Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEKİRDAĞ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEKİRDAĞ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 TEKİRDAĞ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
AŞI HAFTASI TEKİRDAĞ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

2 BULAŞICI HASTALIKLARLA MÜCADELE
Koruyucu hekimlik hizmetleri, kişiye ve çevreye yönelik olarak ikiye ayrılır. KİŞİYE YÖNELİK HİZMETLER - Bağışıklama hizmetleri - Sağlık Eğitimi - Bireysel temizlik - Beslenme - Kültürel ve Ekonomik Gelişme ÇEVREYE YÖNELİK HİZMETLER İçme ve kullanma sularına yönelik çalışmalar Atıklara yönelik çalışmalar

3 ‘Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk ’
BULAŞICI HASTALIKLARLA MÜCADELEDE ; BAĞIŞIKLAMANIN AYRICA ÖNEMİ VARDIR. 21-27 NİSAN 2012 AŞI HAFTASI TÜRKİYE ETKİNLİKLERİ ‘Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk ’

4 AŞI HAFTASI Toplumun tüm kesimlerini Aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar konusunda bilgilendirmek, öncelikle 5 yaş altındaki eksik aşılı çocukların aşılarını tamamlamak ve aşılama hizmetlerinin yaygınlaştırmak Aşı Haftasının amacıdır.

5 AŞININ ÖNEMİ .... Çocukluk çağında ciddi hastalık, sakatlık ve ölümlere neden olan ve  çok tehlikeli olan bulaşıcı hastalıklardan çocuklarımızın korunmaları için mutlaka aşılanmaları gereklidir.

6 Aşı nedir? Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Aşılarla oluşan vücut direnci genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

7 Bunları biliyor muyduk …
Dünyada İlk uygulanan aşı çiçek aşısıdır ve Anadolu’da aşıcı kadınlar tarafından uygulanmıştır. Dr.Reşat Rıza (KOR) Dünyada ilk tifüs aşısını bulan kişidir yılında Erzurum’da 3.orduya uygulanmıştır.

8 Bunları biliyor muyduk ..
1937 yılında Çin’de meydana gelen kolera salgınında Ülkemizde üretilen aşılar Kızılay aracılığıyla gönderilmiştir. Bu aşılar sayesinde salgın ortadan kaldırılmıştır. Biz aşıları Türkler sayesinde öğrendik. Avrupalı bilim adamları

9 Sağlık Bakanlığı Aşıyla korunabilir hastalıklarla mücadele için Genişletilmiş Bağışıklama Programı’nı (GBP) uygulamaya koymuştur.

10 GBP’nin (Genişletilmiş Bağışıklama Programı) amacı aşı ile korunabilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesidir. .

11 Aşı İle Korunabilir Hastalıklar
Difteri, Boğmaca, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tetanoz (yenidoğan tetanozu dâhil), Verem, Çocuk felci, Hepatit B ve Hemophilus influenza tip b’ye Zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesine (Konjuge Pnömok Aşısı KPA) bağlı hastalıkları kapsamaktadır.

12 Çocukluk Döneminde Aşılama Takvimi Nasıldır?
Doğumda 1.ayın sonu 2.ayın 4.ayın 6.ayın 12. ay 18–24 ay İlköğretim 1.sınıf 8.sınıf Hep B I II III BCG DaBT-İPA-Hib R KPA KKK OPA Td Hep B: Hepatit B Aşısı BCG: Verem Aşısı DaBT-İPA-Hib: Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Polio, Hemofilus influenza tip b Aşısı (Beşli Karma aşı) KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı OPA: Oral Polio Aşısı Td: Erişkin Tipi Difteri-Tetanoz Aşısı KPA: 7 Bileşenli Konjuge Pnömokok Aşısı R: Rapel (Pekiştirme)

13 Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemlidir.
Böylece çocuğunuza kreşlerde veya okulda da hastalık bulaşmasını önlemiş olursunuz. Daha da önemlisi 5 yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediklerinden, aşılanmamış olan bu çocuklar bu ciddi enfeksiyon hastalıklarına karşı koyamazlar ve hastalıklara yakalanabilirler.

14 Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır.
Bunun dışında sadece çocuklar değil doğurganlık çağındaki kadınlar da tetanoza karşı aşılanmalıdır. Ayrıca riskli grupta yer alan erişkinler hepatit B, difteri, tetanoz, grip aşılarını yaptırmalıdır. Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar.

15 Aşı uygulamaları illerde Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Hekimleri, Sağlık Evleri, Devlet Hastaneleri, Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

16 "Aşıların yan etkileri var mıdır?"
Aşılamalardan sonra yapılan aşıya bağlı olarak; hafif ateş, döküntü ve aşı yerinde ağrı ve kızarıklık görülebilir. Bu gibi bulgular normal olup, beklenen bir durumdur.

17 "Aşı Kartı tutulması neden çok önemlidir?"
Aşı kartları saklanmalı, başka bir yere göç edildiğinde, başka bir hekime veya sağlık teşkilatına müracaat ettiğinizde ve çocuğunuz kreşe veya okula başladığında çok yardımcı olacaktır. Tüm sağlık kuruluşlarına başvurduğunuzda “Aşı kartını” yanımızda götürmeliyiz.

18 Aşılama ile ulaşılan başarılar nelerdir?
Daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur.

19 Aşılama ile ulaşılan başarılar nelerdir?
Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir.. Ülkemizde son Polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüştür. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Türkiye’yi 21 Haziran 2002’de “Poliodan Arındırılmış Bölge” Sertifikası ile belgelendirmiştir. Melik Minas Türkiye 2005

20 Son Polio Vakaları Amerika Bölgesi Luis Fermin Tenorio Peru 1991
Batı Pasifik Bölgesi Mum Chanty Cambodia 1997 Avrupa Bölgesi Melik Minas Türkiye 1998

21 Verem hastalığı bulaşıcı hastalıklar içinde hala yüksek oranda görülmekte ve toplum sağlığını olumsuz yönde etmektedir. BCG aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korur. Ülkemizde doğumdan sonra 2-3 ay içinde yapılan zorunlu bir aşıdır.

22

23 Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.

24 UNUTMAYALIM Kİ YALNIZCA AŞI UYGULAYARAK, UYGULANMASINI SAĞLAYARAK
HER YIL YAKLAŞIK BEBEĞİN ÖLÜMÜNÜ BİRLİKTE ÖNLEYEBİLİRİZ.

25 ‘Sağlıklı güzel günlere, aşıyla elele...’
çocukların hiç ağlamadığı bir dünya için...


"TEKİRDAĞ İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları