Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ"— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ

2

3

4 Genç beyinler ölmesin!

5 BAĞIMLILIK: Birey ile nesne arasında
kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki; bireyin isteği ile başlasa da zaman içinde bireyin özerkliğini ortadan kaldıran bir özellik taşımaktadır. Bu durum zaman içinde bireyde o zamana kadar olmayan bazı tutumlar geliştirmesine yol açar. Gerek iç gerekse dış dünya ile ilişkilerinde sorunlar doğmasına neden olur.

6 Merkezi sinir sistemini
MADDE BAĞIMLILIĞI; Merkezi sinir sistemini etkilediği için maddenin keyif verici duygusunu tatmak ya da yokluğundan doğan huzursuzluktan kaçınmak için devamlı ya da periyodik olarak alma arzusu.

7 İÇKİ, SİGARA VE UYUŞTURUCUNUN YAPTIĞI TAHRİBATI HİÇBİR DÜŞMAN YAPMAZ!!

8 BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER SİGARA ALKOL UYUŞTURUCULAR

9 ALKOL Alkol kimyasal bir bileşik olup bağımlılık yaratan anlamında kastedilen alkollü içeceklerdir. Buna göre Alkollü içki; Bileşiminde çeşitli oranda alkol bulunan ve içildiği zaman geçici bir keyif ve sarhoşluk veren, zamanla da vücutta zehirleyici tesirler yapan ve alışkanlık yaratan içkilerdir.

10 Alkol kullanımına başlamanın nedenlerini de sigaraya başlama
nedenleri gibi aynı nedenlere bağlayabiliriz.

11 Yaşamak Güzeldir ! Çiçekler Solmasın !
O Zamanlar bunları unutmak için çok içiyordum. Ama alkol kesmiyordu. Hap, cigaralık diye diye eroine bulaştım. Eroin berbat bir şey abi. Girdin mi çıkışın yok. ‘Her içici bir satıcıdır’ dediler. Mal verdiler; hem bana, hem satmam için yanıma. Gece gittiğimiz kulüpler, oteller var. Oralarda üç beş kuruş kazanıyoruz. Onu da gidip mala yatırıyoruz çoğunlukla. Benim sonum yakın abi. Çünkü geçen gün verilen malı dağıtıp parasıyla cep telefonu aldım kendime. Bir de arkadaşlarımı alıp, balık lokantasına götürdüm. Para bitti. Her yerde aranıyorum. Polis yakaladı diye 5-10 kurtuldum şimdilik ellerinden. Yakında “bir kız çöplükte ölü bulundu” diye duyarsın. Altına ne olur şunu yaz: Çöplükte yaşadı çöplükte öldü Polnette yayınlanan Uyuşturucu Bağımlısı Vatandaşımızın hayat öyküsü ise; Şöyle, Sabah Gazetesi 28 Ocak 2003 Salı Çiçekler Solmasın !

12 DİKKAT!!  Şu anda gireceğiniz bölümde; sizi rahatsız edebilecek görüntüler olabilir. 17 yaşında trafik kazası geçirmiş bir kişiye ait bazı görüntüler vardır. Bu görüntülerin bu sayfalarda yayınlamasının tek bir amacı vardır , belki  aklımıza gelirde alkollü iken araç kullanmayız , kullananları uyarınız.

13 ALKOLLÜ BİRİNİN KAZASINA KURBAN OLAN BIR KİŞİNİN HİKAYESİ İŞTE  Jacqueline SABURIDO, 19 EYLÜL 1999
                                                                                                                               

14 6 YAŞINDAKİ DOĞUM GÜNÜNDE…
6 YASINDAKI DOGUMGUNUNDE                                                                                

15 BİR AKŞAM ARKADAŞLARI İLE…
BIR AKSAM ARKADASLARI ILE.                                                                               

16 VE ISTE SABRINA’NIN ARABASINDAN ARTA KALANLAR
VE ISTE SABRINA’NIN ARABASINDAN ARTA KALANLAR. EVINE DONERKEN 17 YASINDAKI BIR OGRENCI ARABASINA CARPTI. BU OGRENCI ICKILI IDI. VE BU 1999 ARALIK AYINDAYDI…

17 KAZADAN SONRA SABRINA 40’TAN FAZLA OPERASYON GEÇİRMEK ZORUNDA KALDI…

18 JACQUELINE ARABASI YANARKEN BULUNDU, VUCUDU 45 SANIYEDEN AZ BIR SUREDE YANDI... 

19 2000 YILINDA BABASI İLE BERABER…

20 BAKIMI SIRASINDA… BAKIMI SIRASINDA

21 SIMDI 20 YASINDA VE ASLA 3 YIL ONCE ALKOLLU OLDUĞU İÇİN KENDİSİNİ AFFEDEMİYOR… JACQUELINE’IN HAYATINI DURDURDUĞUNUN BİLİNCİNDE!!

22 BU FOTO KAZADAN 4 YIL SONRA CEKILDI VE JACQUELINE HALA BAKIM ALTINDA
BU FOTO KAZADAN 4 YIL SONRA CEKILDI VE JACQUELINE HALA BAKIM ALTINDA. VUCUDUNUN  % 60’I YANMIS DURUMDA

23 HERKES ARABA KAZASINDA ÖLMÜYOR
Alkollü araç kullanmayın Gaza basarken biraz daha dikkat!! NEŞEYİ İÇKİDE DEĞİL, TABİATIN GÜZEL SESİNDE ARAYIN…

24 İnsan vücuduna zararlı etkileri olan
sigara ve alkol kolay ulaşılabilir olması nedeniyle toplumdaki kullanıcı sayısı bu konuda tüm propagandalara rağmen hızla artmaktadır. Alkolizm tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarından biridir.

25 UYUŞTURUCULAR Tıp Dilinde Uyuşturucu Bağımlılığı; Kişinin doğal ve sentetik yolla elde edilen bir maddeyi iradesi dışında almak zorunda kalışı şekilde tanımlanabilir.

26 “Yaşamak.. yaşamadan ölmek..ölünce cennete mi giderdim acaba? Allah beni yaşamak.. seviyor muydu? Bilmiyorum, neyimi sevsin? Ben onu terk ettim bir sürü karışık düşünceler. aldıkça bu düşüncelerin uyuşturucu almazsam yaşama umudum şiddeti artıyor. kayboluyordu. Yoksa çıldırmış mıydım? Çıldıracaktım. Bilemiyorum.”

27 Bu hayatının baharında çağımızın getirdiği en büyük tehlikelerden biri olan uyuşturucunun pençesine düşmüş binlerce talihsiz gençten yalnızca birinin feryadıdır.

28 Sigarada bağımlılığa neden olan kimyasal madde
NİKOTİNDİR! Nikotin bağımlılığı tıbbi açıdan alkol, eroin ve kokain bağımlılığına benzer. Bu nedenle tiryakilerin sigarayı bırakması zordur. Sigaradan alınan ilk nefesle birlikte nikotin beyne ulaşır ve bazı merkezleri uyararak etkisini gösterir.

29 Sigaradan alınan ilk nefes endişe ve sıkıntıların
hafiflemesi ve zihnin daha hızlı çalışması gibi algılara neden olur. Aslında gerçek durum tam tersidir. Yani gerçekte yoksunluk ve aranılan maddeye kavuşmanın verdiği bir histir sadece. Nikotinin kesilmesinden 24 saat içinde aşırı istek, huzursuzluk, kızgınlık, endişe, dikkat dağınıklığı, kalp fonksiyonlarının yavaşlaması ve iştah artması gibi etkiler gösterir.

30 Sigaraya başlama nedenleri! Gösteriş ve kendini ispatlama isteği,
Toplumdan kaçma eğilimi Sıkıntı Arkadaş yerini tutması Ergen ve ebeveyn çatışması, Gösteriş ve kendini ispatlama isteği, Model alma ve özenti

31 Kuşak çatışması, toplumsal baskı ve
özellikle ergenlik dönemi ile birlikte gençte başlayan bunalımlar ergende yeni arayışlara neden olmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar bunu doğrulamaktadır. Her geçen gün sigaraya başlayanların sayısı artmakta ve başlama yaşı düşmektedir. Sigara kullanma nedeni özellikle ergenlik çağı ve üniversite dönemiyle birlikte bireyde gelişen bağımsızlık duygusu, toplumsal kurallara sembolik bir başkaldırı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

32 sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır.
Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadırlar. Sigara içen gençler sigara içmeyen gençlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar.

33 Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını
İlk nefes ... ve sonrası Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir.

34 Y o r u m s u z !

35 Bundan Yüzyıl sonra banka hesabınızda kaç paranızın olduğunu, hangi tür bir evde oturduğunuzun yada ne çeşit araba kullandığınızın hiç önemi kalmayacak ancak; bir çocuğun hayatında etkili olabilirseniz dünya daha farklı olacaktır.

36 SİGARAYI BIRAKTIKTAN…

37 20 Dakika Sonra Kan basıncınız düzelir Kalp atışlarınız normale döner El ve ayak ısınız normale döner 8 Saat Sonra Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat Sonra Karbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat Sonra Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir 72 Saat Sonra Nefes almanız kolaylaşır Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta Sonra Kan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay Sonra Öksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır. Nefes alma sorunlarınız iyileşir Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar SİGARA SİGARA

38 ...!! 1 Yıl Sonra 5 Yıl Sonra 10 Yıl Sonra 15 Yıl Sonra
Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner 5 Yıl Sonra Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır 10 Yıl Sonra Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner 15 Yıl Sonra Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner ...!!

39 Her 5 öğrenciden 1’i sigara, alkol veya uyuşturucu
Kullanıyor. Orta öğretim okullarındaki öğrencilerin yüzde 20’sinin sigara, alkol veya uyuşturucu kullandığı belirlendi. Bir sendikanın 42 ilde, hazırlık, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıftan toplam 13 bin 950 öğrenciye yaptırdığı anket sonucunda, geçmiş yıllara göre daha çok öğrencinin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara yöneldiği ortaya çıktı. (K.T.Ü)

40 Herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor.
Tütünün kanserojen olduğunu duymayan bilmeyen kalmadı. Sigara içmek bilerek intihardır. Kendi kendini öldürmektir. Bile bile ölüme gitmek nedir siz düşünün…

41 Kendimi harika hissediyorum! Bunun tadını çıkarıyorum.
Sigarayı bıraktım Güçlü ve sağlıklıyım. Bunun tadını çıkarıyorum.

42

43 GENÇLER; UYUŞTURUCU SİZE KURULAN TUZAKLARIN EN KÖTÜSÜDÜR…

44 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları