

20


"Lactarius helvus Sınıf :Basidiomycetes Takım: Russulales Familya : Russulaceae Makroskobik Özellikleri Şapka  4-15 cm çapında, genç iken yaygınlaşmış." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları